Аналітика

Митрополит Онуфрій "поскаржився" ООН – в інтересах РПЦ і РФ

Микола Княжицький
1 лютого, 2023 середа
08:00

У політиці особливо ретельно треба добирати партнерів, щоб не отримати удар у спину. Тим більше коли за свої послуги "партнер" хоче виторгувати конкретні поступки й вдається до шантажу. У церковному питанні за "партнера" наша влада і дипломатія необережно (хочу в це вірити) обрала Українську православну церкву Московського патріархату. На жаль, із передбачуваними поганими наслідками

На вимогу Росії Рада Безпеки ООН 17 січня обговорювала начебто утиски УПЦ МП в Україні. А напередодні цю "дискусію" завчасно прокоментував відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП. Під час засідання РБ ООН цей коментар прочитав постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. 

Українські медіа повідомили (і це зрозуміло), що церква під керівництвом митрополита Онуфрія винесла своє питання на такий високий міжнародний рівень самостійно, без ініціативи з боку Москви. УПЦ МП, як зазначалося, "не зверталася до жодної держави по допомогу в захисті своїх прав, тим більше до держави, яка вчинила віроломний збройний напад на нашу країну". Наводилася й інша цитата: "Ми стурбовані тим, що питання про Українську православну церкву порушується структурами, які не мають до нас жодного стосунку. Ми закликаємо владу Росії не виступати від імені нашої Церкви на міжнародних майданчиках і не використовувати релігійний чинник у своїх політичних цілях".

Черговість законопроєктів має значення 

Проте суть повідомлення, яке Українській державі послала УПЦ МП, криється в деталях і нюансах. 

Отже, у комюніке стверджується, що церква "на цю мить не зверталася до жодної держави з проханням про сприяння у захисті своїх прав". Тобто, коли не буде виконано умов УПЦ МП, тоді може настати "інший момент". І він настав. 

Після заклику до Росії не говорити від свого імені УПЦ МП звернулася "до нашої української влади" з проханням "проводити виважену релігійну політику всередині країни, забезпечувати рівні права всім релігійним організаціям". І запевнила: "Синодальні установи Української Православної Церкви в межах своєї компетенції та наявних можливостей систематично проводять діяльність, направлену на захист прав і свобод вірян та релігійних організацій УПЦ, як на національному, так і на міжнародному рівнях". 

Двома тижнями пізніше митрополит Онуфрій звернувся до Генерального секретаря ООН Антоніо Гутерреша, його заступниці Аміні Дж. Мохаммед і радниці ООН із питань запобігання геноциду Еліс Вайріму Ндеріту зі спеціальним листом. Він поскаржився на "грубе порушення права на свободу совісті та віросповідання в Україні, яке полягає в порушенні прав та дискримінації православних християн УПЦ". Повідомив про "антицерковні" законопроєкти № 8221, № 8262, № 8371, № 7403, № 8012. Згадав про застосування персональних санкцій до релігійних діячів УПЦ та "протизаконну діяльність органів місцевого самоврядування".

Першим у переліку "антицерковних" названо законопроєкт № 8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій", зареєстрований мною з групою народних депутатів. Який, наголошу, був одноголосно підтриманий членами профільного комітету в парламенті. Урядовий законопроєкт № 8371 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій" стоїть на третьому місці. 

Черговість розміщення законопроєктів не випадкова і не пов’язана з хронологією їх реєстрації у ВРУ. Таку послідовність пояснюю загрозами, які несуть положення цих документів подальшому перебуванню УПЦ МП у складі РПЦ. Тому митрополит Онуфрій і заявляє: "Зв’язок між миром та правами людини нерозривний. Права людини та верховенство права є питанням загальної безпеки — настільки ж важливими, як військовий потенціал чи економічна стабільність".

Заборона діяльності РПЦ як "геноцид"

Путін і його посіпаки із зубовним скреготом переконують, що пішли війною проти України для захисту прав російськомовних, "канонічної церкви" та всіх, кому загрожують "нацисти". Однак ми жодного разу і ніде не почули, щоб УПЦ МП заперечила, що це неправда.  

Я широко аргументував ("Національна безпека – підстава заборони РПЦ в Україні", 31 січня), що є один ключ до швидкої, законної (згідно з українським та міжнародним законодавством), суспільно затребуваної та необхідної заборони діяльності РПЦ в Україні. Це потреба захисту національної безпеки. 

Ця потреба прямо випливає з участі РПЦ і особисто патріарха Кіріла у заохоченні війни проти України, вбивств українців і виправдання воєнних злочинів. РПЦ пропагує геноцидну ідеологію "русского міра", яку Вселенський патріарх прирівняв до єресі. Церква Кіріла втратила характер релігійної організації, ставши частиною державної системи країни-агресора і її спецслужб. І тому митрополит Онуфрій "со братами в єпископстві" отримали завдання заховати ці факти за ширмою "захисту православних вірян УПЦ МП". 

