Огляд

USAID під загрозою: чому Трамп і Маск хочуть закрити програму допомоги та що це означає для України. Пояснюємо

4 лютого, 2025 вiвторок
19:58

Другий прихід до влади у Білий дім Дональда Трампа та його інше бачення як внутрішньої, так і зовнішньої політики США вже призвело до багатьох потрясінь, зокрема, пов’язаних з роботою USAID (Агентства США з міжнародного розвитку), майбутнє якого під великим питанням

Зміст

Еспресо пояснить, що таке USAID, як це агентство з’явилося, які функції виконує по всьому світові та Україні, а також, чому нова адміністрація США погрожує його закрити. 

Що таке USAID: історія виникнення та до чого тут політика "м’якої сили"

інавгурація у США, ілюстративне зображення

Фото: Freepik

Після Другої світової війни США стали наддержавою, що домінувала не лише військово, а й економічно і політично. Коли Європа та частина Азії лежали в руїнах, Вашингтон прагнув не лише відбудувати світову економіку, а й закріпити власний вплив. Саме в цей період зародилися міжнародні програми допомоги, які зрештою призвели до створення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Все почалося з Плану Маршалла – масштабної програми економічної допомоги європейським країнам, що постраждали від війни. Американці між 1948 та 1952 роками інвестували понад 13 мільярдів доларів у відновлення Західної Європи (зараз це близько 150 мільярдів доларів). Програма була надзвичайно успішною, адже економіка Європи почала стрімко відновлюватися, а політичний вплив США лише посилився. 

У 1950-х роках, із загостренням холодної війни з СРСР, американська допомога стала ще ширшою. Вона охоплювала не лише Європу, а й країни Азії, Латинської Америки та Африки. Фактично, американські інвестиції були майже всюди, де діяли не комуністичні режими. Тому у 60-х роках постало питання централізації цієї допомоги та створення єдиної структури, яка б тим цілеспрямовано займалася. 

У 1961 році президент Джон Ф. Кеннеді заснував Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) – організацію, яка стала спадкоємцем Плану Маршалла, але зі значно ширшим мандатом. USAID почало займатися наданням допомоги іншим країнам у сферах економічного розвитку, охорони здоров’я, освіти, демократії та гуманітарної підтримки. Звісно, що в ті роки не менше важливою була ідеологічна війна, американські долари за кордоном мали стримувати впливи СРСР та просувати західні цінності насамперед демократію, ринкову економіку, права людини та загалом громадянське суспільство.

Таким чином Агентство США з міжнародного розвитку швидко стало ключовим інструментом американської "м'якої сили" у світі. Творець цього терміну політолог Джозеф Наєм відзначив, що ця політика означає здатність держави впливати на інші країни через привабливість своєї культури, політичних цінностей та зовнішньої політики, а не шляхом прямого військового або економічного примусу. Це стало особливо актуальним після розпаду СРСР, коли США, по суті, сформували однополярний світ, концепція якого за останні 15 років сильно постраждала як через проблеми в самій Америці, так і через економічне зростання Китаю та імперські дії росіян, що призвело до появи багатополярності у світовій політиці.

Та як відзначає The Washington Post, на створення "м’якої сили" США були потрібні десятиліття, а новий президент США Дональд Трамп хоче демонтувати її всього за кілька тижнів, зокрема, працюючи над закриттям USAID. 

Масштаби роботи USAID, які функції виконує в Україні та хто постраждав

екстренка

Фото: соцмережі

США витрачають найбільше коштів у світі на міжнародний розвиток, левова частка яких йде через USAID. Щороку через Агентство США з міжнародного розвитку проходить близько 1% всіх федеральних коштів США (для прикладу, у 2023 році – це $68 млрд). 

Звісно, що така велика фінансова структура потребує багато працівників і не лише в США. Загалом до останнього часу в організації працювало понад 10 тис. людей, які були залучені до роботи у близько 100 країн (у 60 з яких діяли власні офіси організації). Тобто USAID має програми допомоги десяткам країн, які діють багато років. 

