Бачення українсько-польських відносин на сьогодення і майбутнє

13 травня, 2023 субота
21:55

З 24 лютого 2022 року Україна зазнає жорстокого нападу з боку Росії. Відтоді Польща твердо стала на бік України та надає їй всіляку допомогу. Але якою є зараз інституційна співпраця між Україною та Польщею у сфері двостороннього планування та реалізації політичної, економічної, військової та безпекової політики?

Зміст

Виступ Миколи Княжицького на конференції "Польсько-Українська історія і її сучасна інтерпретація", організованій Центром діалогу ім. Юліуша Мєрошевського та Українським Вільним Університетом (Мюнхен) за сприяння та підтримки Генерального Консульства Польщі в Мюнхені.

Які реальні перспективи збереження міцних польсько-українських відносин після війни? Як зберегти їх міцними?

Насамперед хочу подякувати Польщі: мільйонам поляків, президенту і уряду, органам місцевого самоврядування, громадським організаціям, церквам і всім, хто надав таку необхідну підтримку Україні і українцям. Польща полонила серця українців і здивувала світ, а її рішуча позиція стала неприємним сюрпризом для Росії та її способу ведення війни.

Всі опитування громадської думки в Україні свідчать, що Польща і поляки посідають перше місце у списку дружніх до українців країн і народів. Президент Анджей Дуда ділить з президентом США Джо Байденом перше місце у переліку світових лідерів, які найбільше допомагають Україні.

Польща здивувала демократичні народи, бо ніхто не очікував такої солідарності, а картини з українсько-польського кордону, з польських міст і сіл надихнули інші країни та народи, об’єднавши світ спільними цінностями. Потребою протистояти авторитаризму, людиноненависницькій ідеології та геноцидним цілям імперської Росії.

Без сумніву, однією з цілей агресії Москви проти моєї країни була дестабілізація Європейського Союзу через наплив мільйонів українських біженців. Упевнений, що саме солідарність поляків і Польщі, інших народів і держав вільного світу зруйнували такий сценарій Кремля. Ця солідарність і надалі залишатиметься ключовим чинником нашої перемоги у війні, на рівні з героїзмом Збройних Сил України і всього українського народу. 

На перерахованих чинниках ґрунтується моя переконаність у реальності перспектив збереження міцних українсько-польських відносин. Будь-які політичні візії, програми й проєкти мають ґрунтуватися на солідній громадській основі. Без цього все, про що говоритимемо й декларуватимемо, дорівнюватиме будівництву замків на піску.  

Головне, що польсько-українська співпраця, солідарність і розуміння спільності нашої долі та майбутнього стало досвідом молодому поколінню. Старша й середня ґенерації знають і розуміють, що імперська Росія - це екзистенційна загроза Україні та Польщі. Для молодих українців і поляків - це щось нове, яке потрібно переосмислити, щоб набутий досвід став формотворчим для національної і суспільної ідентичності, а також способу мислення про політику власної держави та всієї спільноти демократичних країн світу.  

При цьому наголошу, що загроза і пов’язаний з нею страх є недостатніми для забезпечення тривалості наших добросусідських відносин. У нас є, насамперед, позитивні цілі - забезпечення членства України в НАТО та Європейському Союзі, відстоювання європейських і національних цінностей та інтересів. У цьому зв’язку створюються широкі умови для тісної політичної, економічної кооперації, зміцнення двосторонніх урядових і недержавних інституцій.  

Що може порушити чи навіть переломити поточну позитивну тенденцію у відносинах?

Головний елемент ризиків - це політика. Зокрема, "втома від війни" в Польщі й на цьому фоні зростання підтримки антиукраїнських сил. Перші симптоми цього явища вже бачимо, хоч поки що вони маргінальні й не впливають на державну політику. Представники польської влади прекрасно це усвідомлюють, моніторять перебіг процесів і намагаються нейтралізувати саму загрозу.  

Ситуація в Україні інша, бо нам немає куди відступати. Єдина доступна і розумна опція національної політики - це приєднання до євроатлантичної та європейської безпекової, політичної та економічної спільнот.

