Інтерв’ю

За лаштунками гуманітарної допомоги: чому литовці ризикують життям, аби розповісти більше про війну в Україні

7 серпня, 2024 середа
19:00

Волонтери з Литви Томас Єнкелевич, Антанас Чепоніс та Едуард Понтежіс привезли в Україну гуманітарну допомогу та зняли короткометражну документалку про воєнні реалії 

Зміст
Еспресо публікує текст розмови журналістки Катерини Селецької з волонтерами з Литви, які приїхали в Україну, щоб передати гуманітарну допомогу та вирушити у тижневу поїздку прифронтовими містами й задокументувати побачене для міжнародної аудиторії. Катерина вирішила написати цей матеріал, аби підтримати хлопців та розповісти більше про їхні зусилля. Вони роблять це тому, що планують показувати відеороботу про наслідки розвʼязаної Росією в Україні війни за кордоном. Їм просто потрібно знати, що все, що вони роблять, — недарма.

За два з половиною роки війни до Литви переїхали понад 85 тис. українських біженців. Це здійняло країну на четверте місце в Європі за кількістю іммігрантів на душу населення. Попри те, що з березня 2023 року темпи міграції знизилися, українці все ще залишаються найбільшою громадою іноземців у Литві.

Литва підтримувала Україну з 2014 року. Останнє опитування показало: 62% респондентів заявили, що обрали Литву через активну підтримку з боку литовського народу та уряду. Так, литовці активно підтримують Україну через різні ініціативи - згадати лише, як за три дні вони закрили 5-мільйонний збір на "байрактари". У лютому 2023-го вони пожертвували 14 млн євро на купівлю 16 радарів для захисту українського неба, розпочали один із перших проєктів реконструкції – мобільне поселення у містечку Бородянка, яке прийняло своїх перших мешканців у квітні 2023 року, а до кінця 2023-го зібрали ще 51 млн євро на допомогу українській армії.

Проте будь-який людський ресурс вичерпний. Тож, коли рік тому, у розпал війни, група молодих литовців - координатор команди Томас Єнкелевич, фотограф Антанас Чепоніс та відеограф Едуард Понтежіс вирішила зібрати гуманітарну допомогу та вирушити в тижневу поїздку містами України, аби побачити й задокументувати історії тих, хто живе у війні, ніхто з місцевих великих компаній, які публічно підтримують Україну, не відгукнувся і не допоміг. 

Фото: Антанас Чепоніс

На фото Едуардас Понтезіс малює прапори Литви та України на автомобілі, який передали ЗСУ після поїздки

"Це стало великим розчаруванням, – ділиться волонтер Томас Єнкелевич, — ми не націлювалися на окремих людей, сподівалися на компанії, неурядові громадські організації та інші установи, що могли б надати допомогу, однак збирали все власними силами. Здавалося, що людям стало байдуже".

Однак, не всім. 

"Я стежу за Україною з 2014 року, писав дисертацію про Євромайдан, а у 2018-му організовував молодіжний обмін під назвою "Мільйон голосів" у Краматорську. Темою проєкту стала підтримка переселенців в Україні. Тоді ми ще відвідували Авдіївку, яка зараз окупована. Після вторгнення у 2022 році мій перший візит до України був у червні 2023 року з європейською молодіжною делегацією для візиту солідарності до Києва та прилеглих районів. Я прекрасно розумів ситуацію там, але все одно ініціював ці поїздки. Спочатку їздив сам, а потім зібрав друзів, щоб надавати допомогу та підвищувати обізнаність", – зазначив Томас.

Фото: Антанас Чепоніс

Фото з дороги поблизу Ізюма

Пліч-о-пліч з праворадикальними литовцями, котрі пам’ятають, як українці підтримували їх під час боротьби за незалежність від СРСР, живуть люди, які й досі дивляться російське телебачення. Інформаційно-маніпулятивне промивання мізків може бути однією з причин зменшення підтримки західними інституціями. Дезінформаційний вплив провокує соціальні розбіжності, а ще посилює почуття страху і занепокоєння серед вразливого населення. Відтак, з’являються ті, хто вважає, що треба концентруватися на проблемах місцевого рівня, а не надсилати допомогу Україні. 

