Аналітика

Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює

Ольга Рура
19 квітня, 2024 п'ятниця
12:10

Торік у Грузії відбулися масові протести проти законопроєкту про "іноземних агентів". Тоді прийняття закону вдалось зупинити, однак нещодавно уряд поновив розгляд закону, що викликало величезне обурення суспільства

Зміст

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Чому грузини знову протестують
  • Що не так із законом про іноагентів
  • На що впливатиме "російський" закон
  • Чому в таких проєвропейських грузинів такий проросійський уряд

Причина протестів

Партія "Грузинська мрія" при владі вже протягом 12 років. Вона постійно демонструє ознаки авторитаризму, такі як корупція, обмеження свободи ЗМІ, втручання в судову систему, ухвалення репресивних законів і обмеження громадянських прав.

У березні 2023 року уряд пробував прийняти закон про "іноземних агентів", однак це спровокувало масові протести громадян і призвело до відкликання урядом пропозиції.

Проте нещодавно "Грузинська мрія", змінивши термін "іноземний агент" на термін "представники інтересів іноземної держави", прийняла закон попри проєвропейські настрої суспільства. 

Акція протесту проти законопроєкту про "іноземних агентів" у Тбілісі, Грузія, 15 квітня 2024 року. Фото: REUTERS/Irakli Gedenidze

Цей закон призведе до переслідування і знищення опозиції, адже він передбачає, що некомерційні організації та ЗМІ, які отримують 20% або більше свого фінансування з-за кордону, повинні зареєструватися як "представники інтересів іноземної держави".

Багато грузинів переконані, що їхній уряд виконує забаганки Росії, адже цей закон повністю скопійованих з російського законодавства й обмежує права та свободи громадянського суспільства, тому і виходять на протести, щоб висловити свою позицію.

Тим паче 3 квітня російське законодавство про "іноземних агентів" було запроваджено ще у двох країнах — Словаччині та Киргизстані, де відчувається прихильність урядів до РФ.

На кого і на що впливатиме закон

Запропонований закон надає уряду право доступу до особистої інформації членів організації, включаючи електронну пошту, листування з персонального комп’ютера та телефонні записи.
Подібно до радянських часів, це дозволяє уряду ініціювати розслідування будь-якої судової справи на основі анонімного прослуховування. Самі грузини вважають цей закон повністю списаним з російського законодавства і б’ють на сполох, адже не хочуть перетворитись на рабів без права голосу, як це вже відбулось у Росії.

 

Фото: Маріам Югелі на протесті з плакатом: «Або ми раби, або грузини – ми не раби!» Фото надане автором.

Маріам Югелі на протесті з плакатом: «Або ми раби, або грузини – ми не раби!» Фото надане автором.

26-річна Маріам – одна з багатьох, хто вийшов на протест, розказує для Еспресо: 

«Ми бачимо Росію, бачимо людей, яких арештовують просто за аркуш паперу. Ми не раби. Ми не хочемо мати нічого спільного з Росією. Ми будемо боротись за нашу свободу, навіть якщо це вимагатиме великої ціни».

Запропонований закон вимагає від будь-якої особи, групи чи ЗМІ, що працюють у Грузії та отримують іноземне фінансування, зареєструватися як «провідник інтересів іноземної держави».

Виконавча директорка Міжнародного товариства чесних виборів і демократії (ISFED) - Ніно Долідзе пояснює читачам Еспресо:

«У грузинському контексті це майже всі організації громадянського суспільства, критичні медіа. Будь-яка організація, яка підпадає під дію цього закону, зобов’язана зареєструватися як «організація, що захищає інтереси іноземної держави» в Агентстві державного реєстру Міністерства юстиції та щорічно подавати фінансові декларації. Нереєстрація або неподання фінансової декларації у встановлений термін тягне за собою штраф у розмірі 25000 ларі.»

