Інтерв’ю

Вісімдесят років болю. Історія депортації кримських татар

18 травня, 2024 субота
19:06

 18 травня розпочалася депортація за наказом диктатора Сталіна. Протягом наступних 50 років кримські татари жили з надією повернутися додому до Криму

Зміст

Про роковини депортації кримських татар та черговий геноцид, вчинений радянською владою у телепрограмі Beraber розповіла історикиня Гульнара Абдулаєва. Ведучі програми Гульсум Халилова та Андрій Яніцький.

17 травня 1944 року, мабуть, було останнім днем, коли кримські татари лягли спати, не підозрюючи, що їх очікує наступного ранку. Сьогодні минуло вже 80 років, але цей біль не проходить. Особливо гостро він відчувається після окупації Криму у 2014 році, коли російська влада фактично продовжила гібридну депортацію кримськотатарського народу. Про це ми говоритимемо  з історикинею, журналісткою та телеведучою Гульнарою Абдулаєвою.

Розмова відбулась у спільному ефірі першого кримськотатарського телеканалу АТР та телеканалу Еспресо.

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Як відбувалась депортація кримських татар з півострова
  • Як кримським татарам вдалось зберегти свою ідентичність
  • Наскільки складним був процес повернення додому  

Гульнара Абдулаєва. Фото з інстаграм-сторінки історикині.

Як СРСР готувався до депортації кримських татар і чому саме в 1944-му році Сталін наказав виселити кримськотатарський народ з півострова?

У 1944 році на Кримському півострові було близько 200 тисяч кримських татар, переважно люди похилого віку, жінки та діти, оскільки більшість чоловіків воювали на фронтах Другої світової війни. Сталін давно чекав нагоди депортувати цей народ, ця операція готувалася роками. Потрібна була лише причина, навіть фіктивна, щоб розпочати. Тому у квітні 1944-го було подано на підпис Сталіну документ, що трактував кримських татар як «антирадянський елемент», який співпрацював з окупантами. Насправді Сталіну заважали кримські татари, адже вони були корінним народом півострова, а на нього диктатор мав зовсім інші плани..

Все почалося зі сталінських репресій 1938 року, коли лунали лозунги "Крим без кримських татар!". 17 квітня 1938 року було розстріляно майже всю кримськотатарську інтелігенцію. Через початок Другої світової війни депортація була відкладена, оскільки в кінці 1941-го - на початку 1942 року Крим був окупований німцями. Партизанський рух на півострові, який очолювали Мокроусов і Мартинов, провалився. Коли німці окупували Крим, захищати його було нікому. Керівники партизанського руху звинуватили у провалі кримських татар, стверджуючи, що вони масово співпрацювали з німцями. Кремль взяв це до уваги.
 
Навесні 1944 року Крим був звільнений від німців, кримські татари разом з іншими народами Криму щиро раділи цьому. Але після вступу військ Другого Українського фронту в Крим увійшли і НКВДисти. Спершу вони проводили перепис населення. Кримські татари, як і всі інші, нічого не підозрювали. Багатьом кримським татарам, які воювали, дали відпустки, щоб вони могли бути вдома в цей час. Відомий льотчик Амет-Хан Султан теж отримав три дні відпустки, щоб побути з родиною. Найцинічніше те, що населення Криму не розрізняло солдатів Червоної армії та НКВДистів. Ввечері 17 травня вони вечеряли разом, адже татари сприймали їх як визволителів.

Амет-Хан Султан не отримав звання Героя втретє, тому що називав себе кримським татарином. Він важко переживав трагедію свого народу. У 1956 році він поставив свій підпис під листом з проханням реабілітувати кримських татар. Фото: armyinform.com.ua


Але на ранок, о 4 годині, 32 тисячі працівників НКВД почали цей страшний терор – вони приходили до будинків татар та виганяли їх як "колабораціоністів", тоді як чоловіки ще були на фронті.

Важливо додати, що до 1944 року в Криму домінувала кримськотатарська мова. Незалежно від етнічної приналежності, всі жителі Криму — росіяни, українці та інші народи — розуміли кримськотатарську. А тут, о четвертій ранку до них приходять солдати, щось кричать російською, яку мало хто розуміє, звинувачують невинних у колабораціонізмі та кажуть, що виводять їх на розстріл. 

Моя родина, наприклад, нічого не взяла з собою, бо їм сказали, що їх виводять на розстріл. Іншим давали лише 15 хвилин на збори. Депортація проходила на нових вантажівках, що надійшли по ленд-лізу. Кримських татар везли до найближчих залізничних станцій, де на них чекали вагони для перевезення худоби. Очевидці кажуть, що ці вагони були брудними, з сіном та послідом. Людей, які не могли пересуватись, просто вбивали на місці.
Якщо ви бачили фільм "Хайтарма", то знайте, що він передає лише малу частину тих жахіть. 