"Дивитися новини й бачити збитки від війни по телевізору та в реальному житті – це різні речі. Реальність шокує. Під час нашого першого перебування в Україні біля нашого готелю влучила ракета. Ми сховалися в укритті у готелі, і будівля затряслася. Документуючи історії українців, ми побачили жахливу реальність, неймовірну мужність українців та нестерпний біль, який вони переживають щодня. Й саме це ми хочемо показати світові", – підкреслює Томас. 

Фото: Антанас Чепоніс

 Свято-Георгіївський скит Святогірської Успенської Лаври

Едуардас Понтежіс, відеооператор команди, вперше зіткнувся з викликом зйомок у зоні бойових дій. 

"Це моя перша поїздка в зону бойових дій. Це найважливіше відео, яке я зробив на сьогодні. Одним із найважчих моментів стало відвідування цвинтаря загиблих українських солдатів. Коли ти бачиш сотні могил солдатів різного віку та їхніх скорботних родичів, емоції беруть гору. Знімати все це надзвичайно складно. Буча, Ірпінь, Бородянка, Харків та Ізюм. Було дивно спостерігати, як такі міста як Львів і Київ, живуть нормальним життям (з барами, клубами та веселощами), а інші, на Сході, страждають і борються за виживання. Важливо виявляти солідарність і підтримку, особливо міжнародну, тим, хто страждає. Якби ми в Литві зіткнулися з подібною проблемою, сподіваюся, хтось би з нами солідаризувався. Ми повинні діяти так, як хотіли б, щоб інші поводилися з нами", — зазначив Едуард.

Фото: Антанас Чепоніс

Одне з харківських кладовищ, де спочивають українські воїни

За підсумками подорожі було створено відео Ukraine: A Glimpse of Reality. Днями відеоробота отримала відзнаку міжнародного проєкту My Impact. Основна мета проєкту – підтримати інноваційні журналістські формати та показати їхній вплив на світ. 

Волонтери Томас, Едуард та Тоні — не професійні журналісти чи відеографи. Їхнє основне завдання – підтримати українців та показати справжню ситуацію в нашій країні. Фото та відео були зняті для презентацій на локальних івентах в Литві та інших країнах.

Фото: Антанас Чепоніс

 

На фото Томас розмовляє з Дмитром, переселенцем з Донецької області, який проживає в центрі для переселенців у Миколаєві Львівської області

Перша така виставка відбулася у Стамбулі під час конференції Peace at home, Peace in the world. Наступна запланована в Литовській національній бібліотеці імені Мартина Мажвідаса. Восени цей матеріал планують поширити й в інші регіони. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 47.86
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
22 червня
14:51
евакуація
Україна евакуювала 176 людей з Ізраїлю напередодні атак США по ядерних об'єктах в Ірані, - Зеленський
14:45
Оновлено
Зеленський
Нардеп Дмитрук, бізнесмен Онищенко, кінопродюсер Ряшин та громадяни РФ, Естонії й фірми з Кіпру, задіяні у бізнесі на ТОТ: проти кого Зеленський ввів нові санкції
14:42
Оновлено
російські військові
DeepState: ЗСУ вибили росіян з Андріївки на Сумщині, проте на Донеччині ворог просувається у напрямку Дніпровщини
14:25
"Стовпи диму здійнялися до небес": поблизу окупованого Молочанська спалили залізничні цистерни з пальним армії РФ
14:01
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Під час ротації на Кінбурнській косі російські десантники застрелили чотирьох "казачків" та скинули їх у море, - "Атеш"
13:49
вибухи обстріл
Росіяни вдарили з артилерії по Херсону: є загиблий
13:32
Супутникові знімки зафіксували активність транспорту на об'єкті зі збагачення урану у Фордо перед ударом США
13:21
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп: по Ірану ми вдарили 6 глибинними бомбами та 30 ракетами-"томагавками"
12:55
"Всі сторони мають повернутися за стіл переговорів": світові лідери відреагували на ескалацію конфлікту між Іраном, Ізраїлем і США
12:51
Ексклюзив
Наталія Піпа
Не виключаю, що питання мовного омбудсмана може обговорюватися на перемовинах України та РФ, - нардепка Піпа
12:41
Оновлено
РФ вночі атакувала Україну: у Ніжині, Краматорську та Слов'янську є загиблі та поранені
12:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 червня: скільки коштує євро та долар в Україні
11:55
Ексклюзив
Ми ведемо маневрену оборону і по можливості контратакуємо, - речник Сил оборони Півдня Волошин
11:36
Мобілізація не має бути шоком, всі ТЦК повинні змінитися, - Сирський
11:27
Іран
США готуються до ймовірного удару Ірану у відповідь в найближчі 48 годин, - NBC News
11:03
ГУР: Російська залізниця і Росатом використовують інфраструктурні проєкти для просування політичних інтересів Москви в Африці
10:45
З початку року українські БПЛА завдали росіянам збитків на понад $10 млрд, - Сирський
10:27
Ексклюзив
Геннадій Хазан
В найближчі місяці загрози запуску 500 "шахедів" за ніч немає, - авіаексперт Хазан
10:16
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Сирський: ЗСУ до кінця року завершать перехід на корпусну структуру
10:09
Олександр Сирський
Росіяни готуються до затяжної війни на виснаження, - Сирський
10:03
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це нонсенс, коли командувач Сухопутних військ має відповідати за ТЦК, - військовий експерт Снєгирьов
09:30
ЗСУ, ППО
Нічна комбінована атака РФ: сили ППО знешкодили 28 ворожих БПЛА
09:17
Рятувальники працюють серед уламків будівель після удару іранської ракети по ізраїльському місту Бат-Ям, на південь від Тель-Авіва, вранці 15 червня 2025 року
Іран відповів на атаку США ударом 27 балістичними ракетами по Ізраїлю
09:08
Антоніу Гутерріш
Генсек ООН назвав прямою загрозою міжнародній безпеці удари США по Ірану
09:00
OPINION
Латиніна прагне знищення України
08:49
Ексклюзив
Сергій Таран
Удари США по Ірану показали дипломатичну неспроможність Путіна, - політолог Таран
08:09
Оновлено
ЗСУ, БПЛА
За добу на фронті зафіксували 171 бій: найактивніше ворог атакує на Покровському напрямку
08:07
OPINION
блог Євген Магда
Deal у стилі Лукашенка
07:51
Іран
"Ми не зупинимося": в Ірані пригрозили продовжити ядерну діяльність, попри атаки США та Ізраїля
07:35
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росія завела кораблі у Чорному та Азовському морях до пунктів базування
07:26
Інфографіка
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 1100 російських окупантів
07:00
Огляд
дрон "Хижак REBOFF"
Проходить усюди, ефективно нищить ворога і чхати хотів на РЕБ: що відомо про український дрон на оптоволокні "Хижак REBOFF"
01:24
віце-президент США Джей Ді Венс
Венс проти участі США у війні Ізраїлю з Іраном, - Reuters
00:55
Оновлено
Сергій Тихановський на волі (Вільнюс, 21 червня 2025 року)
Лукашенко під час візиту Келлога звільнив з ув'язнення опозиціонера Сергія Тихановського, що провів за ґратами понад 5 років
00:02
суд, санкції
Полтавський суд заарештував викладача ПТУ, якого підозрюють у виготовлені підроблених повісток
00:02
Оновлено
"Баварія", клубний ЧС-2025 з футболу
Клубний ЧС-2025: розклад та результати матчів 21 червня
00:01
"Реал", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: розклад матчів та трансляцій 22 червня
2025, субота
21 червня
23:50
Ексклюзив
Віталій Портников
Ні Лукашенко, ні Келлог не можуть вплинути на переговірний процес щодо України, - Портников
23:38
Оновлено
Келлог зустрічається з Лукашенком у Мінську (21 червня 2025 року)
Кіт Келлог зустрівся з Лукашенком у Мінську: хто їх супроводжував й про що говорили
23:28
Оновлено
Вбивство 7-річної дівчинки в Одесі: підозрюваного заарештовано на 2 місяці, на суді той заявив, що у нього "проблеми з головою"
Більше новин