Другий чинник ризику - це інтереси польської економіки, зокрема фермерів, і намагання вирішувати їх із шкодою для української економіки та нашого членства в ЄС. Ми з розумінням поставилися до необхідності вирішення цінової кризи в польському агропромисловому секторі. Даю собі звіт, що виборча кампанія диктує свої правила. Однак треба усвідомлювати, що українці воюють за своє життя та існування власної держави. Всі проблеми, що цю боротьбу послаблюють, завдаючи великої шкоду нашим зусиллям, треба розв’язувати саме з таким розумінням.

Я вдячний міністру сільського господарства, який під час виступу в сеймі (середа, 9 травня) розвіяв фейки про начебто катастрофічний вплив імпорту з України на ситуацію польського сільського господарства. Однак осад від кампанії залякування поляків зерном з України, яке їх начебто отруює, залишився.

Про це нам потрібно говорити відкрито й чесно, бо перед нами важкі переговори про умови, на яких український агросектор буде інтегруватися до спільного ринку агропродукції ЄС. Опозиційна Польська селянська партія в Європарламенті проголосувала проти продовження безмитного режиму для українського продовольства.  Її представники відкрито декларують, що зі вступом України до ЄС не потрібно спішити, бо це суперечить інтересам польських фермерів та сільськогосподарських виробників. І так говорять не лише лідери цієї партії.  

Третій чинник тривоги - це потенційне зростання несприйняття України та українців у польському суспільстві. Ми всі побоювалися, що після хвилі безпрецедентної допомоги з минулого року прийде спад симпатії до українців, бо це природній процес. Можемо констатувати, що цього не сталося в масштабах, які ми могли б сприймати як загрозливі. Втім, це не означає, що напруга у стосунках не зможе виникнути.

І тому маємо протидіяти будь-яким спробам кампаній, особливо в соціальних мережах, у тому числі спеціально розгорнутих російським ворогом, мета яких - посварити наші народи й тим самим спрацювати на Росію. Нас не має заспокоювати те, що значна частина цих кампаній - це продукт російських спецслужб. Все, що нас послаблює, автоматично працює на ворога.  

Чи є такими факторами питання минулого та ідентичності, чи переважатиме безпека?

Не думаю, що така постановка питання - з одного боку минуле та ідентичність, а з другого  безпека - правильна. Бо коли не осягнути минулого, тоді воно повертається великою проблемою, у тому числі і у сфері безпеки.

Ми також на довгу перспективу не повинні забувати про використання минулого Російською Федерацією, як пропагандистської підстави для агресії проти України. Так само ми не повинні забувати про використання історії Росією проти Польщі, свіжий приклад чого - це маячня Дмітрія Медвєдєва про Варшавське князівство чи Польське Королівство в складі Російської імперії.      

У спільному українсько-польському минулому є великий набір як позитивних подій, явищ і прізвищ, так і негативних. Вони зберігають потенціал впливу на майбутнє наших країн. У тому числі і великий деструктивний потенціал, у чому ми пересвідчилися в другій декаді поточного століття.

Потрібно констатувати, що наші держави відійшли від моделі примирення, до якої нас заохочував папа Іван Павло ІІ. Останнім часом її пригадали президент Анджей Дуда, глава Конференції єпископату Католицької церкви в Польщі архієпископ Станіслав Ґондецький та глава Української греко-католицької церкви патріарх Святослав Шевчук.

Будемо сподіватися, що під час відзначення 80-ї річниці Волинської трагедії ми почуємо слова спільної підтримки цієї моделі від президентів наших держав.  

Разом з тим ми повинні використати спадщину Польсько-Литовської Речі Посполитої -  держави, яку наші народи спільно будували впродовж кількох століть. Ми маємо продовжувати традицію перемоги у Варшавській битві 1920 р., під час якої пліч-о-пліч з Військом польським боролися дивізії Армії Української Народної Республіки.

Ми маємо пам’ятати традицію польської демократичної опозиції другої половини ХХ ст., українського дисидентського руху, руху Солідарність і Народного руху України, Помаранчевої революції та Революції гідності.    