Застосування цих законодавчих змін у Грузії вплине також на спільноту ЛГБТК. Буквально минулого тижня грузинський уряд оголосив, що внесе законопроєкт про кримінальну відповідальність за сприяння одностатевим стосункам, подібно до жорстких російських правил «пропаганди ЛГБТК».

Запропоновані зміни  загрожують підірвати фундаментальні принципи свободи та рівності для всіх громадян, створюючи таким чином ризик для демократії в Грузії. І це відбувається тоді, коли Грузія очікує початку переговорів з Європейським Союзом щодо своєї інтеграції. Проросійський уряд прагне віддалити Грузію від західних союзників і зробити частиною РФ.

 

Прем'єр-міністр Грузії — Іраклій Кобахідзе. Фото: საქართველოს პარლამენტი/Facebook

Позиція влади

Прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що запропонований закон необхідний для забезпечення «фінансової прозорості одержувачів грантів». За словами глави мінфіну Грузії Лаші Хуцішвілі, законопроєкт передбачає лише публікацію фінансової звітності та не передбачає жодних обмежень.

Але опозиційні партії та незалежні журналісти вважають, що законопроєкт є спробою придушити опозицію в Грузії та саботувати шанси країни на вступ до ЄС. Вони заявили, що це відображає подібне законодавство, введене президентом Росії Володимиром Путіним у своїй країні.

«Грузія не піддасться рерадянізації!» - написала прозахідна президентка Саломе Зурабішвілі на X.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Фото: EPA/UPG

Уряд Грузії, своєю чергою, відкидає будь-яке порівняння з російським законодавством.

"Я згоден з тим, що в Грузії не повинні прийматися російські закони", - заявив лідер партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе під час парламентських дебатів у понеділок. Невдовзі після цього опозиційний депутат Алеко Елісашвілі вдарив його кулаком по обличчю під час виступу, адже «не зміг надалі терпіти очевидної брехні про російський закон». 

Маріам також розказує, що влада маніпулює словами протестувальників:

«Ми вигукували гасла протесту, після чого представник влади вийшов і звинуватив нас у приналежності до Росії й заявив, що ми «продались за 10 рублів». Вони називають нас російськими агентами та провокаторами».

Чому у проєвропейських грузинів така проросійська влада

Фото: Опитування Міжнародного республіканського інституту. Питання: "Підтримує чи виступає проти Грузія щодо приєднання до ЄС?"

  У квітні 2023 року загальнонаціональне опитування Міжнародного республіканського інституту показало, що понад 84% грузинів поділяють прагнення приєднатися до Європейського Союзу. Однак державою вже другий термін підряд керує проросійська партія Грузинська мрія, що належить місцевому олігарху Бідзіні Іванішвілі.  

Нодар Харшіладзе, політичний аналітик, один із засновників Грузинського центру стратегічного аналізу GSAC (Georgian Strategic Analysis Center). Фото взяте з соціальних мереж.

  Нодар Харшіладзе пояснює для читачів Еспресо:

«Спершу партія "Грузинська мрія" діяла досить розумно та в інтересах суспільства, зокрема, виступала за відновлення територіальної цілісності, впровадження західних цінностей, а також входження до складу ЄС і НАТО, також було оголошено про боротьбу з безробіттям та підвищення добробуту населення Грузії. Однак поступово від проєвропейської, або ж нейтральної вона стала проросійською через величезний рівень корупції».

На виборах 2020  Грузинська мрія знову перемогла, набравши 48,22 % голосів, однак це відбулося зокрема через відсутність сильної опозиції. Люди не мали альтернативи, адже опозиційні партії часто змінюють назви та погляди, а політики в них залишаються ті ж.

Фото: Виконавча директорка Міжнародного товариства чесних виборів і демократії (ISFED) - Ніно Долідзе. Фото: Linkedin

Ніно Долідзе говорить:

«Після вторгнення Росії в Україну багато чого змінилося. Грузинський уряд не так підтримував Україну, як хотів би бачити грузинський народ. Крім того, ми були змушені вимагати подачі заявки на членство в ЄС, слідом за Україною та Молдовою».

