Сумісність городини: що краще посадити поряд з картоплею

21 березня, 2024 четвер
18:20

Картопля – це популярний овоч, який дуже часто вирощують на власних ділянках городники. Однак, не всі знають, що краще саджати біля кущів цієї рослини

Зміст

Здебільшого картоплю висаджують рядами, залишаючи певний простір. Ця практика дозволяє городині розвиватися належним чином, отримувати достатню кількість світла, води та поживних речовин. Ба більше, правильне використання міжрядь та висадження картоплі дозволяє викорінити бур'яни та забезпечити належну вентиляцію рослин.

"Сусідство" рослин також грає важливу роль у врожайності та захисті бульби від хвороб та шкідників. Деякі культури можуть мати позитивний вплив на ріст та імунітет картоплі, забезпечуючи захист від шкідників або конкуруючи зі шкідливими бур'янами. 

Однак, важливо пам'ятати, що не всі рослини є взаємовигідними для "сусідства" з картоплею. Деякі культури можуть конкурувати за ресурси або бути переносниками хвороб та шкідників, що може негативно позначитися на врожайності картоплі. Тому важливо обирати правильні культури, які будуть рости поряд.

Як і коли садити картоплю у 2024 році?

Саджання картоплі зазвичай відбувається весною, коли ґрунт вже достатньо прогрівся, але ще не дуже сухий. Ідеальний час для висадки цієї рослини залежить від кліматичних умов регіону, але загалом більшість аграріїв та фермерів користуються правилом, що ґрунт має бути прогрітий до +7°C. Якщо температура буде опускатися нижче, тоді культура просто замерзне та не дасть врожаю. Тому багато експертів попереджають, що бульбу не варто висаджувати в березні, оскільки є висока ймовірність заморозків.

Можна також орієнтуватися на період, коли розпускається листя берези. Зазвичай це може бути друга половина квітня або початок травня. Якщо у вас посадкова картопля більш пізніх сортів, тоді її можна висаджувати навіть пізніше, приблизно з середини травня.  

Оберіть сорт картоплі відповідно до ваших потреб та смаку. Ранні сорти призначені для споживання відразу після збирання, вони не зможуть довго зберігатись. Середньостиглі та пізні – можна куштувати одразу після збору врожаю або складати в льоху, що робить їх ідеальними для зберігання протягом всієї зими.

Виберіть сонячне місце для грядок із добре дренованим ґрунтом та розробіть їх, видаливши бур'яни та перевернувши землю. Забезпечте відстань між рядками приблизно 60-70 сантиметрів, щоб рослини мали достатньо місця для росту.

Перед саджанням перевірте картоплю на наявність підгнилих або пошкоджених бульб. Також, на городині мають бути заростки, що свідчать про її готовність до висадки в ґрунт. Забезпечте відстань між рядками приблизно 60-70 сантиметрів, щоб рослини мали достатньо місця для росту. Завершіть підготовку, розмістивши бульби у лунках глибиною приблизно 10-15 сантиметрів. Закопайте лунки, залишаючи відстань приблизно 30 сантиметрів між кожним майбутнім кущем.

Після висадки регулярно поливайте рослини (особливо в період цвітіння), доглядайте за ними, видаляючи бур'яни та захищаючи від шкідників. Оберіть методи догляду, які відповідають вашим потребам та можливостям.

Фото: Freepik

Що краще посадити між рядами картоплі?

При виборі рослин для сусідства з картоплею важливо обирати ті, які будуть взаємовигідними партнерами і не будуть конкурувати за ресурси. Існує кілька варіантів рослин, які можна успішно висаджувати між рядами картоплі.

Бобові рослини

Більшість рослин із сімейства бобових є ідеальними компаньйонами для картоплі через їхню здатність збагачувати ґрунт азотом та "відлякувати" шкідливих комах. Кущова квасоля, зокрема, є відмінним вибором для висадки в міжряддях картоплі, оскільки вона не тільки забезпечить потрібну кількість азоту, збагатить ґрунт киснем, але й не конкуруватиме за простір з нею.

Якщо ви вирішите висаджувати поряд з картоплею горох або стручкову квасолю, тоді пам'ятайте, що не варто обробляти кущі бульби, оскільки це може негативно вплинути на бобові культури.

Фото: Getty Images

Листова зелень

Листова зелень, наприклад, шпинат, салат або рукола стануть чудовими "сусідами" картоплі через їхні короткі корені, високу врожайність та здатність забезпечувати захист від бур'янів, зберігати вологу в ґрунті та покращувати структуру ґрунту.

Крім того, ці рослини не будуть змагатися за простір із бульбою. Також деякі експерти вважають, що зелень має здатність "відлякувати" колорадського жука. Особливо це стосується трав, що мають сильний аромат: м'ята або базилік.

Капустяні та деякі коренеплідні овочі

Картопля може успішно рости поруч з капустою, редькою та іншими коренеплідними овочевими культурами за умови, що відведений простір між ними достатньо широкий для забезпечення кожної рослини необхідною кількістю світла та ресурсів.

Капуста може бути хорошим "сусідом" для картоплі, особливо якщо в міжряддях забезпечено достатній простір для обох культур. Вона зазвичай не конкурує з картоплею за ресурси, а її присутність може навіть допомогти захистити картоплю від деяких шкідників.

Редька також може успішно зростати в міжряддях картоплі, особливо, якщо вона буде прибрана до того, як картопля почне активно формувати бадилля. Її швидкий розвиток і ранній врожай дозволяють використовувати простір ефективно.

Гірчицю в міжряддях картоплі висаджують в ролі сидерату, щоб збагатити ґрунт додатковими поживними речовинами, знезаразити його та покращити структуру.

Морква, цибуля та буряк – теж чудові компаньйони для картоплі. Ці овочі зазвичай зростають на такому рівні, що їх плоди не конкурують з кореневою системою картоплі. Крім того, цибуля та часник виділяють в ґрунт фітонциди, що допомагають оберігати бульбу від різних шкідників та навіть хвороб, наприклад, фітофторозу.

Фото: Rural Sprout

Кукурудза

Кукурудза є корисним компаньйоном для картоплі, оскільки її присутність може покращити смак та якість картоплі, а також допомогти зменшити ризик поширення хвороб. Однак, важливо враховувати, що кукурудза може створювати густу тінь, яка негативно вплине на розвиток картоплі, особливо під час формування бульб. Тому вирощування кукурудзи поруч з картоплею рекомендується лише у випадку, якщо міжряддя досить широкі, щоб забезпечити достатнє освітлення для обох культур.

Які рослини не варто садити між рядами картоплі?

Існують деякі рослини, які не рекомендується садити між рядами картоплі, оскільки вони можуть конкурувати з нею за ресурси, впливати на її розвиток або збільшувати ризик поширення хвороб та шкідників.

Картопля належить до сімейства пасльонових. Оскільки у рослин цього сімейства часто спільні шкідники та хвороби, важливо уникати висадки картоплі поруч з іншими представниками цього сімейства. Серед таких рослин: баклажани, помідори, солодкий та гострий перець.

Фото: Experience Life

Саджання картоплі поруч з іншими пасльоновими може збільшити ризик зараження хворобами, такими як фітофтороз, а також поширення шкідників, наприклад, картопляного довгоносика. Тому, для збереження врожайності вашої картоплі, важливо дотримуватися відстані між цими рослинами.

Не варто саджати поруч з бульбою полуницю та ожину через високу конкуренцію та можливість розповсюдження хвороб, наприклад, сірої гнилі. Теж саме стосується кабачків та огірків, вони можуть передати фітофтороз картоплі. Крім того, вони можуть сильно розростатись, забрати весь простір у міжряддях та заплітати картоплю.

Крім того, не вирощуйте культури з глибоким кореневищем та ті, що сильно виснажують ґрунт, наприклад, соняшник. Адже вони можуть перешкоджати розвитку кореневої системи картоплі, яка зазвичай знаходиться ближче до поверхні землі.

