Рідна, незалежна і державна! Мова і Конституція

Тетяна Зінченко
28 червня, 2020 неділя
09:17

"Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України", - йдеться у Конституції. Про функціонування мови, закріплене в Конституції, та тлумачення мовних статей Конституційним судом - у мовній розвідці Еспресо-TV

Зміст

Без мови немає нації, нема народу - пишуть і говорять люди планети Земля. Але ми є, і ми - народ! Значить, маємо власну мову, статус якої як як державної закріплений у Конституції.

До Дня Конституції буде не зайвим ще раз переглянути ті статті Конституції, які гарантують нашій мові права державної, вільної і незалежної. З'ясувати, що з них функціонує, а що - не так, як прописано законодавчо і як би хотілося, а також пригадати тлумачення мовних статей Конституційним судом .

null

Моя Конституція береже мою мову: статті Конституції про мову

Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.

  • Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
  • В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
  • Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
  • Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

А тепер - офіційне тлумачення частини першої статті 10  Конституційного суду України від 14 грудня 1999 року (справа про застосування української мови), в якому йдеться:

  • Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
  • В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
  • Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
  • Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

"Стаття 10 Конституції України означає, що статус української мови як державної повністю відповідає державотворчій ролі української нації, яка історично проживає на території України, становить абсолютну більшість її населення і дала офіційну назву державі, та є однією з основ конституційного ладу в Україні", -  йдеться в Рішенні Конституційного суду.

Як це - бути державною?

Це також тлумачить Конституційний суд.

Під державною (офіційною) мовою розуміється мова, якій державою надано правовий статус обов'язкового засобу спілкування у публічних сферах суспільного життя, - йдеться у його поясненнях.
  Суд вважає, що статус української мови як державної  повністю відповідає державотворчій ролі української нації, що зазначено у преамбулі Конституції України, нації, яка історично проживає на території України, складає абсолютну більшість її населення і дала офіційну назву державі.

Положення частини першої статті 10 Конституції України означає, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).

     Отже, за Конституцією, мовою навчання в дошкільних, загальних середніх, професійно-технічних та вищих державних і комунальних навчальних закладах України є українська мова.

     В Основному законі також прописано, що в державних і комунальних навчальних закладах поряд з державною мовою відповідно до положень Конституції України, зокрема частини п'ятої статті 53, та законів України, в навчальному процесі можуть застосовуватися та вивчатися мови національних меншин.

Таким чином, в розвиток конституційних положень про статус української мови як державної та порядок застосування мов згаданими законами України встановлено одну з засад державної мовної політики в сфері освіти: навчальна і виховна робота в загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється українською мовою, поряд з якою можуть застосовуватися та вивчатися мови національних меншин, - резюмує Суд. 

 Стаття 11. Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Стаття 12. Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави.
 
Стаття 24. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
 
Стаття 53. Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

Ті певні суперечності в Основному законі, де, з одного боку, мовою навчання оголошується державна мова, з  іншого - навчатися можна також мовами національних меншин, і досі знаходять свої прояви в законодавчих ініціативах. На кшталт пропозиції, яка недавно пролунала в Раді, запровадити навчання у вишах різними мовами. 

 Чия мова - того й держава

 Любов Сердунич (ВТ "Просвіта"  імени Т. Шевченка, НСКУ, НСЖУ, НСПУ) багато працює в утвердженні рідної мови в державі та довго і наполегливо переконує саме в такому твердженні: 

 "У нас донедавна не було закону про мову, а користувались угодницько-половинчастим "Законом про мови в Українській РСР" зразка 1989 р., який захищає лише одну меншість, а не корінну більшість і не инші меншини. Українофоби різних мастей намагаються виправдати свою політику щодо української мови, посилаючись на Хартію європейських мов, яка ґарантує вільний розвиток мов нацменшин, але при цьому замовчують, що цей документ ґарантує підтримку насамперед вимираючих мов, наприклад, мови курдів, басків, та й то лише за умови, якщо це не шкодить мові державній, - каже Любов Сердунич. 

А що загрожує т. зв. російській мові? Кожна країна, яка поважає себе, спрямовує зусилля на захист мови свого народу, бо чия мова - того й держава. Наприклад, французьку мову захищають 11 статей конституції. Українську мову – одна-єдина стаття, та й та - під знаком запитання.

Натомість Рада прийняла закон "Про засади державної мовної політики", щодо якого Венеціанська комісія дала немало суттєвих зауважень про порушення у низці його статей конституційних прав державної мови. І твориться це не лише через імперські апетити, а й з мовчазної згоди наших громадян, які серед проблем першочергових мовні проблеми ставлять аж на 18-те місце. 

Що ж, для життя, мабуть, таки байдуже, якою мовою говориш - недолугим суржиком чи мовою сусіда, якщо під "життям" розуміти дві потреби: їсти і плодитись. Але чи досить цього, щоб претендувати на ім’я людини? Згадаймо: "поділяй і владарюй!"...

Адже питання мови - це не лише суспільна і лінґвістична проблема, а й глибоко інтимна сфера, позаяк стосується насамперед духовности, бо мова - це інтелектуальний і моральний портрет як нації, так і окремої людини. Не будьмо осторонь, коли відбуваються події, які уможливлюють нищення мови титульної нації і тим несуть пряму загрозу існуванню України!" - підсумувала Любов Сердунич. 

 null

 
Нашу Конституцію вважають однією з найкращих в Європі. Змінювати її в гірший бік, в даному випадку ігнорувати закріплений у ній факт української мови як державної, як мови титульної нації ми просто не маємо права. Наш обов'язок як сильної нації, народу, - берегти мову і жити з власною мовою. Але скільки ми про це будемо говорити?   

