Що заважає заморозити конфлікт на Донбасі?

Максим Розумний
2 серпня, 2020 неділя
14:21

Останні новини про події навколо окупованої частини Донбасу, заяви офіційних осіб щодо перспектив врегулювання залишають по собі стійке відчуття абсурду

Таємничі візити російського представника Дмитра Козака до Берліну закінчуються черговим всеохоплюючим припиненням вогню, що починається з візиту на лінію розмежування президента Швейцарської конфедерації. Напередодні початку дії режиму припинення вогню відбувається телефонна розмова Зеленського з Путіним, в якій ідеться, зокрема, про зміни до української Конституції та нове виборче законодавство для Донбасу. Українські провладні коментатори заявляють, що ніяких змін не буде, а вибори відбудуться лише після відновлення повного контролю над окупованими територіями.

Порушення перемир’я з боку проросійських НЗФ українською стороною не вважається зривом домовленостей. При цьому Кремль заявляє, що не контролює свої 1 і 2 армійські корпуси, дислоковані на території України. Хто за цих умов є суб’єктом домовленостей про припинення вогню, взагалі неясно. Але українські війська отримують наказ утримуватися від вогню у відповідь, важке озброєння відводиться вглиб контрольованої території, а на лінію розмежування виводяться миротворці (поки що вітчизняні).

Профільний міністр Резніков, який отримав повноваження офіційного переговорника, заявляє про необхідність перегляду Мінських угод, оскільки їх неможливо виконати. Згодом МЗС наголошує на необхідності збереження Нормандського формату і неухильного дотримання усіх попередніх домовленостей. Російська сторона заявляє про вихід України з Мінського переговорного процесу. Українська сторона це активно спростовує. Козак пише листа Меркель про безперспективність подальших своїх переговорів з Єрмаком. Єрмак це називає дипломатичною грою і стверджує, що переговори тривають. 

Тимчасову контактну групу залишає керівник її української частини Леонід Кучма. Причина - поважний вік колишнього президента. Місце керівника займає старший від Кучми на 4 роки Леонід Кравчук. 

Офіційна позиція української сторони полягає в тому, що стороною конфлікту є РФ, і саме з нею ведуться переговори про досягнення миру. Але при цьому новий очільник української частини ТКГ заявляє в ефірі російського телебачення, що якби Пушилін і Пасічник приїхали в Київ, то про все можна було б домовитися.

Як усе це слід розуміти?

Ключ до розуміння того, що відбувається, нібито дає заява Єрмака, що це дипломатична гра. Але хто і кого при цьому грає, все одно, не ясно.

Найбільш вірогідною версією є наступна. На неофіційному рівні між Росією, Європою, і, можливо, Трампом, досягнуто домовленості про те, що конфлікт на Донбасі переходить у стан замороженого. Тут треба правильно розуміти, що таке заморожений конфлікт. Це такий стан, який внаслідок припинення бойових дій зафіксований, приміром, на кордоні Молдови і Придністров’я, Грузії і Південної Осетії (після 2008 р.), північної і південної частини Кіпру. Заморозка може бути неповною, і тоді конфлікт час від часу спалахує новими імпульсами (Нагірний Карабах, Джамму і Кашмір, Сектор Газа та ін.). Але це не є стан війни, який ми досі маємо на Донбасі.

Заморожування конфлікту на Донбасі вже, фактично, є єдиним варіантом припинення гарячої фази протистояння. Жодна зі сторін не хоче, або не може завдати противнику воєнної поразки і змусити його капітулювати. Жодна зі сторін не хоче, або не може прийняти умови досягнення миру, які висуває її противник. В таких випадках або війна триває далі, або вона в певний момент заморожується. Чому цього досі не відбулося на Донбасі, де з лютого 2015 року на фронті зберігається статус кво, питання окреме.

З одного боку, всі сторони (Україна, Росія і Європа) на словах увесь цей час рішуче виступають проти замороження конфлікту. Тому що для України це означає фактичну втрату на невизначений строк частини своєї території, а отже визнання поразки. Для Росії це – необхідність остаточно взяти окуповану територію «на баланс», залишитися сам на сам із європейськими санкціями і втратити важливий інструмент тиску на Київ. Для Європи заморозка конфлікту на Донбасі дорівнює визнанню свого безсилля, появі нових зобов’язань перед Україною і необхідності продовжувати економічно збиткове протистояння з РФ.

Тому всі ніби проти заморозки. Але коли справа доходить до узгодження якогось іншого варіанту (передовсім ідеться про «повернення» Донецька і Луганська в Україну), то виявляється, що навіть цей негативний баланс інтересів руйнується. Якщо Україна погодиться на умови Росії, то вона, крім поразки, ще й отримає внутрішню політичну кризу, різке зростання витрат на відновлення окупованих територій та, ймовірно, втрату європейської підтримки у боротьбі з Росією. Якщо Росія погодиться на умови України, то вона може розраховувати лише на скорочення витрат (що до останнього часу було для Кремля не принциповим питанням) та зменшення санкційного тиску. Але при цьому Путін втратить повагу свого базового імперського електорату, змушений буде відповідати за Крим і втратить важіль тиску на Київ.

Ніхто не хоче бути самогубцем. Схоже, що Європа не змогла умовити на цю роль навіть Володимира Зеленського. Мабуть, він сказав, що віддає перевагу комедійному амплуа.

Отже, лишається тільки заморозка. Але на неї теж треба отримати згоду обох сторін.

Усе вказує на те, що свою згоду на заморожування конфлікту українська сторона фактично дала вже після Іловайського котла. Усе, що відбувається з вересня 2014 року, є не що інше, як намагання України і Європи отримати згоду на це від Путіна. А Путін продовжує торгуватися. Він хоче отримати за припинення вогню щось корисне для себе. Щоб європейці забули про Крим. Щоб вони зменшили, чи зняли повністю санкції. Щоб Україна легалізувала бойовиків і взяла на себе фінансовий тягар утримання окупованих територій. Щоб були гарантії нашого невступу в НАТО. Щоб закласти міни під український суверенітет на майбутнє. А якщо ні, то – ні. Продовжуємо воювати. Хоча це не ми.

І от, сьогодні виникла ситуація, коли Путін може погодитися на заморозку без додаткових умов. Схоже, що така думка сьогодні панує на Банковій. Наскільки вона відповідає дійсності, побачимо вже найближчим часом.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
07:31
Анонс
"Астон Вілла", Ліга конференцій
Ліга конференцій: де та коли дивитись матчі півфіналу
07:23
Оновлено
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 4 засоби ППО, 20 танків і понад 1000 військових, - Генштаб
07:01
Байєр, Ліга Європи, єврокубки
Ліга Європи: де та коли дивитись матчі півфіналу
06:58
Дональд Трамп
Трамп зізнався, що хотів приєднатися до натовпу в день штурму Капітолія
06:53
Азербайджан
У конференції з відновлення України візьме участь Азербайджан, країну також запросили на саміт миру
06:51
Прапор Словаччини
Словаччина надала захист ексгенпродюсеру каналу Медведчука Марчевському, якому Чехія закидає втручання у вибори, - ЗМІ
06:28
президент Колумбії Густаво Петро
Президент Колумбії заявив про розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем. У Тель-Авіві відреагували
05:59
МВФ
МВФ прогнозує скорочення частки економіки РФ у світовому ВВП до історичного мінімуму
05:38
Вірменія НАТО
Вірменія та НАТО погодили співпрацю на 2024 рік
05:16
Tesla
Tesla на тлі оптимізації витрат відмовилася від розвитку технології гігакастингу, - ЗМІ
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програму країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
Більше новин