Мова на часі. Коли державники і інфлюенсери перестануть працювати на Росію?
Росія п’ять місяців поспіль влаштовує щоденний терор і геноцид українців, а у нас не бракує шукачів "хороших русских" і намагань щось донести до росіян зверненнями російською мовою. Коли припиниться ця політика повзучого зросійщення по закривавлених дитячих візочках?
За наші 165 мільйонів гривень податків фінансується російськомовний телеканал "Freedom". Колишній журналіст "Эхо Москвы", росіянин Сакен Аймурзаєв вважає за необхідне запросити в ефір російського імперця Дмітрія Бикова, аби подискутувати, мають право українці чи ні називати станцію метро на честь Василя Стуса, а не Льва Толстого. А потім московський гість ще й підсумує, що "укро националисты это дураки, которых не надо слушать". Мені шкода сплачених податків, бо паралельно в умі рахую, скільки можна було вже купити на них снайперських гвинтівок для "Азова", що нині збирає себе докупи після Маріуполя.
Із тим самим Биковим, Каспаровим і Латиніною сидять на інтерв’ю і сумують за радянським союзом чи спільним братнім простором Олексій Арестович чи Антон Геращенко. Все це підкреслено російською мовою. Як і їх багатотисячні сторінки у соцмережах — російським підписникам усе, українці і "так поймуть".
Офіс Уповноваженого з захисту державної мови Тарас Кремінь назвав вісім начальників військових адміністрацій, які уперто видають офіційні релізи про ситуацію в обстріляних містах російською мовою. Це - Олег Буряк, Олександр Вілкул, Сергій Гайдай, Віталій Кім, Павло Кириленко, Дмитро Лунін, Вадим Лях, Олег Синєгубов, а ще два мери Харкова та Одеси — Ігор Терехов та Геннадій Труханов.
З 16 липня мовний закон дозволятиме штрафувати цих порушників. Щоб одразу уникнути зайвої агресії і перекручувань — мовні норми стосуються публічних виступів. І не стосуються приватного спілкування чи мови побуту. "Розмір штрафу становитиме від 3 400 до 8 500 гривень, якщо порушення вчинено вперше, за повторне порушення — від 8 500 до 11 900 гривень", — пояснює чиновник. То ж невдовзі побачимо, у кого із перерахованих шкварчатиме за право "говорить с подписчиками всего мира на русском языке".
Наша національно-визвольна війна розставила для мільйонів українців крапки над "і". Вперті російськомовні нарешті почали вести TikTok і Іnstagram державною мовою. Понесли її в офіси, де традиційно поміж формально державною було тотальне домінування російської. І світ не став гірше без підписників із Росії, Білорусі і Казахстану — популярність талановитих блогерів не впала. Скоріше новий виток, нові виклики — є польський, чеський, англомовний ринок, який уперше жадібно відкриває для себе Україну.
Заспівала українською популярна тіктотерка Аня Тринчер, реабілітуються потроху Андрій Бєдняков, Надя Дорофєєва і Антон Птушкін, які роками уперто робили контент для російського глядача і уперто заплющували очі на війну до 24 лютого. Але тепер дають інтерв’ю українською, пишуть блоги українською і сторізи, популярні серед тінейджерів — теж виключно державною. По-людськи шкода, що таке прозріння часом далось особистим досвідом життя в окупації, вимушеної еміграції чи загибелі рідних людей. Але процес українізації пішов і для мільйонів вороття назад немає.
Так, ще трапляються динозаври у вигляді Олі Полякової та її подружки Маші Єфросиніної, які нарікають, що не можуть робити контент українською мовою, бо якщо не російською, то і "хімія не та", але це просто небажання змінюватися і йти в ногу з часом. Це просто небажання зізнатися самими собі, що упродовж 20 років телевізійної кар’єри — ці популярні пані теж доклалися до процесу масштабної русифікації українців. Бо хтось дивився на Машу і Олю — гламурних дів з московським "аканням" і думав, що ось він, образ українки успішної, модної і затребуваної. Так тисячі Алін, Юль і Ганн із маленьким дорожніми сумками, сходячи на перон київського вокзалу — теж потрапляли у пастку м’якого зросійщення.
Напередодні нових введень мовного закону сталася Вінниця. Більше двох десятків загиблих. Важкопоранені, зниклі. Фото дитячих ніжок у білих колготках в краплях крові за дитячим візочком — стали ще одним символом нашої війни. Рештки запобіжників вибило — і всі лічильники емоцій згоріли дотла.
Росіяни радіють з того, що їхні ракети нищать центри наших міст. Тисячі російських експатів за кордоном морально знущаються над українцями закордоном — "мы вас сюда не звали, вали с моей страны". Росіяни на окупованих територіях палять українські книжки і впроваджують навчання російською мовою. Ті ж самі росіяни, які є лузерами, приїздять сюди і зі зверхністю розповідають, як нам вести війну, називати наші вулиці і яку мову треба вчити у наших школах.
Поки наші очільники окремих ВЦА і мери вперто ігнорують українську мову і ілюзорно вважають, що новини російською мовою про потрапляння у торговельні центри чи спальні квартали — розчулять росіян, ті самі окупанти взяли на озброєння нову тактику. Кілька ранків підряд вони прицільно б’ють по українським університетам. Кілька днів тому було попадання в харківський педагогічний університет імені Сковороди. Там, де була найбільша аудиторія — там величезна воронка від прильоту. Розрахунок росіян простий — якщо Харківщина не матиме учителів, неосвічена маса хутко стане частиною Росії.
Так само російська армія розправилась із педагогічним університетом імені Сухомлинського у Миколаєві. Так виглядає розправа над усіма мужніми мешканцями і розчищення дороги на Одесу. Варварськими методами.
Тому хтось каже, що запровадження мобільного застосунку в українській версії чи онлайн-магазин із державною мовою, то якесь ущемлення прав російськомовних — треба просто роззути очі.
Українська мова свідомо знищувалася століттями і лише зараз почала справді розвиватися. Російська пропаганда провела з нашою мовою найкращу свою спецоперацію. Прищепила міф, що це мова села, хуторян, нікчем у вишиванках. Для цього їй треба було влаштувати Розстріляне Відродження і убити більш пізніх Симоненка, Стуса, Івасюка. А от коли українська мова лунає на вулиці, посідає належне їй місце в трендах Youtube і Spotify — оце для росіянина смерть. Бо ж недарма окупанти на окупованих територіях найперше спалюють наші книжки та замінюють україномовні знаки.
Ми ніколи не виграємо цю війну на виживання, якщо знову дамо слабину. Якщо старий диван з клопами "русского мира" буде знову дбайливо принесений до вітальні. Клоп із душком імперця швидко вип’є з нас кров і стане думати, кого би зжерти іще. Це цього натура, він боїться тільки капця і дезінфектора.
Ніхто — ані нові норми мовного закону, ані особисто Тарас Кремінь не заборонять любителям російської говорити нею в побуті. Але якщо ти претендуєш на державника, інфлюенсера — твори контент українською. А якщо комусь незручно чи страшно втратити російських підписників — можна переїхати у чудову країну трішки східніше, де тою мовою говорять, і не засмічувати наш інформаційний простір.
Ми живемо в Україні, яка відчайдушно бореться за своє життя. І зараз як ніколи — є різниця.
- Актуальне
- Важливе