Інтерв’ю

Депутатка ЄП Віола фон Крамон про перспективи України щодо вступу в ЄС і НАТО та чому не можна піддаватися на шантаж Орбана

Наталія Стареправо
5 грудня, 2023 вiвторок
19:00

Депутатка ЄП Віола фон Крамон розповіла про перспективи України щодо вступу в ЄС і НАТО та заявила, що угорський прем’єр Віктор Орбан - людина Путіна в Євросоюзі, а тому варто серйозно задуматись над тим, чи не варто його вигнати з цього союзу

Віола фон Крамон, депутатка Європейського парламенту, заступниця голови делегації парламентського комітету організації Україна - ЄС. 


Під час вашого візиту до Львова пролунала повітряна тривога. На жаль, українці вже звикли до цих звуків. А як щодо вас?

Ну, чесно кажучи, для мене це не вперше, це вже дев'ятий раз за 2 роки. Тобто, це мій дев'ятий раз після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Я звикла до цього, але це прикро, це не те, до чого українці повинні звикати. Щоденні повітряні тривоги, повітряні атаки навіть на заході України, звичайно, дуже лячні.

Я не хочу сказати, ніби я почуваюся тут у небезпеці чи незахищеною. Я знаю, що є українські захисники, що також працює військова техніка, що в найбільшій небезпеці - люди на сході і півдні (України, - ред.). Але, поза тим, ти перебуваєш у постійному стресі, ти під постійним тиском і ти відчуваєш, що війна триває. Я усвідомлюю, що багато родичів і друзів моїх друзів і наших партнерів в Україні страждають. І це боляче і для нас, і для Європейського парламенту. І саме тому ми повинні робити більше.

Депутатка ЄП Віола фон Крамон

Фото: Getty Images

 

Розкажіть, будь ласка, про мету вашої поїздки в Україну.

Цього разу ми приїхали на Жіночий конгрес. Ми з моєю колегою Аліс Бах Кунке зі Швеції, разом з Фондом ім. Гайнріха Бьолля та двома українськими жіночими організаціями організували тут велику конференцію, яка тривала 2 дні. Так от, мова йшла про залучення жінок, залучення жінок до відбудови (України, - ред.), але також і до процесу євроінтеграції, вступу до ЄС. Про те, чому важливо включати жінок у переговори, чому важливо, щоб жінки мали доступ до коштів. Про те, що ми бачимо активну участь жінок в армії, в економіці, бачимо домашнє насильство і також, звичайно, сексуальне насильство, притаманне воєнним злочинам. Отже, всі ці теми ми обговорили з експертами з України, з міжнародними експертами, з нашими людьми. І це було надзвичайно вражаюче, мене це дійсно надихнуло. І я бачу, наскільки українські жінки сильні, наскільки вони хоробрі, наскільки вони віддані. Це також додає нам сили, тому ми повертаємося додому з великою кількістю знань і завзяттям. Крім того, ми також можемо поділитися з нашими колегами в Європарламенті тим, як виглядає ця конкретна сфера в Україні.

Українці очікують на важливі зустрічі в Брюсселі. Саміт Європейського Союзу відбудеться в середині грудня, а саме 14 та 15 грудня. Європейські лідери можуть прийняти історичне рішення щодо початку переговорів з Україною про вступ до Європейського Союзу. Але ЗМІ пишуть, що це одна з найскладніших зустрічей, в тому числі через позицію Угорщини. Яким, на вашу думку, може бути рішення? Чи існує ймовірність, що його відкладуть до березня?

Європарламент

Фото: Getty Images

 

