Інтерв’ю

Вісімдесят років болю. Історія депортації кримських татар

18 травня, 2024 субота
19:06

 18 травня розпочалася депортація за наказом диктатора Сталіна. Протягом наступних 50 років кримські татари жили з надією повернутися додому до Криму

Зміст

Про роковини депортації кримських татар та черговий геноцид, вчинений радянською владою у телепрограмі Beraber розповіла історикиня Гульнара Абдулаєва. Ведучі програми Гульсум Халилова та Андрій Яніцький.

17 травня 1944 року, мабуть, було останнім днем, коли кримські татари лягли спати, не підозрюючи, що їх очікує наступного ранку. Сьогодні минуло вже 80 років, але цей біль не проходить. Особливо гостро він відчувається після окупації Криму у 2014 році, коли російська влада фактично продовжила гібридну депортацію кримськотатарського народу. Про це ми говоритимемо  з історикинею, журналісткою та телеведучою Гульнарою Абдулаєвою.

Розмова відбулась у спільному ефірі першого кримськотатарського телеканалу АТР та телеканалу Еспресо.

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Як відбувалась депортація кримських татар з півострова
  • Як кримським татарам вдалось зберегти свою ідентичність
  • Наскільки складним був процес повернення додому  

Гульнара Абдулаєва. Фото з інстаграм-сторінки історикині.

Як СРСР готувався до депортації кримських татар і чому саме в 1944-му році Сталін наказав виселити кримськотатарський народ з півострова?

У 1944 році на Кримському півострові було близько 200 тисяч кримських татар, переважно люди похилого віку, жінки та діти, оскільки більшість чоловіків воювали на фронтах Другої світової війни. Сталін давно чекав нагоди депортувати цей народ, ця операція готувалася роками. Потрібна була лише причина, навіть фіктивна, щоб розпочати. Тому у квітні 1944-го було подано на підпис Сталіну документ, що трактував кримських татар як «антирадянський елемент», який співпрацював з окупантами. Насправді Сталіну заважали кримські татари, адже вони були корінним народом півострова, а на нього диктатор мав зовсім інші плани..

Все почалося зі сталінських репресій 1938 року, коли лунали лозунги "Крим без кримських татар!". 17 квітня 1938 року було розстріляно майже всю кримськотатарську інтелігенцію. Через початок Другої світової війни депортація була відкладена, оскільки в кінці 1941-го - на початку 1942 року Крим був окупований німцями. Партизанський рух на півострові, який очолювали Мокроусов і Мартинов, провалився. Коли німці окупували Крим, захищати його було нікому. Керівники партизанського руху звинуватили у провалі кримських татар, стверджуючи, що вони масово співпрацювали з німцями. Кремль взяв це до уваги.
 
Навесні 1944 року Крим був звільнений від німців, кримські татари разом з іншими народами Криму щиро раділи цьому. Але після вступу військ Другого Українського фронту в Крим увійшли і НКВДисти. Спершу вони проводили перепис населення. Кримські татари, як і всі інші, нічого не підозрювали. Багатьом кримським татарам, які воювали, дали відпустки, щоб вони могли бути вдома в цей час. Відомий льотчик Амет-Хан Султан теж отримав три дні відпустки, щоб побути з родиною. Найцинічніше те, що населення Криму не розрізняло солдатів Червоної армії та НКВДистів. Ввечері 17 травня вони вечеряли разом, адже татари сприймали їх як визволителів.

Амет-Хан Султан не отримав звання Героя втретє, тому що називав себе кримським татарином. Він важко переживав трагедію свого народу. У 1956 році він поставив свій підпис під листом з проханням реабілітувати кримських татар. Фото: armyinform.com.ua


Але на ранок, о 4 годині, 32 тисячі працівників НКВД почали цей страшний терор – вони приходили до будинків татар та виганяли їх як "колабораціоністів", тоді як чоловіки ще були на фронті.

Важливо додати, що до 1944 року в Криму домінувала кримськотатарська мова. Незалежно від етнічної приналежності, всі жителі Криму — росіяни, українці та інші народи — розуміли кримськотатарську. А тут, о четвертій ранку до них приходять солдати, щось кричать російською, яку мало хто розуміє, звинувачують невинних у колабораціонізмі та кажуть, що виводять їх на розстріл. 

Моя родина, наприклад, нічого не взяла з собою, бо їм сказали, що їх виводять на розстріл. Іншим давали лише 15 хвилин на збори. Депортація проходила на нових вантажівках, що надійшли по ленд-лізу. Кримських татар везли до найближчих залізничних станцій, де на них чекали вагони для перевезення худоби. Очевидці кажуть, що ці вагони були брудними, з сіном та послідом. Людей, які не могли пересуватись, просто вбивали на місці.
Якщо ви бачили фільм "Хайтарма", то знайте, що він передає лише малу частину тих жахіть. 

Депортація кримських татар 18–20 травня 1944 року. Фото: crimea.suspilne.media

У таких вагонах людей відправляли до Середньої Азії та на Урал. Більшість депортованих опинилися в Узбекистані. Там їх ніхто не чекав. Точних даних про кількість загиблих ми теж не знаємо, але відомо, що це дуже велика цифра. У перші роки депортації та заслання за даними національного руху кримських татар загинуло 46,2% кримських татар.

