Огляд

Блоха інженера Куна, всяка всячина Махна та інша любовна плутанина – 5 книг про пошуки себе

Ігор Бондар-Терещенко
8 липня, 2023 субота
08:35

Бажання авторів цих книжок хоч якось впорядкувати довколишній світ, який останнім часом розсипався на тисячі фактів та епізодів, цілком зрозуміле. Тактика ревізії пам’яті, історії, творчості може вплинути на всі подальші стратегії відновлення нашого мирного життя. Адже назвати ту чи іншу річ по-своєму, означає привласнити її, чи не так?

Зміст

Ніл Шубін "Збагнути все. Розшифрування чотирьох мільярдів років життя на Землі: від стародавніх скам’янілостей"

У цій книзі нам пропонують пройти шляхом, що його впродовж багаторічних пошуків здолали дослідники та вчені, прагнучи зрозуміти походження величезної різноманітності живих організмів на нашій планеті. Щоправда, іноді пригоди природознавчої думки у дослідженні Ніла Шубіна "Збагнути все. Розшифрування чотирьох мільярдів років життя на Землі: від стародавніх скам’янілостей" (К.: КМ-Букс) нагадують маленькі радощі однорічника Марека в "Пригодах бравого вояка Швейка", коли він змушений був очолити журнал "Світ тварин". Нові види звіряток плодилися у нього мало не щодня. Пригадуєте? Пачуха оленяча дражлива, печерний мацарат, блоха інженера Куна… Майже те саме відбувається й цього разу. "Спочатку подумав, що переплутав клітку, бо зараз усередині перебували два види саламандр, - розпочинається ця захоплива історія. - По-перше, це були батьки - великі водні особини із зябрами. Але поряд з ними мешкав інший вид. Ці істоти також були дорослими, але виглядали цілком наземними тваринами: у них не було зябер і плавцеподібного хвоста - взагалі нічого, що вказувало б на їхню здатність жити в воді. Чи ця нова форма життя впала з неба? Чи у вольєрі Дюмеріля в Парижі відбулася велика трансформація?" Далі автор – відомий американський палеонтолог та еволюційний біолог - пропонує цікаву та доступну розповідь про велику трансформацію в історії життя на Землі - новий погляд на еволюцію людей і тварин, який пояснює виникнення неймовірного розмаїття форм живих організмів на нашій планеті. Адже протягом мільярдів років відбувалася еволюція - перетворення стародавніх риб на істот, здатних переміщатись суходолом, рептилій - на птахів, що літають, а людиноподібних мавп - на людей, які ходять на двох ногах, здатних розмовляти та писати. Впродовж двох століть палеонтологи мандрували земною кулею, розшукуючи скам’янілості, що зберегли свідчення про ці еволюційні зміни. І лише нині настав визначний момент: доісторичні скам’янілості в поєднанні з новими ДНК-технологіями дали вченим інструменти, що допоможуть відповісти на деякі з головних запитань стосовно нашого існування, зокрема дізнатися, як відбуваються великі зміни в процесі еволюції, чи не є наша присутність на Землі результатом випадковості. Виникла нова наука, покликана розкрити історію еволюції тривалістю в багато мільярдів років, сповнену перипетій, проб і помилок, випадковостей і винаходів. Ну наче у вищезгаданому "Світі тварин" з безсмертного твору Гашека.

Пепе Нуммі "Проривні рішення. Методи фасилітації для ефективної групової роботи"

У цій книжці нас начебто так само повертають від стародавніх скам’янілостей авторитарного періоду до більш демократичних форм правління. З іншого боку, "виховання колективом", як ми знаємо, донедавна завжди означало лише утиски авторської думки. Що змінилося вже за нашого часу? Хай там як, але у дослідженні Пепе Нуммі "Проривні рішення. Методи фасилітації для ефективної групової роботи" (К.: Наш Формат) автор вирішує проблему прийняття рішень, демонструючи техніку, за якої людям потрібно розуміти інші погляди та точки зору, водночас ділячись своїми. Тож ця книга розповідає про унікальний підхід до прийняття групових рішень на основі структурованого діалогу. "Деякі фасилітатори груп просто просять людей прочитати ідеї вголос і вибрати ті, що подобаються більше, - коментує автор важливість обговорення. - Я не вважаю це ефективним. Щоб люди справді змогли успішно щось зробити, вони мають повноцінно усвідомлювати, що вони вибирають і з чим будуть працювати, а для цього треба все обговорювати. Моє рішення — більше діалогів під час вибору ідей". Оскільки люди схильні заперечувати нові ідеї, особливо якщо ідея не їхня, автор розв’язав проблему прийняття рішень, створивши методологію, за допомогою якої люди повинні розуміти інші погляди і точки зору, а також ділитися своїми. "Лідери груп часто проходять тільки частину шляху: - пояснює автор, - сприяють генерації індивідуальних рішень, але уникають процесів, де усій групі важливо досягти згоди, домовитися. Інколи вони навіть не розуміють різниці, вважаючи, що індивідуальний процес такий самий, тільки швидший і простіший. Щоб ефективно ухвалювати рішення в групі, лідер повинен допомагати учасникам групи на кожному етапі досягати розуміння і погодження ідей". Таким чином, книжка фінського гуру цілком може допомогти усім, хто прагне навчитися філософії прийняття кращих рішень.

