Аналітика

Коли у РФ закінчаться гроші на війну: що насправді відбувається з економікою Росії

28 листопада, 2024 четвер
18:31

Чи справді у Росії вичерпуються фінансові ресурси для ведення війни з Україною та чи зможе РФ утримувати окуповані раніше території

Зміст

Ресурси російської економіки вичерпуються. Про це заявила голова російського центробанку Ельвіра Набіулліна 19 листопада, пояснюючи у думі причини підняття облікової ставки до 21% – найвищий показник від початку вторгнення в Україну. Це означає, що гроші у РФ дорожчають. Щобільше, Набіулліна згадала про стагфляцію – кризовий стан в економіці, коли стагнація виробництва поєднується зі зростанням цін у країні. Та чи означає це, що РФ втрачає ресурси для ведення війни з Україною та утримання окупованих територій України? Адже окупаційна влада анонсує масштабну відбудову житла та інфраструктури на ТОТ?

Дані про стан російської економіки – елементи пропаганди

Ще 27 червня 2022 року у Bloomberg повідомили про дефолт у Росії за зовнішніми боргами. Утім, очікуваного економічного колапсу не сталось, навіть попри численні санкції. У жовтні Міжнародний валютний фонд навіть поліпшив прогноз для РФ на цей рік до 3,6%. Щоправда, у наступному році темпи зростання російської економіки, за даними МВФ, сповільняться до 1,3%. Та що насправді стоїть за цими цифрами?

Уряд Швеції дав доручення Національному інституту економічних досліджень проаналізувати економічний розвиток Росії. І аналітики дійшли висновку, що офіційні дані про стан економіки РФ не відповідають її реальному стану, бо економічна звітність Росії переплітається з її воєнною пропагандою. 

Шведські дослідники вважають що фінансові резерви російського уряду, які були використані для фінансування військових витрат, швидко закінчуються і можуть бути вичерпані впродовж року. 

"Зрозуміло, що російська економіка працює не так добре, як хотів би Путін. Ресурси виснажуються у військову промисловість, а економіка перегрівається. Очевидно, навколо офіційних цифр стоять великі знаки питання. Треба й надалі активно боротися з путінською пропагандою. Обговорення в середу є важливою частиною цих зусиль", – заявила міністерка фінансів Швеції Елізабет Свантессон.

Такої ж думки дотримується і керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко.

"Перше, що треба розуміти, коли говоримо про економіку Росії, – країною керують розвідники.Тому не можна користуватись будь-які даними, які озвучують російські посадовці чи публікують російські структури. Дивно, коли такими цифрами користують експерти, навіть серйозні аналітичні структури у США та Європі, адже вони таким чином підтримують дезінформаційну діяльність реального стану російської економіки", – каже він у коментарі Еспресо.  

Саме тому традиційні дослідження та економічні рейтинги міжнародних агенцій не відображають реального стану економіки РФ, оскільки часто ґрунтуються на даних офіційної статистики.

Експорт нафти є одним з індикаторів економіки РФ 

"Аби аналізувати стан російської економіки, треба шукати не цифри, а  індикатори, які можна порахувати самостійно. Одним з основних індикаторів може бути експорт нафти, – каже Андрій Клименко. – Від лютого 2022 року основна увага чомусь була прикута до експорту природного газу, зокрема через Північний потік. Тепер пішов перекос у бік зрідженого газу. Але 70% енергетичного експорту РФ – це саме нафта. З Балтійського моря Росія експортує 10 – 12 млн тонн нафти на місяць. Це приблизно 100 танкерів сирої нафти і ще 3-4 млн тонн нафтропродуктів. Через Чорне море йде 4 – 5 млн т нафти та 3 – 4 млн т нафтопродуктів. Тут у Росії все добре. Ми вже кілька місяців намагаємось донести: якщо не зупинити експорт нафти з Балтійського моря, РФ матиме ресурси купувати все, що завгодно і як завгодно довго для ведення війни в Україні".

Керівник аналітичного напряму мережі "ANTS" Ілля Несходовський у коментарі Еспресо заявив, що спроможність РФ вести війну напряму залежить від цін на нафту.

"Економічне становище Росії значною мірою залежить від ціни на нафту. Якщо Росія матиме можливість продавати нафту за ціною орієнтовно 65 доларів, то вона матиме можливість продовжувати війну, навіть враховуючи інші санкції, які обмежують потужності військового виробництва, – каже аналітик. – Тому для нас ключовим фактором є зниження ціни на нафту, або обмеження поставок російської нафти на світовий ринок. Це може бути через закриття відповідних логістик. Наприклад, Україна при відповідному дозволі могла б не допустити проходження російських суден Чорним морем".