Мільярди доларів допомогли врятувати мільйони життів у країнах Африки та Азії, адже безпосередньо допомагали із базисними речами, як закупівля їжі та медикаментів. Також чимало зусиль було спрямовано на боротьбу з ВІЛ/СНІДом. Коли у світі ставалися якісь військові кризи чи природні катастрофи, USAID теж була залучена до роботи по допомозі постраждалим. Тому Агентство США з міжнародного розвитку займається не лише тим, щоб поширювати західну культуру та розбудовувати демократичні інституції, але й безпосередньо залучене до допомоги у кризових ситуаціях. Як відзначив у коментарі CNN Том Маліновськи, помічник держсекретаря США з прав людини при Бараку Обамі, без USAID багато людей помре у світі. 

Рішення президента США Дональда Трампа призупинити надання міжнародної допомоги, включаючи програми USAID, викликало значний резонанс в українському суспільстві та спричинило активні дискусії щодо ролі та важливості USAID в Україні.

Деякі представники українського суспільства скептично ставляться до діяльності USAID, називаючи отримувачів американських грантів "грантоїдами", звинувачуючи їх у залежності від іноземного фінансування та, відповідно, впливі зовнішніх сил на внутрішні справи України. Однак інша частина суспільства наголошує на важливості програм USAID не лише для розвитку громадянського суспільства, підтримки реформ та зміцнення демократичних інституцій, а й різних проєктів з відновлення постраждалих від війни міст і сіл. Вони підкреслюють, що завдяки цим програмам реалізовано багато важливих ініціатив у сферах охорони здоров'я, освіти, енергетики, підтримки внутрішніх переселенців та ветеранів тощо. 

"Люди просто не усвідомлюють масштабів діяльності такої агенції як USAID та інших американських програм, бо вони ніколи не робили з цього самореклами", - сказав BBC  нардеп Микита Потураєв, голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Україна є найбільшим отримувачем гуманітарної та економічної допомоги США. За три роки війни вона отримала близько 37 млрд доларів невійськової допомоги через USAID ($2,6 млрд на гуманітарну допомогу, $5 млрд допомоги на розвиток та ще $30 млрд – прямої бюджетної підтримки). У 2023 році ця сума становила $17 млрд, тоді як середній рівень допомоги для інших країн - $550 млн. Тому зараз багато українських організацій, які залежали від підтримки USAID, стикаються з проблемами у фінансуванні своїх проєктів, а деякі змушені були закритися (наприклад, проєкт Veteran Hub у Вінниці, який надає психологічну та соціальну підтримку українським ветеранам та їхнім родинам). Це стосується як неурядових організацій, так і державних установ (чи не основний партнер Мінцифри) та підприємств, які реалізовували спільні програми з USAID.

За даними іспанського видання El Pais із посиланням на джерела з місії ООН в Україні, понад сто організацій в Україні залишилися без фінансування (в основному зі сфери культури та ЗМІ). 

"Більшість невеликих незалежних ЗМІ України отримували фінансування від USAID. Особливо серйозними є справи Bihus.Info і "Слідство.Інфо" — двох ЗМІ, що займаються розслідуванням корупції і останніми роками проявили себе як такі, що мають вирішальне значення для контролю за владою. Обидва цифрові медіа фінансувалися з боку США на більш ніж 80%", — пишуть в El Pais.

Також зазначається, що за час повномасштабної війни 15 тис. українських фермерів отримали допомогу від USAID у вигляді добрив, насіння і техніки. Зараз ці програми заморожені, хоча для України сільське господарство критично важливе. 

Як сказав Голосу Америки засновник популярного українського мультимедійного проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко, велика частина їхнього фінансування надходила від програм допомоги США, і тепер проєкт скорочує людей.  

За інформацією Бабель, Громадська організація "Будуємо Україну Разом" (БУР) втратила приблизно половину фінансування. Вона займається відбудовую будівель на деокупованих і прифронтових територіях. 