Що ж, я б не хотіла бачити такого розвитку подій. Я думаю, що Україна заслуговує на це зараз, український народ, українські громадяни заслуговують на це. Мої колеги, українські депутати працювали над законодавством, більшість реформ були проголосовані, ратифіковані. Отже, Україна виконала всі рекомендації Європейської комісії, і уже очевидно, що Європейська Комісія дала зелене світло і рекомендувала Раді ЄС та Європейському парламенту розпочати переговорний процес. Тож для нас це абсолютно ясно. І, як ви сказали, більшість членів Ради дотримуватиметься цієї лінії. Є лише одна завада, і ця завада - Віктор Орбан намагається шантажувати нас, уже не вперше. Рішення можуть бути різні. Звичайно, Орбан грає на своїх національних картах, він хоче розморозити власні гроші. Він не провів жодних реформ у сфері юриспруденції, ніяких внутрішніх реформ, реформ у сфері медіа, виборчих реформ. Тому ми були змушені заморозити його гроші. А він хоче розморозити ці гроші і "використовує" угорську меншину в Україні. Але це тут ні до чого - Україна не має жодних важелів впливу тут. Звичайно, ми могли б віддати йому частину грошей, і тоді, можливо, він змінив би свою думку, але я не думаю, що справа в цьому. Він хоче зруйнувати ЄС зсередини. Він - людина Путіна в Європейському Союзі. І нам варто серйозно задуматись над тим, чи не варто його вигнати з ЄС і як зробити так, щоб він не ставив постійно перешкоди у цій грі. Звичайно, ми можемо знайти інше рішення, наприклад, через міжурядові контракти, які не проходять через механізм ЄС, але це додає адміністративної роботи. Тому я думаю, що в Брюсселі хотіли б уникнути цього методу. Але загалом я вважаю, що ми не повинні дозволяти Орбану шантажувати нас і створювати загрозу для України.

Я хочу зробити певний акцент на позиції Угорщини, тому що, і ви про це говорили, Угорщина не тільки блокує вступ України до Європейського Союзу, але й блокує допомогу Україні загалом. Тож, як цьому можна протидіяти на рівні Європейського Союзу, чи відбудуться зміни в самій організації?

Так, власне, в цьому і полягає ідея - знайти шлях, як ми це зробили, наприклад, у 2009–2010 роках для Греції. Тоді існувала структура, за якої не кожна країна робила внесок у фінансову допомогу Греції. Можна було б запровадити щось подібне. Але це, звичайно, не найкращий варіант. З іншого боку, погано, якщо Угорщина не грає за правилами. Цій країні нічого робити в Європейському Союзі. І я думаю, що лідери, глави держав, повинні придумати план дій щодо Угорщини в цілому. Але чого ми дійсно повинні намагатися уникнути, так це того, щоб Україна страждала від угорського вето або блокувань. І, сподіваюся, що на саміті в Брюсселі буде знайдено рішення для цього конкретного випадку. 

На цю зустріч європейських лідерів у Брюсселі очікує не лише Україна, але й Молдова. Отже, чи мають європейські країни спільну позицію щодо вступу України та Молдови до Європейського Союзу? Адже до початку заходу залишилося лише 2 тижні. Чи є перспективи Молдови кращими, ніж України?

Я не знаю, чи ми групуємо ці країни, чи розглядаємо їх одночасно. Я думаю, що Угорщина зацікавлено в тому, щоб заблокувати їх обидві. Але він - Орбан - говорить тільки про Україну. Тож я не знаю, як це переплітається і чи є шанс, що ЄС почне лише з Молдови, а потім чекатиме, не знаю якого, моменту, щоб наприкінці березня розпочати переговори щодо Києва. Але я думаю, що Єврокомісія насправді хотіла б підходити до Молдови та України однаково. Я не знаю про останні, скажімо так, угоди і компроміси, які, можливо, готуються, але поки що я чула, що вони працюють над "планом Б". 

Війна зараз не єдина проблема для України. Українці мають й інші проблеми, наприклад, блокування на польському кордоні. Страйк польських водіїв, які блокують кордон, триває вже майже 3 тижні. Польський уряд відмежувався від цих страйків і каже, що це питання має вирішити Європейський Союз. Чи слідкуєте ви за цією темою і чи змінить щось засідання Європейської Ради з питань транспорту, яке має відбутися 4 грудня?

