Ексклюзив

Максим Розумний: Яка перемога нам потрібна?

Максим Розумний
4 квітня, 2022 понедiлок
14:08

Багато оглядачів пишуть, що Путін вже програв цю війну, незалежно від її власне військових результатів. Якщо подивитися на становище Росії в світі і її перспективи, то цей висновок важко заперечити. Але якщо розглядати ситуацію в контексті внутрішньої легітимності та стійкості путінського режиму, то результати ще далекі від однозначності

Зміст

Націю тримають разом священні перекази, міфи і ритуали. Для імперської нації, що перебуває в стані параноїдального психозу, ритуали важать ще більше, адже вони дозволяють колективно відтворювати збочену картину світу. Тому 9 травня в Москві має пройти «парад перемоги».

Яку “перемогу” може запропонувати росіянам Путін, сьогодні вже видно досить чітко.

По-перше, офіційний Кремль говорить про військове послаблення (демілітаризацію) України як про доконаний факт. Друга «перемога» теж у Путіна практично вже в кишені. Українська сторона майже офіційно погодилася на майбутній нейтральний статус і відмову від вступу в НАТО. Визнання російського контролю над Кримом, Донецьком і Луганськом можна буде заховати в обтічні формулювання («винести за дужки», наприклад), на які, ймовірно, українська сторона також погодиться.

Територіальне розширення зони окупації на сході і півдні було б остаточним виконанням програми-мінімум, з якою Путіну можна було б вилізти з бункера на зустріч з власним народом.

Росіяни дотискатимуть такий результат усіма можливими військовими і політичними засобами. А вони їх мають ще достатньо багато.

Розуміючи цей намір противника, ми також повинні визначитися з тим, який варіант завершення війни є для нас бажаним, можливим, а який лишається неприйнятним. Вирішувати це питання слід, виходячи з довгострокової перспективи, а не лише з реалій сьогоднішнього дня. Хоча ці реалії також слід оцінювати цілком тверезо і в питомому політичному, військовому та економічному контексті.

Треба розуміти, що нинішнє збройне вторгнення Росії – це лише епізод великої війни, яка точиться щонайменше з 2003 року, коли росіяни почали наступ на острів Тузлу. Можна, звісно, говорити і про більший історичний масштаб. Варто згадати гострі зіткнення, що відбувалися вже за доби незалежності, включаючи поділ Чорноморського флоту, “мєшковщину” в Криму та формування промосковської п’ятої колони на базі КПУ, ПСПУ, “Русского блока”.

Але остаточний курс на відновлення імперії Росія взяла лише під керівництвом Путіна. І цей курс від початку означав неминучий напад на Україну. З 2003-2004 років Росія перейшла до відвертого силового тиску і стала на позицію заперечення українського суверенітету як такого. Імперія перейшла в наступ. І сьогодні робить це просто більш відверто, ніж раніше.

Це означає, що результат нинішнього збройного зіткнення слід розглядати не як окрему війну, а скоріше як генеральну битву, що може вирішити долю всього протистояння.

Наш стратегічний інтерес полягає в тому, щоб ця війна якнайшвидше привела Росію до втрати статусу імперії чи, принаймні, до її відмови від претензій на контроль пострадянського простору.

Метафорично цю мету свого часу сформулював сам Путін, скориставшись традиційним порівнянням Росії з ведмедем. Плануючи свою першу “русскую весну”, господар Кремля вказував на бажання Заходу вирвати у «мішкі» ікла, кігті і посадити його на ланцюг. Чудовий образ, який має стати нашим дороговказом.

Досягнути потрібного результату можна лише тоді, коли а) Росія втратить свій військовий потенціал разом з можливістю його відновлення; б) Росія втратить свій економічний ресурс разом з перспективами його збільшення; в) свідомість росіян вийде з імперського угару; г) влада у РФ перейде до поміркованих політиків, позбавлених хворобливих амбіцій імперського реваншу.

Це і буде нашою справжньою перемогою.

Не спалений Кремль, не засуджений в Гаазі Путін, не відокремлення Татарстану і Дагестану. І навіть не звільнений Донбас і повернутий Крим. Усе може бути чи не бути, відбутися раніше чи пізніше, але наші рішення і дії мають бути підпорядковані головній меті – ліквідації російської загрози. До цієї мети нас має вести не лише військова перемога, але й мир, про який ми почали домовлятися з Путіним.

Які основні умови потрібні для того, щоб наблизитися до цієї мети?

Перша – Путін повинен програти. Програна війна підриває авторитет влади та боляче б’є по імперських амбіціях. Це те, що нам потрібно для початку трансформації Росії. Гіпотетичне повернення російських військ до ліній розмежування 23 лютого 2022 року є, безперечно, програшем Путіна, який він, звичайно ж, не визнає. Тому він назве свій програш перемогою і цим допоможе нам створити другу передумову падіння путінського режиму.

Вона полягає в тому, що зовнішній тиск на Росію після завершення бойових дій не повинен суттєво ослабнути. Ні моральний, ні політичний, ні економічний. Це можливо в тому разі, якщо мир настане не з «доброї волі» Кремля, а через його нездатність далі воювати.

Ми повинні пам’ятати, що за “добру волю” Путіна світові і нам, у першу чергу, доведеться розплачуватися послабленням західних санкцій. У цьому випадку вже досить скоро в російський бюджет знову потечуть мільярди нафто-газових доларів, у російський ВПК повернуться закордонні комплектуючі, а путінський режим стане ще міцнішим і монолітнішим.

Тож, військова поразка Путіна і збереження санкцій проти агресора є нашими головними цілями. Багато що вирішується сьогодні на полі бою. Але завтра не менш доленосні питання постануть стосовно можливого підписання мирної угоди. Вже зараз можна сказати, що обидві наші стратегічні цілі досягаються без підписання мирної угоди краще, ніж з її підписанням.

Росія не оголошувала нам війну, а зі своєю “спецоперацією” нехай Путін розбирається сам. Нам треба, щоб вони просто пішли з нашої землі. Як військові злочинці, які зазнали ганебної поразки.

Звісно, при цьому ми маємо максимально зберегти своїх людей, свої території, своє військо, свою економіку, підтримку союзників і добру славу серед цивілізованих народів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 43.05
    Продаж 43.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
12:27
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Російська ДРГ намагалася прорвати кордон на Харківщині в районі Дергачівської громади
12:09
Огляд
Макс Ферстаппен
Ферстаппен взяв четвертий титул Формули-1, Надаль попрощався з тенісом, а у Гвардіоли найгірший етап в кар'єрі. Головні новини світового спорту за тиждень
12:04
OPINION
Нам важливо, щоб Росія виснажилася швидше
12:01
У трейлері комедії "Збори ОСББ" з Яновичем, Сумською і Лебігою розкрили нові деталі сюжету
11:51
Сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україні очікується потепління
11:47
Ексклюзив
Тенденції загрозливі: військовий експерт Селезньов про Запорізький напрямок
11:35
ппо
Сили ППО знищили 71 дрон під час нічної та ранкової атаки росіян 25 листопада
11:32
електроенергія
Споживання зростає, погодинні вимкнення світла застосовують у всіх регіонах: ситуація в енергосистемі 25 листопада
11:29
Гладіатор ІІ
Режисер "Гладіатора 2" заявив, що персонаж Дензела Вашингтона схожий на Трампа
11:26
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
11:22
Telegram логотип
Національна академія наук заборонила співробітникам користуватися Telegram
11:17
Захопили в полон військових РФ: Третя штурмова провела успішну операцію в Копанках на Харківщині
10:54
ракета Х-59
Війська РФ вдарили ракетою по середмістю Одеси: є постраждалі
10:53
Ексклюзив
гривні
Виплати - технологія, щоб задобрити електорат: політолог Кошель про ключові ознаки виборів
10:42
пожежа
У РФ заявили про атаку безпілотників на нафтобазу в Калузі: ЗМІ пишуть про причетність української розвідки
10:41
Олександр Сирський
За наказом Сирського кожна бригада має створити штатний підрозділ рекрутингу
10:32
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:27
Шпигував за оборонцями Харкова: клірику УПЦ МП з Мелітополя оголосили підозру
10:08
У Великій Британії заявили, що РФ намагається використовувати ШІ для атак на інфраструктуру
10:06
Оновлено
ППО
РФ запустила групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
10:03
Лілу45 та Галич з O.Torvald презентували спільну пісню
10:02
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Війська виводять із двох кишень, які ворог хотів перетворити на пастки: Згурець про Курахівський напрямок
10:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракетне балансування України та Росії і солідарність Європи, яка не повинна похитнутися в епоху Трампа. Акценти світових ЗМІ 25 листопада
10:00
OPINION
Путін вірить, що Захід віддасть йому Україну на поталу
09:58
Оновлено
У Вільнюсі на житловий будинок упав вантажний літак: загинув пілот
09:32
Енергетика
У Харкові створюють "енергетичний острів", щоб децентралізувати систему енергозабезпечення
09:28
У міноборони Тайваню заявили, що Китай знову запустив повітряну кулю після піврічної перерви
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
Погодні умови не зупиняють ворога: офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький про Покровський напрямок
09:02
Ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
"Містить компоненти з п'яти країн": ГУР розповіло, з чого складаються ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
08:45
Хезбола, Ліван
"Може статися протягом кількох днів": ізраїльський посол у США заявив, що Ізраїль та "Хезболла" близькі до підписання угоди про перемир'я
08:45
Пресреліз
Моя прекрасна колонізація - обкладинка документального фільму
Культурний аншлюс України: вийшов фільм "Моя прекрасна колонізація", про те як серіали та шоубіз перетворювали українців на росіян
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори в Румунії: перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Інфографіка
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
Більше новин