Партнерський матеріал

Як покупки на іноземних сайтах б'ють по українській економіці та чому їх прирівнюють до сірого імпорту

18 лютого, 2025 вiвторок
09:47

Українському бізнесу все важче конкурувати з іноземними товарами, які потрапляють на український ринок через різноманітні схеми сірого імпорту, зокрема у мільйонах посилок із закордонних маркетплейсів

Зміст

У 2024 імпорт товарів в Україну перевищив експорт більше як у півтора раза

За минулий рік Україна імпортувала товарів на $29,1 млрд більше, ніж експортувала. Загалом, імпорт перевищив експорт в 1,69 раза. 

У 2025 році ситуація може погіршитись ще більше, оскільки з’являються розмови про те, що Єврокомісія не планує продовжувати після 5 червня 2025 року особливий пільговий режим торгівлі з Україною, який запровадили у 2022-му. Президент США Дональд Трамп підписав указ про запровадження 25% мита на весь імпорт сталі та алюмінію до США, а також обговорюють можливість запровадження універсального імпортного мита. 

Утім проблема не лише у тому, що українським виробникам споживчих товарів може стати ще важче потрапляти на зовнішні ринки. Їм все важче конкурувати з імпортом на внутрішньому ринку. Адже якщо за кордон Україна експортує значною мірою сировину, то в Україну привозять уже готові товари, які за ціною часто є дешевшими, ніж українські. При цьому часто ці товари потрапляють в Україну через різноманітні схеми сірого імпорту, – без сплат усіх належних податків та зборів.

Повернення в Україну міжнародних брендів

З початком повномасштабного вторгнення з українського ринку практично зникли товари російського походження, а чимало іноземних брендів зачинили свої магазини з міркувань безпеки. Відтак на ринку стало з’являтись все більше українських товарів. Однак у 2024 році  в Україну повернулись Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho) та  H&M. За даними Forbes Ukraine, виторг Inditex за перші три місяці після відкриття магазинів сягнув 2 млрд грн. 

Стрімко в Україні зростає польська мережа бюджетного одягу та товарів для дому Sinsay. За даними Української ради торгових центрів, станом на початок січня налічувала уже 166 магазинів, але впродовж місяця мала відкрити ще 30 торгових точок у різних куточках України. До слова, у 2024 році імпорт з Польщі в Україну зріс до 7 млрд доларів (більше ми імпортуємо лише з Китаю – 4,7 млрд). Натомість експорт до Польщі залишився на рівні 4,7 млрд, як було у 2023.

Однак стрімке збільшення кількості магазинів польської мережі в Україні – радше виняток, аніж правило. Українці, все частіше купують товар онлайн. За оцінками аналітиків, ринок e-commerce в Україні зростає в середньому на 20 –25% щороку. По-перше, це дозволяє зекономити. По-друге, так цей товар стає доступним навіть мешканцям населених пунктів, де немає офлайн-магазинів того чи іншого бренду. По-третє, немає ризику, що похід до торгового центру доведеться скасувати через повітряну тривогу. За даними УРТЦ, в середньому Україні час вимушеного простою ТЦ через повітряні тривоги сягнув 96,2 робочого дня з початку повномасштабного вторгнення, а у грудні 2024 р. – 2,9 робочого дня. Звичайно, усе це ускладнює ведення бізнесу в Україні в умовах воєнного стану. Саме тому з десяток торгових центрів, відкриття яких було заплановано на 2024 рік, перенесли. А кожен торговий центр – це кілька сотень робочих місць. За даними УРТЦ,  лише в торгових центрах створено понад 450 тис. робочих місць, а частка галузі в роздрібному товарообігу країни становить понад 25%.

Чому покупки на іноземних маркетплейсах стають проблемою

Як повідомляє Українська асоціація ритейлерів з посиланням на дані платформи Sellers Commerce, до кінця 2024 року приблизно 20,1% роздрібних покупок у світі здійснювались  онлайн, а продажі в e-commerce $6,3 трлн. До 2027 року ця частка зросте до 22,6%. 

В Україні різні аналітичні центри обсяг e-commerce оцінюють від 4 - 5 до понад 6 млрд доларів, а частка людей, які мають досвід онлайн-покупок навіть вища ніж у ЄС. Здавалося б, це лише підтверджує, яка ми прогресивна нація, що ж не так? Але річ у тім, що майже третину покупок українці роблять через міжнародні маркетплейси, такі як AliExpress, Amazon, eBay, iHerb, Temu та Shein. Однак все частіше товари придбані на цих сайтах прирівнюють до сірого імпорту і навіть зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт про оподаткування посилок з-за кордону податком на додану вартість усіх посилок. 

