Знесення садиби Зеленських: Верховний суд відхилив скаргу департаменту КМДА
Верховний суд відхилив скаргу профільного департаменту КМДА на рішення попередніх судових інстанцій у справі знесення в Києві історичної садиби Зеленських кінця ХІХ сторіччя
Про це повідомляє реєстр судових рішень.
"Касаційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення", - ухвалив Верховний суд.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі №320/3260/23 Верховний суд залишив без змін.
Постанова Верховного суду інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Громадський активіст та пам’яткоохоронець Дмитро Перов назвав рішення Верховного суду визнанням законності знесення садиби Зеленських.
"Зокрема, суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію садиби законним. І це попри те, що будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури. А єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках згідно з законом є виключно їх реставрація", - написав Перов.
Активіст також зазначив, що суддя Верховного суду Андрій Рибачук відхилив касаційні скарги Київської міської прокуратури та ГО Спадщина щодо захисту та збереження садиби Зеленських.
"Тепер це рішення може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших памʼяток", - підсумував Перов.
Раніше позивачи попросили суд скасувати наказ Департаменту містобудування та архітектури від 13.10.2022 №697 про відмову у видачі містобудівних умов і обмежень на об'єкт будівництва та зобов'язати департамент КМДА надати зазначені умови та обмеження.
Київський окружний адміністративний суд рішенням від 01.06.2023 задовольнив позовні вимоги. Шостий апеляційний адміністративний суд рішенням від 14.02.2024 залишив постанову без змін.
Після цього Департамент містобудування та архітектури звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просив скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду та ухвалити нове судове рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.
Що відомо про знесення історичної садиби Зеленських
Увечері 19 липня будівельники знесли історичну садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя. Після цього, активіст Дмитро Перов закликав киян вийти на мітинг до КМДА.
Виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв прокоментував знесення садиби Зеленських, назвавши це цинічним порушенням пам’яткоохоронного і містобудівного законодавств.
За його словами, цей будинок не мав юридичного статусу пам’ятки чи "щойно виявленого об’єкта культурної спадщини", як це передбачено пам’яткоохоронним законодавством.
Київська міська прокуратура 21 липня розпочала кримінальне провадження за знесення історичної садиби Зеленських кінця ХІХ сторіччя як знищення майна, на яке накладено арешт, та самовільне будівництво на самовільно зайнятій землі.
23 липня правоохоронці повідомили про підозру співвласнику будівлі, за вказівкою якого у Києві було знесено історичну садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя. Наступного дня йому обрали запобіжний захід.
Довідка: Садиба Зеленських - дерев'яна, облицьована цеглою будівля. Вона була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна та прославилась завдяки проживанню тут сім'ї заможних міщан Зеленських у період з 1911 по 1915 роки.
Споруду почали розбирати у 2021 році, однак за сприяння активістів процес призупинили. На початку квітня 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження псує інвестиційний клімат міста.
- Актуальне
- Важливе