Аналітика

Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює

Ольга Рура
19 квітня, 2024 п'ятниця
12:10

Торік у Грузії відбулися масові протести проти законопроєкту про "іноземних агентів". Тоді прийняття закону вдалось зупинити, однак нещодавно уряд поновив розгляд закону, що викликало величезне обурення суспільства

Зміст

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Чому грузини знову протестують
  • Що не так із законом про іноагентів
  • На що впливатиме "російський" закон
  • Чому в таких проєвропейських грузинів такий проросійський уряд

Причина протестів

Партія "Грузинська мрія" при владі вже протягом 12 років. Вона постійно демонструє ознаки авторитаризму, такі як корупція, обмеження свободи ЗМІ, втручання в судову систему, ухвалення репресивних законів і обмеження громадянських прав.

У березні 2023 року уряд пробував прийняти закон про "іноземних агентів", однак це спровокувало масові протести громадян і призвело до відкликання урядом пропозиції.

Проте нещодавно "Грузинська мрія", змінивши термін "іноземний агент" на термін "представники інтересів іноземної держави", прийняла закон попри проєвропейські настрої суспільства. 

Акція протесту проти законопроєкту про "іноземних агентів" у Тбілісі, Грузія, 15 квітня 2024 року. Фото: REUTERS/Irakli Gedenidze

Цей закон призведе до переслідування і знищення опозиції, адже він передбачає, що некомерційні організації та ЗМІ, які отримують 20% або більше свого фінансування з-за кордону, повинні зареєструватися як "представники інтересів іноземної держави".

Багато грузинів переконані, що їхній уряд виконує забаганки Росії, адже цей закон повністю скопійованих з російського законодавства й обмежує права та свободи громадянського суспільства, тому і виходять на протести, щоб висловити свою позицію.

Тим паче 3 квітня російське законодавство про "іноземних агентів" було запроваджено ще у двох країнах — Словаччині та Киргизстані, де відчувається прихильність урядів до РФ.

На кого і на що впливатиме закон

Запропонований закон надає уряду право доступу до особистої інформації членів організації, включаючи електронну пошту, листування з персонального комп’ютера та телефонні записи.
Подібно до радянських часів, це дозволяє уряду ініціювати розслідування будь-якої судової справи на основі анонімного прослуховування. Самі грузини вважають цей закон повністю списаним з російського законодавства і б’ють на сполох, адже не хочуть перетворитись на рабів без права голосу, як це вже відбулось у Росії.

 

Фото: Маріам Югелі на протесті з плакатом: «Або ми раби, або грузини – ми не раби!» Фото надане автором.

Маріам Югелі на протесті з плакатом: «Або ми раби, або грузини – ми не раби!» Фото надане автором.

26-річна Маріам – одна з багатьох, хто вийшов на протест, розказує для Еспресо: 

«Ми бачимо Росію, бачимо людей, яких арештовують просто за аркуш паперу. Ми не раби. Ми не хочемо мати нічого спільного з Росією. Ми будемо боротись за нашу свободу, навіть якщо це вимагатиме великої ціни».

Запропонований закон вимагає від будь-якої особи, групи чи ЗМІ, що працюють у Грузії та отримують іноземне фінансування, зареєструватися як «провідник інтересів іноземної держави».

Виконавча директорка Міжнародного товариства чесних виборів і демократії (ISFED) - Ніно Долідзе пояснює читачам Еспресо:

«У грузинському контексті це майже всі організації громадянського суспільства, критичні медіа. Будь-яка організація, яка підпадає під дію цього закону, зобов’язана зареєструватися як «організація, що захищає інтереси іноземної держави» в Агентстві державного реєстру Міністерства юстиції та щорічно подавати фінансові декларації. Нереєстрація або неподання фінансової декларації у встановлений термін тягне за собою штраф у розмірі 25000 ларі.»

Застосування цих законодавчих змін у Грузії вплине також на спільноту ЛГБТК. Буквально минулого тижня грузинський уряд оголосив, що внесе законопроєкт про кримінальну відповідальність за сприяння одностатевим стосункам, подібно до жорстких російських правил «пропаганди ЛГБТК».

Запропоновані зміни  загрожують підірвати фундаментальні принципи свободи та рівності для всіх громадян, створюючи таким чином ризик для демократії в Грузії. І це відбувається тоді, коли Грузія очікує початку переговорів з Європейським Союзом щодо своєї інтеграції. Проросійський уряд прагне віддалити Грузію від західних союзників і зробити частиною РФ.

 

Прем'єр-міністр Грузії — Іраклій Кобахідзе. Фото: საქართველოს პარლამენტი/Facebook

Позиція влади

Прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що запропонований закон необхідний для забезпечення «фінансової прозорості одержувачів грантів». За словами глави мінфіну Грузії Лаші Хуцішвілі, законопроєкт передбачає лише публікацію фінансової звітності та не передбачає жодних обмежень.

Але опозиційні партії та незалежні журналісти вважають, що законопроєкт є спробою придушити опозицію в Грузії та саботувати шанси країни на вступ до ЄС. Вони заявили, що це відображає подібне законодавство, введене президентом Росії Володимиром Путіним у своїй країні.

«Грузія не піддасться рерадянізації!» - написала прозахідна президентка Саломе Зурабішвілі на X.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Фото: EPA/UPG

Уряд Грузії, своєю чергою, відкидає будь-яке порівняння з російським законодавством.

"Я згоден з тим, що в Грузії не повинні прийматися російські закони", - заявив лідер партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе під час парламентських дебатів у понеділок. Невдовзі після цього опозиційний депутат Алеко Елісашвілі вдарив його кулаком по обличчю під час виступу, адже «не зміг надалі терпіти очевидної брехні про російський закон». 

Маріам також розказує, що влада маніпулює словами протестувальників:

«Ми вигукували гасла протесту, після чого представник влади вийшов і звинуватив нас у приналежності до Росії й заявив, що ми «продались за 10 рублів». Вони називають нас російськими агентами та провокаторами».

Чому у проєвропейських грузинів така проросійська влада

Фото: Опитування Міжнародного республіканського інституту. Питання: "Підтримує чи виступає проти Грузія щодо приєднання до ЄС?"

  У квітні 2023 року загальнонаціональне опитування Міжнародного республіканського інституту показало, що понад 84% грузинів поділяють прагнення приєднатися до Європейського Союзу. Однак державою вже другий термін підряд керує проросійська партія Грузинська мрія, що належить місцевому олігарху Бідзіні Іванішвілі.  

Нодар Харшіладзе, політичний аналітик, один із засновників Грузинського центру стратегічного аналізу GSAC (Georgian Strategic Analysis Center). Фото взяте з соціальних мереж.

  Нодар Харшіладзе пояснює для читачів Еспресо:

«Спершу партія "Грузинська мрія" діяла досить розумно та в інтересах суспільства, зокрема, виступала за відновлення територіальної цілісності, впровадження західних цінностей, а також входження до складу ЄС і НАТО, також було оголошено про боротьбу з безробіттям та підвищення добробуту населення Грузії. Однак поступово від проєвропейської, або ж нейтральної вона стала проросійською через величезний рівень корупції».

На виборах 2020  Грузинська мрія знову перемогла, набравши 48,22 % голосів, однак це відбулося зокрема через відсутність сильної опозиції. Люди не мали альтернативи, адже опозиційні партії часто змінюють назви та погляди, а політики в них залишаються ті ж.

Фото: Виконавча директорка Міжнародного товариства чесних виборів і демократії (ISFED) - Ніно Долідзе. Фото: Linkedin

Ніно Долідзе говорить:

«Після вторгнення Росії в Україну багато чого змінилося. Грузинський уряд не так підтримував Україну, як хотів би бачити грузинський народ. Крім того, ми були змушені вимагати подачі заявки на членство в ЄС, слідом за Україною та Молдовою».

Наразі протестувальники діють без керівництва депутатів з опозиції. Їхня головна мета – відкликати антидемократичний та антиєвропейський закон, а не змінити владу.

Протестувальники на проспекті Шота Руставелі у Тбілісі з плакатом: «Ми як ріка, яку не зупинити, і ми боремось за нашу країну». Відео надане автором.

Реакція Заходу

Грузія отримала статус кандидата в Європейський союз у грудні 2023 року, хоча Брюссель видавав попередження щодо загрози відходу від демократичних принципів та порушень прав людини в країні.

Європейський Союз розкритикував рішення керівної партії Грузії знову запровадити суперечливий закон про іноземних агентів, натхненний Росією, попередивши, що «забезпечення свободи ЗМІ» має вирішальне значення для процесу вступу до ЄС.

«Ухвалення в Грузії закону про так званих іноземних агентів може стати перешкодою для вступу країни до Євросоюзу» - заявила представниця канцлера Німеччини Крістіане Гоффман.

«ЄС шкодує, що його [закон] знову розглядають, попри сильну громадську та міжнародну реакцію в березні 2023 року», — додається в заяві ЄС. 

Ухвалення закону також засудив Держдепартамент США. 

Протестувальники виконують пісню про Грузію. Протест мирний. Відео надане автором.

Ситуація зараз

Протестувальники вимагають від уряду Грузії відкликати запропонований "російський закон". Тисячі людей виходять на мирні демонстрації вже декілька днів. Представників медіа арештовують на рівні з іншими протестувальниками.

Эхо Кавказа зазначає, що від дій спецназу постраждали журналісти онлайн-видань "Публіка", "Табула" та "Апрілі". МВС Грузії заявило, що застосували спеціальні засоби — так званий перцевий спрей  "для запобігання фізичному протистоянню". 16 квітня були випадки вже були випадки побиття нацгвардійцями протестувальників.

Експерти не дають ніяких прогнозів, але суспільство готове боротись, про що свідчать настрої грузинів. 
"Якщо ти не на протесті – ти зрадник! Ми повинні вийти всі", - розказують пересічні люди. "Ні російському закону", — кричить натовп біля парламенту. Багато хто розмахує прапорами ЄС і Грузії.