За словами Іллі Несходовського, від початку 2025 року має припинитись транзит російської нафти територією України через нафтопровід "Дружба".  

За даними моніторингу Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), за тиждень з 11 до 17 листопада Росія експортувала викопного палива на 4,05 млрд євро: нафти — на 1,87 млрд євро, нафтопродуктів і хімікатів — на 0,96 млрд євро, газу — на 0,81 млрд євро та вугілля — на 0,4 млрд євро. "На танкери, що належать європейським країнам чи країнам G7 або застраховані в них, було завантажено викопне паливо на суму 1,31 млрд євро, що сприяє фінансуванню вторгнення Росії в Україну", – повідомляють у центрі. 

Падіння російських літаків та мостів – непрямий ефект санкцій

На сьогодні вже зрозуміло, що анонсовані "пекельні санкції" для Росії не досягли очікуваного ефекту. 

"Пригадати лютий 2022 року і виступ президента США, де він заявляв про потужні санкції, які обвалять російський ВВП на 20 – 30%. Або вони не розуміли російську економіку і природу російського режиму, або вся ця санкційна політика моделювалась з того, що РФ переможе Україну за кілька тижнів і все буде, як було, – каже Андрій Клименко. – Коли у країні 300 банків, а санкції запроваджують до 5 – 7 – 50, то який буде ефект? Ми вважаємо, що замість адресних чи блокувальних санкції треба переходити до ембарго – повної заборони на торговельні операції з РФ, за винятком хіба що якихось гуманітарних позицій. Звичайно, повне ембарго – це потужна річ і зрозуміло, що будуть проблеми у глобальні економіці. Але треба вивчати вплив такого ембарго на глобальну економіку. РФ має опинитись в ізоляції".

За словами Андрія Клименка, РФ обходить санкції через розрахунки у крипті, а також взаємозаліки між країнами, що виявилось сюрпризом для США.

"Десь два-три місяці ми тішились інформацією про те, що РФ має проблеми з розрахунками з Індією та Китаєм. Ці дані брали з Центробанку РФ. Але ж не могло такого бути, що експорт йде стабільно, а грошей нема. Логічно було припустити, що розрахунки відбуваються в якийсь інший спосіб. І лише потім, здається Reuters сказали, що гроші не фіксуються офіційно, бо йдуть іншими каналами. Для американців це нова, але нам добре відома з 90-х річ – взаємозаліки або бартер: я за тебе плачу тут за те, а ти за мене там за те. І формально гроші кордон не перетинають" 

При цьому не можна стверджувати, що запроваджені санкції не працюють взагалі.

"Є  інші сигнали, які свідчать про проблеми в економіці РФ. Які саме – це уже справа розвідок, – каже Андрій Клименко. – Скажімо, якщо у них все так добре з мілтехом, чому вони закуповують снаряди у корейців мільйонами? Якщо використовують корейський аналог Іскандера, то що не так з їхнім? Є речі, які складно приховати. Як-от аварії літаків  (наприклад, загоряння російського Sukhoi Superjet у Туреччині). Так, якісь деталі вони можуть знаходити, але коли немає обслуговування від виробника, підтримувати їх належний стан дедалі складніше. Комп’ютерні чіпи можна провезти контрабандою у сумці, але з верстатами так не вийде". 

"Відсутність компетентних людей, які можуть здійснювати відповідні ремонти, відсутність поставки обладнання, особливо високотехнологічного, призводить до катастроф і поламок, які неможливо швидко виправити. Ми вже бачимо, що Superjet, який залежить від  імпортних комплектуючих, постійно в аваріях. Це стосується автомобільної галузі – китайці так і не розмістили свого виробництва на території РФ, тож вони купують китайське, – каже Ілля Несховський. – Стан російської економіки погіршується, розвалюється інфраструктура, зокрема уже є випадки падіння мостів, проблеми у житлово-комунальному секторі. Але це не впливає на можливість ведення війни".

Чи здатна РФ утримувати окуповані території

На фоні проблем в економіці РФ обіцяє витратити до 2027 року 1, 3 млрд доларів у відновлення окупованих територій. На пропагандистських каналах з’являються сюжети про відновлення житла у Маріуполі чи відкриття масштабного мультимедійного центру "Росія – моя історія" у Мелітополі тощо. 