"Україні не варто боротись з легальним імпортом, підвищуючи мита на певні товари. Але я повністю підтримую законопроєкт про оподаткування поштових відправлень в Україну, – каже народний депутат Ярослав Рущишин, який є одним з підписантів цього законопроєкту. – Цей закон – про захист українського бізнесу та, зокрема, внутрішнього виробника.  Наш бізнес створює робочі місця, платить ПДВ та усі інші податки, а зовнішні виробники, які надсилають товари поштою, не сплачують нічого. Ми просто дотуємо чужі економіки. Тому я вважаю, що у нас має бути як у ЄС – ПДВ мають платити від на усі посилки, незалежно від їх вартості".

Річ у тім, що через відсутність оподаткування посилок до  150 євро, іноземні маркетплейси у вигідніших умовах не лише, ніж українські виробники, але й офіційні імпортери. Саме тому кофтинку Zara чи H&M з-за кордону часто можна замовити дешевше, аніж вона коштуватиме в офіційному магазині в Україні. Усе просто: бізнес, які завозить в Україну імпортний товар легально, змушені платити 20% ПДВ, імпортне мито та інші збори. Водночас товари з міжнародних маркетплейсів потрапляють в країну без цих обов’язкових платежів. Але ж коли ви купуєте будь-що у звичайному магазині чи офіційному українському інтернет-магазині, ви у будь-якому разі сплачуєте 20% ПДВ.

Крім того, у багатьох випадках товари з маркетплейсів потрапляють в Україну через схеми дроблення відправлень, коли одна велика партія товару розбивається на сотні або тисячі посилок. Це дозволяє уникнути сплати податків і митних платежів, отже бюджет, який і так складно наповнювати під час війни, недоотримує величезні кошти. При цьому йдеться про мільярди гривень. 

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що за 2024 рік в Україну було ввезено 75,5 млн міжнародних поштових та експрес-відправлень з товарами на суму 123 млрд грн. За останні роки виник окремий бізнес – баєри, які виловлюють товари за знижками на іноземних сайтах і замовляють їх для клієнтів в Україні. При цьому часто це приватні особи, які навіть не зареєстровані як ФОП. 

Чи оподатковують за кордоном покупки з іноземних маркетплейсів

Насправді багато країн вже давно оподатковують інтернет-замовлення з-за кордону. Скажімо, у ЄС з 2021 року скасований безподатковий ліміт на посилки. Там треба платити ПДВ на всі товари незалежно від вартості.

У США застосовують різні пороги для оподаткування онлайн-покупок залежно від штату, так само варіюється і розмір sales tax. На великі покупки також доведеться сплатити мито. До слова, у передвиборчій програмі Дональда Трампа йшлось про запровадження універсального мита та усі товари, які постачають у США. Тому можна очікувати, що найближчим часом система оподаткування покупок з-за кордону там також зазнає змін. 

Канада запровадила податки на онлайн-замовлення, а також зобов’язала маркетплейси стягувати податок на додану вартість.

