Осінь української мови

Тетяна Зінченко
21 вересня, 2020 понедiлок
07:00

Початок осені ознаменувався новими мовними ухвалами і мовними перипетіями. Що з рідною мовою на даному етапі - у мовному дайджесті Еспресо-TV

Осінь, як відомо, - найкращий час для натхнення. І можна було б почати нашу мовну розвідку зі згадок про роль мови у творчості класиків - як вони надихалися мовою, як вона надихала їх - про таку синергію. Особливо в цей осінній час.

Але всі, хто хотів, це вже знають, а тому, хто не дуже хоче, цитати мало допоможуть. А от якраз хто хоче, для того осінь - пора й приємних мовних відкритів. Це - якщо брати до уваги суб'єктивний момент утвердження мови, без якого, як виявилося, - ніяк. 

null

Отож, у зв'язку "мова-осінь" окреслюються такі пункти: 

1. Треба ходити із записничком!

Радить художник-педагог Едуард Межул, який, напевне, разом з мольбертом у цю чудову пору натхнення не лише відтворює осінь на полотні, а й записує колоритні українізми, яких наразі при бажанні можна наслухатися вдосталь. 

"Мені кожної осені згадується монолог Остапа Вишні "Ярмарок", який майстерно читає Анатолій Паламаренко, - каже митець Едуард Межул. - Осінь в України у вересні-жовтні - благодатна пора. На ярмарки-ринки на колесах їдуть часто-густо з усіх куточків країни. Цікаво почути, як розмовляють фермери- галичани з Поділля, Черкащини, Чернігівщини.

Саме в такі дні можна було почути цікаві, як у творі Остапа Вишні, розповіді про дари ланів та ферм. Гості Києва та інших міст, де ярмаркує народ, просто у захваті від нашої осінньої торгівлі! Такого різнокольорового різноманітного вибору з лану-до столу та цікавих розмов ще треба було пошукати! Треба ходити з записничком, щоб нічого не пропустити!".

"Усі мої знайомі іноземці, які працюють у нас, обожнюють слухати мову й музику, пахощі й спів осінніх ярмарків, хоча у цьому році  ярмарки - у меншому масштабі з причини карантинних обмежень", - додає художник Едуард Межул

2. #Kyiv# not Kiev!

Нарешті англомовна Вікіпедія почала писати правильно! Як тебе не любити, Kyiv мій?!

 Ілля Штільман, "Володимирська гірка", збірка НАОМА, 1947 р.

3. Скоро не буде книжок?

Забили в сурми читачі та письменники, бо книжкове питання також набрало нових поворотів.

 Сергій Дзюба, журналіст, письменник, автор понад 100 книжок, каже, що цього бути не може в принципі. 

"Самі розумієте, про рідну мову можна говорити безкінечно. Без мови  немає ані нації, ні окремої повноцінної людини. Для кожного українця рідна мова - головна. Це - аксіома, яка не потребує жодних доказів і тлумачень. Я - письменник і журналіст, тож моє слово в повному розумінні - зброя. Але я не тільки сам пишу, а ще й дуже люблю читати. Щороку читаю понад 400 книг різних жанрів. Дехто запевняє, що скоро взагалі не буде книжок. Це - неправда. Книга була, є і буде, бо лише вона дає людині загальний інтелект, а хороша книжка - мудрість", - каже письменик Сергій Дзюба. 

nullПисьменник Сергій Дзюба

Хороша книга - це мудрість, а отже, дискусії "бути чи не бути" книзі - марні. Щодо підтримки української книги, українського письменника - і це питання вирішується, якщо підійти до нього з практичного боку. У даному випадку купувати українські книжки, читати їх, обмінюватися і книжками, і думками. І знову купувати нові українські книжки.

Як завжди, дуже багато залежить від кожної людини зокрема: її позиції, її вибору, її національної свідомості. Кивати на когось - найлегше. Спочатку слід запитати себе: "А давно я купував українську книжку?".  

