Чи пронесе Україну після випробування Пхеньяном нових ракет?

14 вересня, 2021 вiвторок
13:05

Чесно кажучи, після того, як Північна Корея заявила, що в минулі вихідні успішно провела випробування нової своєї розробки – крилатої ракети великої дальності – перше, що спало на думку: тепер з-за океану не виключені звинувачення України в передачі режиму Кім Чен Ина технологій виготовлення такої зброї

Зміст

Уже ж було

Схожу проблему Київ мав після успішного випробування Пхеньяном балістичних ракет.  Спочатку в Україні (2011-й) були засуджені на вісім років два північнокорейських шпигуни за спробу отримати доступ до технічної документації на ракетні технології “Південмашу”. Лю Рю Сонг Чель і Лі Тхе Кіль, яких, за даними експертів ООН, цікавили ракетні системи, паливо, рідкопаливні двигуни, відсиділи в житомирських колоніях більшу частину терміну й вийшли на волю у 2018-у за “законом Савченко”.

Цей факт, а також несподіваний після років невдач прорив КНДР у липні 2017-го на випробуваннях міжконтинентальної балістичної ракети, яка теоретично може долетіти до території Сполучених Штатів, подвигала ракетного експерта Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкла Еллемана в статті у The New York Times вважати саме “Південмаш” з Дніпра “найбільш ймовірним джерелом двигунів” північнокорейської МБР.

Логіка експерта була проста: від початку війни з Росією “Південмаш” втратив замовлення ВПК РФ, тому міг прагнути оборудкою з КНДР вийти з кризи. Ну, або місія наступної партії шпигунів Кім Чен Ина була успішнішою. Звісно, “Південмаш” спростував звинувачення, а відтак і сам пан Еллеман заявив, що не вірить у причетність української влади до постачання ракетних двигунів Північній Кореї. Але осад, як-то кажуть, лишився.

Щодо крилатих ракет, то Україна на виконання Будапештського меморандуму позбулась їх усіх із арсеналу часів СРСР. Та коли один з підписантів-гарантів цього папірця розв’язав війну, повернулась до цієї теми. Крилата протикорабельна ракета Державного конструкторського бюро “Луч” пройшла випробування, взята на озброєння й у березні поточного року перший комплекс РК-360МЦ “Нептун” було передано ВМС. Про проект КБ "Південне" щодо дозвукової крилатої ракети “Коршун-2” говорилось кілька років тому в якості комерційного, себто експортного варіанту, та й по тому. Можливо, нова влада, заглядаючи в очі Путіну, цей проект поховала, а, можливо, розробка продовжується в умовах державної таємниці.

Але якщо Майкл Еллеман в статті про двигуни для МБР в якості країни-посередника натякав на Росію (давнього партнера КНДР), то зрозуміло, що останні загравання Офісу президента з Китаєм (давнього партнера КНДР), довіри у Вашингтоні до Києва аж ніяк не прибавили. 

Вашингтон – Пхеньян

“Північна Корея назвала нову крилату ракету “стратегічною зброєю великого значення”, що відповідає заклику лідера Кім Чен Ина зміцнити військову міць країни, - пише американська Politiko, - себто, слід мати на увазі, що ці ракети розроблялися з наміром озброїти їх ядерними боєголовками”.

А ядерна програма КНДР – це вже серйозно.

В 1964-у за сприяння СРСР було збудовано ядерний науково-дослідний центр в Йонбені, де наступного року запрацював радянський реактор ІРТ-2000 потужністю 2 мегавати (пізніше його розігнали до 5 мегаватів). У 1968-у КНДР підписала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, до якого ставилась, щоправда, як Москва до Будапештського меморандуму. Тицьнута світовою спільнотою писком у очевидне, вийшла з ДНЯЗ у 2003-у, а у 2009-у видворила з Йонбені останніх інспекторів МАГАТЕ.

Як ми пам’ятаємо, активні спроби потоваришувати з Кім Чен Ином робив президент Дональд Трамп. Після його саміту з диктатором в червні 2018-го у Сингапурі Кім Чен Ин навіть обіцяв “повну денуклеаризацію” Корейського півострова, включаючи демонтаж центру в Йонбені в присутності інспекторів США і МАГАТЕ. А потім був їх спільний саміт у в’єтнамському Ханої у лютому 2019-го, який закінчився повним провалом: Кім Чен Ин вже не обіцяв тотальної денуклеаризації, але прагнув зняття усіх без винятку санкцій. 