Яку роль, позитивну чи негативну, може відіграти Захід – Німеччина, Франція, США – у формуванні цих відносин?

Однозначно позитивну, бо лідерство США під час формування міжнародної коаліції на підтримку України допомогло вистояти нашій державі у найважчий час агресії і відкрити нову сторінку розвитку українсько-польський відносин. Без цього нам було б безмежно складніше. Хоча, звісно, це не американці організували безпрецедентну допомогу українським біженцям у Польщі. Американці висловили своє захоплення!

Щиро сподіваємося, що ця допомога не послабне аж до остаточної перемоги - відновлення територіальної цілісності України в кордонах 1991 р. Незважаючи на результати президентських виборів у США в листопаді наступного року.

Після 24 лютого 2022 р. Німеччина і Франція заявили про помилки, яких припустилися у політиці щодо Росії. Зробили це пізно, лише після серії "заохочень" зі сторони, зокрема від наших держав і лідерів. Проте визнали помилки.

Німеччина повністю відмовилася від російського газу й нафти, що здавалося недосяжною метою. Обидві держави надають значну військову, гуманітарну й фінансову допомогу Україні. На загал лояльно підтримують США в реалізації жорсткої політики щодо Росії та персонально Путіна.  

Сьогодні я не бачу елементів негативного впливу названих трьох держав на розвиток українсько-польських відносин. Навпаки, Вашингтон намагається заохочувати якомога тіснішу співпрацю між нашими державами.

Негативний вплив може з’явитися у разі, коли США, Німеччина або ж Франція почали б просувати "мирні плани", що суперечитимуть базовим інтересам України: її незалежності, територіальній цілісності, членству в НАТО та ЄС.      

Чи можуть Польща та Україна разом чи в коаліції з країнами Центральної та Східної Європи кинути виклик традиційному домінуванню Західної Європи та змінити баланс сил на континенті?

У безпековій і військовій сферах російсько-українська війна вже змістила центр Європи із заходу на схід, а конкретно до Польщі. Президент Байден двічі відвідав Польщу й жодного разу Німеччину. Польща стала справжнім хабом всебічної допомоги Україні, дієвим тилом нашого фронту.

У силу прямої та очевидної загрози, якою для НАТО та ЄС стала російська війна проти України, вже зросла і далі зростатиме значення східного флангу Північноатлантичного альянсу для безпеки всієї євроатлантичної спільноти та демократичних країн світу.

Йдеться не лише про протистояння Росії в її війні з Україною та агресивні наміри Москви стосовно держав Центрально-Східної та Північної Європи, Чорноморського регіону. Новим викликом стає проблема амбіцій Росії і Китаю щодо морського Північного шляху, що відкривається в Арктиці.

Українська та польська армії вже стали найсильнішими у нашому регіоні, а незабаром мають усі шанси стати найсильнішими сухопутними та військово-повітряними силами в Європі. Членство України в Євросоюзі у природній спосіб змінить розклад сил і потенціалу держав у ЄС. Це відбудеться не одразу, бо нашій країні потрібний буде час для відбудови з руйнувань - в широкому значенні цього слова, - які принесла російська війна на знищення Української держави та геноциду української нації. Але я абсолютно переконаний, що ми впораємося і з цим завданням.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.89
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче "закрити" максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:16
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Зеленський у Польщі зустрівся з прем'єром Туском
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:47
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
10:15
Володимир Зеленський
Армія РФ запустила по Україні понад 40 ракет і 70 БПЛА: Зеленський відреагував на масовану атаку
10:04
OPINION
Китай виснажує Росію в Україні
10:00
PR
Теплиці майбутнього: як AgroGloryTime змінює агросектор України
09:59
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
КНДР не визнаватиме своїх військовослужбовців, яких взято в полон, - правозахисник Павліченко
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
ракетна атака, ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
07:28
на фото: винищувачі НАТО
Польща підняла винищувачі та заявила про готовність до негайного реагування через атаку РФ по Україні
Більше новин