"З економічної точки зору у "нові території РФ" вкладають більше фінансів, ніж в інші території. Щорічні видатки на відновлення і розбудову окупованих територій значно перевищують видатки 73 інших регіонів РФ. Виключенням є Москва, Санкт-Петербург, Московська область, Краснодарський край, Свердловська область, Республіка Татарстан, Красноярський край, – каже директор Центру стратегічного розвитку території (Мелітополь) Андрій Орлов. – На так званих нових територіях владі РФ доводиться багато коштів вкладати у пропаганду, діяльність спецслужб, оборону. Але з іншого боку – ці території на сьогодні є максимально дотаційними, вони не виробляють продукцію і не мають свого внеску в загальну економіку.  Хоча для внутрішньої аудиторії розповідають, що майже за дев'ять місяців 2024 року зведені бюджети так званих ДНР, ЛНР, окупованих частин Запорізької та Херсонської областей (тобто разом з муніципалітетами) зібрали 118 млрд руб. податків на своїх територіях".

При цьому Андрій Орлов переконаний – відбудова зруйнованих будинків на окупованих територіях відбувається лише для картинки. А на весь Маріуполь є лише одна бригада з 8 людей, яка постійно пересувається з об’єкту на об’єкт, аби це мало вигляд масових робіт.

"У Маріуполі через бойові дії навесні 2022 року було зруйновано або сильно пошкоджено 90% інфраструктури, понад 2 тис. багатоквартирних та 61 тис. приватних будинків, 7 лікарень, 4 поліклініки, 57 шкіл, 70 дитячих садків та 3 пологові будинки, - каже експерт. - У травні 2022 року відповідальним за відновлення Маріуполя призначили міжрегіональний фонд Петербурга та Ленобласті "Перемога", який з резервного фонду Петербурга  отримав 1,745 мільярда рублів. Віцепрем'єр Марат Хуснуллін підтвердив плани відновлення всіх багатоквартирних будинків (БКБ) у Маріуполі до кінця 2024 року, а це понад 4 тисячі об'єктів і 1,5 тисячі фасадів. Але йдеться, наприклад, про 800 будинків баракового типу, які перевели у статус багатоквартирних".

Нещодавно колабораційна влада Маріуполя ухвалила рішення про відновлення будівель, які у 22-23 роках були визнані таким, що мають бути знесені. Це свідчить про те, що насправді потужностей і коштів на повноцінну відбудову міста у влади РФ немає. А гучні заяви про це – лише фейк, пропаганда для внутрішньої аудиторії, а також  замилювання очей Кремлю". 

Водночас, окупаційна влада не шкодує коштів на пропаганду "русского міра" на ТОТ. І масштабний мультимедійний музей у Мелітополі – яскраве свідчення цього. 

