Путін та президент Ірану Пезешкіан підписали договір про "стратегічне партнерство"
Російський диктатор Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня підписали договір про "всеосяжне стратегічне партнерство" між країнами терміном на 20 років
Про це пише ТАСС.
"Путін та Пезешкіан підписали договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією та Іраном", - повідомляє російська агенція.
AP інформує, що сьогодні диктатор РФ та іранський президент провели переговори у Кремлі. Росіяни стверджують, що підписаний документ охоплює сфери від торгівлі та військового співробітництва до науки, освіти та культури.
За словами Пезешкіана, договір є "міцною основою для нашого просування вперед".
"Ми вважаємо наші відносини з вами життєво важливими, делікатними та стратегічними, і ми твердо підтримуємо цей шлях", - додав він.
Путін натомість висловився, що документ "дасть додатковий імпульс практично всім сферам співпраці".
Водночас іранський лідер заявив, що країни мають власноруч вирішувати свої проблеми, посилаючись у цих словах на США, як зазначає AP.
"Вони приїжджають з іншого боку світу, щоб створити хаос у регіоні. Ці зв'язки, безумовно, розрядять їхню змову", - сказав Пезешкіан.
Водночас речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що договір про "стратегічне партнерство" з Тегераном був "запланований давно", і не повʼязаний з інавгурацією обраного президента США Дональда Трампа, що відбудеться 20 січня.
Про що йдеться в тексті угоди?
Договір про "стратегічне партнерство" РФ та Ірану укладений строком на 20 років з можливістю автоматичного продовження кожні 5 років. Він підлягає ратифікації та набере чинності після 30 днів з дати останнього письмового повідомлення про виконання відповідних внутрішньодержавних процедур.
Документ має 47 статей, у яких йдеться про співпрацю в низці сфер, зокрема безпеки й оборони, економіки, космічній галузі, культури, охорони здоровʼя тощо. Текст опублікований на сайті Кремля.
Зокрема, відповідно до угоди, якщо одна зі сторін зазнає агресії, інша не повинна надавати жодної військової або іншої допомоги агресору та сприятиме, аби "розбіжності, що виникли, були врегульовані на основі Статуту Організації Об'єднаних Націй та інших".
Також Іран і Росія не допускають використання своїх територій для підтримки сепаратистських рухів та інших дій, що загрожують стабільності та територіальній цілісності іншої договірної сторони. Служби розвідки й безпеки мають обмінюватися інформацією з метою зміцнення нацбезпеки, а також "здійснювати взаємодію в межах окремих угод".
Водночас Москва й Тегеран задля розвитку військової співпраці "здійснюють підготовку та реалізацію відповідних домовленостей у межах Робочої групи з військового співробітництва".
У статті 5 угоди йдеться, що військова співпраця країн, зокрема, передбачає обмін військовими та експертними делегаціями, заходи військових кораблів та суден у російські та іранські порти, підготовку військових кадрів, обмін курсантами та викладачами, участь за погодженням у міжнародних оборонних виставках та спільні морські операції з надання допомоги.
Водночас сторони взаємодіятимуть у проведенні спільних військових навчань на своїх територіях та за їх межами за взаємною згодою та з урахуванням застосовних загальновизнаних норм міжнародного права.
"Договірні сторони консультуються та співпрацюють у сфері протидії спільним військовим загрозам та загрозам безпеці двостороннього та регіонального характеру", - зазначено в тексті угоди.
- 13 січня стало відомо, що Путін та Пезешкіан 17 січня у Москві підпишуть договір про "всеосяжне стратегічне партнерство". Раніше The Times писало, що Іран здійснює секретні дипломатичні місії до РФ з метою отримати допомогу Кремля в реалізації своєї ядерної програми.
- Актуальне
- Важливе