Сподіваюся, що так. Щодо проблеми в Польщі, як ви бачите, в середині жовтня були вибори. Є партія, є коаліція, яка явно перемогла і яка має більшість в коаліції, у сеймі, яка могла б запропонувати новий уряд. Але він досі не призначений і не внесений до порядку денного президента. Президент цього не приймає. Він наполягає на старому уряді, який ніколи не сформує уряд більшості. І я думаю, що новий уряд, проєвропейський, проукраїнський уряд вирішив би питання цієї блокади водіїв вантажівок інакше, ніж старий уряд. І це є певною проблемою. Отже, ми маємо уряд, що закінчує свою каденцію, який фактично не може і не зацікавлений у вирішенні цієї справи, в той час як ми бачимо, що нам терміново потрібно її вирішити. Люди в Україні страждають. Людям потрібно доставити товар до Європейського Союзу. Вони хочуть заробляти гроші, їм потрібні доходи. Натомість вони заблоковані там. Це велика проблема. Я сподіваюся, що в понеділок вони знайдуть рішення, але я не впевнена, як позиціонує себе сам уряд Польщі. Вони звинувачують у всьому Брюссель, вказують на нього пальцем, хоча насправді саме вони несуть відповідальність. І це є певною проблемою. 

Депутатка ЄП Віола фон Крамон

Фото: Getty Images

 

Зимовий сезон - це дуже складний період і для наших українських водіїв, і для українців загалом. Минулої зими ми побачили, що Росія використовує енергію, електроенергію як зброю. Зокрема, вона атакувала ракетами українські електростанції. Москва також шантажувала Європейський Союз газовим питанням. Наскільки змінилася політика Німеччини та Європейського Союзу в цій сфері після повномасштабного російського вторгнення?

Ну, принаймні офіційно, контракту з Росією більше немає. На жаль, ми знаємо, що через глобальний ринок ЗПГ, міжнародний ринок, є певні обсяги газу, що надходять з Росії. Але офіційно ми більше не отримуємо ніякого імпорту газу чи  нафти з Росії. Є деякі країни (які імпортують з Росії), такі як Угорщина, Австрія, я не знаю, одна чи дві інші, але ми дійсно намагаємося зменшити наш імпорт викопного палива та ресурсів з Росії. Абсолютно ясно, що ми не можемо фінансувати криваву війну Росії проти України. Агресивну війну Росії, російський геноцид проти українців. Отже, більшість політиків у Німеччині дуже добре це усвідомлюють, і саме тому, принаймні минулої зими, багато людей були змушені платити значно вищі ціни за газ та електроенергію. Зараз, на міжнародному рівні, ціни знову знизилися, з цим все добре. Але ми повинні збільшувати наші відновлювані джерела енергії, переконатися, що наша електроенергія не залежить від імпорту російського газу. І зараз це, звичайно, не зовсім так. Нам все ще потрібно багато газу, але ми більше не купуємо його в Росії. 

Віоло, я хочу повернутися до деяких ваших слів. В одному з інтерв'ю ви говорили про підтримку України - зброя і гроші, більше нічого сьогодні не має значення. Українська влада говорить практично те ж саме. Як ви оцінюєте постачання зброї в Україну сьогодні?

Декілька місяців тому ми пообіцяли, що надамо Україні 1 мільйон боєприпасів. А ми навіть не досягли межі в 250-300 тис. Тобто ми маємо лише ⅓ від того, що обіцяли. А Україні потрібно дуже багато. І Росія нарощує своє виробництво, нарощує свої потужності. Ми знаємо, що вона має ракети, боєприпаси, артилерію, танки, все. А ми все одно поводимо себе так, ніби війни немає. І це проблема. Так, порівняно з багатьма іншими країнами, Німеччина надала деяке обладнання, справді, це більше, ніж очікувалося. Але цього все ще недостатньо. І ми повинні переконатися, що Україна може виграти цю війну. Ми повинні переконатися, що ви будете успішними в контрнаступі. А для цього вам потрібно набагато більше далекобійної зброї, вам потрібно набагато більше наступальної зброї, вам потрібно набагато більше танків і так далі. Залужний написав статтю, він дав інтерв'ю в Economist: все уже відомо, тому нам потрібні технології, нам потрібні інформаційні технології, нам потрібні більш сучасні безпілотники, дешеві безпілотники, які зараз виробляють росіяни, і так далі. Отже, все відомо, нам потрібно швидше адаптуватися, наша промисловість повинна отримувати ці замовлення, потрібен швидший процес сертифікації цього обладнання. І так далі, і так далі. Кожного разу люди, які беруть участь у цьому процесі, кажуть: "Так, це відбувається, так, ми працюємо над цим", - але ми занадто повільні. 

Європейські лідери багато разів говорили, що війна заблокувала членство України в Європейському Союзі, а також в НАТО. Як ви оцінюєте шанси України на вступ до НАТО? Можливо, є альтернатива членству?