Але крапля точить камінь, і навіть вони зрозуміли, що без врахування питання безпеки дискусії про майбутнє УПЦ МП в Україні не вийде. Звідси слова про те, що права людини та верховенство права "є питанням загальної безпеки". Однак "загальна" - це аж ніяк не національна безпека, бо остання передбачає необхідність дати чіткі відповіді на цілий ряд запитань. З найголовнішим — про роль РПЦ, у тому числі й митрополита Онуфрія "со братами в єпископстві", у розв’язанні агресії та під час російсько-української війни. Пам’ятаючи при цьому, що збройне вторгнення Росії в Україну почалося не 24 лютого 2022 р., а 20 лютого 2014 р. 

Своє звернення в ООН митрополит Онуфрій закінчив декларацією, що УПЦ МП "готова надати свого представника і донести важливу інформацію до міжнародної спільноти з перших вуст". Очевидно, це слід тлумачити так: "17 січня все відбулося без нас, але українська влада не зрозуміла нашого повідомлення й наших вимог, отже, ми готові розказати правду всьому світу". 

У поведінці УПЦ МП нічого нового немає. У 2018 р., під час процесу отримання Томоса, були переговори з митрополитом Онуфрієм. Його переконували, апелюючи до спільного добра, яким є незалежність Української держави та її духовна незалежність. Всі спроби виявилися марними, бо команди з Москви не передбачали порозуміння.    
Зверну увагу, що свій лист Онуфрій адресував радниці ООН із питань запобігання геноциду. Отже, зрозумілим стає напрямок подальшого захисту "єдиної канонічної церкви". Спроба заборони діяльності РПЦ в Україні представлятиметься її українськими структурами як "геноцид". І це при тому, що наша держава і багато інших країн визнають, що це якраз мета РФ — геноцид української нації. Очевидно, що риторику УПЦ МП запозичить із кліше російської пропаганди. Ми вже почули (і будемо ще чути надалі), що сама Україна реалізує "геноцидну політику" щодо "єдиної канонічної церкви". І буде не потрібно викривати глибоко антидержавну суть звернення очільника УПЦ МП – вона очевидна вже зараз... 

"Двоходівка" в ООН

На виконання рішень РНБО про церковне питання від 1 грудня минулого року президент Володимир Зеленський дав два місяці, які спливають 1 лютого. Із заяв УПЦ МП можна зрозуміти, що за цей час представники влади намагалися схилити митрополита Онуфрія до фактичного розірвання зв’язків з Московським патріархатом, а не лише декларування цього, як під час "революційного" собору від 27 травня. Для демонстрації серйозності намірів влади зроблено чимало кроків — від обшуків у церковних приміщеннях до дозволу митрополиту Епіфанію служити в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.  

УПЦ МП удари витримала, виставляючи незмінну ціну за свою лояльність до Української держави: залишити все, як є в канонічних і організаційних справах. Тобто, держава має взяти до відома тривалість зв’язків УПЦ МП з РПЦ, використовуючи позицію, озвучену попереднім керівництвом Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті, яке адвокатувало інтереси РПЦ.  

Але цей час пройшов, бо Україна швидко міняється. Керівники московської церкви в Україні не хотіли й не хочуть зрозуміти, що разом з обороною нашої незалежності та зростальними шансами на остаточну перемогу, майже до нуля знизився рівень толерантності до діяльності РПЦ. Занадто дорога ціна наших звитяг, щоб московська церква могла почувати себе вільно, відстоюючи інтереси РПЦ і РФ.     

А в ООН реалізовано просту "двоходівку". Російський представник розчистив поле для УПЦ МП, яка пропагуватиме такі самі повідомлення, але з німбом "незалежності" від РФ. Будемо сподіватися, що на цей обман не поведеться ніхто з наших партнерів, бо занадто грубими нитками шита ця спецоперація.   

І тому "Карфаген має бути зруйнований". Для захисту української незалежності та демократії необхідно якомога скоріше ухвалити законопроєкт "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій" (№ 8221). З доповненнями, які під час опрацювання в парламенті можна внести з урядового законопроєкту.

Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.03
    Купівля 38.03
    Продаж 38.79
  • EUR
    Купівля 40.54
    Продаж 41.48
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
25 березня
10:13
Ексклюзив
Бахмут та околиці перебувають під надійною обороною ЗСУ, - заступник командира Кудряшов
10:00
OPINION
Андрій Кокотюха
Ставлення соціальних мереж до українського контенту дуже нагадує сталінський погляд
09:47
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що досі не отримав відповіді на пропозицію зустрітися із Сі Цзіньпіном
09:41
За добу Росія вбила 2 мирних жителів Донеччини
09:22
ЗСУ, українські військові
ЗСУ за добу знищили 720 російських військових та 11 бронемашин
09:07
Бахмут, ЗСУ
Британська розвідка пояснила, чому спроби РФ взяти Бахмут зайшли у глухий кут
08:46
Гордон Мур
Помер співзасновник технологічного гіганта Intel Гордон Мур
08:42
російські військові  окупанти
Російська армія за добу 67 разів атакувала Херсонщину: є загиблі та поранені
08:23
Сі Цзіньпін відмовився від телефонної розмови з Байденом, - Reuters
08:08
OPINION
Борислав Береза
Імітація та гучні заяви домінують у нашій державній політиці
07:29
Анонс
Ерлінг Холанд, Ліга націй
Відбір на Євро-2024: розклад усіх матчів 25 березня
07:19
Шотландія планує до кінця березня переселити українських біженців з одного з круїзних лайнерів
Шотландія планує до кінця березня переселити українських біженців з одного з круїзних лайнерів до домівок у місті
07:07
годинник, зміна часу
В Україні в ніч проти 26 березня відбудеться перехід на літній час
06:54
авіація ЗСУ
Українські військові за добу знищили російський гелікоптер Мі-24 та 6 БпЛА різних типів, - Генштаб
06:33
G7
G7 домовилася про відтермінування боргу України протягом дії програми МВФ
06:32
Збірна Франції, Євро-2024
Відбір на Євро-2024: результати усіх матчів 24 березня
05:59
Олександр Ширшин та Тімоті Снайдер
Тімоті Снайдер зустрівся з військовим, який читав його книгу в окопі
05:32
наступ ЗСУ
Кремль готує росіян до втрати ініціативи армії РФ та початку контрнаступу ЗСУ, - ISW
05:03
Сирія
Іранські дрони атакували базу США в Сирії, є жертви – Пентагон завдав удар у відповідь
04:35
Австрія
Австрія готова виконати рішення МКС та арештувати Путіна, - мін'юст
04:08
У Цукерберга народилась третя донька
У засновника Facebook та Meta Цукерберга народилась третя дитина
03:40
Слухання щодо TikTok у конгресі СШ
У Конгресі США відбулися слухання щодо заборони TikTok
03:11
Аксьонов (посередині) на позиціях Конвою
Гауляйтер Криму Аксьонов створив власну ПВК, якою керує соратник Пригожина
02:44
Facebook Instagram соцмережі
У США дітям та підліткам заборонили користуватись соцмережами вночі
02:17
Дмитро Кулеба
Ордер на арешт Путіна розпочне "велику закулісну дипломатичну битву", - Дмитро Кулеба
01:49
Іспанія додатково надасть Україні майже €15 млн на зміцнення продовольчої безпеки
01:21
путін, путлер
Сенатори закликають Байдена надати суду докази воєнних злочинів РФ
01:04
Уряд визначив лауреатів премії імені Максима Рильського за 2022 рік
00:53
діти, війна
Після ордеру на арешт Путіна РФ дала сигнал про можливе повернення дітей на системній основі, - Лубінець
00:47
Міністерство оборони
За попередніми даними, всі учасники проукраїнської коаліції пройшли до антикорупційної ради при Міноборони
00:26
Джо Байден
Байден переконаний, що Китай поки не надавав летальне озброєння Росії
00:08
Ексклюзив
Сєверодонецька ТЕЦ
У тимчасово окупованому Сєверодонецьку погіршується санітарна ситуація, розмножуються гризуни, - очільник ВЦА Стрюк
2023, п'ятниця
24 березня
23:57
Асканія-Нова
Окупанти встановили фактичний контроль над заповідником "Асканія-Нова"
23:49
Ексклюзив
російський корабль в Чорному морі
У Чорному морі співвідношення російських сил до українських зменшилось втричі, - капітан 1-го рангу запасу ЗСУ Риженко
23:45
Кіліан Мбаппе, збірна Франції, Євро-2024
Збірна Франції розгромила Нідерланди у відборі на Євро-2024
23:21
"Канада продовжуватиме міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало": Джастін Трюдо під час зустрічі з Байденом
23:15
Марія Захарова
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 24 березня
23:03
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Виклики контрнаступу ЗСУ, літаки РФ не мають вільно почуватися у своєму повітряному просторі: військові підсумки тижня
23:02
боєприпаси 155 мм
До ініціативи з виробництва та постачання Україні боєприпасів доєдналися вже 20 країн
22:50
Олександр Камишін
Камишіна звільнили з посади позаштатного радника Зеленського за три тижні після призначення
Більше новин