Як знизити витрати на електроенергію: ефективні поради від фахівців

5 грудня, 2024 четвер
20:20

Як заощадити електроенергію, а разом з тим гроші – це актуальне питання, яке в умовах сьогодення стає ще гостріше, через обстріли з боку РФ інфраструктури та зростання цін на світло

Зміст

Зростання тарифів на електроенергію змушує багатьох замислитися над тим, як оптимізувати споживання енергії вдома. Це не лише фінансова вигода для користувачів і зменшення перевантаження енергосистеми, але й важливий внесок у збереження природи для майбутніх поколінь. Крім того, нині Україна перебуває в складній ситуації нестачі електроенергії через постійні обстріли РФ та руйнування інфраструктурних об'єктів. 

"За умов економії можна скоротити споживання кожного домогосподарства до 30%. Це – суттєве зниження щомісячних витрат на світло. А також – свідома допомога енергосистемі України", - зазначають на офіційній сторінці Міністерства енергетики України в Telegram

У цьому матеріалі Еспресо зібрало найефективніші поради для тих, хто хоче знизити витрати на світло та оптимізувати споживання електроенергії за допомогою простих порад.

Економія електроенергії: топ порад

У Державній інспекції енергетичного нагляду України розповідають про кілька нескладних рекомендацій, які допоможуть раціонально витрачати електроенергію і скоротити витрати. Важливо впроваджувати ці прості правила у повсякденне життя для досягнення максимальної ефективності. 

Енергозберігаючі прилади та режим очікування

Побутова техніка має спеціальні позначення енергоефективності, які варіюються від A до G. Якщо обирати пристрої з маркуванням "А" або "А+", можна зменшити споживання електроенергії на 30-50% у порівнянні з менш ефективними моделями, такими як клас "В". 

Крім того, обов'язкового вимикайте із розеток пристрої, якими ви не користуєтесь. Навіть у режимі очікування техніка споживає енергію. Це також стосується приладів, які переходить в "режим сну". 

Пристрої у режимі очікування споживають більше, ніж ви можете собі уявити. Телевізори використовують близько 1 кВт-год на місяць, музичні центри – приблизно стільки ж, а комп’ютери навіть більше – до 3,6 кВт-год. Загалом побутова техніка в "в режимі сну" може витрачати 350-400 кВт-год на рік, що суттєво впливає на рахунки за електроенергію.

Класи енергоефективності, Фото: 5watt.ua

Правильне освітлення

По-перше, замініть лампи на енергоощадні і ви одразу побачите різницю в платіжках. Світлодіодні лампи споживають набагато менше електроенергії, ніж традиційні лампи розжарювання, а служать у кілька разів довше та дають якісніше освітлення.

"Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше", - пояснюють у відомстві. 

Максимально використовуйте денне світло, відкриваючи штори та жалюзі. Для робочих зон вдома можна встановити меблі ближче до вікон. Це зменшить потребу в додатковому освітленні.

Звичка залишати світло в порожніх кімнатах — поширена проблема. Встановлення датчиків руху в коридорах чи на сходах допоможе автоматизувати цей процес. Крім того, використовуйте для загального освітлення лампи нейтрально-білого світла з колірною температурою 3000–4000К, які забезпечують комфортне світіння для виконання щоденних справ. Якщо потрібне точкове освітлення, варто враховувати його призначення: для створення затишку чудово підійдуть лампи більш теплого світіння з температурою 2500–3000К.

Колірна температура ламп (в Кельвінах)

Ще одне цікаве доповнення – зональне освітлення, саме воно може стати ключем до економії. Замініть центральні люстри на локальне освітлення у вигляді ламп для читання чи настільних світильників. Це дозволить уникнути надмірностей та освітити саме необхідні робочі зони. Так вам не доведеться збільшувати яскравість центрального світильника, щоб охопити світлом кожен куточок кімнати. Таке точкове освітлення є більш економним. 

Оптимізуйте використання пральної машини та посудомийки

Завантажуйте техніку повністю та використовуйте економні режими. Пральну машину можна запускати на низьких температурах або в режимі швидкого прання, якщо речі не сильно забруднені.

Якщо пральна або посудомийна машина працює при неповному завантаженні, це призводить до перевитрат електрики в середньому на 10–15%.

Оптимізуйте роботу холодильника

Для ефективної роботи холодильника дотримуйтесь кількох простих правил, зокрема, не ставте його поруч із газовою плитою або обігрівачами, оскільки це збільшує навантаження на техніку. Також варто уникати розміщення холодильника в місцях, де на нього потрапляє пряме сонячне світло. 

Пам'ятайте, що ставити гарячу їжу прямо в холодильник не варто, адже це може зіпсувати техніку. Крім того, підтримуйте оптимальну температуру в приміщенні – 18-20°C, оскільки в кімнаті з температурою 30°C цей вид побутової техніки може споживати вдвічі більше електрики.

"Бажано, що б температура в приміщенні, де стоїть холодильник, температура була 18-20 градусів тепла, адже чим вища буде температура в приміщенні, тим більше холодильник витрачати електрики на підтримання холоду. З цієї точки зору виграшним є, доволі популярне у нас, особливо у "хрущовках" встановлення холодильника у коридорі. Хоча це і не дуже зручно з огляду на ергономіку", - розповідають в матеріалі громадської організації Екоклуб

Правильно користуйтесь електрочайником та бойлером

Правильна експлуатація електричного чайника допоможе зекономити: кип’ятіть лише ту кількість води, яка вам потрібна на цей момент, і регулярно видаляйте накип. Чайник з білими-жовтими нашаруваннями солей погіршує теплопередачу, що робить його менш ефективним і збільшує споживання енергії.

Щодо електричного бойлера, не забувайте вимикати його, якщо ви ним не користуєтесь досить довго. У режимі очікування, як й інші прилади, він все одно споживає електроенергію, оскільки весь час автоматично підігріває воду до заданої температури. Щоб оптимізувати споживання енергії, обирайте бойлер, враховуючи ваші реальні потреби в гарячій воді, і правильно розраховуйте його об'єм та потужність.

Бойлер, Фото: heatadviser.co.uk

Економія електроенергії: додаткові поради

Дізнайтеся більше та встановіть програмований терморегулятор або "розумні" розетки. Такі пристрої дозволяють налаштовувати графік роботи техніки, що допоможе уникнути надмірного споживання енергії в години, коли вас немає вдома.

Не забувайте також про двозонні лічильники (лічильники "День/Ніч"). Вони дозволяють значно економити, за рахунок використання енергії в періоди нижчої вартості, тобто вночі. Наприклад, прати чи заряджати пристрої можна після 23:00.