У більшості країн мета таких заходів – захист внутрішнього бізнесу та забезпечення справедливого податкового навантаження на усіх учасників ринку.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 березня
01:01
Оновлено
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: на Харківщині постраждала вагітна жінка
00:20
Газа, Ізраїль завдає авіаударів
В Ізраїлі заявили про ліквідацію високопосадовців ХАМАСу в Газі
2025, неділя
23 березня
23:57
Оновлено
безпілотник, дрон
У Росії заявили про нібито збиття 43 БПЛА у низці областей і в окупованому Криму
23:45
Збірна України, Бельгія - Україна, Єгор Ярмолюк
Бельгія - Україна 3:0: онлайн-трансляція вирішального матчу Ліги націй
23:38
Ексклюзив
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган може провести позачергові вибори і знову піти на посаду президента, - міжнародник Семиволос
23:28
Ексклюзив
Стів Віткофф
"Значна частина того, що говорив Віткофф під час інтерв'ю Карлсону, - це позиція адміністрації Трампа": експерт-міжнародник Краєв
23:14
Ексклюзив
Білий Дім
Адміністрація Трампа довіряє Путіну більше, ніж Зеленському, - професор Куделя
22:58
Реджеп Таїп Ердоган
Турецька опозиція закликає Ердогана погодитись на дострокові президентські вибори
22:44
Оновлено
перемовини Україна США
В Ер-Ріяді відбулися переговори делегацій України та США: про що говорили
22:25
Ексклюзив
Петро Порошенко
Україна зацікавлена і в 30-денному припиненні вогню, і у всеохоплюючому перемир'ї, - Порошенко
22:12
Оновлено
З початку доби на фронті сталося 118 боїв: РФ 50 разів намагалася атакувати позиції ЗСУ на Покровському напрямку
21:57
вагітність
В Орловській області РФ вагітним школяркам виплачуватимуть понад 1000 доларів: підписано документ
21:39
Майкл Волц
США обговорюють з РФ повернення українських дітей "як захід зміцнення довіри", - Волц
20:59
Оновлено
поліція
У Біляївці на Одещині стався теракт у відділку поліції: загинула жінка, яка принесла вибухівку
20:41
Володимир Зеленський
Зеленський: була пропозиція безумовного припинення вогню з 11 березня
20:18
Ексклюзив
Сербія парламент
"Швидше за все, у Сербії будуть нові дострокові вибори парламенту": експертка-балканістка Гелетій
20:01
OPINION
Українізація світу
19:51
Марк Карні
Премʼєр Канади оголосив про розпуск парламенту і призначення нових виборів
19:43
Ексклюзив
Ексміністр енергетики України Плачков припустив, чи будуть відключення електрики цієї весни й літа
19:09
Ексклюзив
росія, санкції
"Дуже підготовлені та небезпечні": генерал Маломуж розповів про переговірників з боку РФ у Саудівській Аравії
19:06
Дмитро Пєсков
Пєсков: накладені на РФ санкції не зникнуть, а щодо Чорного моря можна обговорювати "нюанси"
18:41
Стів Віткофф
Віткофф: я вірю Путіну на слово
18:35
Інтерв’ю
Адам Міхнік
Сьогодні кожен європеєць має сказати: я є українцем, - Адам Міхнік
18:21
У Лондоні з'явиться Українська футбольна академія, - Залужний
18:14
Ексклюзив
Саудівська Аравія
Україна у вигідній позиції, - редактор "Радіо Свобода" Хотин припустив, якими будуть результати перемовин у Саудівській Аравії
18:05
Ексклюзив
Telegram
Шантаж, булінг, пропагування російського контенту, - журналістка Калаур розповіла про telegram-канали, які заробляють на цькуванні дітей
18:04
OPINION
Революція Мерца
17:52
Україна - Євросоюз
Швеція та країни Балтії просять Брюссель пояснити, як можна допомогти Україні вступити в ЄС
17:40
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Найкраще, як не дивно, військовим": клінічний психолог Духлій розповів про психологічний стан українців на четвертий рік повномасштабного вторгнення
17:30
Інтерв’ю
Стармер, Трамп
Трамп розпочав такі переговори, за яких Європа відразу відчула більшу небезпеку для себе, - Морозов
17:30
Стів Віткофф
Віткофф відкинув план Стармера щодо миротворців в Україні, - BBC
16:52
Дмитро Пєсков
Пєсков заявив, що Трамп із Путіним, імовірно, розмовляли більше двох разів
16:13
Ексклюзив
польща україна , біженці
"Поляки спокійні, поки Україна бореться": журналіст Сієрант прокоментував заклики влади Польщі до громадян республіки зробити запаси на три дні автономного виживання
16:00
OPINION
блог Денис Попович
Російські активи у Європі. Щоб не сталося так, що Москва поверне їх силою
16:00
Дік Схооф
Прем’єри Нідерландів і Великої Британії обговорили подальшу підтримку України
15:56
Ексклюзив
Башар Асад та путін
Дипломат Джиджора назвав кілька причин вимоги Сирії до Москви віддати Башара аль-Асада
15:35
Папа Франциск
Папа Франциск уперше після госпіталізації звернувся до публіки з вікна лікарні
15:22
Повітряні сили знищили роту забезпечення переправи окупантів у Дніпрянах на ТОТ Херсонщини
15:06
Іран
Іран відмовився від перемовин із Трампом щодо ядерної зброї: яка причина
14:43
У Києві через атаку безпілотників постраждав офіс Oboz.ua
Більше новин