Депортація кримських татар 18–20 травня 1944 року. Фото: crimea.suspilne.media

У таких вагонах людей відправляли до Середньої Азії та на Урал. Більшість депортованих опинилися в Узбекистані. Там їх ніхто не чекав. Точних даних про кількість загиблих ми теж не знаємо, але відомо, що це дуже велика цифра. У перші роки депортації та заслання за даними національного руху кримських татар загинуло 46,2% кримських татар.

Коли татар привезли в Узбекистан, місцеві жителі не знали, хто це такі, тому їм розповідали жахливі історії про "зрадників". Спочатку депортованих зустрічали як ворогів, але з часом зрозуміли, що і мови схожі, і релігія однакова, тому відносини трохи налагодилися. Проте це була інша земля, інший клімат, і багато людей вмирали від хвороб. Документи, розсекречені за останні 80 років, свідчать, що навіть люди, які потрапляли до лікарень, рідко виходили звідти живими, оскільки медперсонал робив усе, щоб вони не одужували.

Депортовані кримські татари в Середній Азії на зборі бавовни. Фото: istpravda.com.ua


Чи мав Сталін намір знищити кримськотатарську націю, розчинити її серед інших народів і зробити так, щоб кримські татари забули, хто вони є? 

Безперечно, такий намір був. Кримських татар було значно менше, ніж, наприклад, українців, тому їх можна було депортувати. На момент депортації на півострові мешкало понад 200 тисяч кримських татар, і більшість чоловіків воювали на фронтах Другої світової війни. Це робилося для того, щоб знищити їх як націю.
Щобільше, після депортації кримським татарам забороняли використовувати приставку "кримські". Вони прирівнювалися до всіх інших татар, які мешкали в Російській імперії, а потім у СРСР, таких як казанські, башкирські, сибірські та астраханські татари. На 80 років кримськотатарський народ практично зник з історії.

Відомо, що татари обережно згадували про депортацію навіть серед своїх, а дітям часто не розповідали, щоб захистити їх від репресивної комуністичної системи. Як тоді кримським татарам вдалося не втратити свою ідентичність?

Кримські татари зберегли свою ідентичність завдяки багатьом чинникам. 
Ми, як і українці, дуже консолідуємось у часи бід. Завдяки єднанню навколо спільної віри, мови та культури нам вдалось пережити це. Також кримські татари уникали змішування з іншими народами. До 1944 року було три субетноси кримських татар – південнобережні, гірські та степові, які жили окремо. Однак після депортації, щоб вижити, вони почали одружуватись між собою.

Однією з важливих структур самоуправління був Меджліс, який допомагав зберігати пам'ять і традиції. Багато родин все ж розповідали своїм дітям про трагедію депортації, і ця пам'ять передавалася з покоління в покоління. Кримські татари змалечку знали про депортацію. Ця травма стала частиною колективного досвіду, який вони пережили і який допоміг їм зберегти свою ідентичність.

Навіть у 1980-х роках було небезпечно говорити про депортацію кримських татар і критикувати сталінський режим, попри офіційне засудження культу особи Сталіна. Батьки часто не розповідали дітям про депортацію, щоб захистити їх, а не тому, що хотіли зберегти цю інформацію в таємниці. Зазвичай вони ділилися цією історією, коли діти ставали дорослими.

Фото: Протест кримських татар у Москві влітку 1987 року. Фото: idelreal.org

Наскільки складним був процес повернення додому в 91-му році? Як це відбувалося, чи було дозволено Кримським татарам повертатися на південний берег Криму чи все ж таки доводилося шукати собі місце на півночі Криму або в степовій частині?

Ще у 60-70-х роках з'явився національний рух кримських татар. Відважні люди виходили з лозунгами "Поверніть кримських татар на батьківщину". Такі акції відбувались навіть у Москві на Красній площі. За це їх часто переслідували, багато хто потрапляв до таборів і тюрем. Однак мрія про повернення до Криму завжди жила в серцях кримських татар. Вони вірили, що обов'язково повернуться.

Великим поштовхом став 1987 рік, коли агенція ТАСС (Телеграфне агентство СРСР) опублікувала заяву, в якій кримських татар звинувачували у зраді під час війни та стверджували, що вони не є корінним народом Криму. Це стало тригером для масових протестів. Кримські татари поїхали до Москви та виходили на Красну площу з плакатами, вимагаючи повернення на батьківщину та вибачення за неправдиві звинувачення. Ці події стимулювали кримських татар повертатися до Криму попри труднощі та перешкоди.

Процес повернення кримських татар до Криму був складним. Майно, відібране у 1940-х роках, не було повернуто, як це відбувалось у Балтійських країнах. Кримським татарам не дозволяли оселятись у Севастополі та на південному узбережжі Криму, вони змушені були шукати місця для проживання на півночі та в степовій частині півострова. Ніхто не чекав кримських татар у Криму… 

Над текстом працювала Ольга Рура

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин