Ексклюзив

Максим Розумний: Основні сценарії продовження російської агресії

Максим Розумний
23 лютого, 2022 середа
08:15

Отже, Путін відкрив свої карти. Гра вже справді добряче затяглася, а до 23 лютого росіянам треба було дати привід для святкування. Та й скільки можна було тримати строковиків у тимчасових таборах без нормального харчування і елементарної гігієни

Зміст

Слід визнати, що карти на руках у Кремля виявилися слабенькими. Визнання ОРДЛО в якості двох незалежних держав – це досить сумнівний козир, який вже давно чекав свого використання, але, вочевидь, відкладався до гірших часів. Те, як фальшиво і поспішно була розіграна сцена “української загрози" і наступного “епохального рішення", показує, що рішення приймалося спонтанно і вже скоріше від безвиході, ніж у рамках попередньо затвердженого плану.

Геополітичний шантаж, газовий зашморг для Європи, оточення України військами мали б завершитися якоюсь стратегічною перемогою Путіна. Неважливо, чи  була б це “нова Ялта”, чи “новий Гельсінкі”, чи просто сцена з підписанням Путіним і Байденом якогось папірця, російський обиватель отримав би чергову дозу імперської величі, якої мало б вистачити до виборів 2024 року. А якби ще й Зеленський пішов на нові поступки «задля досягнення миру», то під цим прикриттям можна було б вимагати зняття усіх санкцій та обмежень, а також зняття з порядку денного питання Криму.

Але розрахунок Путіна не виправдався. Нових поступок і символічних перемог досягнути не вдалося, тому довелося терміново витягувати карту визнання “народних республік”.

Засідання Радбезу РФ, трансльоване в запису по телебаченню, свідчить про дві обставини. По-перше, внутрішній пропагандистський ефект від “визнання” є головною мотивацією Путіна. По-друге, далеко не всі впливові в Росії сили у захваті від цього рішення. Сцена приниження головного розвідника Наришкіна та вирізаний виступ генерального прокурора вказують на ймовірну опозицію до нинішньої лінії Кремля.

Існує усе більше підтверджень того, що Кремль свідомо обрав курс на політичну самоізоляцію і повернення до стану “холодної війни” із Заходом. Саме в такій моделі Путін і його оточення бачать найкращий для себе спосіб зберегти владу в Росії. Природно, що перспектива опинитися в підводному човні разом з параноїдальним вождем і його чекістською зграєю надихає далеко не всіх представників російської еліти.

Усі, хто звикли вільно користуватися благами західної цивілізації, навряд чи будуть раді такому добровільному ув’язненню. Дуже показовими у цьому сенсі були виступи Медведєва і Наришкіна. Перший висловив оптимістичне сподівання, що Захід посердиться і перестане. І все буде, як раніше. А сум’яття другого було обумовлене більш реалістичною оцінкою майбутніх перспектив.

Але рішення прийняте і, схоже, що для “кращих людей Росії” назад шляху немає.

Тепер щодо перспектив України. На жаль, доводиться констатувати, що наша роль у цьому сюжеті продовжує бути роллю статиста, хоча й дуже важливого. Нам залишається стояти на своєму і, по можливості, уникати надто важких втрат в цій гострій фазі протистояння. Хід подальших подій залежатиме від рішень Путіна і від реакцій на них Заходу.

Ситуація може розвиватися за кількома базовими сценаріями. Перший і найбільш оптимістичний для нас це – заморожування конфлікту на Донбасі. Російські війська стають на передові позиції вздовж лінії розмежування і в певний момент обидві сторони перестають стріляти. Не виключено, що якусь подібну перспективу росіяни донесли Зеленському через Єрмака (або через американців), і цим пояснюється дуже обережна і поміркована реакція президента на останні події.

Виграш України від такого варіанту очевидний. Визнаючи факт нової територіальної втрати, ми звільняємося від необхідності виконувати політичну частину Мінських домовленостей, отримуємо довгоочікуване “закінчення війни” і рушаємо (хоч і досить довгим шляхом) в напрямку НАТО-ЄС. Байден стає “тим, хто зупинив Путіна”. А російське суспільство поринає в летаргійний сон авторитаризму з усвідомленням того, що вони “врятували Донбас”.

Цей win-win-win в теорії виглядає дуже привабливо, але на практиці в кожного з учасників може виникнути спокуса зламати гру – або для того, щоб зірвати більший куш, або щоб просто нашкодити своєму візаві. І можливостей для цього є безліч. Росія, приміром, в будь-який момент може розіграти “наступ України”з подальшим вторгненням на зразок операції 2008 року в Грузії.

