Оновлено

Реорганізація Національного авіауніверситету: в МОН і Мінцифри пояснили причини, НАУ готує позов до суду

13 жовтня, 2023 п'ятниця
17:13

Кабінет міністрів України у п'ятницю, 13 жовтня, ухвалив рішення про реорганізацію та ліквідацію Національного авіаційного університету: у НАУ заявили, що готують позов до суду

Зміст

Про це інформує пресслужба НАУ. 

"Вказане рішення суперечить чинному законодавству, грубо порушує принципи автономії ЗВО, гарантовані Законами України, а також є таким, що наносить непоправної шкоди авіаційній галузі держави та іміджу України", - йдеться у повідомленні університету.

У НАУ повідомили, що оскаржуватимуть рішення про реорганізацію у суді. 

Чому Національний авіаційний університет вирішили реорганізувати

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров пояснив рішення уряду про реорганізацію НАУ. За його словами, реорганізація на Київський авіаційний інститут та Українську державну льотну академію в Кропивницькому дозволить посилити обороноздатність України. Він наголосив, що це важливе рішення для розвитку українського авіапілотування, виробництва дронів, розвитку defense-tech та національної безпеки України.

"Під час війни всі мають працювати на підвищення обороноздатності держави. НАУ мав стати центром розвитку авіапілотування та розробки БПЛА. Але університет не показав ефективності. Держава не побачила жодного дрона, розробленого спеціалістами університету, від початку повномасштабної війни. Постійні скарги студентів на керівництво та скандали з незаконним відчуженням земель університету під будівництво негативно впливали на навчальний процес та відверто демотивували молодь", - розповів Федоров. 

Він вказав, що, крім того, МОН отримувало листи від колективу Льотної академії Національного авіаційного університету у Кропивницькому з проханням відокремити їхній заклад від НАУ. Академія має цехи з виробництва безпілотників, але оскільки вони були під керівництвом іншого ЗВО, можливості були обмежені. 

"Тепер освітні заклади матимуть нових керівників та стануть центрами, де створюватимуть технології перемоги. Будуть проактивними, інноваційними та готовими оперативно реагувати на запити суспільства й держави", - наголосив міністр. 

Міністр освіти та науки України Оксен Лісовий також підтримав це рішення. За його словами, попри історію, потенціал ЗВО не реалізований повною мірою, оскільки більшість спеціальностей в університеті не пов’язані з авіацією чи безпілотниками.

"Натомість заклад випускає політологів, соціологів та менеджерів. Більше того, третина освітніх програм НАУ має лише умовну акредитацію. А керівництво університету не викликає довіри ані серед студентів та випускників НАУ, ані серед потенційних інвесторів", - розповів Лісовий. 

Він зазначив, що закиди про нібито знищення Національного авіаційного університету "безглузді та недолугі". 

"Адже знищення НАУ – це, власне, те, що відбувалося із закладом усі ці роки. Реорганізація – це фактично перезавантаження університету. Новий шанс і крок на шляху створення потужних закладів, які відіграватимуть надважливу роль в обороні", - наголосив Лісовий. 

Як реорганізація вплине на студентів та викладачів

Міністр освіти та науки також пояснив, які наслідки матиме реорганізація Національного авіаційного університету для студентів та викладачів ЗВО. 

За його словами, студенти зможуть продовжити та закінчити навчання вже в Київському авіаційному інституті (КАІ) на тих самих умовах, що і в НАУ: освітні програми перерахуються до новоствореного КАІ. 

"Тобто усі, хто вже вступив у НАУ, зможуть без проблем закінчити своє навчання, однак паралельно із цим у закладі створюватимуть нові освітні програми, які вкрай необхідні для посилення обороноздатності України", - розповів Лісовий. 

Викладачам же запропонують відповідні посади у новому ЗВО без зміни умов роботи та рівня заробітної плати. 

Міністр також висловився стосовно зміни статусу університету з національного на державний. 

"Зміна статусу університету з національного на державний не впливає на ставки та доплати за ступені або вчені звання. Рівень доплат визначає керівництво закладу. Тобто статус національного університету є виключно почесним та не має жодних преференцій для суб’єктів освітнього процесу. Нічого не заважає КАІ отримати статус "національний" у майбутньому", - наголосив він. 

Хто керуватиме новоствореним Київським авіаційним інститутом

Міністр освіти зазначив, що у новоствореному КАІ призначать виконуючого обов'язки ректора: він повинен буде супроводжувати процес реорганізації. Після цього відбудуться вибори нового ректора. 

"Водночас буде утворена наглядова рада, яка отримає розширені повноваження, щоб забезпечити прозорість і підзвітність. До її складу увійдуть представники бізнесу, органів державної влади всіх рівнів, місцевого самоврядування, а також випускники НАУ", - додав Лісовий. 

Що передувало

27 вересня стало відомо, що Міністерство освіти та науки України ухвалило рішення про реорганізацію Національного авіаційного університету. Про це інформувало видання  LB.ua із посиланням на відповідне розпорядження МОН, надане джерелами в міністерстві. 

Вказано, що на основі НАУ планується утворити два заклади вищої освіти: Київський авіаційний інститут і Державну льотну академію у Кропивницькому. Вони мають стати основою підготовки українських фахівців авіаційної галузі. Крім того, нові ЗВО розроблятимуть та вводитимуть в експлуатацію інноваційні БПЛА. 

"Рішення про реорганізацію НАУ було прийнято через низьку ефективність закладу та його керівництва. Жодного БПЛА після початку повномасштабного вторгнення там не розробили. Мови про розвиток та інвестиції у заклад з таким керівництвом бути просто не може", - пояснив співрозмовник із МОН.

Після оприлюднення інформації про реорганізацію у НАУ вирішили звернутися до президента України, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра та міністра освіти і науки України з закликом зупинити розгляд проєкту розпорядження "Про реорганізацію Національного авіаційного університету". 

"Авторитет університету сьогодні є визнаним у багатьох країнах далекого та близького зарубіжжя (більше 50 країн), для яких протягом багатьох років здійснюється підготовка фахівців авіаційної галузі. Тому припинення цього процесу позначиться не тільки на долі слухачів-іноземців, а також на міжнародних відносинах закладу і галузі в цілому", - наголошено у листі-зверненні. 

Там зазначили, що реорганізація, мовляв, порушить або зруйнує систему, яка "продуктивно працює на розвиток освітньої, авіаційної та оборонної галузей". 

"Насамперед це стосується втрати чинності сертифіката на підготовку Національним авіаційним університетом льотного складу, що практично зупинить підготовку пілотів в Україні", - додали у НАУ. 

Що відомо про нинішнє керівництво НАУ

Ректором Національного авіаційного університету є Максим Луцький. Луцький з 2008 року був проректором з міжнародних зв'язків в Національному авіаційному університеті, а дещо пізніше - першим проректором НАУ. У 2021 році він виграв вибори на посаду ректора.  

Як зазначає громадський рух "Чесно", Луцький екснардеп двох скликань - від БЮТ та Партії Регіонів. На парламентських виборах 2019 року він брав участь як кандидат по 222-му округу від ОПЗЖ. Також Луцький є кумом ексміністра освіти часів Януковича Дмитра Табачника. 

28 листопада міністр освіти Оксен Лісовий підписав наказ про оголошення догани ректору НАУ через порушення ним законодавства про освіту та вимог контракту. 

У пресслужбі МОН уточнили, що у щорічному звіті ректора НАУ не була вказана обов’язкова інформація про рівень досягнення цільових показників діяльності закладу, визначених контрактом. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
02:09
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
Більше новин