Ніно Долідзе про мету протестувальників: "Вимога у людей одна – скасувати цей закон. Минулого року ми цього досягли. Сьогодні ж партія "Грузинська мрія" більш цілеспрямована. Ми не знаємо, яким буде остаточне рішення, але грузинський народ чекає не чогось іншого, як скасування антиєвропейського закону.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
2 січня
21:48
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
Українські військові контролюють фактично весь Часів Яр, - ОСУВ "Хортиця"
21:16
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Херсонщини у росіян побільшало зламаної техніки, що, ймовірно, пов'язано із саботажем, - "Атеш"
21:08
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Безсмертний: є шанс, що 2025 рік прискорить перемогу України
20:54
Оновлено
Унаслідок атаки по Києву 1 січня постраждала будівля Спілки письменників України. Волонтери за лічені години розібрали завали
20:39
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Як противник намагається оточити Покровськ через сусідні населені пункти. Колонка Сергія Згурця
20:21
155 механізована бригада
ДБР почало розслідування обставин формування 155-ї механізованої бригади "Анна Київська"
20:02
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
За 5 днів відкачали 25 тонн: через обстріл РФ у Південний Буг біля Миколаєва потрапила олія
20:00
OPINION
Світ — не шахівниця, правила не працюють
19:50
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо заявив про можливе скорочення допомоги українським біженцям у Словаччині через зупинку транзиту газу РФ
19:39
У Франківську патрульні затримали чоловіка, який перебував у розшуку
Поліція Київщини розшукує жінку, яка залишила немовля в сумці на вулиці
19:28
обстріл
Унаслідок ракетної атаки по Києву 1 січня пошкоджено адмінбудівлі Верховної Ради
19:11
енергосистема
РФ змінила тактику ударів по енергосистемі під час масованих атак у 2024 році
19:10
На селище в Кенії з космосу впало півтонне сталеве кільце
18:36
Молдова
У Молдові євро став базовою валютою обмінного курсу
18:36
Фінляндія
У Фінляндії просять офіційно арештувати танкер Eagle S у зв'язку з пошкодженням кабелю у Балтійському морі
18:34
МЗС України
ООН заявила про обмеження релігійних свобод в Україні. МЗС відреагувало
18:33
Ігор Клименко і Дмитро Фінашин
Клименко призначив Героя України Дмитра Фінашина своїм радником з питань ветеранської політики
18:12
Ілон Маск
Маск планує провести розмову в прямому етері з ультраправою кандидаткою у канцлери Німеччини Вайдель
18:07
Міністерство оборони України
Міноборони обіцяє реформи в командуванні Сухопутних військ ЗСУ після комплексного аналізу
18:00
OPINION
Перемога буде: чого очікувати економіці у рік Дерев’яної Змії
17:55
Аварія танкерів РФ: супутник зафіксував нафтову пляму біля Керченської протоки площею близько 10 кв. км
17:48
Укрзалізниця
"Для всіх, у чиєму житті замало див": у Києві курсує Магічний експрес від УЗ
17:35
Придністров'я
У самопроголошеному Придністровʼї заявили про зупинку роботи всіх промислових підприємств через відсутність енергоресурсів
17:34
опалення
У Харкові повністю відновили надання комунальних послуг після масованої атаки РФ 25 грудня
17:12
Курт Волкер
Курт Волкер припустив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки РФ
17:06
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
Військові у 2025 році отримуватимуть "Пакунок пораненого"
17:02
На фото: режисерка "Барбі" Ґрета Ґервіґ
Жінки зняли тільки 16% з 250 найкасовіших фільмів 2024 року, - дослідження
16:55
паспорт рф
Нацспротив: на ТОТ українців, які не обміняли паспорт на російський, вважатимуть "мігрантами"
16:52
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Польські фермери анонсували протест у Варшаві, зокрема, проти імпорту сільгосппродукції з України
16:41
У сирійському Хомсі сили безпеки шукають бойовиків, повʼязаних з Асадом
16:34
Ексклюзив
морські піхотинці РФ
Острови на Дніпрі стають смертельною пасткою для російських військових, - Братчук
16:32
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 72 боєзіткнення: на Покровському напрямку ЗСУ відбили 18 ворожих атак
16:28
Майдан Незалежності
У Києві 2024 рік був найтеплішим за всю історію спостережень
16:27
ракета "Довгий Нептун"
ЗСУ атакували командний пункт ворожої армії на Курщині
16:27
Припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на ціни для населення, – Нафтогаз
16:13
Росіяни навряд чи підійматимуть затонулі в Керченській протоці танкери до завершення сезону штормів, - ВМС
16:12
Курт Волкер
"Це єдине, що Путін поважає": Курт Волкер переконаний, що Україні треба наполягати на членстві в НАТО
16:09
У Великій Британії знайшли живою та здоровою жінку, яка зникла безвісти 52 роки тому
16:00
OPINION
Кінець епохи: про зупинку транзиту російського газу через Україну
15:56
Великий збір на потреби ЗСУ
Більше новин