Тоді настає черга другого сценарію, сутність якого полягає в завданні удару по Україні без ліквідації її державності. Першим об’єктом атаки, в цьому випадку, стає угруповання військ в зоні ООС. Оскільки наступ з Донбасу через мінні поля і пристріляні українцями позиції є самовбивчим, то йдеться про спробу оточення двома основними силами – з району Харкова і з Криму та азовського узбережжя. Воєнна наука каже, що при цьому необхідно паралізувати центральне командування, отже, удар по Києву. А це вже масштабна наземна операція.

Далі настає черга внутрішньої дестабілізації та підриву державних інституцій, аж до ситуації безвладдя. Руйнування інфраструктури і нові територіальні втрати фіналізуються глибокою економічною кризою, включно з припиненням постачання газу. У такому скаліченому вигляді країна втрачає привабливість для своїх західних партнерів, втрачає керованість і суб’єктність.

Попередній досвід і характер воєнних приготувань Москви, вочевидь, спонукав наших союзників (американців і британців) розглядати даний сценарій як базовий. І нинішня обережна реакція Вашингтону і Лондона на визнання Росією “ДРН-ЛНР” говорить, що небезпека його реалізації зберігається. Саме з цього сценарію, схоже, взята перша частина путінського звернення від 21 лютого, що звучала саме як виправдання нападу на Україну, а не як прелюдія до визнання своєї окупації Донбасу.

На цей сценарій орієнтується певна частина путінських силовиків. На засіданні Радбезу прихильником жорстких дій показав себе міністр внутрішніх справ Колокольцев. Ймовірно, подібного підходу дотримується ветеран путінських спецоперацій Патрушев, начальник Росгвардії Золотов і, звичайно ж, Кадиров. Тобто крові хочуть, в першу чергу, стерв’ятники.

Є принципова згода на напад, очевидно, і в армії, і в ФСБ. Хоча саме армія в цьому випадку найбільше ризикує. Опір українських Збройних сил може різко підвищити ціну для цього варіанту стратегії, яка, напевне, дуже подобається Путіну особисто. Тому можна передбачати розбіжності між політичним керівництвом і діючими генералами, на яких потім і звалять усі жертви та можливі невдачі.

Власне, ця загроза непопулярних втрат і надія на те, що “покарання” за визнання псевдореспублік буде незначним, і зупиняють поки що Путіна від переходу до другого сценарію.

Нарешті, третій сценарій, який можуть розглядати у Кремлі стосовно України, полягає в створенні у Києві маріонеткового уряду, формально незалежного, але цілком лояльного до Москви. Тобто йдеться про “повернення» України в союз  “братніх народів”.

Схоже, що такий сценарій існує лише у вигляді найзагальнішої ідеї, позбавленої реалістичних шляхів здійснення. Але хтось близький до Путіна напевне просуває подібне бачення, спираючись більше на ідеологічні і емоційні мотиви, ніж на тверезий розрахунок. Щось подібне може пропонувати патріарх Кирил, або головний  комуніст Зюганов. Ймовірно, віднедавна цей підхід отримав свого палкого прихильника в особі Лукашенка.

Визнанням ОРДЛО Путін, значною мірою, відрізає собі шлях до реалізації плану “повернення” України, оскільки свідомо штовхає її в обійми євроатлантичних партнерів та фіксує український соціум у стані ворожості до Росії. Однак, логіка насильника може передбачати колись в майбутньому перехід до цього плану, наприклад, після реалізації сценарію “нападу”.

Між цими трьома сценаріями – “заморозка”, “напад” і “повернення” - буде коливатися політика Кремля стосовно України. На остаточний вибір впливатимуть багато чинників. Серед них стійкість самої України, її готовність дати відсіч агресору матиме визначальне значення. На другому місці за важливістю буде реакція Заходу. І на третьому – внутрішні процеси всередині російської влади, обумовлені конфліктом інтересів та позицій різних груп впливу. 

Дивіться також:

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що знатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ здійснить технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів для польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
09:44
Кирило Буданов
Вчителів яких предметів та священників яких конфесій збирались масово розстрілювати росіяни після вторгнення до України: заява Буданова
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
08:41
Дональд Трамп
Трамп обрав журналістку телеканалу Fox News Нешейват головною лікаркою США
08:16
витинанка "Голодомор", Дар'я Альошкіна
23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів
08:16
Огляд
Сновиландія, більдунґ і ламбрески – 5 книг, де все роз’яснюють
Більше новин