4. Мовна шкільна наука 

З цього навчального року 200 тисяч учнів перейшли на навчання українською мовою. Просто-непросто це буде - також покаже час. Але крок зроблено, треба робити і наступний, який знову ж таки залежить і від кожного зокрема: від учителя, учня, батьків. 

5. Навчання у вузах -  українською

На днях  210 народних депутатів підтримали проєкт відповідного закону.

В українських університетах Верховна Рада не дозволила навчання іноземною мовою, зокрема, й російською.  

Людмила Терещенко, викладач української мови в Хмельницькому національному університеті (кафедра слов'янської філології) переконує, що втілити це нескладно, якщо є намір і бажання. 

"У нас в університеті таке питання не нагальне, бо давно перейшли на викладання українською мовою, - каже Людмила Терещенко. -  Я принаймні не знаю випадків викладання російською. Тобто, не доводилося чути від студентів, що їм хтось пропонує чи намагається викладати російською. Тому практично втілити можливо, наш ЗВО це зробив уже давно: на початку 2000-х.   

Додам ще: у місті теж не знаю шкіл з російською мовою навчання. Сама мова, може, десь і викладається, але як предмет. Проте справді не маю інформації про російські класи чи, тим паче, - школи. 

Що робити, щоб заклади освіти стали середовищем для української мови? Говорити українською скрізь: на заняттях, на перервах, учителям з дітьми і з колегами. Але, на жаль, свідомості ще часом декому бракує... А нігілізм зашкалює. І не тільки в мовних питаннях", - підсумовує Людмила Терещенко.

Любов Сердунич - українська письменниця і просвітителька. Її праці про мову, про історію народу - це мотивація бути вільним на своїй землі, дорожити своює, знати своє і оберігати.

"На жаль, у початковій школі у нас ще не всюди навчають державною мовою. Маємо гібридне двомовне навчання у середній школі та у вишах. Це вкрай важливо тому, що мова справді змінює свідомість, дух і менталітет, а отже, за належної україноцентричної політики зробить з московитів українців. А це - наша мета, - каже Любов Сердунич.А щоб освітні заклади стали середовищами українськомовного виховання й спілкування, необхідно створювати ці середовища. І створювати їх мають саме педагоги, а також усі ми: громадські діячі, батьки, просвітяни, письменники, журналісти. Можливо, я кажу банальні речі, але практично це так і повинно відбуватися. Ми виграли один бій, невеличкий, але вкрай важливий: законопроєкт №3717 (про московізацію ЗВО) не пройшов. Але боротьба, тобто мовна війна, триває!"

Маємо новий "дарунок" українцям: необов’язкове складання літератури.  

Нема причини, чому в Україні іноземці мають навчатись іншими мовами, ніж українською, англійською і мовами Євросоюзу. Адже для усіх іноземних студентів в Україні московинська - не рідна мова. Московинська мова - це зовсім інша ментальність, а саме: ворожа нам, регресивна, нищівна. Законопроект №3717 про омосковщення ЗВО не пройшов, одначе нам спочивати на лаврах геть не випадає! Попереду - довга і наполеглива боротьба за Мову!" -  наголошує письменниця Любов Сердунич. 

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь проти такого нововведення, оскільки вважає це однією з найбільших загроз і для освітньої реформи, і державної гуманітарної політики загалом.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

"Скасування обов'язкового ЗНО з української літератури - це одна з найбільших загроз, яка може бути по відношенню і до освітньої реформи, і державної гуманітарної політики загалом.

Засвоїти українську мову без високого рівня вивчення української літератури - неможливо", - сказав Тарас Кремінь.

Мова - це гідність

 

Фото Анатолія Борейка

Інколи уявляю себе іноземкою і дивлюся на наше мовне питання ніби збоку. Напевне, про нас так і  думають: "От нічого цьому народу більше робити, безкінечно обговорюють своє мовне питання. Сказали б, що у нас є власна мова, та й працювали б далі".  У них же так, і це світовій спільноті дивно і незрозуміло спостерігати: народ у своїй країні дискутує про свою ж мову. І не лише дискутує, а й бореться за неї, щось хоче довести.