Хронологія подій: чому у США вирішили закрити USAID і до чого тут Маск

Дональд Трамп та Ілон Маск

Дональд Трамп та Ілон Маск, фото: Getty Images

 

Ще під час свого першого президентства Дональд Трамп неодноразово висловлював критику щодо витрат на зовнішню допомогу, в тому числі через USAID. Він заявляв, що американська допомога повинна передусім слугувати інтересам США, а не надходити до країн, які не є пріоритетними. Було декілька спроб скоротити фінансування USAID, але Конгрес їх відхиляв і загалом про закриття агентства ніколи не йшлося.

Натомість другий прихід Трампа на хвилі популярності та впевненості у своїй силі докорінно змінив його пріоритети щодо діяльності USAID. Одразу після інавгурації, у кінці січня адміністрація Трампа призупинила надання всієї невійськової міжнародної допомоги на 90 днів для проведення аудиту. Це включало й програми USAID. Близько сотні співробітників USAID одразу були відправлені в адміністративну відпустку. 27 січня офіційний урядовий сайт відомства було закрито, а в мережі X сторінка USAID взагалі видалена.

Тоді на сцену вийшов мільярдер Ілон Маск, який нещодавно отримав статус "спеціального держслужбовця" при адміністрації Трампа і очолює Департамент ефективності уряду (DOGE). Головне завдання цього департаменту – оптимізація урядових витрат та скорочення бюрократичного апарату США, який планується замінити новітніми технологіями. Тому нічого дивного, що Агентство США з міжнародного розвитку з десятками мільярдів доларів бюджету та тисячами співробітників зазнало прямої критик з боку Маска, який у своїй соцмережі Х назвав USAID "злочинною організацією" та додав, що їй "час померти". 

Це сталося на тлі прямого конфлікту, коли люди з DOGE намагалися отримати від служби безпеки USAID доступ до секретної інформації, але ті її не надали. Як наслідок – цих представників USAID відправили у відпустку, а департамент Маска таки отримав всю інформацію. 

Трамп лише підтримав такі заяви й дії Маска, відзначивши, що агентством "керує купка радикалів-божевільних". Тому спершу з організації приберуть їх, а тоді вже буде ухвалене остаточне рішення, як висловився президент США. Справді, наступного дня Держсекретар Марко Рубіо став тимчасовим очільником USAID. Це пояснили тим, що USAID "уже давно відійшло від своєї первісної місії відповідального просування американських інтересів за кордоном", а "значна частина фінансування USAID не відповідає основним національним інтересам Сполучених Штатів". 

Щобільше, Білий дім опублікував перелік "розтрат та зловживань" в Агентстві США з міжнародного розвитку. 

"Десятиліттями USAID було непідзвітним платникам податків, оскільки направляло величезні суми грошей на безглузді — і у багатьох випадках зловмисні — улюблені проєкти вкорінених бюрократів, практично без нагляду", – йдеться в повідомленні. 

До списку увійшли сотні мільйонів доларів на зрошувальні канали, обладнання та добрива, що нібито сприяли вирощуванню маку й виробництву героїну в Афганістані, а це вигідно Талібану. Також мільйони для EcoHealth Alliance, який співпрацював із лабораторією в Ухані, звідки начебто поширився коронавірус. Ще $2 млн на зміну статі та "ЛГБТ-активізм" у Гватемалі та чимало іншого.

Дискусійна доля USAID: чи може Трамп закрити організацію 

конгрес США

Зараз у Сполучених Штатах триває активна дискусія щодо майбутнього Агентства США з міжнародного розвитку. Його захисниками в основному є демократи, натомість республіканці хочуть докорінної реформи організації або її закриття.

Після того як Ілон Маск заявив, що USAID "у процесі ліквідації", а більшість співробітників USAID 3 лютого отримали електронного листа з вказівкою не з’являтися на роботу у штаб-квартирі агенції у Вашингтоні і працювати віддалено, демократичні лідери почали називати дії адміністрації Трампа та Маска незаконними. Адже вони наполягають, що організація була створена актом Конгресу і її закриття можливе лише через новий акт Конгресу, що вимагає законодавчого процесу.