Тим не менш, реактор в Йонбені з часів Сінгапуру мовчав, випробування стратегічних видів озброєнь не проводились. Донедавна. Минулою весною Пхеньян запустив у море дві балістичні ракети малої дальності. У липні МАГАТЕ зафіксувало відновлення робіт на реакторі, який – це відомо - може виробляти плутоній для ядерної зброї. І ось тепер “стратегічні” крилаті ракети.

“Поновлення КНДР випробувань, ймовірно, є спробою тиску на адміністрацію Байдена в зв'язку із заморожуванням дипломатичної діяльності після того, як Кім не зміг використати свій арсенал для отримання економічних вигод під час президентства Дональда Трампа”, - пише “Політіко”. Хоча досі на всі спроби адміністрації Байдена відновити діалог Пхеньян висував вимоги, аби спершу Вашингтон “відмовився від своєї ворожої політики”.

“Військовий план Північної Кореї полягає в тому, щоб завдати превентивного удару по військах США в Південній Кореї і Японії, якщо вторгнення їм здасться неминучим, - каже Джеффрі Льюїс з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері. - Крилаті ракети мають значні переваги з точки зору раптовості, маловразливості і точності”. “Маючи дальність дії 1500 км, вони можуть нанести удар по всій Японії, включаючи військові бази США на Окінаві”, - підтверджує колишній експерт по Кореї ВПС США Деніел Пінкстон.

Тому що послідовні

Ми дарма думаємо, буцімто те, що пасталакають наші “килимові” арахамії (цирковий термін – “кавьорниє”) – виключно для внутрішнього вжитку. Наші партнери, знаючи з досвіду з ким мають справу, все уважно моніторять. І роблять висновки.

“Моїм основним посланням було наступне: якщо Захід буде і далі відмовлятися від інтересів України заради дружби з Росією, Україна може повернутися на Схід”, - сказав Олексій Арестович”, - цитує “Люсю” NBCNews. “Якби я був китайцем і хотів би диверсифікувати свої джерела військового потенціалу... Україна - непогане місце для пошуку”, - каже колишній експерт міністерства оборони США з питань європейської політики і політики НАТО, а зараз науковий співробітник Центру аналітичних досліджень американської безпеки Джим Таунсенд.

…В українсько-американських стосунках був цікавий епізод. В кінці 2018-го Росія направила “на навчання” до Венесуели два  стратегічні бомбардувальники Ту-160, здатних нести ядерну зброю, зокрема, на крилатих ракетах серії Х-55 із малогабаритною боєголовкою з термоядерним зарядом потужністю 200 - 500 Кт. Вашингтон тоді нервував сильно – ці ракети, в разі наявності на бортах, сягали території США.

При чім тут Україна? А при тім, що з російського парку із 16-и Ту-160 половина – колишні українські. На авіабазі в Прилуках було 19 “Блекджеків”. Починаючи з 1998-го 10 було утилізовано, один переданий в Полтавський музей дальньої авіації, в 8 – Росії. Оскільки Ту-160 носять власні імена, а у Венесуелу полетіли “Микола Кузнєцов” і “Василь Решетніков”, неважко з’ясувати, що лякати Дядечку Сема літали саме колишні українські. 

Київ спершу “заряджав” Москві за літаки $3 млрд. Згідно підписаної 8 вересня 1999 року в Ялті міжурядової угоди 8 Ту-160, 3 Ту-95МС, 575 крилатих ракет і аеродромне обладнання пішло за безцінь – в якості списання $285 млн. газового боргу. Так-так! 575 ракет Х-55 і Х-55СМ - варіант зі збільшеною з 2500 км до 3500 км дальністю польоту. 

Зрозуміло, що ці ракети були без ядерних боєголовок (чим їх начинили в Росії – інше питання). Зрозуміло, звинувачувати Київ у тому, що біля берегів США вешталися колишні українські бомбардувальники з можливою наявністю на борту колишніх українських крилатих ракет було б вершиною глупства. Ніхто й не звинувачував.

Північнокорейське інформагентство, інформуючи про випробування своїх крилатих ракет, повідомило, що вона літали і по еліптичній траєкторії, і виписували “вісімку” й, пролетівши 1500 км, таки влучила в ціль.  

Тож, коли Київ цілується в зуби з Пекіном, забувши (?) що там поряд Пхеньян, не відпускає враження, що доморощені стратеги з Банкової переконані: ракети літають лише по прямій, на кшталт міжнародної політики. І навіть збагнути не можуть, які “вісімки” часом виписують одна й друга.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин