![замах на Трампа замах на Трампа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/345000_346000/345390_GettyImages-2161511331_new_80x50_0.webp)
Фіктивна Конституція
Виповнюється 25 років нашій Конституції. Якщо коротко згадати, як вони минули, і як змінювалося ставлення українців до свого Основного Закону, то в цьому часовому проміжку виокремлюються кілька етапів
Спочатку була ейфорія ранку 28 червня 1996 року, що мала кілька причин, окрім природного викиду позитивних гормонів від того, що сонце встало і велика тяжка справа завершена.
Прийняття Конституції сприймалося як остаточна легітимація української незалежності. По-перше, наявність конституції сама по собі вважалася необхідним атрибутом державності, а по-друге, в її тексті мали бути зафіксовані принципові колективні рішення, які робили цю державність справді українською. Це були питання державних символів, державної мови, статусу Криму, базування Чорноморського флоту РФ та базові поняття і формулювання – український народ, суверенітет, приватна власність та ін.
Більшість із цих питань вирішувалися в компромісному ключі, чим були закладені певні міни сповільненої дії під фундамент української державності. З приводу більшості ключових питань дискусії і спроби переграти усе заново не припинялися усі минулі 25 років.
Текст гімну змінили, замість “українців” там з’явилися “браття молодії” (добре, хоч не “молодші”). Історія з Великим Гербом, який мав би врахувати ідентичність пострадянського населення колишньої УРСР, отримала своє продовження вже за президентства Володимира Зеленського.
Внесення в Конституцію паралельних понять “український народ” і “українська нація”, а також впровадження концепту “корінних народів”, що кардинально відрізняється від міжнародно-правового тлумачення цього терміну (indigenouspeople), ще й досі плутає наших законодавців на шляху до гармонізації міжетнічних відносин.
Державний статус української та гарантії вільного використання російської мови, прописані в Конституції, неодноразово ставали предметом запеклих політичних протистоянь.
Визначення української держави як «соціальної» та гарантії безкоштовної освіти і медицини, що з нього випливають, залишилися добрим, але наївним побажанням, яке вже просто не відповідає дійсності.
Історію про Крим і заборону базування іноземних військ на території України ви знаєте.
Однак, у 1996 році згода комуністичної більшості Верховної Ради хоча б на такий текст колективного договору про заснування спільної держави сприймалася як велика перемога. І майже як диво.
Таким самим дивом виглядав компроміс між обраним у 1994 році президентом Кучмою та різко опозиційним щодо нього складом парламенту. Йшлося при цьому не про абстракції і принципи, а про питання влади і розмежування повноважень. А це, погодьтеся, та сфера, в якій компроміси вдаються набагато гірше.
Днями до Києва приїхав колишній польський міністр Пьотр Кульпа, якого запросили навчати наших майбутніх чиновників і політиків. У своєму інтерв’ю він назвав головний конструктивний недолік української системи влади, закладений у Конституцію при її написанні. Йдеться про значну автономність міністрів та слабкі повноваження Прем’єр-міністра в керуванні виконавчою владою. Звісно, проблема існує, але вона є лише одним з проявів тієї системної вади сформованої на основі конституції 1996 року державної влади в Україні. Вона сконструйована за принципом розподілу вотчин (не плутати з принципом розподілу влад), що дозволяє більш-менш безпечно «кормитися» економічно-адміністративним групам з тих елементів державної влади, які їм вдалося захопити.
Така конструкція влади є корупційною за своєю природою і абсолютно непридатна для забезпечення національних інтересів, досягнення національних цілей і утвердження справедливого ладу, правової держави, відповідальної політики. Але тільки таку модель влади могли тоді узгодити владні корпорації, що вже у 1996 році контролювали персональний склад Верховної ради України.
До речі, цей компроміс інтересів виявився не менш хистким, ніж компроміс принципів, про який ішлося вище. Ейфорія тривала недовго і почався інший період в історії нашої Конституції – перманентна і безкінечна «конституційна реформа». Спочатку зміни до Основного Закону ініціювала опозиційна щодо президента Кучми комуністична більшість на чолі з Олександром Морозом. Потім Кучма перехопив ініціативу і після свого переобрання на другий термін провів конституційний референдум. Далі його менеджер Медведчук разом з одвічним опонентом Морозом почали формувати новий компроміс, метою якого було убезпечити захоплені «вотчини» на випадок вимушеної передачі влади.
Результатом став “революційний” компроміс 2004 року, який зробив виконавчу владу настільки безпорадною і незбалансованою, що її функціонування нічого, крім внутрішніх конфліктів і збагачення паразитуючих олігархічних груп, в принципі не могло принести.
Потім, у 2014-му повсталий народ вимагав відновити цю модель влади як найбільший демократичний здобуток.
Але паралельно з цим вичерпувався сам суспільний договір, на основі якого був сформований суперечливий і багато в чому декларативний текст нашої Конституції.
Останні ініціативи влади свідчать про те, що навіть у очільників держави немає потреби зазирнути в Основний Закон перш, ніж виступати з якимись епохальними ініціативами, не кажучи вже про оперативний рівень, на якому “рішаються вопроси”. А якість роботи Конституційного Суду підтверджує, що їм і не треба цього робити.
Ми пройшли великий шлях з нашою Конституцією. Його основні віхи – не виконувати Конституцію, не розуміти Конституцію, не читати Конституцію.
Що ж, усе закономірно. На порядку денному стоїть перезаснування держави. Добре, що й так 25 років протрималися.
- Актуальне
- Важливе
![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Оленівка - наша Катинь Оленівка - наша Катинь](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/250000_251000/250913_2022-07-30T124407Z_1724509590_RC2CMV9DDGAA_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-PRISON-RALLY_new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)