Наразі важко сказати. На жаль, ми не бачимо консенсусу серед країн НАТО. З одного боку, це, знову ж таки, Угорщина і Туреччина, які сильно проти цього. Але також я бачу, що канцлер і президент Байден не підтримують це. І в цьому полягає проблема. Вони заснували Раду Україна - НАТО, це краще, ніж нічого, але вона не має реального впливу на безпеку. Для членства нам потрібно більше гарантій безпеки, нам потрібно більше зобов'язань, нам потрібно переконатися, що у випадку, якщо буде політична воля Росії розпочати переговори, має бути план, концепція, яка буде прийнята країнами НАТО, як надати і як забезпечити безпеку Україні в цей момент. На папері уже є деякі речі, але я не думаю, що є якісь зобов'язання з боку різних членів НАТО. І тут, я думаю, нам потрібен більший політичний тиск, з боку різних політичних гравців, звичайно, з боку України, але також і з боку громадянського суспільства в наших країнах. Проблема в тому, що люди досі не розуміють, що якщо не буде миру і стабільності в Україні, то це загрожуватиме і нашій безпеці в Європі. Якщо Україна не досягне успіху, то це матиме вплив і на нас. Наступними можуть стати Молдова, Грузія, Вірменія, країни Балтії, ми не знаємо. Але Росія отримає стимул, якщо Україна не переможе Росію. 

На початку повномасштабного російського вторгнення друзі України надали багато медичної допомоги та іншої підтримки. Німеччина офіційно прийняла найбільшу кількість українських біженців серед інших країн Європейського Союзу - понад 1 150 000 осіб. Як країна з цим справляється?

Я не знаю точної цифри на даний момент, але, так, ми повинні знайти правильний баланс, повинні підтримувати українців абсолютно. Але ми також повинні бути менш бюрократичними. Тому нам потрібно відкрити ринок праці. Ті люди, які можуть працювати, які хотіли б працювати, їм потрібен дозвіл, щоб отримати або знайти роботу. Поки що це трохи складно, і я думаю, що треба побачити, як працюватиме нове законодавство. Я маю на увазі, що в деяких частинах, на жаль, підтримка українських біженців, українських мігрантів і громадян зменшилася, а в деяких частинах дійсно дуже негативна атмосфера, і ми повинні активно переконувати наших людей, чому ми повинні допомагати українцям. Чому страждання від війни, можливо, призведуть до більшої кількості біженців з України, якщо Росія атакуватиме інфраструктуру, якщо Росія буде більш успішною і окупує більшу територію. Тому все можливо, і нам потрібно більше можливостей для - сподіваюсь, що цього не станеться, - але на випадок, якщо українці потребуватимуть притулку, допомоги, розміщення. Я думаю, що Німеччина має бути готова до цього.

Так, я хочу зробити певний акцент, тому що ви є особою з німецької сторони, яка займається притулками у Львові та Верховині для українців, які страждають від цієї війни. Як саме ви допомагаєте?

Ми вже давно співпрацюємо з деякими партнерами у Західній Саксонії. Зараз ми створили партнерство заради солідарності з Верховиною та нашою рідною громадою. Тож ми намагаємося принаймні надсилати якісь практичні речі, які потрібні. Минулої зими ми надали гуманітарний транспорт. Сподіваюся, що наступного року ми також зможемо запросити молодь, дітей до нашої рідної громади, до нашого рідного міста, щоб провести там молодіжний табір. І таке інше. Це небагато, але все ж таки допомога. І, звичайно, ми також підтримуємо зв'язок з проєктом притулку, де ми намагаємося знайти фінансування, партнерів; ми намагаємося навчати тих людей, які керують притулком, проводять там курси і тому подібне. Я вважаю, що це дуже важливо, щоб ВПО, які постраждали, тікаючи від війни, і були травмовані, могли знайти нову перспективу, щоб вони могли реабілітуватися, щоб вони могли відновитися і відпочити. І для цього проєкт притулку є дуже і дуже корисним. 

На початку нашого інтерв'ю ви нагадали про мету вашого візиту до Львова. Розкажіть, будь ласка, який ще проєкт ви плануєте реалізувати у Львові найближчим часом? 

