Не хворійте: карантин!
Медики у Львові скаржаться на велику кількість пацієнтів, а хворі – на неможливість потрапити до лікарів. Зрештою, схожа ситуація характерна для усієї "карантинної" України
"Відколи ввели карантин, складається враження, що інших хвороб, крім коронавірусу, не існує!" - зітхає Оксана Ратушна. Жінка виховує 7-річну Юстинку: ще у ранньому дитинстві у дівчинки діагностували косоокість. Дитина змушена носити корегуючі окуляри. Дівчинка росте, тож їх потрібно періодично змінювати. Мама знімає з дочки окуляри та демонструє подряпані лінзи. Юстина почала користуватися ними задовго до початку карантину, тож не дивно, що за цей час - суттєво знищилися. Пані Оксана звертає мою увагу на перенісся малої: через те, що "виросла" з окулярів, вони тиснуть так, що на шкірі утворилися рани. "Їх давно потрібно змінити, але не можемо потрапити до офтальмолога через карантин!", - стверджує жінка.
З подібними проблемами стикається чимало львів’ян. Хтось боїться відвідувати медичні установи через небезпеку інфікуватися, тож суттєво "запускає" хронічні недуги. Інші пацієнти стверджують, що профільні спеціалісти їх не приймають без скерування сімейного лікаря, який, у свою чергу, не поспішає їх туди направляти.
У багатьох виникає проблема й з тим, аби їх оглянув сімейний лікар. Бухгалтерка пані Олена – мати двох дітей. Згадує, як на початку карантину серйозно занедужала разом із синами: підвищилася температура, непокоїв кашель…
"Я злякалася, що це коронавірус. Подзвонила до сімейної, благала оглянути нас. Але лікарка відповіла, що не прийде додому та не прийме нас у поліклініці, оскільки не має захисного комбінезону. Ми довго хворіли, але вона жодного разу не зателефонувала та не поцікавилася нашим станом здоров’я!", - розповідає пані Олена.
Подібні ситуації виникають до сьогодні. Програміст Ігор – батько 4-річного Матвійка. "Наш син має хронічні проблеми з легенями. Тож відтоді, як на Львівщині зафіксували перші випадки коронавірусної хвороби, берегли його, мов зіницю ока. Досі не водимо у садок, близько трьох місяців дитина перебувала у повній ізоляції, - каже чоловік. - Матвію необхідно займатися з логопедом, тож нещодавно дружина почала водити його на заняття. Це приватна студія, де дотримуються усіх правил безпеки. У групі – до десяти дітей. Натомість вже після тижня занять "підхопили" там недугу. Виявилося, майже усі малята та їхні батьки інфікувалися від дівчинки, у якої тепер хворі усі члени сім’ї. Згідно зі симптомами, підозрюють COVID-19. Ми перехвилювалися не на жарт. У жінки – гарячка та сильна слабкість. У дитини – температура, нежить і кашель. Почали телефонувати до сімейного лікаря. Оскільки були вихідні, він не піднімав трубку. З понеділка, нарешті, додзвонилися. Натомість він відмовився оглядати маму з дитиною. Порадив сидіти вдома, багато пити. Прийти до нього можна у випадку, якщо стане зовсім погано".
Медики скаржаться на великий наплив пацієнтів, а отже – ризик інфікування.
"Ще від початку карантину просила своїх пацієнтів обмежити походи у поліклініку, а висилати фото мені на вайбер, - розповідає лікарка-дерматологиня Галина, яка працює у поліклініці в одному зі спальних районів Львова. – Зазвичай, вони не мають серйозних недуг, які потребують негайного медичного втручання. Звертаються з алергічним висипом, випадінням волосся, дерматитами… Коли запровадили обмеження, склалося враження, що походи до поліклініки стали для людей основною розвагою, оскільки інших на той час – не було. Але ж кожен контакт – це потенційний ризик. Я маю батьків старшого віку, за яких хвилююся! Нікому не відмовляю у телефонній консультації. Часто її цілком достатньо, аби зрозуміти проблему та призначити лікування. Зараз ситуація - не змінилася. Пацієнтів – багато. Трапляються дні, коли під кабінетом – черги".
Іван працює офтальмологом в одній з районних поліклінік Львова. Також скаржиться на велику кількість пацієнтів. "Здебільшого, приходять люди похилого віку, які перебувають у групі ризику. З незначними проблемами, які цілком могли б зачекати. Багато – без скерування від сімейного лікаря. Дехто нехтує масками. Не дивно, адже навіть працівниця реєстратури ігнорує це правило.
У поліклініці вже є декілька хворих на COVID-19 лікарів, було чимало пацієнтів з підозрою на цю недугу. Нікому з нас навіть не робили тести. А кількість пацієнтів у поліклініці така ж, як у докарантинний період. Деколи складається враження, що навіть більша".
За словами заступника генерального директора з поліклінічного розділу роботи та експертизи тимчасової непрацездатності Львівської обласної клінічної лікарні Ігоря Закалюжного, є хворі, які потребують ургентної, тобто – невідкладної медичної допомоги. Їх лікарі зобов’язані приймати позачергово. Але існують патології, за яких з відвідинами поліклініки можна зачекати.
"У будь-якому випадку, перед тим, як вирушати до профільного спеціаліста, пацієнт має отримати скерування від сімейного лікаря. Він має визначити, чи є потреба у медичній допомозі саме зараз. Під час карантину зайвий раз відвідувати поліклініку - небезпечно для здоров’я пацієнта, адже піддає себе ризику", - пояснює Ігор Степанович.
Зазначає: якщо немає загрози для життя пацієнта чи небезпеки погіршення стану здоров’я, візит у поліклініку краще відкласти до кращих часів. Тобто, згідно із загальними вимогами, під час карантину відвідини лікаря без крайньої необхідності варто обмежувати. На території медичних закладів не можна допускати великих скупчень, аби пацієнти мали змогу дотримуватися соціальної дистанції. Саме тому цього року відмінили медогляди для школярів та дошкільнят. Згідно з цими вимогами, потрібно регулювати відвідування пацієнтами профільних спеціалістів. Без скерування сімейного лікаря вас можуть прийняти лише гінеколог та психіатр.
"Пацієнтів записують на прийом з допомогою електронної системи. Якщо людина потребує невідкладної допомоги – має отримати консультацію позачергово. Коли ж візит пацієнта можна віднести до планових – записують у порядку черги. Тобто, у час, коли є вікно", - каже він.
- Актуальне
- Важливе