Чи вигідно Україна розмістила євробонди. Експертне опитування

Ольга Чайка
30 квітня, 2021 п'ятниця
12:04

Україна залучила $1,25 млрд під 6,875% річних з погашенням в 2029 році

Журналістка "Еспресо" Ольга Чайка запитала у економічних експертів, чи означає це, що Україні не потрібне продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і наскільки вигідним для держави було це розміщення.


Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту в інвестиційній компанії Concorde Capital:

У нас в бюджеті прописано, що зовнішні залучення рефінансування дефіциту бюджету мають скласти більше $7 млрд. Очевидно, що МВФ не покриє ці $7 млрд.

Якщо ми говоримо про так зване дешеве фінансування — це МВФ, Світовий банк, Європейський союз, вони можуть покрити з цих 7 млрд 2 або 3. Решту потрібно шукати ще десь. Ще десь — це на ринку. Це йти до приватних кредиторів, пропонувати їм єврооблігації. Це те, що зробив уряд.

Чому зараз Мінфін надає перевагу грошам Мінфіна, Світового банку, так званим багатостороннім боргам? Тому що вони дешеві. Там ставка десь в районі 2% річних. А на ринку, виходячи з українських рейтингів, ми бачимо, що Україні пропонують гроші під 6-7%. Відповідно, з точки зору економії коштів очевидно, що зараз нам цікавіше залучати саме багатосторонні борги.

Якщо у нас буде кредитний рейтинг як у Сполучених Штатів, то ми будемо залучати під 0% чи 1%. У такому разі МВФ нам не буде цікавий, тому що він пропонує вищі ставки.

А поки у нас кредитний рейтинг на рівні В, то, по-перше, нам потрібно шукати можливості залучати гроші міжнародних фінансових організацій, — просто тому, що вони дешевші.

По-друге, нам потрібно співпрацювати з МВФ, бо сам факт співпраці з Фондом зменшує вартість наших ринкових боргів. Просто тому, що Україна може сказати: “МВФ нам довіряє, ви теж можете нам довіряти”. За умови співпраці з МВФ ринкові борги можуть бути дешевшими. Тобто якби у нас вже був договір з МВФ, ми б дешевше розмістилися на ринку.

Звісно, останнє розміщення євробондів було вдалим. Попит на наші облігації був, ми розмістилися за ринковими ставками. За такими ж, за якими торгуються інші єврооблігації України.

Могла статися ситуація, як з Нафтогазом восени минулого року, коли він не зміг розміститися по тим ставкам, по яким торгуються його боргові папери — просто тому, що не було попиту, було багато питань.

Якби ми розмістилися на тиждень раніше, коли всі обговорювали можливу агресію Росії — звичайно, це був би зовсім інший стан справ.

А так час був обраний більш-менш вдало з двох причин: знизилися ризики ескалації з боку Росії. Відповідно, ризики самої країни зменшилися. І по-друге ми бачимо, що десь з кінця минулого року взагалі ставки в доларах у світі зростають.

Якщо ми в грудні розмістили єврооблігації, здається, на 12 років під 6,2%, то зараз восьмирічні ми розмістили під 6,9%. Це не тому, що ми стали гірші, а тому, що ставки на доларові облігації, наприклад, Сполучених Штатів Америки, зростають. І є ризики, що вони і далі зростатимуть. Відповідно, якщо ми будемо розміщуватись пізніше, то це може бути ще дорожче.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна:

Гроші МВФ потрібні саме для того, щоб прогналізувати про можливість розміщуватися на ринку. А оскільки глобально продовжується кількісне пом’якшення і інвестори просто ігнорують продовження відсутності співпраці з МВФ, то чому б і ні.

Єдине — це розміщення нам обходиться дорожче, ніж ринкові умови. Зараз всі розміщуються за смішними для України відсотками, а ми платимо майже 7%, страшні для нинішніх часів відсотки. Хоча для України це не така вже й велика трагедія.

МВФ — це не мета залучення. Це інструмент, за допомогою якого можна зменшити вартість цих запозичень.

До березня чи до лютого був попит на наші гривневі цінні папери. Тобто приходили нерезиденти, продавали валюту, купували наші гривневі цінні папери, все було добре. Але оскільки в березні всі побачили, що немає МВФ, попит знизився. А у квітні через ситуацію зі стягуванням військ Росії на наш кордон взагалі почався відтік. А якось фінансувати зобов’язання потрібно.

Тож у терміновому порядку розмістилися у валюті.

Ми звернулися на зовнішні ринки, тому що у нас дуже амбітні плани по залученням. А амбітні плани по запозиченням тому, що у нас великі зобов’язання по виплатам. В першу чергу — по внутрішнім. І державні, і комерційні банки затарились державними облігаціями по самі вуха. І щоб знову не включати гібридну емісію через масштабне рефінансування, тобто роздачу грошей банкам, які знову будуть купувати державні папери, — виходять на зовнішні ринки, розміщують єврооблігації.