Регулярно перевіряйте стан електромережі, адже старі проводи чи несправні розетки можуть збільшувати споживання енергії. Крім того, ще є час перевірити утеплення житла та усунути "недоліки". Погана ізоляція приміщення збільшує витрати на обігрів. Інвестуйте у теплоізоляцію вікон, дверей та стін. Нині є багато порад, що допоможуть вам самостійно це зробити та знизити потребу в роботі електричних обігрівачів, а отже, і зменшити ваші платіжки. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.67
  • EUR
    Купівля 43.32
    Продаж 44.14
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
21 січня
05:59
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: ситуація вночі 21 січня
05:56
ВООЗ
"ВООЗ обікрала нас": Трамп заявив, що США виходять з організації
05:20
TikTok
Трамп підписав указ про відтермінування заборони TikTok у США
04:52
Володимир Путін та Дональд Трамп
Війна РФ проти України: Трамп заявив, що планує зустрітися з Путіним для переговорів
04:33
Марко Рубіо
"Кожна сторона має чимось поступитися": Рубіо зробив заяву про війну РФ проти України після затвердження на посаді
04:12
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Паризької кліматичної угоди
03:59
Капітолій (Вашингтон)
Трамп підписав указ про помилування учасників штурму Капітолія
03:08
Марк Рубіо
Сенат США проголосував за затвердження Рубіо на посаді держсекретаря
02:49
безпілотник, дрон
У Росії заявили про атаку БПЛА на Смоленську область
02:29
ЄС розглядає можливість поетапного зняття санкцій з Сирії, - Reuters
01:56
Зеленський обговорив зі спікером Сеймасу Литви посилення санкцій проти РФ та оборонну співпрацю
01:46
У Дії відновили послугу автоматичного закриття ФОП
00:29
Шевченківська нагорода
Шевченківська премія - 2025: комітет оголосив короткий список номінантів
2025, понедiлок
20 січня
23:52
Білий дім
Трамп запропонував кандидатів на посади міністрів
23:37
Європейська Солідарність
"Євросолідарність": фейк про Севморзавод - така ж цинічна вигадка, як історії про "вбитого брата", "заробляння на війні" чи "Липецьку фабрику"
23:32
Президент Панами Муліно відповів на зазіхання Трампа щодо Панамського каналу
23:06
АРМА спрямує арештоване майно на підтримку військових та їхніх сімей
22:51
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 151 боєзіткнення, з них 72 на Покровському напрямку
22:42
Ілон Маск під час виступу після інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське вітання
22:16
У Воронезькій області РФ дрони вдруге за кілька днів атакували нафтобазу
22:10
Сергій Жуков
Bihus.Info: суддя Верховного суду, одружений з суддею ОАСК, живе в маєтку під Києвом площею 4 га з каскадом озер
21:37
Еммануель Макрон
Макрон закликав надати Україні можливість вести перемовини з позиції сили та гарантувати безпеку після припинення бойових дій
21:18
Окупаційний "суд" засудив бійця "Азова" до 24 років ув'язнення
20:55
Дональд Трамп
"Ми розширимо свої території": Трамп пообіцяв взяти під контроль Панамський канал і висадитися на Марсі
20:45
Оновлено
Зеленський, Трамп
"День змін": Зеленський привітав Трампа зі вступом на посаду президента США
20:35
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Кілька заяв мене просто вбили": міжнародний оглядач Фізер про інавгурацію Трампа
20:11
землетрус
На Тайвані стався потужний землетрус магнітудою 6,4
20:09
Оновлено
Інавгурація Трампа
Дональд Трамп став президентом США: перші заяви
20:02
Дональд Трамп
Трамп в інавгураційній промові не згадав про Україну
20:00
OPINION
блог Євген Найштетік
Європа потребує перепрограмування свого ДНК-коду
19:47
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не зіллє Україну, бо це означатиме його поразку, - очільник Українсько-Американського дому Шеремета
19:38
Партнерський матеріал
На залізничному вокзалі в Києві відкрили безбар'єрне відділення Ощадбанку
19:01
сектор Гази
У перший день перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС до Гази прибули 630 вантажівок із гумдопомогою, - ООН
18:58
Генератори і дрони: Сили оборони отримали військову допомогу від Латвії
18:49
Українська компанія постачала РФ мікрочипи для ракет та БПЛА: співробітникам оголосили підозри
18:49
PR
У Києві відкрили новий магазин "Аврора": увесь виторг першого дня передали на проєкт "Дронопад" від БФ "Повернись живим"
18:43
Ексклюзив
на фото Верховна Рада України
Чому бізнесмени обурилися можливими змінами до КПК: пояснює адвокат Ткаченко
18:37
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Очікування найбільш різноманітні": журналістка Висоцька про думки в ЄС щодо президентства Трампа
18:21
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа рухатиметься у фарватері "плану Келлога", - політолог Денисенко
18:15
Інтерв’ю
Олександр Кучерук
Цинік і гравець. Історик Олександр Кучерук про людину, до якої багато питань, - Володимира Винниченка
Більше новин