"З голосних і приголосних: енциклопедичний словник імен, міст, птахів, рослин та усякої всячини" Василя Махна

Каталогізація реальності – ось те, чим завжди займалися автори "станіславського феномену". Воно й не дивно, бо літератори цього регіону гидували радянською топонімікою, повертаючи у своїх творах все на свої місця. Адже назвати будь-яку річ у цьому світі – означає привласнити її назавжди. Автор цієї книжки хоч і не належить до станіславського феномену, але сповідує таку саму естетику, намагаючись по-своєму переписати історію реальності. Точніше, її сприйняття. Наразі "З голосних і приголосних: енциклопедичний словник імен, міст, птахів, рослин та усякої всячини" Василя Махна (К.: Yakaboo Publishing) - це суто "літературна" ревізія особистісних цінностей, якою з нами ділиться автор. Бачення світу, себе, світу в собі, себе в світі. Ну, або в чтиві, яке цей процес все життя супроводжує. Особливо на чужині, де автор віддавна проживає. "Протягом багатьох років письменник не тільки пише, але й читає, - підтверджує він у передмові. - Навіть, не так – спочатку він читає, а згодом починає писати. Читання і писання співіснують як тотожні процеси, між якими існує взаємозв’язок і суперечності. З часом, коли ти здатен відрізнити небесне письмо від приземленого, вловити музику поетичного синтаксису, збагнути простоту і складність вічних питань, саме тоді твоє читання, за умови, якщо ти письменник, уже виходить на постійне протистояння "твого" і "чужого". Задум нагадує аналогічну "Абетку" Чеслава Мілоша (навіть обкладинку котрогось з її видань) і "Лексикон інтимних міст" Юрія Андруховича. Хай там як, але видавці так само нагадують, що закладений Борхесом принцип діалогу культур, у цій книжці розгортається з арифметичною прогресією, бо тут ви зустрінетеся з Маланюком і Свідзінським, Аґноном і Борхесом, Модіяльні та Никифором, Стравінським та Пяртом, слоном Абуль Аббасом і білими чаплями, Віднем та Пітсбурґом. Мовляв, у будь-яких енциклопедіях час спресовано - тут також. Тож цікаво буде зазирнути у черговий культурний "компост".

"Ідентичність" Мілана Кундери

Це другий роман відомого чеського автора, написаний французькою, дія якого відбувається в основному у Франції. "Ідентичність" Мілана Кундери (Л.: Видавництво Старого Лева) – історія про те, що якоїсь миті ми можемо не впізнати коханої людини, відчути, що її індивідуальність наче стирається. Як із цим жити і як цьому зарадити? Роман обертається навколо інтимних відносин між Шанталь та її трохи молодшим партнером Жан-Марком. Складність їхніх стосунків та їхній вплив на почуття ідентичності кожного викликають філософські роздуми автора про ідентичність не як про автономну сутність, а як про щось цілісне, сформоване ідентичностями інших. Намагаючись не втратити власної ідентичності й водночас зберегти почуття і стосунки, головні герої твору чимраз дужче заплутуються і вчиняють помилку за помилкою. Героїня то виглядає свого коханого на пляж на узбережжі Нормандіїі, плутаючи його зі схожим незнайомцем, то засмучується через свій сексуальний сон, то переживає через те, як якийсь чоловік дивився на неї в кафе. Так само вона багато міркує про батьків та спостерігає за дітьми на пляжі, повертаючись думками до смерті  їхньої з попереднім партнером дитини. Невже саме цей період сформував її як особистість? І хто той чоловік, що надсилає їй листи? У будь-якому разі, колапс уже не відвернути, і заключний розділ роману зайвий раз доводить, наскільки дезорієнтація щодо почуття ідентичності кожного з персонажів пов’язана з плутаниною щодо ідентичності іншого. Таким чином, з неймовірною майстерністю, переплітаючи реальне й ірреальне, дійсність із підступними фантазіями, у властивому для себе іронічному стилі автор звертається до теми любові, страху старіння і смерті, самотності й індивідуальності, запрошуючи читачів у захопливу мандрівку лабіринтами тексту.