Наразі протестувальники діють без керівництва депутатів з опозиції. Їхня головна мета – відкликати антидемократичний та антиєвропейський закон, а не змінити владу.

Протестувальники на проспекті Шота Руставелі у Тбілісі з плакатом: «Ми як ріка, яку не зупинити, і ми боремось за нашу країну». Відео надане автором.

Реакція Заходу

Грузія отримала статус кандидата в Європейський союз у грудні 2023 року, хоча Брюссель видавав попередження щодо загрози відходу від демократичних принципів та порушень прав людини в країні.

Європейський Союз розкритикував рішення керівної партії Грузії знову запровадити суперечливий закон про іноземних агентів, натхненний Росією, попередивши, що «забезпечення свободи ЗМІ» має вирішальне значення для процесу вступу до ЄС.

«Ухвалення в Грузії закону про так званих іноземних агентів може стати перешкодою для вступу країни до Євросоюзу» - заявила представниця канцлера Німеччини Крістіане Гоффман.

«ЄС шкодує, що його [закон] знову розглядають, попри сильну громадську та міжнародну реакцію в березні 2023 року», — додається в заяві ЄС. 

Ухвалення закону також засудив Держдепартамент США. 

Протестувальники виконують пісню про Грузію. Протест мирний. Відео надане автором.

Ситуація зараз

Протестувальники вимагають від уряду Грузії відкликати запропонований "російський закон". Тисячі людей виходять на мирні демонстрації вже декілька днів. Представників медіа арештовують на рівні з іншими протестувальниками.

Эхо Кавказа зазначає, що від дій спецназу постраждали журналісти онлайн-видань "Публіка", "Табула" та "Апрілі". МВС Грузії заявило, що застосували спеціальні засоби — так званий перцевий спрей  "для запобігання фізичному протистоянню". 16 квітня були випадки вже були випадки побиття нацгвардійцями протестувальників.

Експерти не дають ніяких прогнозів, але суспільство готове боротись, про що свідчать настрої грузинів. 
"Якщо ти не на протесті – ти зрадник! Ми повинні вийти всі", - розказують пересічні люди. "Ні російському закону", — кричить натовп біля парламенту. Багато хто розмахує прапорами ЄС і Грузії.