Якось у Франції попросила в магазині зважити фрукти нефранцузькою, бо не знаю її. Але продавчиня поглянула на мене з дивним виразом обличчя, яке можна було зрозуміти тільки так: "Ти, дорогенька, приїхала в мою країну, отож будь ласкава, звертайся до мене мовою країни, до якої ти з якихось причин приїхала".

Була кілька разів присутньою на ЗУМ-занятті студентів-іноземців, які вивчають українську мову.

Читайте також: Як і навіщо американські студенти вивчають українську мову

Так от, щоразу, коли був час на запитання до мене, я чула таке: "Був у вас минулого літа. Дуже сподобалося! Але у магазині, що біля мого готелю, мене не розуміли, хоч я і говорив вашою мовою. Мені казали: "повторітє".

Це велике моральне питання, і воно про те, що соромно, люди добрі. Соромно, що ми у своїй країні відповідаємо іноземцю, який звертається українською, "повторітє". А потім запитуємо касирку, що поряд, українською, своєю рідною: "Оксано, а який код печива "Шкільне?".

Соромно, коли дитинка, випадково набігши на тебе, граючись, вибачається "Ізвінітє" і біжить до мами хвалитися: "Мамо, я набіг на людину, але вибачився". Хто вчить дітей з чужими говорити не своєю мовою? Ми все ще заручники страху покарання за своє.

 І, знаєте, скільки би ми не говорили про закони і укази, скільки б не обурювалися з приводу саботування мовних питань і скільки б законів не приймали на її захист, нічого не зміниться.

Якщо не змінимося ми -  кожен на своєму місці: касир - на своєму, вчитель - на своєму.

Зазирнула в мовну спільноту: учні розповідають про те, що вчителі хоч і проводять уроки українською, на перервах вони спілкуються вже російською. З власними дітьми - також. Тобто оця позірність, мовна театральність - не більше, ніж відпрацьовування робочого часу. 

Мова зміцнює, утримує, розгалужує цю величезну систему координат, у якій ми живемо. Це - історія, культура, наука, наше коріння, наше майбутнє. Найбільший указ для нас - це ми самі: говорити чи не говорити своєю мовою. І найбільше мірило правильності нашого напряму в цьому питанні - наша власна гідність.