Це розміщення було ринковим. Я думаю, враховуючи те, що ми звикли платити і по 9%, і по 10% за зовнішні запозичення, 7% для нас — нормально. Це дорого у даній ситуації. Але це ринкова ціна з огляду на ризиковість країни, на чергову затримку співпраці з МВФ.

Павло Кухта, директор з політичних питань Київської школи економіки, колишній виконувач обов’язків міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України:

Україна майже повністю недовиконувала план по зовнішнім запозиченням за перший квартал. Це частково вирішувалося переконанням плану по внутрішнім запозиченням. Сукупно план по запозиченням на чверть було не виконано. Це було певним чином загрозливо.

І тут у нас сталося бряцання російською зброєю біля кордону, яке фактично миттєво відрізало нас від фінансових ресурсів.

Три підряд аукціони, які Мінфін проводив по внутрішньому боргу, були провальними. Вдалим був тільки останній аукціон, який відбувся цього тижня вже після того, як росіяни заявили про відведення військ від кордону. Відповідно, лише половину плану по внутрішнім запозиченням у квітні виконано.

Я думаю, що Мінфін і уряд були не готові до того, що ситуація різко погіршиться.

І відразу після цього вийшли із єврооблігаціями. Це реакція на те, що з’явилося вікно можливостей залучити гроші — і до цього одразу вдалися, бо далі вікна може і не бути.

Перемовини з МВФ, я думаю, будуть зараз у глухому куті. Адже сьогодні чув, що парламентський комітет підтримав версію судової реформи із перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) не в тій версії, яка узгоджувалася з МВФ. Там фактично механізм оновлення судової системи не пропонується.

Загалом ситуація така. Зараз вдалося залучити гроші, у цьому місяці приходять кошти від Нацбанку, в червні буде великий обсяг коштів від державних підприємств. А основні виплати по боргу будуть вже у вересні. Тож я думаю, що у разі відсутності співпраці з МВФ наступна точка напруги — осінь.

Це якщо знову не буде сильного струсу типу російської агресії, яка повністю позбавляє нас доступу до фінансування.

Безпосередньо про це розміщення євробондів. У цього уряду такі стандарти, що якщо розміщення є — то це успіх. Але 6,875% — це між Ганою та Єгиптом. Гана — 8%, Єгипет — десь 6%. Вірменія десь на 3,5% на аналогічні строки кредитується.

Я не можу сказати, що це проблема цього розміщення. Це проблема того, як нас сприймають інвестори. З об’єктивних причин. У нас закони толком не працюють, верховенства права немає, гроші ніхто в Україну не вкладає.

Євген Дубогриз — фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна:

Зараз це розміщення — це скоріше для того, щоб перекрити майбутні витрати на погашення боргів Україною цього року. Я б це назвав додатковим запасом міцності.

Тобто на кошти МВФ розраховують — можливо, із ймовірністю менше, ніж 50%. Але мені здається, що вони над цим будуть працювати. І при цьому намагаються залучити гроші з інших джерел, щоб якщо траншу МВФ не буде, був деякий запас.

Час розміщення євробондів не дуже вдалий, якщо порівнювати із початком року. Ми бачили, що на початку року Вірменія, яка має рейтинг лише на одну сходинку вище українського, В+, розмістила євробонди під ставку на три відсоткових пункти нижче, 3,875%.

Можливо, якби ми вийшли на ці ринки раніше, на початку року, то ми б залучили гроші під нижчі відсотки.

Зараз не зрозуміло, якою буде конфігурація ринків. Наприклад, нові плани Байдена надрукувати гроші і знову роздати їх американцям, можливо, потягнуть за собою пониження дохідностей єврооблігацій.

Тому з точки зору таймінгу — мабуть, час не найкращий. Але я не знаю всіх причин, чому Мінфін вирішив вийти саме зараз. Можливо, вони вважають, що в майбутньому в України справи підуть ще гірше, і ризик для країни підвищиться. Тому навіть гарна ситуація на ринках капіталу не дозволить залучити дешеві гроші.

