Огляд

Європа вагається через заклики припинити підтримувати Україну, а Зеленський намагається заручитися підтримкою США. Акценти світових ЗМІ 22 вересня

Андріана Стахів
22 вересня, 2023 п'ятниця
11:15

У фокусі міжнародних видань вагання Європи, спричинені закликами припинити підтримувати Україну, на тлі цього президент Зеленський намагається заручитися подальшою підтримкою США

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 22 вересня.

Європа вагається через заклики припинити підтримувати Україну

На іншому східному фронті союзники Києва похитнулися, пише про ситуацію у Європі Politico.

"Путін не приховує свого плану продовжувати тиск на Україну доти, доки рішучість Заходу не зламається. Після більш ніж 500 днів агресивної війни у нього є підстави вважати, що все йде так, як він сподівався, навіть якщо події розвиваються не так, як він міг собі уявити", – зазначають у виданні.

Польща, Естонія, Словаччина та інші країни Центральної та Східної Європи були серед найвідданіших союзників України з першого дня повномасштабного вторгнення Росії, вони давали зброю, приймали українців, ставали найгучнішими захисниками України на Заході наполягаючи на жорстких позиціях проти Москви.

Але тоді, як підкреслює Politico, коли лідери деяких союзників постають перед обличчям передвиборчої боротьби або іншими внутрішніми проблемами, а уряди нервують через наслідки можливого вступу України до Європейського Союзу, ця підтримка починає хитатися. 

Серед найбільш яскравих прикладів медіа наводить Польщу, прем'єр-міністр якої Матеуш Моравецький оголосив у середу, що припиняє постачання нової зброї в Україну. На думку медіа, цю заяву спричинила приголомшлива ескалація суперечки між Києвом і його найближчим сусідом по ЄС щодо поставок зерна, які, як стверджує Варшава, підривають позиції польських фермерів, особливо напередодні виборів.

"Україна розуміє, що в останні місяці вона межує не з Польщею, а з польськими виборами", – цитує Politico голову Центру ліберальних стратегій у Софії (Болгарія) Івана Крастева. –Тож наразі голоси ста тисяч польських фермерів є більш важливими для уряду, ніж те, якою буде ціна для України. І ми можемо спостерігати, як це відбувається в багатьох місцях".

Як вважають у Politico, хоча є спокуса списати напруженість на передвиборчий феєрверк, існують підстави вважати, що вона може зберегтися і після завершення виборчої кампанії. Як зазначив виданню західний дипломат, який побажав залишитися неназваним, зернова суперечка між Варшавою та Києвом розкриває глибші побоювання щодо вступу України до ЄС.

Проблема для України полягає в тому, що підтримка зменшується не лише з боку Польщі. Тут медіа пригадує, що прем'єр-міністрка Естонії Кая Каллас була однією із тих, хто виступав на підтримку Києва чи не найголосніше та найефективніше. Проте тут у справу втрутився неочікуваний скандал, пов'язаний з її чоловіком, який володів часткою в компанії, що продовжувала вести бізнес в Росії після її вторгнення в Україну, навіть коли його дружина виступала за припинення будь-якої торгівлі з Москвою.

"Каллас стала набагато менш активною після скандалу, що розгорівся наприкінці серпня, позбавивши Київ одного з найсильніших його прихильників у західних столицях", – наголошує видання.

Politico також нагадує про те, що наближаються вибори і у Словаччині, вони відбудуться 30 вересня, і можуть мати вплив на політику щодо подальшої підтримки.

Роберт Фіцо, популістський колишній прем'єр-міністр країни, проводить кампанію на проросійській, антиамериканській платформі, яка виступає проти санкцій проти російських осіб і подальших поставок зброї Києву. Згідно з опитуванням громадської думки, яке проводили Politico, він має всі шанси на перемогу на виборах.

Перемога такого кандидати дасть угорському прем'єр-міністру Віктору Орбану союзника на європейській арені.  Якщо його партія отримає достатню підтримку, щоб увійти до складу уряду, як заявив Фіцо на початку цього місяця, "ми більше не будемо надсилати зброю чи боєприпаси в Україну".

Безсумнівно, погоджуються у Politico, Україна все ще має багато сильних прихильників у Європі. Литва, Латвія, Румунія, Швеція, Фінляндія та інші країни залишаються рішуче налаштованими, а президент Франції Еммануель Макрон нещодавно рішуче підтримав Київ. 

"Однак важко уявити, що десь Путін не потирає руки і не спостерігає за цим", – зауважує наприкінці видання.