Я політикиня в Європейському парламенті, тому не маю конкретного проєкту в регіоні. Але для мене абсолютно очевидно, що Львів є дуже сильним містом, оскільки має дуже активне громадянське суспільство. Але люди також виснажуються з часом, війна триває, час іде, наближається зима. Тому я бачу, що федеральний уряд Німеччини багато робить для міст-побратимів. Фрайбург і Львів - це міста-побратими. Ми знаємо, що гроші з місцевого рівня йдуть до Львова, щоб підтримати громадян, інфраструктуру, гуманітарні товари. Це, безумовно, важливо. Крім того, як я вже казала, ми дійсно намагаємося приділяти увагу потребам жінок. Тому ми продовжуватимемо зосереджувати нашу увагу на жінках. Ми хотіли б бачити жінок у складі переговорних груп, тому я зосереджую свою увагу на цьому в політичному аспекті. 

Що ви можете сказати про настрої щодо українців у Європейському Союзі та Європі загалом?

Україна мала б велику цінність для ЄС. Ми бачимо багато молодих, дуже добре освічених людей. Ми бачимо, що вже до війни була тісна співпраця з ІТ-компаніями, з іншими секторами, де особливо люди з України зробили великий внесок. Ми бачимо, що зараз є велика зацікавленість у фазі відбудови. Ми повинні переконатися, що ми залучаємо тих людей, які були змушені покинути країну, навчаємо їх, тренуємо їх, а потім залучаємо їх до реконструкції - я маю на увазі, якщо вони хочуть, звичайно, я ніколи нікого не стала б змушувати, але ми маємо дати їм можливість повернутися або, можливо, частково повернутися. І це хороший, скажімо так, "місток". Якщо Україна стане членом Європейського Союзу, нам потрібні люди, які розуміють тутешню систему, які розмовляють мовою. І тому в наших інтересах дати можливість працевлаштування в наших рідних країнах, але також переконатися, що, якщо люди захочуть повернутися, вони матимуть хороше середовище, в яке вони зможуть повернутися. Переконатися, що школи відбудовані, сучасні школи, з новими шкільними підручниками, що є хороші лікарні, дитячі садки, тобто інфраструктура для людей у їхніх містах, у їхніх місцевих громадах. І це в наших інтересах. Ми хочемо хорошої, сильної, стійкої, стабільної України - не лише у великих містах, але й у сільській місцевості. Це в наших інтересах. І я бачу, що багато моїх українських друзів мають такі ж, скажімо так, інтереси та ідеї. 
Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.01
  Купівля 38.01
  Продаж 38.55
 • EUR
  Купівля 41.09
  Продаж 41.93
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
4 березня
00:37
Німецькі винищувачі перехопили літаки РФ біля Латвії
Німеччина патрулюватиме повітряний простір над країнами Балтії до листопада 2024 року
00:13
переговори України з Росією
Туреччина сподівається на переговори між Україною та РФ найближчим часом
2024, неділя
3 березня
23:47
блокування кордону, Польща
У Польщі розповіли деталі неофіційних переговорів з главою Єврокомісії щодо ситуації на кордоні з Україною
23:18
Путін
"Цю війну почала не Росія, але нацизм в Україні буде викорінено": черговий фейк Путіна
23:07
Піротехніки ДСНС знешкодили авіабомбу, яка впала біля будинків у Торецьку
22:50
блокування кордону, Польща
Ситуація на польському кордоні давно вийшла за межі економіки й моралі, - Зеленський
22:34
росія, Китай
У Китаї назвали війну в Україні "українською кризою" та заявили про переговори з РФ
22:17
На фото: Еден Голан - представниця Ізраїлю на Євробаченні-2024
Ізраїль погодився змінити текст пісні для Євробачення-2024 через "політичний контекст"
21:58
речник ГУР Андрій Юсов
Україні вдалося налагодити виробництво аналогів західних бронемашин, - ГУР
21:46
Володимир Зеленський
Зеленський: від початку лютого Росія втратила 15 військових літаків
21:38
ЗСУ, війна
Бої на підступах до Часового Яру: українські війська тримають оборону в Богданівці та Іванівці
