Підстави для звільнення військових зі служби відповідно до нового мобілізаційного законодавства: пояснення адвокатки
З 18 травня в Україні діє новий закон про мобілізацію, в якому зокрема прописані підстави для звільнення з військової служби
Про те, які новації у процедурі та підставах звільнення для військових почали діяти за новим законом, Еспресо розповіла адвокатка, керуюча партнерка адвокатського об’єднання Актум Олена Хоменко.
Підстави для звільнення військовослужбовців під час воєнного стану
"Щодо нововведень, то варто зазначити, що з'явилася нова підстава для звільнення – у разі якщо близьке коло осіб першого або другого кровного ступеня споріднення військовослужбовця, не дай Боже, загинуло або зникло безвісти під час повномасштабного вторгнення або антитерористичної операції", – сказала Олена Хоменко.
Інші категорії для звільнення з військової служби залишилися незмінними:
-
за віком у разі досягнення військовослужбовцем 60-річного віку, для офіцерського складу – досягнення 65-річного віку;
-
за станом здоров'я. У разі визнання тимчасово непридатним із переглядом через 6 або 12 місяців. Встановлення групи інвалідності.
-
за сімейними обставинами. "Це найбільш неврегульована категорія, оскільки підстави зменшились, а процедура для звільнення за сімейними обставинами ускладнилася", – зауважила адвокатка.
Як ускладнився процес звільнення військових
За словами Олени Хоменко, в разі виховання дитини з інвалідністю або зі значними проблемами зі здоров'ям наразі є підстави звільнитися тільки для військовослужбовиць. Чоловіки цього права позбавлені.
Також є складнощі зі звільненням військових, які мають доглядати за дружиною з інвалідністю або за батьками.
"Як раніше, просто наявності групи інвалідності у дружини або батьків уже недостатньо. Необхідно довести потребу в догляді", – пояснила адвокатка.
Що повинен робити військовий, якщо він має підстави й хоче звільнитися зі служби
"Не забуваємо про алгоритм і про необхідність залишити юридичний слід під час звільнення з військової служби", - підкреслила Олена Хоменко.
За її словами, військовослужбовцеві потрібно підготувати письмовий рапорт, належним чином його зареєструвати з відміткою про вхідний номер у командирів на всіх рівнях, а також долучити всі нотаріально завірені копії документів, які підтверджують підстави для звільнення.
Необґрунтовані відмови
Часом військовим відмовляють у звільненні, і тоді потрібно звертатися в офіційному порядку, як від імені членів родини, так і від імені адвокатів до вищого командування або безпосередньо до суду, зазначила Олена Хоменко.
"Найпоширеніша проблема – це безсистемне затягування розгляду термінів даних рапортів. Буває, що командири частин розглядають рапорти на звільнення понад 30 днів", – розповіла адвокатка.
"Була ситуація, коли багатодітний батько не міг звільнитись у зв'язку з тим, що його дружина залишила дівоче прізвище. У цій ситуації ми дійшли зі скаргами не тільки до вищого командування, але й до суду. Завдяки цьому вдалося успішно звільнити людину", – додала вона.
На що може розраховувати військовий після звільнення
Звільнений зі служби військовий після постановки на облік у ТЦК може оформити одноразову грошову допомогу.
"Ми розглянемо процедуру звільнення за станом здоров'я. Передусім визначаємо необхідність звільнення зі служби за станом здоров'я у зв'язку з отриманням поранення або оформленням групи інвалідності. Після звільнення потрібно зареєструватись і стати на облік у районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. У разі необхідності оформити всі документи на виплату одноразової грошової допомоги. І не забуваємо, що наявність підстав за станом здоров'я або встановлення групи інвалідності, або тимчасова непридатність 6-12 місяців дає надалі право на отримання відстрочки від призову на військову службу", – резюмувала адвокатка.
- Актуальне
- Важливе