Коли татар привезли в Узбекистан, місцеві жителі не знали, хто це такі, тому їм розповідали жахливі історії про "зрадників". Спочатку депортованих зустрічали як ворогів, але з часом зрозуміли, що і мови схожі, і релігія однакова, тому відносини трохи налагодилися. Проте це була інша земля, інший клімат, і багато людей вмирали від хвороб. Документи, розсекречені за останні 80 років, свідчать, що навіть люди, які потрапляли до лікарень, рідко виходили звідти живими, оскільки медперсонал робив усе, щоб вони не одужували.

Депортовані кримські татари в Середній Азії на зборі бавовни. Фото: istpravda.com.ua


Чи мав Сталін намір знищити кримськотатарську націю, розчинити її серед інших народів і зробити так, щоб кримські татари забули, хто вони є? 

Безперечно, такий намір був. Кримських татар було значно менше, ніж, наприклад, українців, тому їх можна було депортувати. На момент депортації на півострові мешкало понад 200 тисяч кримських татар, і більшість чоловіків воювали на фронтах Другої світової війни. Це робилося для того, щоб знищити їх як націю.
Щобільше, після депортації кримським татарам забороняли використовувати приставку "кримські". Вони прирівнювалися до всіх інших татар, які мешкали в Російській імперії, а потім у СРСР, таких як казанські, башкирські, сибірські та астраханські татари. На 80 років кримськотатарський народ практично зник з історії.

Відомо, що татари обережно згадували про депортацію навіть серед своїх, а дітям часто не розповідали, щоб захистити їх від репресивної комуністичної системи. Як тоді кримським татарам вдалося не втратити свою ідентичність?

Кримські татари зберегли свою ідентичність завдяки багатьом чинникам. 
Ми, як і українці, дуже консолідуємось у часи бід. Завдяки єднанню навколо спільної віри, мови та культури нам вдалось пережити це. Також кримські татари уникали змішування з іншими народами. До 1944 року було три субетноси кримських татар – південнобережні, гірські та степові, які жили окремо. Однак після депортації, щоб вижити, вони почали одружуватись між собою.

Однією з важливих структур самоуправління був Меджліс, який допомагав зберігати пам'ять і традиції. Багато родин все ж розповідали своїм дітям про трагедію депортації, і ця пам'ять передавалася з покоління в покоління. Кримські татари змалечку знали про депортацію. Ця травма стала частиною колективного досвіду, який вони пережили і який допоміг їм зберегти свою ідентичність.

Навіть у 1980-х роках було небезпечно говорити про депортацію кримських татар і критикувати сталінський режим, попри офіційне засудження культу особи Сталіна. Батьки часто не розповідали дітям про депортацію, щоб захистити їх, а не тому, що хотіли зберегти цю інформацію в таємниці. Зазвичай вони ділилися цією історією, коли діти ставали дорослими.

Фото: Протест кримських татар у Москві влітку 1987 року. Фото: idelreal.org

Наскільки складним був процес повернення додому в 91-му році? Як це відбувалося, чи було дозволено Кримським татарам повертатися на південний берег Криму чи все ж таки доводилося шукати собі місце на півночі Криму або в степовій частині?

Ще у 60-70-х роках з'явився національний рух кримських татар. Відважні люди виходили з лозунгами "Поверніть кримських татар на батьківщину". Такі акції відбувались навіть у Москві на Красній площі. За це їх часто переслідували, багато хто потрапляв до таборів і тюрем. Однак мрія про повернення до Криму завжди жила в серцях кримських татар. Вони вірили, що обов'язково повернуться.

Великим поштовхом став 1987 рік, коли агенція ТАСС (Телеграфне агентство СРСР) опублікувала заяву, в якій кримських татар звинувачували у зраді під час війни та стверджували, що вони не є корінним народом Криму. Це стало тригером для масових протестів. Кримські татари поїхали до Москви та виходили на Красну площу з плакатами, вимагаючи повернення на батьківщину та вибачення за неправдиві звинувачення. Ці події стимулювали кримських татар повертатися до Криму попри труднощі та перешкоди.

Процес повернення кримських татар до Криму був складним. Майно, відібране у 1940-х роках, не було повернуто, як це відбувалось у Балтійських країнах. Кримським татарам не дозволяли оселятись у Севастополі та на південному узбережжі Криму, вони змушені були шукати місця для проживання на півночі та в степовій частині півострова. Ніхто не чекав кримських татар у Криму… 

Над текстом працювала Ольга Рура

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.59
    Купівля 41.59
    Продаж 42.12
  • EUR
    Купівля 47.88
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
24 червня
04:16
Оновлено
електроенергія, шахеди
РФ запускала безпілотники по Україні: на Сумщині серед 3 загиблих - дитина, у Харкові є постраждалі
03:50
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що Ізраїль та Іран домовилися про повне й остаточне припинення вогню
02:25
Фінляндія
Фінляндія готує новий пакет військової допомоги Україні вартістю €143 млн
01:18
Потенціал нашої артилерії обмежує нестача боєприпасів, - Княжицький
00:38
Оновлено
Трамп
"До слова "ядерний" не можна ставитися так недбало": Трамп відреагував на заяву Медвєдєва про Іран
2025, понедiлок
23 червня
23:50
Оновлено
Іран
Іран випустив ракети по військових базах США у Катарі та Іраку: Трамп подякував за "слабку" відповідь
23:09
Оновлено
Оборонна співпраця, санкції проти РФ: Зеленський зустрівся зі Стармером і королем Чарльзом III у Британії
22:41
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 127 боїв: понад третина з них сталася на Покровському напрямку
22:34
Василь Ломаченко
"Трагічний день": боксер Ломаченко відреагував на обстріл рідної школи у Білгород-Дністровському
22:31
Газпром
Нафтогаз виграв арбітраж проти Газпрому на $1,37 млрд
22:25
Ексклюзив
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Київ і ще одне місто: військовий блогер про нову тактику ударів росіян по Україні
22:19
Оновлено
Кількість загиблих внаслідок балістичної атаки РФ на навчальний заклад у Білгороді-Дністровському зросла до трьох людей
22:05
Ексклюзив
І Нетаньягу, і Трампу потрібна була маленька переможна війна, - експосол України в Ірані Самарський
22:01
Олександр Усик та Олександр Красюк (праворуч)
У команді Усика пояснили, чому припинили співпрацю з промоутером Красюком
21:19
Ексклюзив
У найближчій перспективі на це й годі розраховувати: Селезньов про перехід ЗСУ у контрнаступ
21:18
Ексклюзив
Соломія Бобровська
Буде масовий протест проти Зеленського через ситуацію з мовним омбудсменом, - нардепка Бобровська
20:50
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Дезінформація проти Резерв+: у мережі ширять фейки про збір геоданих
20:24
Ексклюзив
"Орешник"
Запуск серійного виробництва "Орешника" зменшить можливості РФ по відновленню стратегічного ядерного потенціалу, - військовий експерт Рябих
20:11
Ексклюзив
Микола Княжицький
Безвідповідальне ставлення часто нагадує вороже: нардеп Княжицький про ситуацію з мовним омбудсменом
19:58
PR
Супермаркет онлайн Фора – швидка доставка продуктів і побутових товарів
19:57
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
"Зможемо здивувати ворога": Єрмак повідомив про серійне виробництво балістичної ракети "Сапсан"
19:47
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Шмигаль доручив уряду посилити звітність щодо благодійних зборів після ситуації з Назарієм Гусаковим
19:42
санкції
Новий санкційний пакет ЄС проти Росії затвердять до кінця тижня, – Каллас
19:31
Ексклюзив
Путін пропонує спершу прямі перемовини у Стамбулі, а потім перемир'я
Це пряма погроза і сигнал: Романюк про заяву Путіна щодо готовності зайти в Польщу, щоб рушити на Німеччину
19:30
РФ ударила дроном по маршрутці в Костянтинівці: загинув водій, є поранений
19:28
Сили оборони уразили нафтобазу "Комбінат "Атлас" у Ростовській області РФ
18:59
РФ атакувала дронами Сумщину: серед постраждалих діти й вагітна жінка
18:48
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте відвідав Одесу
У підсумковій декларації саміту НАТО будуть "важливі формулювання" щодо України, – Рютте
18:35
Оновлено
Олексій Чернишов
Віцепрем'єру Чернишову повідомили про підозру в корупції та зловживанні службовим становищем
18:22
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:21
Василь Малюк
Боротьба з "агентами в рясах": Малюк розповів про 174 провадження проти священників УПЦ МП
18:19
Звільнення політвʼязнів та війна в Україні: Келлог розповів, про що говорив у Білорусі з Лукашенком
18:18
Аналітика
рідкоземельні метали
Битва за критичні мінерали: де тут Україна
18:11
Александар Вучич
Сербія зупинила експорт боєприпасів: тепер потрібні "спеціальні рішення"
18:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Для Москви існують два варіанти, які не влаштовують Росію: професор Ханін з Ізраїлю припустив, про що Путін може домовлятися з Іраном
18:05
Андрій Єрмак
"Найкращий президент": Єрмак переконаний, що Зеленський має балотуватися на другий термін
18:00
Аналітика
Саміт НАТО у Гаазі
Саміт НАТО в Гаазі: чи дійсно Трамп диктує умови, а Україна лишається на узбіччі. Пояснюємо
17:50
Оновлено
Наслідки атаки росіян на Київ проти ночі на 23 червня
Росія атакувала дронами та ракетами Україну: у Києві та в області є жертви і руйнування
17:50
Роберт Фіцо
"Словаччина має інші пріоритети": Фіцо виступив проти збільшення оборонних витрат до 5% ВВП
17:45
Ексклюзив
Лукашенко приймає парад у Мінську (вечір 9 травня 2025 року)
Лукашенко може вступити у війну проти України на боці РФ лише за однієї умови, - політичний аналітик Тишкевич
Більше новин