Читайте також:
Олександр Усик
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Екстренер Усика зробив приголомшливий прогноз на бій українця з Ф'юрі
Служба безпеки заявила про затримання агента ФСБ Росії
21 жовтня, 2021 четвер
Служба безпеки заявила про затримання агента ФСБ Росії
Теофімо Лопес
21 жовтня, 2021 четвер
Визначилась офіційна дата скандального бою Лопеса за відібрані у Ломаченка титули
Київ
+9
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.22
  Купівля 26.22
  Продаж 26.47
 • EUR
  Купівля 30.38
  Продаж 30.77
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
22 жовтня
22:54
Зеленський
Зеленський звинуватив Росію у "газовій агресії" проти ЄС із метою змусити відмовитися від європейських цінностей
22:33
Молдова
У Молдові через нестачу газу запровадили надзвичайний стан
21:54
Олексій Данілов
"Кількість помираючих від COVID-19 може перевалити за тисячу осіб": Данілов заявив, що Україні необхідно щепити 350-400 тис. людей на добу
21:16
"Серце розривається": актор Алек Болдвін прокоментував загибель українки, яку він застрелив на зйомках
20:42
"Окупація Криму є незаконною": Польща засудила російський перепис населення на півострові
20:04
Олексій Данілов
Данілов: Україна готова запропонувати додатковий транзит до ЄС 55 млрд кубометрів газу
19:37
Лобіювали інтереси забудовників, намагалися підкупити прокурора: СБУ викрила двох працівників ДБР, які "кришували" бізнес
18:59
"У наступній хвилі розширення": Кулеба про перспективу вступу до ЄС України, Молдови та Грузії
18:58
Арсен Аваков
Аваков про своє здоров'я після зараження коронавірусом: "Не дочекаєтесь!"
18:34
Ярослав Железняк
Депутати "Голосу" заявили про звільнення Железняка з посади голови фракції, він спростовує
18:21
Компанія "БІТ" відстояла  свої права на оренду земельної ділянки
18:09
коронавірус
У Києві в разі запровадження "червоної" зони призупинять планові госпіталізації, - КМДА
17:47
ООС
Окупанти 9 разів порушили "тишу" на Донбасі: поранено українського військового, ще один травмований
17:41
Укрзалізниця
У першу добу нових правил перевезення Укрзалізниця не пустила у потяги 175 пасажирів без COVID-документів
17:31
Єнс Столтенберг
"Немає жодної причини, чому Росія має боятися": Столтенберг про перспективу вступу України до НАТО
17:29
працевлаштування
Мінекономіки ініціювало перевірки законності працевлаштування іноземців
17:28
Наталка Діденко
До України йде похолодання, дощі та рвучкий вітер, - синоптик Наталка Діденко
17:04
Швидкісний трамвай
КМДА про підвищення цін на проїзд у громадському транспорті: це не буде 20 грн
16:47
лоукостер Vueling
Іспанській лоукостер Vueling в грудні відкриє рейси з Києва у Париж
16:40
Арсен Аваков
Аваков захворів на коронавірус
16:28
міна
Окупанти активізували мінування тилових районів на Донбасі, - розвідка
16:27
Віталій Портников
“ПолітКлуб Віталія Портникова” 22 жовтня. Ковід в Україні забирає більше 500 життів щодня: як зарадити ситуації? Чи домовилися США і ЄС з Росією щодо України?
16:17
Нові правила перевезень: на залізничному вокзалі Києва вишикувалися черги за щепленнями і тестами. ФОТОРЕПОРТАЖ
16:16
PR
Домашній Інтернет на швидкості 1000 Мбіт/с від Мережі Ланет
15:56
комуналка
Міненерго запустить новий формат платіжок з інформацією про енергоефективність
15:56
У Путіна зірвало дах. У Москві вітром здуло частину кремлівської стіни
15:53
У Харкові введуть додаткові обмеження у громадському транспорті, - мерія
15:40
Денис Гармаш та Домагой Віда (на передньому плані)
Петраков вирішив повернути до збірної футболіста, який не грав за Україну 4 роки, - ЗМІ
15:31
маска автобус
У перший день траснпортних COVID-обмежень поліція оштрафувала 10 перевізників за порушення правил
15:10
Ілля Ковтун
Український гімнаст у 18 років створив головну сенсацію на чемпіонаті світу
15:09
СOVID
Ляшко: Два заводи з поставки кисню до українських COVID-лікарень призупинили роботу
14:51
СБУ блокувала постачання українських запчастин до винищувачів РФ: їх крали на одному з оборонних держпідприємств
14:45
Оновлено
Вибух на пороховому заводі в Росії: МОЗ заявило про 16 загиблих
14:37
Суперліга
"Динамо" та "Шахтар" можуть отримати місце у європейській футбольній Суперлізі
14:36
У Верховному Суді обрали нового очільника
14:16
Олександр Корнієнко
Давайте будемо говорити про цифри, а не маніпулювати, що "Європейська солідарність" випереджає "слуг", - Корнієнко
14:10
Теофімо Лопес
Лопес показав безжальний удар, який отримав під час челенджу від "Гори" з "Гри престолів"
13:55
Олександр Хацкевич
Екстренер "Динамо" вказав на проблему, яка заважає киянам у єврокубках 5 років
13:46
Галина Гатчінс
Галь, дякую за все! Колеги зі Львова сумують за операторкою, яку застрелили в США
13:45
Зеленський вагнергейт
Уже не тефлоновий. Як Зеленський із героя перетворюється в політичний “нуль”
Більше новин