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
26 березня
06:32
Піт Геґсет
"Найбільш некваліфікований міністр оборони в історії США": лідер демократів у конгресі Джеффріс вимагає відставки Гегсета після витоку секретних даних
06:12
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі чергує один російський ракетоносій
06:08
Оновлено
наслідки атаки БПЛА
РФ атакувала Україну дронами: в Охтирці пошкоджені багатоповерхівки, у Кривому Розі значні руйнування
05:54
перемовини Україна США у Джидді
В ISW проаналізували заяви України, США та РФ після переговорів у Ер-Ріяді та дійшли суперечливого висновку щодо перемир'я
05:47
Хуліан Альварес (в центрі), Аргентина - Бразилія
Аргентина без Мессі принизила Бразилію та достроково вийшла на ЧС-2026
04:27
аеропорт "Бориспіль"
Технічний збій спричинив суттєві затримки рейсів у третьому найбільшому аеропорту Канади
02:44
віце-президент США Джей Ді Венс
Венс анонсував візит до Гренландії цього тижня
02:10
Оновлено
Євгенія Гуцул
Прокремлівську голову Гагаузії Гуцул затримали в Кишиневі
01:47
Оновлено
Гаррі Кейн (у центрі), Англія - Латвія
ЧС-2026: Англія та Польща здобули "сухі" перемоги, результати 2-го туру європейської кваліфікації
01:35
Україна Британія
Уряд Британії закликав Путіна негайно погодитися на безумовне припинення вогню з Україною
00:21
Зеленський
Між припиненням вогню та угодою про мир буде дуже коротке вікно можливостей, - Зеленський
00:06
міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен
В Данії прискорять процес мобілізації жінок, аби протистояти зростаючій небезпеці з боку РФ
2025, вiвторок
25 березня
23:52
Джон Реткліфф
Українці воюватимуть голими руками, якщо не матимуть умов для міцного миру, - очільник ЦРУ
23:22
ВАКС
ВАКС засудив нардепа Гунька на 7 років вʼязниці за отримання хабаря
22:44
Оновлено
Від початку доби на фронті зафіксували 183 бої: на Покровському напрямку окупанти здійснили 68 атак
22:29
Ексклюзив
Якщо ми погано проголосуємо, то це може бути останній президент України: політик Омелян про можливі вибори
22:26
Анонс
Kalush Orchestra
Театральний перформенс: Kalush Orchestra запрошує на концерт у Києві
22:03
Волонтер Фумінорі Цучіко
Японському волонтеру Цучіко зареєстрували місце проживання у Харкові
21:49
Дональд Трамп
Трамп: США розглядають зняття частини санкцій з РФ для перемирʼя в Чорному морі
21:37
Netflix вимагає від звинуваченого у шахрайстві режисера Карла Рінша повернути $11 млн
21:30
Ексклюзив
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
"Є два основних сценарії": політолог Розумний про те, чи настане повне припинення вогню
21:23
Олаф Шольц
У Німеччині офіційно відправили у відставку Шольца та його уряд
21:12
Володимир Зеленський
Сьогодні може розпочатися припинення вогню по енергетиці, - Зеленський
21:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Події у Курській та Білгородської областях РФ мають взаємопов'язану інтригу. Колонка Сергія Згурця
20:45
Інтерв’ю
Мирослав Чех
У Європі формується потужна відповідь Трампу із військовим аспектом включно, - Чех
20:43
Окупанти, ЗАЕС
Передача контролю над ЗАЕС Україні чи будь-якій іншій країні неможлива, - МЗС Росії
20:35
прапор України
Конгрес місцевих та регіональних влад Європи привітав зусиля з припинення вогню в Україні
20:12
кадр з пропагандистського фільму "Росіяни на війні"
У Нідерландах планують показ російської пропагандистської стрічки "Росіяни на війні". Посольство України відреагувало
20:01
OPINION
Наша демократія потребує милиць
20:00
Україна Польща
Волинська трагедія: у Польщі сподіваються, що ексгумація жертв на Тернопільщині розпочнеться після Великодня
19:54
Андрій Нєбитов
У 99% випадків РФ стежить за диверсіями в Україні завдяки трансляціям через телефон, - Нацполіція
19:41
Канада
У Канаді заявили, що розглядають варіант відправлення миротворців в Україну
19:22
путін
"Прогресу досягнуто": в Україні прокоментували підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
19:07
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
Дуда підписав закон, який дасть старт будівництву першої в Польщі АЕС
19:00
Огляд
Протести в Туреччині: кінець ери Ердогана чи черговий іспит для опозиції. Пояснюємо
19:00
Ексклюзив
Французькі солдати беруть участь у масштабних військових навчаннях під назвою «Оріон» у Фронтіньяні, південна Франція, 26 лютого 2023 року
В Україні недооцінюють питання миротворчого контингенту, який формують Британія та Франція: Чех назвав його справжнє завдання
18:56
Держдеп США
У держдепі США уникли відповіді на запитання стосовно заяв Віткоффа про ТОТ України
18:50
Володимир Зеленський
Збігається з меседжами Кремля, – Зеленський про заяву Віткоффа щодо "референдумів" на ТОТ
18:48
РФ вдарила по Куртівці на Донеччині: загинула матір з 3-річною донькою, іншу дитину поранено
18:47
Знищує цілі в морі, на землі та в повітрі: Федоров розповів про новий дрон "Катран"
Більше новин