"Музеїв "Росія – моя історія" є декілька. Якщо поглянути на мапу розташування – вони присутні на окупованих територія і територіях, які зазнають значного впливу корінних народів або сусідів.  Найдорожчий відкрили у Ростові-на-Дону в середині жовтня 2018 року. Він коштував владі РФ 862 млн руб., – каже Андрій Орлов. – Порівнявши вартості інших подібних проєктів в інших регіонах РФ, можна дійти висновку, що середня вартість мультимедійного центру у Мелітополі – 545 млн руб. Приблизно стільки й вклала окупаційна влада у об’єкт з промивання мізків мешканцям окупованих територій. У будівельних роботах задіяли 220 осіб і 14 одиниць спецтехніки. Для зручності запустили рейсовий автобус, що проходить поруч з музеєм. Цей проєкт має лише одну мету – пропаганда. До слова, кураторство над цим проєктом віддали РПЦ. І навіть у наукових колах РФ цей проєкт визначають як "жахливий історичний непрофесіоналізм", через перекручування історичних подій на користь РПЦ.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі  "Вікно Відновлення". Усе про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Теги:
Читайте також:
Київ
+17.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 47.62
    Продаж 48.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
17 червня
04:54
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп достроково покине саміт G7
04:43
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
РФ атакує Україну "шахедами" і ракетами: у столиці є постраждалі й руйнування, у Запоріжжі - пожежа на території підприємства
04:16
Піт Геґсет
США направлять додаткові сили на Близький Схід, - Геґсет
02:39
Оновлено
Дональд Трамп
"Мали зробити це раніше": Трамп вважає, що Іран хоче деескалації та переговорів з Ізраїлем
02:26
Трамп
Сини Трампа планують запустити сервіс мобільного зв’язку Trump Mobile і продавати золоті смартфони
00:01
Анатолій Трубін
Клубний ЧС-2025 з футболу: "Бенфіка" з Трубіним проти "Боки Хуніорс" та розклад інших матчів 17 червня
2025, понедiлок
16 червня
23:29
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 136 боїв: найактивніше окупанти атакують на Покровському напрямку
23:17
Нафтове ембарго
Частина країн ЄС не готова до нових кроків без США у зниженні верхньої межі ціни на російську нафту, - Bloomberg
22:59
БпЛА "Булава"
У Ставропольському краї хімзавод ВПК РФ зупинив виробництво після атаки БПЛА, - росЗМІ
22:24
росія, санкції
ЄС продовжив на рік санкції проти РФ за анексію Криму
22:05
Ілюстративне фото
"Приїхали на лікування доньки": в Ізраїлі через іранські удари загинула сім'я з Одеси
22:01
Ексклюзив
Люди спостерігають за вогнем і димом від атаки Ізраїлю на нафтобазу Шахран 15 червня 2025 року в Тегерані, Іран
Через ізраїльсько-іранську війну бойова спроможність російської армії на українському фронті може послабитись, - військовий експерт
21:20
російський диктатор Володимир Путін
"Для дітей від 7 років": Путін доручив провести дитячий чемпіонат з пілотування дронів
21:13
Ексклюзив
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Мобільні вогневі групи нас уже не врятують: аеророзвідник ЗСУ про модернізацію ППО
21:01
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Ізраїль діє не за вказівкою Трампа чи Путіна, а всупереч їхній волі, - Безсмертний
20:54
Ексклюзив
Росія може перекинути до Придністровʼя військових під виглядом цивільних, - нардеп Чернєв
20:53
Біньямін Нетаньягу
Нетаньягу переконаний, що ліквідація Хаменеї покладе край конфлікту з Іраном
20:23
Ексклюзив
Нафта
Не варто очікувати зниження верхньої цінової межі на російську нафту, - Пендзин
20:04
WhatsApp
У WhatsApp з'явиться реклама та інструменти для монетизації
20:01
OPINION
Про пристрасть до халяви
19:59
Оновлено
Ізраїль та Іран
Іран звинуватив Ізраїль в ракетній атаці на будівлю державного мовника в Тегерані
19:58
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що від вступу України до ЄС для Словаччини більше плюсів, аніж мінусів
19:48
ЗСУ
На Донеччині росіяни намагаються взяти в кільце Костянтинівку з трьох напрямків, - ОСУВ "Хортиця"
19:42
військовий квиток, мобілізація
В Україні почали позбавляти водійських прав через порушення правил військового обліку, – Опендатабот
19:37
Літак
У російського літака, що прямував з Москви до Грузії, під час польоту відірвалася обшивка двигуна, - ЗМІ
19:29
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Як живуть ізраїльтяни під час іранських ракетних ударів: розповідає місцевий активіст
19:16
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Літній наступ росіян не може кардинально змінити ситуацію на лінії фронту, - військовий експерт Рябих
19:16
міни
На Харківщині авто піротехніків ДСНС підірвалося на невідомому пристрої: є постраждалий
19:13
Леся Нікітюк
Телеведуча й акторка Леся Нікітюк повідомила про вагітність
19:13
Дональд Трамп
Трамп на саміті "Великої сімки" у Канаді назвав виключення Росії з G8 помилкою
18:55
хімічна атака дим смог
Застосування хімзброї окупантами: Сибіга закликав створити нові інструменти для виконання Женевського протоколу
18:43
Олександр Ширшин
Комбат "Маґури" Ширшин заявив, що його визнали "недисциплінованим" після публічного висвітлення проблем у батальйоні
18:42
Ексклюзив
Білорусь солдати
Це буде удар не по Україні: Безсмертний про загрозу з білоруського кордону
18:41
Євген Селезньов
Клуб Медіаліги погнав 16-річного футболіста, який зробив зауваження ексфорварду збірної України Селезньову через російську мову
18:41
Віктор Орбан
"Не хочемо, щоб наших дітей відправляли на фронт в Україну": Орбан згенерував відео ШІ, де угорці "воюють"
18:37
фейк
Росіяни планують дискредитувати Україну в контексті обмінів: у розвідці розкрили деталі
18:35
Через війну Росії в Україні загинули 208 митців та 107 медійників
18:30
Петер Сіярто
Угорщина ветувала план Єврокомісії щодо відмови від нафти і газу з Росії, – Сіярто
18:25
Про курсантів, що вступили на навчання за пів року до повномасштабної війни з РФ: стартували зйомки другого сезону "Прикордонників"
18:22
Андрій Портнов
ДПСУ відмовилася надати інформацію про те, чи повертався Портнов в Україну незадовго до вбивства
Більше новин