Алі Гейзелвуд "Гіпотеза кохання"

Історія кохання у цій книжці набагато простіша за попередню. Хоча, чи буває просто у цій ситуації? "-Я... це ж жіноча вбиральня? - пробелькотіла вона. Пауза. Тиша. А потім: - Ні. - У нього був глибокий голос. Дуже глибокий. Неймовірно глибокий. Неймовірний. - Ви певні? - Так. - Справді? - Безсумнівно, адже це вбиральня моєї лабораторії. Що ж. Це було переконливо. - Перепрошую. Вам треба... - Вона махнула рукою в бік кабінок або принаймні туди де вони, на її думку, мали б бути. Їй пекло очі, навіть прикриті повіками, тому Олівія замружилася сильніше, щоб стишити біль. Вона спробувала витерти щоки рукавом, але тканина її сукні була дешевою і тонкою і, на відміну від справжньої бавовни, погано вбирала рідину. Ох же ці радості зубожіння. - Мені просто треба вилити цей реагент у каналізацію, - сказав він, але вона не почула, щоб він рухався". Тож героїня роману Алі Гейзелвуд "Гіпотеза кохання" (Х.: Віват) - біологиня, яка мріє не про романтичні стосунки, а про докторський ступінь. Але що робити, коли найліпша подруга не дає тобі спокою з отим коханням ні вдень, ні вночі? Звісно ж, знайти хлопця, який вдаватиме любчика. На цю роль годиться не абихто, а молодий і гарячий професор зі Стендфорда. Наша героїня має чіткий план і не чекає від славного на всю кафедру героя розуміння чи підтримки. Але після інциденту на великій науковій конференції той стає на її бік. І раптом дівчина помічає, що її обранець не лише розумний, але й чуйний і врівноважений хлопець, ще й красень. Щойно маленький експеримент виходить з-під контролю, а теорія романтики розбивається на друзки, як дівчина розуміє: дослідження власного серця під мікроскопом буде складнішим за гіпотезу кохання! Саме ту, з назви цієї романтичної історії.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.28
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
17:46
Володимир Зеленський
Кількість убитих та поранених військових КНДР на Курщині перевищила 3 тис. осіб, - Зеленський
17:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
17:45
НБУ
НБУ бачить передумови для подальшого підвищення облікової ставки через інфляцію
17:39
Роберт Фіцо
Колишні прем'єри, міністри та лідери опозиції: у Братиславі відбувся протест "Досить Росії" через візит Фіцо до Путіна
17:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували в Криму переміщення росіянами техніки й боєприпасів
17:21
ЗСУ, військові
"Виживання, стійкість у полоні і перепідготовка": бійців ЗСУ готуватимуть до дій в екстремальних умовах за новим стандартом
17:21
Ексклюзив
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
Планують створити до осені: Defense Express про формування у РФ військ безпілотних систем
17:11
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із британським прем’єром Стармером підготовку сторічної двосторонньої угоди
17:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 164 боєзіткнення: Сили оборони відбили 11 атак на Покровському напрямку
16:54
окупанти вивезли з України
"Обіцяють 2 млн рублів": окупанти завезуть на ТОТ України понад тисячу працівників культури з РФ
16:53
Україна Польща
До України прибули перші військові з базованого у Польщі добровольчого легіону
16:51
Оновлено
світло
В Україні 23 грудня запровадили аварійні відключення світла
16:24
отруєння діти
В Одеському районі через отруєння невідомою речовиною померли три дитини
16:23
Швейцарія
Швейцарія приєдналася до нового пакета санкцій ЄС проти Росії і Білорусі
16:20
Олександр Усик
"Слава Богу за все. Слава Україні": Усик звернувся до фанів після перемоги над Ф'юрі в реванші
16:10
Передавав ФСБ локації артилерії ЗСУ та гаубиць М777: охоронця з Херсонщини засудили до 15 років тюрми
16:02
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" спростували інформацію про оточення Сил оборони в Макарівці на Донеччині
16:00
OPINION
Трамп і Гренландія
15:59
Микола Тищенко
Інцидент з Тищенком та ексвійськовим у Дніпрі: нардеп не з'явився до суду
15:44
Росіянам фактично заблокували YouTube: трафік платформи впав до 20% від норми, - ЗМІ
15:42
Оновлено
Дональд Трамп
Прем'єр Гренландії відповів на заяву Трампа щодо намірів привласнити острів
15:22
Різдво
Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на Святвечір і Різдво
15:06
Володимир Зеленський
The Washington Post: Зеленський поступово змінює позицію щодо переговорів про майбутнє України
14:53
Дональд Трамп
Трамп вважає, що "деякий час" варто не забороняти роботу TikTok у США
14:46
танк Leopard 1
Дві системи Patriot, 15 танків Leopard, 30 бронеавтомобілів MRAP: Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
Більше новин