Реорганізація Національного авіауніверситету: в МОН і Мінцифри пояснили причини, НАУ готує позов до суду
Кабінет міністрів України у п'ятницю, 13 жовтня, ухвалив рішення про реорганізацію та ліквідацію Національного авіаційного університету: у НАУ заявили, що готують позов до суду
Про це інформує пресслужба НАУ.
"Вказане рішення суперечить чинному законодавству, грубо порушує принципи автономії ЗВО, гарантовані Законами України, а також є таким, що наносить непоправної шкоди авіаційній галузі держави та іміджу України", - йдеться у повідомленні університету.
У НАУ повідомили, що оскаржуватимуть рішення про реорганізацію у суді.
Чому Національний авіаційний університет вирішили реорганізувати
Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров пояснив рішення уряду про реорганізацію НАУ. За його словами, реорганізація на Київський авіаційний інститут та Українську державну льотну академію в Кропивницькому дозволить посилити обороноздатність України. Він наголосив, що це важливе рішення для розвитку українського авіапілотування, виробництва дронів, розвитку defense-tech та національної безпеки України.
"Під час війни всі мають працювати на підвищення обороноздатності держави. НАУ мав стати центром розвитку авіапілотування та розробки БПЛА. Але університет не показав ефективності. Держава не побачила жодного дрона, розробленого спеціалістами університету, від початку повномасштабної війни. Постійні скарги студентів на керівництво та скандали з незаконним відчуженням земель університету під будівництво негативно впливали на навчальний процес та відверто демотивували молодь", - розповів Федоров.
Він вказав, що, крім того, МОН отримувало листи від колективу Льотної академії Національного авіаційного університету у Кропивницькому з проханням відокремити їхній заклад від НАУ. Академія має цехи з виробництва безпілотників, але оскільки вони були під керівництвом іншого ЗВО, можливості були обмежені.
"Тепер освітні заклади матимуть нових керівників та стануть центрами, де створюватимуть технології перемоги. Будуть проактивними, інноваційними та готовими оперативно реагувати на запити суспільства й держави", - наголосив міністр.
Міністр освіти та науки України Оксен Лісовий також підтримав це рішення. За його словами, попри історію, потенціал ЗВО не реалізований повною мірою, оскільки більшість спеціальностей в університеті не пов’язані з авіацією чи безпілотниками.
"Натомість заклад випускає політологів, соціологів та менеджерів. Більше того, третина освітніх програм НАУ має лише умовну акредитацію. А керівництво університету не викликає довіри ані серед студентів та випускників НАУ, ані серед потенційних інвесторів", - розповів Лісовий.
Він зазначив, що закиди про нібито знищення Національного авіаційного університету "безглузді та недолугі".
"Адже знищення НАУ – це, власне, те, що відбувалося із закладом усі ці роки. Реорганізація – це фактично перезавантаження університету. Новий шанс і крок на шляху створення потужних закладів, які відіграватимуть надважливу роль в обороні", - наголосив Лісовий.
Як реорганізація вплине на студентів та викладачів
Міністр освіти та науки також пояснив, які наслідки матиме реорганізація Національного авіаційного університету для студентів та викладачів ЗВО.
За його словами, студенти зможуть продовжити та закінчити навчання вже в Київському авіаційному інституті (КАІ) на тих самих умовах, що і в НАУ: освітні програми перерахуються до новоствореного КАІ.
"Тобто усі, хто вже вступив у НАУ, зможуть без проблем закінчити своє навчання, однак паралельно із цим у закладі створюватимуть нові освітні програми, які вкрай необхідні для посилення обороноздатності України", - розповів Лісовий.
Викладачам же запропонують відповідні посади у новому ЗВО без зміни умов роботи та рівня заробітної плати.
Міністр також висловився стосовно зміни статусу університету з національного на державний.
"Зміна статусу університету з національного на державний не впливає на ставки та доплати за ступені або вчені звання. Рівень доплат визначає керівництво закладу. Тобто статус національного університету є виключно почесним та не має жодних преференцій для суб’єктів освітнього процесу. Нічого не заважає КАІ отримати статус "національний" у майбутньому", - наголосив він.
Хто керуватиме новоствореним Київським авіаційним інститутом
Міністр освіти зазначив, що у новоствореному КАІ призначать виконуючого обов'язки ректора: він повинен буде супроводжувати процес реорганізації. Після цього відбудуться вибори нового ректора.
"Водночас буде утворена наглядова рада, яка отримає розширені повноваження, щоб забезпечити прозорість і підзвітність. До її складу увійдуть представники бізнесу, органів державної влади всіх рівнів, місцевого самоврядування, а також випускники НАУ", - додав Лісовий.
Що передувало
27 вересня стало відомо, що Міністерство освіти та науки України ухвалило рішення про реорганізацію Національного авіаційного університету. Про це інформувало видання LB.ua із посиланням на відповідне розпорядження МОН, надане джерелами в міністерстві.
Вказано, що на основі НАУ планується утворити два заклади вищої освіти: Київський авіаційний інститут і Державну льотну академію у Кропивницькому. Вони мають стати основою підготовки українських фахівців авіаційної галузі. Крім того, нові ЗВО розроблятимуть та вводитимуть в експлуатацію інноваційні БПЛА.
"Рішення про реорганізацію НАУ було прийнято через низьку ефективність закладу та його керівництва. Жодного БПЛА після початку повномасштабного вторгнення там не розробили. Мови про розвиток та інвестиції у заклад з таким керівництвом бути просто не може", - пояснив співрозмовник із МОН.
Після оприлюднення інформації про реорганізацію у НАУ вирішили звернутися до президента України, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра та міністра освіти і науки України з закликом зупинити розгляд проєкту розпорядження "Про реорганізацію Національного авіаційного університету".
"Авторитет університету сьогодні є визнаним у багатьох країнах далекого та близького зарубіжжя (більше 50 країн), для яких протягом багатьох років здійснюється підготовка фахівців авіаційної галузі. Тому припинення цього процесу позначиться не тільки на долі слухачів-іноземців, а також на міжнародних відносинах закладу і галузі в цілому", - наголошено у листі-зверненні.
Там зазначили, що реорганізація, мовляв, порушить або зруйнує систему, яка "продуктивно працює на розвиток освітньої, авіаційної та оборонної галузей".
"Насамперед це стосується втрати чинності сертифіката на підготовку Національним авіаційним університетом льотного складу, що практично зупинить підготовку пілотів в Україні", - додали у НАУ.
Що відомо про нинішнє керівництво НАУ
Ректором Національного авіаційного університету є Максим Луцький. Луцький з 2008 року був проректором з міжнародних зв'язків в Національному авіаційному університеті, а дещо пізніше - першим проректором НАУ. У 2021 році він виграв вибори на посаду ректора.
Як зазначає громадський рух "Чесно", Луцький екснардеп двох скликань - від БЮТ та Партії Регіонів. На парламентських виборах 2019 року він брав участь як кандидат по 222-му округу від ОПЗЖ. Також Луцький є кумом ексміністра освіти часів Януковича Дмитра Табачника.
28 листопада міністр освіти Оксен Лісовий підписав наказ про оголошення догани ректору НАУ через порушення ним законодавства про освіту та вимог контракту.
У пресслужбі МОН уточнили, що у щорічному звіті ректора НАУ не була вказана обов’язкова інформація про рівень досягнення цільових показників діяльності закладу, визначених контрактом.
- Актуальне
- Важливе