21:36
Ексклюзив
фортифікаційне обладнання смуг оборони
ЗСУ готували другу лінію оборони поблизу Авдіївки в останній момент, коли ворог туди вже діставав, - ветеран війни Дикий
21:29
Володимир Путін
Спершу Путін збирається знищити Україну, потім партнерів, - Зеленський
21:21
Оновлено
"Шахтар" - "Кривбас" 5:2 (3 березня 2024 року)
"Шахтар" розгромив "Кривбас": результати та розклад матчів 19-го туру УПЛ
21:11
сили ППО
Українські військові знищили ворожу ракету Х-59 у Криворізькому районі
21:04
сектор Гази
США та Йорданія скинули з літаків вантажі допомоги для жителів Гази
21:02
Наслідки воєнних злочинів російських окупантів у місті Бородянка
Бородянку бомбили за наказом російських генералів Чайка та Кравченка: СБУ оголосила їм підозри
20:59
школа
У Запоріжжі відкриють дві підземні школи
20:51
Фінляндія НАТО
Фінляндія вперше візьме участь у військових навчаннях НАТО як член Альянсу
20:33
Дніпропетровщина. Обстріл
Ворог протягом дня 11 разів атакував Нікопольщину: поранена жінка, є руйнування
20:13
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
"Частина інформаційної війни Путіна": міністр оборони Німеччини про витік розмови офіцерів ВПС
20:08
ЗСУ, міномет, міна
Протягом доби росіяни 27 разів намагались прорвати оборону ЗСУ на Новопавлівському напрямку. На Херсонському - штурмів не зафіксовано
20:06
Ексклюзив
Вірменія
Вірменія відвертається від Росії й ОДКБ до Франції та ЄС, - дипломат Божко
20:02
OPINION
Галина Пагутяк
Чи навчилися українці дбати про своє ментальне і психічне здоров’я?
19:42
Оновлено
Удар по 9-поверхівці в Одесі
Удар по 9-поверхівці в Одесі в ніч на 2 березня: кількість загиблих зросла до 12, серед них п'ятеро дітей
19:39
Огляд
Вибух на підстанції
Вибухи у Єкатеринбурзі та Санкт-Петербурзі, атака БПЛА низки російських областей і прильоти у тимчасово окупованому Криму: де у росіян вибухало та палало цього тижня
19:30
Оновлено
Загиблі в Одесі 2 березня Олег та Тетяна Кравець
Удар по Одесі 2 березня: знайшли тіла подружжя військових та їхніх трьох дітей
19:23
Ексклюзив
вибори у Європарламент
Політтехнолог Загородній прокоментував інформацію щодо "антиєвропейського" майбутнього Європарламенту
19:21
Ексклюзив
блокування кордону поляками
Польща веде проти України повномасштабну торговельну війну, - польський політик Чех
19:00
Найкращі детективні фільми
Захоплюючі детективні фільми, від яких ви не зможете відірватися
18:59
ДТП з дитиною
У польському Щецині водій легковика збивав людей на "зебрі" і тротуарі: серед постраждалих є 6 українців
18:37
президентка Словаччини Зузана Чапутова
Фіцо не подобається, що президентка Словаччини Чапутова віддає ППО армії України
18:37
Інтерв’ю
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
На фронті критичний момент не тільки для України, але й для РФ, - полковник Грант
18:15
Ексклюзив
Литва солдат
Литва готова підтримати ідею щодо відправлення військ в Україну, - ексголова литовського Конституційного суду Жалімас
18:07
OPINION
Олексій Голобуцький
Макрон і Шольц-"Хохлаф": чия візьме гору
18:03
Прикордонники Ізмаїльського загону затримали на державному кордоні у Болградському районі Одеської області двох чоловіків
Спустились у захисний рів, а вилізти не змогли: на Одещині прикордонники затримали двох молодиків
18:01
Інтерв’ю
Антон Дробович
Ми переходимо у нову культуру пам'ятань: Дробович про створення Національного військового меморіального кладовища та концепцію Національного Пантеону
17:58
Вашингтон каже, що угода про перемир'я в Газі вже "на столі", але Ізраїль відмовляється розглядати її доки ХАМАС не надасть список заручників
17:30
Інтерв’ю
Зеленський Путін
Час для справжніх переговорів ще не настав, - Фейгін
17:25
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 3 березня скільки коштують долар, євро та злотий
Більше новин