Дохідність 6,875% — що ж, зараз ринок нас так бачить. Що ми на 5 відсоткових пунктів вище, ніж американські цінні папери. Ми зараз на 2,5 відсоткових пункти торгуємось дорожче, ніж вірменські бонди. Так нас сприймають. Тобто якщо ринок оцінює Україну у таку дохідність — значить, це так і є. 
Читайте також:
9 травня, 2021 неділя
На параді в Москві Путін сказав про "збіговисько недобитих карателів"
9 травня, 2021 неділя
На столичній площі Слави праві сили "зустрічають" колону Медведчука та "необільшовиків"
9 травня, 2021 неділя
"Путінським підстилкам це не цікаво". На площі Слави вивісили портрети закатованих НКВС українських командирів Червоної армії
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
10 травня
21:54
Олександр Ткаченко
Україна розглядає блокування теле- і радіосигналів з РФ і окупованих територій, - Ткаченко
21:27
коронавірус
У COVID-пацієнтів може з’являтися "чорний грибок" через поєднання антибіотиків і стероїдів, - інфекціоніст
21:04
КМІС: 48% українців не знають точної дати аварії на ЧАЕС

Опитування

В який день Ви відзначаєте річницю закінчення ІІ Світової війни?
20:40
Андрій Коболєв
Звільнення Коболєва із Нафтогазу не вплинуло на перемовини із кредиторами, - Шмигаль
20:12
Вакцина Pfizer/BioNTech захищає від мутацій коронавірусу, – заява компанії
19:50
Жозеп Боррель
Євросоюз планує схвалить новий пакет санкцій проти режиму Лукашенка, - Боррель
19:29
Хайко Маас
Очільник МЗС Німеччини закликав Росію повернутися до діалогу з ЄС
19:10
Шмигаль
Адаптивний карантин в Україні будемо продовжувати до серпня, – Шмигаль
18:42
коронавірус
В Україні очікується ще не одна хвиля пандемії коронавірусу, – медичний експерт
18:18
Олександр Ткаченко
Українські фільми збирають 8-10% доходів в загальному обороті від кіно, - Ткаченко
18:02
ООС
Окупанти обстріляли позиції Об’єднаних сил із заборонених мінометів
17:42
Віктор Ляшко
Ляшко: МОЗ перевірить стан COVID-вакцинації у регіонах
17:14
Наталка Діденко
Синоптик Наталка Діденко попередила про дощі й рвучкий вітер
16:42
МН17
Через збитий боїнг MH17 над Донбасом: Нідерланди подають позов до ЄСПЛ проти РФ
16:17
У Дніпровському районі Києва сталося задимлення квартири у багатоповерхівці
15:59
Анонс
На Еспресо стартує інформаційний проект “Незалежні. 30 років”
На Еспресо стартує інформаційний проєкт “Незалежні. 30 років”
15:40
СБУ затримала розвідника "ДНР" на Донбасі: збирав інформацію про розташування українських військових
15:19
"карантинні" рейди
Із Миколаївщиною у "помаранчевій": МОЗ оновило карантинні зони
14:35
Прикордонники затримали в зоні ЧАЕС трьох сталкерів з РФ та України
14:13
Джо Байден
Байден візьме участь у саміті країн східного флангу НАТО, де обговорять Україну
13:54
Рятувальники попередили про сніголавинну небезпеку на Закарпатті і Прикарпатті
13:45
В Одесі затримали п'яного водія, який влаштував перегони з поліцією і пошкодив дев'ять автівок
13:19
У Євросоюзі планують заборонити готівкові розрахунки на суму понад 10 тис. євро
12:54
В Росії знайшли живим ексочільника лікарні, де лікували Навального: той зник під час полювання
12:40
У Лондоні врятували дитинча кита, яке на кілька годин застрягло у Темзі
11:39
Американський фрегат берегової охорони USCGC Hamilton
Фрегат берегової охорони США зайшов у порт Одеси
11:32
Поки у тестовому режимі: Clubhouse запустив Android-версію
10:47
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
10:26
Не дивлячись на відкриту раніше кримінальну справу: російського співака Газманова знову помітили на концерті в Криму
10:00
Кіпр вийшов з локдауну, впровадивши "Covid-паспорти"
Кіпр вийшов з локдауну, впровадивши "Covid-паспорти"
09:50
коронавірус
Коронавірус в Україні: за добу - майже 3 тис. нових заражень
08:55
Джо Байден
У США оголосили надзвичайний стан через кібератаку на один з найбільших трубопроводів
08:30
9 травня на фронті: російські окупанти здійснили один обстріл
9 травня на фронті: російські окупанти здійснили один обстріл
2021, неділя
9 травня
22:45
Владислав Кулач
УПЛ: визначився найкращий бомбардир чемпіонату України з футболу
22:26
Михайло Добкін
Добкін заявив, що балотуватиметься у мери Харкова
22:06
Василь Ломаченко
Ломаченко показав, як на 9 травня покладає квіти із портретом діда
21:49
Ексклюзив
Путін збирається "продати" Навального, - Фейгін
21:37
Посольство РФ у Празі
Чехія вимагатиме від РФ компенсації за вибухи на складах з боєприпасами
21:11
вакцинація
До України прибуло ще 500 тис. доз вакцини CoronaVac
20:55
Луїш Каштру
Каштру оголосив про відставку з посади головного тренера "Шахтаря"
Більше новин