"За статутом USAID є незалежною установою поза межами Державного департаменту. Будь-яка пропозиція змінити цю структуру потребуватиме Акту Конгресу", - йдеться у відкритому листі сенаторів і конгресменів від Демократичної партії.

Члени Конгресу від Демократичної партії провели мітинг під головним офісом USAID в центрі Вашингтона, щоб "не дозволити статися конституційній кризі" і розкритикувати дії Трампа, а головне – Маска. 

"У нас немає четвертої гілки влади на ім'я Ілон Маск. І це стане очевидним", – заявив депутат-демократ від штату Меріленд Джеймі Раскін. 

Він додав, що мотиви Ілона Маска "не мають нічого спільного з тим, що було законно прийнято народом США через Конгрес Сполучених Штатів. Ми будемо захищати USAID до кінця".

Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер написав у X, що "необраний тіньовий уряд здійснює вороже захоплення федерального уряду". А DOGE Маска не є справжньою державною установою і не має повноважень приймати рішення про витрати, а тому "не має права закривати програми чи ігнорувати федеральний закон".

На ці слова Ілон Маск відповів, що займається "боротьбою з бюрократією" і американський народ має йому допомогти задля "успіху народній революції" та підтримати DOGE у цьому. 

Так, USAID було створено на підставі указу президента Джона Ф. Кеннеді у 1961 році, але, справді, діяльність організації регулюється законодавчими актами, прийнятими Конгресом. Тому з юридичної точки зору, для повного закриття або ліквідації агентства необхідно скасувати або змінити відповідні закони, що потребує схвалення обох палат Конгресу. Звісно, що президент Трамп може ініціювати процес реорганізації або злиття агентства з іншими структурами, але такі дії також підлягають законодавчому нагляду і можуть бути оскаржені в суді. Тому про остаточне закриття програми, яка діє понад 60 років і відома у всьому світі та є навіть брендом США, поки рано говорити.

Як відзначив політичний експерт і дипломат Роман Безсмертний у коментарі РБК-Україна, на доповіді у Трампа ще не був новий директор ЦРУ Джон Реткліфф, який може пояснити значення USAID для американського впливу на світ.

"Як тільки ця зустріч відбудеться, я думаю, що незнання Ілона Маска і емоції Дональда Трампа в цьому плані, вони втихнуть. І вже це видно по тому, як Марко Рубіо сказав, що з цього моменту управління цією структурою USAID переходить до його рук", - зауважив Безсмертний. 

Ця теза розкриває інше важливе значення, яке приписують USAID – зв'язок з ЦРУ. Наприклад, у період Холодної війни USAID активно співпрацювала з Центральним розвідувальним управлінням США для протидії комунізму, коли деякі програми організації використовувалися як прикриття операцій ЦРУ. Однак навіть у сучасний період такі операції мали місце. Яскравий приклад – історія з ZunZuneo, соціальною мережею на Кубі, яка була розроблена у кінці 00-х років під керівництвом Агентства США з міжнародного розвитку та опікую ЦРУ задля підштовхування кубинської молоді до революційних виступів "кубинської весни", що планувалася за зразком "арабської весни". Це офіційно визнала влада США.

Тож USAID відіграє важливу роль в американській зовнішній політиці, яку з перших днів почав змінювати Трамп. Тому напад на неї нової адміністрації президента США також свідчить про бажання максимально підпорядкувати її. А Трамп відомий своєю стратегією відкритих атак задля отримання зиску, відповідно, всі ці діють можуть бути саме задля цього. 