Україна - Євросоюз

Фото: Reuters

Зеленський намагається заручитися підтримкою США

Президент Володимир Зеленський заявив конгресменам, що Україна програє війну Росії, якщо Сполучені Штати скоротять потік допомоги та зброї, повідомляє The New York Times.

Президент Байден сказав Володимиру Зеленському, що Сполучені Штати "залишатимуться з вами", поки триває війна з Росією, навіть попри те, що дедалі більша частина Республіканської партії погрожує призупинити допомогу.

Як пише NYT, під час свого другого візиту до Вашингтона у воєнний час Зеленський відвідав Капітолійський пагорб, Пентагон та Білий дім, де звернувся із закликом про надання більшої кількості зброї. У Білому домі Байден заявив, що наступного тижня США розпочнуть постачання танків "Абрамс", які українці давно просили і які є частиною існуючих зобов'язань. Він також визнав, що у нього немає іншого вибору, окрім як вірити у двопартійний прорив для подальшої підтримки України.

"Я розраховую на здоровий глузд Конгресу Сполучених Штатів, – цитує видання Байдена. – Альтернативи немає".

У медіа підкреслюють, що візит Зеленського відбувся саме у той час, коли опитування показують зростання втоми американської громадськості від війни, і коли десятки республіканців заявили, що вони виступають проти останнього запиту Байдена до Конгресу про виділення 24 мільярдів доларів на додаткову допомогу Україні. 

Тим часом Байден все ж відкидає сумніви республіканців, пообіцявши, що Сполучені Штати залишаться з Києвом надовго.

Сам Зеленський також повідомив, що отримав під час приватної зустрічі також запевнення від спікера Кевіна Маккарті, республіканця з Каліфорнії, що Палата представників продовжуватиме підтримувати українські військові зусилля.

NYT нагадує, що Конгрес вже схвалив виділення 113 мільярдів доларів на військову, економічну, гуманітарну та іншу допомогу Україні, зокрема близько 70 мільярдів доларів на безпеку, розвідку та інші витрати, пов'язані з веденням війни.

Український президент тим часом сподівався також, що американці нададуть ATACMS. Проте поки що цього не відбулося, хоч Байден і зазначив, що не зняв це питання зі столу переговорів.

Разом із тим, щоб забезпечити надходження боєприпасів для наступальних операцій України, Пентагон також надішле більше керованих артилерійських ракет і артилерійських снарядів.

Цитуючи Зеленського, NYT також пише про те, що контрнаступ триватиме і взимку: "Ми не можемо зупинитися взимку. Це важко. Але у нас є досвід минулого року".

Вашингтон змінився за дев'ять місяців, що минули від минулого візиту Зеленського, акцентує NYT. Тоді віце-президент Камала Гарріс і спікер Палати представників Ненсі Пелосі розмахували українським прапором, підписаним солдатами на передовій. Байден, який на початку вторгнення мав серйозні сумніви щодо довготривалості пана Зеленського як лідера, почав вітати українського лідера як старого друга під час регулярних телефонних дзвінків. Байден таємно відвідав Київ у лютому. У ці ж дні республіканці контролюють Палату представників, яка останнім часом занурилася в хаос, оскільки законодавці, схоже, не бажають погоджуватися на ухвалення закону про витрати, який міг би запобігти закриттю уряду. 

На знак двопартійної ввічливості Зеленського під час його візиту до Капітолію супроводжували пан Шумер і лідер республіканців сенатор Мітч Макконнелл від штату Кентуккі.

"Американська підтримка України – це не благодійність, – заявив лідер меншості Мітч Макконнелл. – Це в наших власних прямих інтересах – не в останню чергу тому, що деградація Росії допомагає стримувати Китай".

На закритій зустрічі республіканські представники попросили Зеленського відповісти на їхні занепокоєння і представити їм своє бачення плану перемоги. А демократи запитали його, як вони можуть переконати своїх консервативних колег у тому, що продовження підтримки війни є правильною відповіддю.

У відповідь Зеленський підкреслив, що Європа та інші країни очікують від США лідерства, і рішення Вашингтона про скорочення допомоги може підірвати прихильність Європи.

"Я перебуваю у Вашингтоні, щоб зміцнити позицію України щодо захисту наших дітей, наших сімей, наших домівок, свободи і демократії у світі", – цитує NYT Зеленського та згадує те, що він опублікував своє фото із лідерами Палати представників і підкреслив, що Україна "щиро вдячна Палаті представників, обом партіям і всьому американському народу за підтримку".

Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)

Фото: Getty Images

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
17:58
відключення електроенергії
Графіки вимкнень світла 27 липня діятимуть лише 6 годин на добу: подробиці
Більше новин