Ніно Долідзе про мету протестувальників: "Вимога у людей одна – скасувати цей закон. Минулого року ми цього досягли. Сьогодні ж партія "Грузинська мрія" більш цілеспрямована. Ми не знаємо, яким буде остаточне рішення, але грузинський народ чекає не чогось іншого, як скасування антиєвропейського закону.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 44.33
    Продаж 45.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
8 листопада
19:33
Дмитро Кулеба
"Ледь не послав його вслід за російським кораблем": Кулеба згадав важку розмову з главою МЗС однієї з країн
19:28
На фото: Бейонсе в сукні від FROLOV
Бейонсе очолила список номінантів на "Ґреммі" завдяки своєму альбому Cowboy Carter
19:26
Канада
Поліція Канади готується до прибуття мігрантів із США на тлі перемоги Трампа
19:24
Дональд Трамп та Ілон Маск
Маск брав участь у розмові Трампа та Зеленського, - Axios
19:23
дрон, дрон камікадзе
Міноборони отримало перший патент на технологію виявлення ворожих FPV-дронів
19:22
Ексклюзив
Володимир Путін
Якщо США вирішать просто заморозити лінію фронту, це буде великою помилкою, - публіцист Саттер
19:16
Александер Стубб і Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із президентом Фінляндії Стуббом оборонні потреби України й посилення ППО
19:16
Огляд
Емілія Перес
Сила "Бучі" і шарм "Емілії Перес": що подивитися на вихідних
19:03
лукашенко
Білорусь побудує на кордоні з Україною 2 нові застави, - "Гаюн"
18:55
РФ атакувала два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:51
Шарль Мішель
ЄС із союзниками, зокрема США, обговорюватиме досягнення справедливого миру в Україні, - президент Євроради Мішель
18:50
катастрофа літака МАУ в Ірані
Україна розірвала угоду щодо повітряного сполучення з Іраном
18:48
Оновлено
Ворскла, УПЛ, Олександр Скляр і Віктор Корнієнко
"Ворскла" перемогла "Чорноморець" в УПЛ. Результати і розклад 13-го туру
18:47
кабмін
Кабмін схвалив проєкт Держбюджету-2025 до другого читання
18:41
Зак Бауманн
Футболіст "Манчестер Юнайтед" отримав український паспорт
18:29
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Росія – це загроза не лише для Європи": фон дер Ляєн заявила, що ЄС говоритиме з США про підтримку України
18:23
грузія
"Ні російським виборам": опозиція у Грузії готує протестну ходу
18:09
Оновлено
У Херсоні та області внаслідок ворожих обстрілів загинули 3 людини
18:04
Сергій Стерненко
"Пряма вказівка Сирського": Стерненко прокоментував ситуацію з його розшуком від ТЦК
18:01
OPINION
блог Олександр Краєв
Трамп у Білому домі: не катастрофа і не перемога
17:59
Ізраїль відкриє додатковий пункт пропуску з сектором Гази для доставки гумдопомоги
17:56
Вибух
Росіяни атакували балістикою критичну інфраструктуру на Сумщині
17:53
Олаф Шольц
Шольц заявив, що дату дострокових виборів у Німеччині слід обговорити "якомога спокійніше"
17:49
Оновлено
Україна та Росія обмінялись новими списками військовополонених
17:46
Оновлено
загиблі військові
РФ повернула Україні тіла 563 полеглих військових. Тіло журналістки Рощиної не віддали
17:35
Віталій Буяльський, збірна України, Ліга націй
Ребров знайшов заміну Циганкову перед надважливими матчами збірної України
17:27
Володимир Путін та Дональд Трамп
Трамп поспілкувався з європейськими лідерами стосовно того, як підштовхувати Україну до поступок Путіну, - Bloomberg
17:23
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль запевнив, що жодних обмежень на заготівлю дров для населення не буде
17:22
Ексклюзив
Ту-95МС
"Якраз навпаки": Defense Express прокоментував інформацію Z-блогерів про нібито наказ "видихнути та розслабитися" для стратегічної авіації РФ
17:21
OPINION
Перемога Трампа: загроза чи шанс? Чого чекати Україні
17:19
На Кіровоградщині затримали голову МСЕК, яка вимагала від пораненого військового $2 тис. хабаря
17:14
новини Буковини
Уряд виділив ще 22 млн грн на компенсації за розміщення переселенців
17:13
"20 днів у Маріуполі"
Фільм "20 днів у Маріуполі" отримав дві нагороди Grierson Awards
17:03
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
В Україні з 2025 року підвищать зарплату вчителів, - Лісовий
17:03
Євген Шевченко
Нардеп Шевченко закликав Зеленського до "початку діалогу". В ОП кажуть, що деякі депутати заплутались у питаннях інтересів України
16:53
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулось 114 боєзіткнень, 32 з них зафіксували на Курахівському напрямку
16:35
Микола Шапаренко, "Динамо", УПЛ
Кубок України: відбулось жеребкування 1/4 фіналу. З ким зіграють "Шахтар" і "Динамо"
16:32
США, Південна Корея
У Сеулі пригрозили спільною з США відповіддю, якщо КНДР спробує здійснити ядерний удар по Південній Кореї
16:31
У Довженко-Центрі покажуть мультимедійну виставку "Ніхто не острів", присвячену півдню України
16:30
мобілізація
Голова БФ "Повернись живим" Чмут сказав, чи достатньо буде мобілізувати 160 тис. людей
Більше новин