Читайте також: Права рука чи тіньовий президент: хто такий Ілон Маск у новому світі Дональда Трампа. Пояснюємо

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
4 лютого
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
школа, урок
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
21:21
Азербайджан має докази, що його літак у грудні збила російська ППО, - Reuters
21:04
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
20:50
Дональд Туск
Туск: ЄС готовий впродовж години відповісти на будь-які дії США із запровадження мит
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зміни у побудові війська: що ми прагнемо досягнути реформою ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:20
Партнерський матеріал
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП запровадили посаду фахівця із взаємодії з військовими та ветеранами
20:09
Зеленський анонсував індексацію пенсій з 1 березня
20:05
OPINION
Не служити Великому Ображеному...
19:57
"Нема підстав": КМДА не може відсторонити звинуваченого у домаганнях Білоуса від посади керівника Молодого театру
19:54
Олександр Зінченко, Албанія - Україна
Футболіст Зінченко та "Нова Пошта" подарували квартиру сімʼї біженців з Бахмута
19:43
Ексклюзив
Вибори Україна
Юрист Магера розповів, через який проміжок часу в Україні можуть відбутись вибори, якщо бойові дії будуть зупинені
19:28
Ніл Ґейман
Одна з жінок, що звинуватили Ніла Ґеймана в сексуальному насильстві й торгівлі людьми, подала до суду на нього і його дружину
19:25
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Робочі дати візиту команди США в Україну визначені, - Зеленський
19:19
Роберт Кеннеді-молодший
"США через USAID фінансували Майдан у 2014 році": SPRAVDI спростував вкид від Кеннеді-молодшого
18:56
ЗАЕС
РФ взяла в заручники двох працівників ЗАЕС, - Зеленський
18:50
РФ атакувала два райони Дніпропетровщини: загинув чоловік, ще один – у важкому стані
18:48
Андрій Єрмак
"Ситуація на фронті, мобілізація, підтримка": Єрмак першу провів розмову з радником Трампа Волцом
18:41
Мінцифри працює над АІ-асистентом у Дії, який прийматиме скарги громадян, - Федоров
18:38
Євробачення
Євробачення-2025: на Нацвідбір виділили 10,5 млн грн, з них понад 1 млн грн - на запрошених зірок
18:33
Зеленський, Трамп
"Ми відкриті, щоби заходили інвестиції американських компаній": Зеленський відреагував на заяву Трампа щодо рідкісноземельних елементів
18:22
Тимур Ткаченко
Ткаченко провів перше засідання Ради оборони Києва: ухвалено важливе рішення щодо захисту критичної інфраструктури
18:16
Володимир Зеленський
Зеленський і премʼєр-міністр Австралії обговорили військову допомогу для України
18:10
Ігор Додон
"Історично молдавські землі": проросійський політик Додон висловив територіальні претензії до України
18:08
Іспанія
Іспанський уряд погодився скоротити робочий тиждень
18:07
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Відновлення має бути частиною переговорів про мир": виконавчий директор "Добробату" Іванов з "Українського тижня" у Вашингтоні
18:05
OPINION
Функція президента – забезпечити оборону, а не нацькувати на Сирського Мар'яну
18:00
Інтерв’ю
навчальне СТО
Від операторів агродронів до фахівців з альтернативної енергетики. Як в Україні змінюють профтехосвіту
17:58
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Ключовий конкурент Луніна пропустить наступний матч "Реала"
17:57
немовля
Батькам, які на Київщині залишили новонароджену дитину у сумці на вулиці, оголосили підозру
17:38
гривня тисяча гривень
Заявки на "тисячу від Зеленського" подали понад 13 млн українців, більшість витрачає її на комуналку
17:31
ліс у Чорнобильській зоні, єкологія
Незаконна вирубка лісів у Чорнобильській зоні: що відомо
17:23
Ексклюзив
ракета "Трембіта"
Заборона бити західним озброєнням вглиб всієї території РФ знята, але є інша проблема - Defense Express
17:23
Тисяча гривень
"Учительська доплата": Шмигаль заявив, що додаткові кошти почали отримувати майже 500 тис. педагогів
17:22
Єнс Столтенберг
Ексгенсек НАТО й міністр фінансів Норвегії Столтенберг прокоментував заяви Трампа про мита
Більше новин