Не бійтеся висаджувати рослини у міжряддя картоплі, але обирайте рослини з урахуванням їх взаємовпливу, щоб максимізувати врожайність та якість ваших овочів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.48
    Купівля 41.48
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.25
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
5 грудня
04:25
Оновлено
грузія
У Грузії в офісах опозиції відбулися обшуки та затримання. У МВС прокоментували
03:54
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила "шахеди". Ситуація вночі 5 грудня
03:53
ДТП у Дніпрі
Смертельна ДТП у Дніпрі, через яку загинула 10-річна дитина: неповнолітньому пасажирові обрали запобіжний захід
02:43
Відновлення тепла в Кривому Розі: у місто прибули додаткові ремонтні бригади з 11 областей
02:10
Ірак
Рада представників Іраку підтримала уряд у заходах щодо протистояння безпековим викликам
01:27
Нідерланди
У Нідерландах через переповнені в'язниці вирішили звільнити затриманих раніше
00:40
Габріелюс Ландсбергіс
"Ми витратили трильйони на Ірак та Афганістан": очільник МЗС Литви вважає розміри допомоги України "мізерними"
00:07
Прапор США
Чекати на припинення боїв в Україні для відновлення означає чекати надто довго, - спецпредставник США
00:05
Кіліан Мбаппе, Реал, Ла Ліга
"Реал" несподівано програв "Атлетіку" у Ла Лізі: Мбаппе не забив пенальті
2024, середа
4 грудня
23:37
вогонь, полум'я, пожежа
Українські воїни витіснили ворога з Нового Комара на Донеччині, - DeepState
23:10
Ексклюзив
Такер Карлсон і Путін
Такер Карлсон не заважає Трампу формувати політику щодо РФ, - журналіст Цимбалюк
23:09
Сербія
Посли ЄС не змогли домовитися про продовження переговорів щодо вступу Сербії у Євросоюз, - ЗМІ
22:47
Ексклюзив
Федір Веніславський
"Питання політизовано": у Раді розглядають ситуацію щодо постачання несправних мін на фронт, - нардеп Веніславський
22:46
OPINION
Міністерство єдності: порятунок чи імітація?
22:44
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 156 боєзіткнень: найгарячіша ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
22:24
У НАТО почали розглядати різні сценарії припинення війни РФ проти України, - Bloomberg
22:17
Ексклюзив
Грузія, біля будівлі парламенту
За 7-10 днів стане відомо, чи встоїть грузинське суспільство, - дипломат Огризко
21:36
Держдеп США
Держдеп США запроваджує візові обмеження щодо російських чиновників, які причетні до депортації українських дітей
21:35
Оновлено
Франція
Уряд Франції відправили у відставку
21:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Огляд уламків "Орешника", складний Курахівський напрямок та передача стратегічних бомбардувальників Росії. Колонка Сергія Згурця
21:24
Купʼянськ
ЗСУ 4 грудня зупинили спробу прориву росіян у Купʼянськ, - ЦПД
21:10
Оновлено
Польща
У парламенті Польщі пропонують карати за "пропаганду ідеології ОУН і УПА"
20:51
Пісня Imagine Dragons стала саундтреком українського кіноальманаху "Війна очима тварин"
20:23
Володимир Зеленський
Буданов доповів про ситуацію в Грузії та Сирії: Зеленський доручив готувати санкції проти Тбілісі
20:12
Оновлено
"Олександрія" - "Динамо", УПЛ, Олександр Філіппов, Денис Попов
УПЛ: матчі "Олександрія" - "Динамо" та "Рух" - "Полісся" закінчились внічию
20:08
Алішер Усманов
Російський олігарх Усманов покинув посаду президента FIE після протесту Харлан та українських фехтувальників
20:03
OPINION
​"Азійський тигр" вдає гієну: що відбувається у Південній Кореї
19:59
Марія Захарова
Мальта анулювала візу речниці МЗС РФ Захарової, видану для участі у зустрічі ОБСЄ
19:50
Бій Володимир Кличко - Тайсон Ф'юрі
У Кличка зʼявився шанс повернутись на ринг, якщо Фʼюрі переможе Усика
19:48
Калін Георгеску
Переможець першого туру виборів президента Румунії Георгеску має намір зупинити допомогу Україні
19:47
Куп'янськ
Росія поцілила КАБом у житловий будинок у Куп'янську: загинула людина
19:40
Ентоні Блінкен
Блінкен підтвердив, що Україна отримає $50 млрд із заморожених російських активів найближчими тижнями
19:29
Майк Джонсон
Спікер Джонсон заявив, що не винесе на голосування в конгресі питання про додаткові $24 млрд для України
19:06
вертоліт Бундесвера
Російський корабель випустив сигнальні боєприпаси по німецькому вертольоту у Балтійському морі
18:58
Рамзан Кадиров
Кадиров звинуватив Україну в атаці на будівлю спецпризначенців у Чечні
18:49
Оновлено
Окупанти обстріляли Нікопольщину: загинула жінка, є поранений
18:48
Огляд
Війна в Сирії: чому спокій знову порушено та як до цього залучена Україна. Пояснюємо
18:39
Олаф Шольц
Українських біженців потрібно заохочувати працювати або повертатися додому, – Шольц
18:35
Ілля Ковтун
Олімпійський медаліст Ковтун може змінити громадянство. В НОК та Мінспорту відреагували
18:30
Ноутбук
Замість 12 паперових – один електронний: в Україні скоротили кількість журналів та книг обліку для військових
Більше новин