У Києві знесли садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя: у поліції та Мінкульті відреагували
Активіст Дмитро Перов закликав киян вийти на мітинг до КМДА після того, як увечері п'ятниці, 19 липня, будівельники знесли історичну садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя. Також на це відреагували у поліції та Міністерстві культури
Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
"На вул. Кониського, 22 зносять Садибу Зеленських, 1890 р. Викликали поліцію, будем зупиняти техніку", - наголосив він.
Пізніше Перов звернувся до небайдужих громадян із закликом вийти на мітинг до КМДА. Про це він написав на своїй сторінці в Instagram.
"Мене звати Дмитро і це моє місто, яке руйнують без війни і снарядів. Його руйнує байдужість громадян, бездіяльність Національна поліція України та корумпованість Київська міська рада", - зауважив він.
Активіст іронічно дорікнув, що мер Києва Віталій Кличко не зміг особисто бути присутнім на зносі історичної будівлі, оскільки святкував свій день народження.
"Але я пропоную автерпаті - завтра (20 липня - ред.), о 20:00 приносьте до КМДА фото будівель, парків, скверів, річок, що гинуть зараз у місті так само! Досить! Треба зробити цьому - кавабрейк. А я принесу ось цю цеглину з памятки історії - Садиби Зеленських, 1890 р., яку сьогодні руйнували на вул. Кониського, 22", - закликав Перов.
Реакція поліції
За фактом зносу історичної будівлі слідчі Шевченківського управління поліції розслідують кримінальне провадження, розпочате за ч. 2 ст. 298 Кримінального кодексу України.
"Вчора ввечері до поліції Києва надійшло повідомлення про те, що на вулиці Олександра Кониського невідомі особи за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події оперативний черговий негайно скерував слідчо-оперативну групу", - йдеться у повідомленні поліції Києва.
Правоохоронці додали, що вже встановили місцезнаходження техніки та вилучили її, вирішується питання щодо її арешту.
Реакція Міністерства культури
Виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв прокоментував знесення садиби Зеленських, назвавши це цинічним порушенням пам’яткоохоронного і містобудівного законодавств.
За його словами, цей будинок не мав юридичного статусу пам’ятки чи "щойно виявленого об’єкта культурної спадщини", як це передбачено пам’яткоохоронним законодавством.
Проте, він розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Міністр зазначив, що такий статус повинен був би захистити будинок від зносу.
"На розгляд Міністерства культури та інформаційної політики України не надходило жодних проєктних пропозицій щодо зазначеної будівлі, відтак і не надавалося жодних погоджень проєктної документації ані щодо нового будівництва на цій ділянці, ані щодо реконструкції зазначеної будівлі, ані щодо її демонтажу", - написав Карандєєв.
Він додав, що найдієвішим способом захисту історичної забудови є надання їй статусу пам’ятки. За його словами, відповідне подання від ГО "Спадщина Київ" було зареєстроване нами 19 липня - в день, коли будівельна техніка почала зносити будинок.
"Міністерство здійснить всі передбачені законодавством заходи реагування, а також закликає правоохоронні органи невідкладно звернути увагу на спробу знищення значної історичної забудови", - додав міністр.
Довідково: Садиба Зеленських - дерев'яна, облицьована цеглою будівля. Вона була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна та прославилась завдяки проживанню тут сім'ї заможних міщан Зеленських період з 1911 по 1915 роки.
Споруду почали розбирати у 2021 році, однак за сприяння активістів процес призупинили. На початку квітня 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження псує інвестиційний клімат міста.
- 17 липня повідомлялось, що у тимчасово окупованому Луганську загарбники демонтували пам’ятники "Жертвам сталінських репресій" та "Жертвам Голодомору".
- Актуальне
- Важливе