Фірташ знову надумав судитися з Україною за газ, - ЗМІ
Шведська компанія Misen Energy AB, яка є основним акціонером однієї з найбільших приватних газовидобувних компаній "Карпатигаз", збирається стягнути з України більше сотні мільйонів доларів
13 січня шведи направили українському уряду повідомлення про інвестиційний спір, з якого зазвичай починається процедура арбітражного розгляду, пише "Ліга.Бизнес.Інформ".
"Компанія надала Україні офіційне повідомлення про інвестиційний спір відповідно до угоди між урядом України та урядом Королівства Швеції про взаємний захист інвестицій, - йдеться в квартальному звіті Misen Energy, опублікованому минулого тижня. - Якщо проблеми, описані у повідомленні, що не будуть врегульовані протягом шести місяців, компанія залишає за собою право передати суперечку до міжнародного арбітражу".
Якщо до середини липня сторони не вирішать суперечку, то Україна може зіткнутися з найбільшим позовом в газовій галузі, після справи RosUkrEnergo. Зараз на кону стоїть 298 млн куб. м газу, вартістю близько $ 130 млн.
Теперешній позов також пов'язують з олігархом Дмитром Фірташем. "Карпатигаз" працює на підставі договору про спільну діяльність з державною компанією "Укргазвидобування". Згідно договору 50% "Карпатигаз" належить Misen Enterprises (дочірня компанія Misen Energy), а 49,9% - "Укргазвидобуванню". Misen Energy - публічна шведська компанія, але незважаючи на це, її кінцеві бенефіціарії невідомі, майже 80 % компанії належить кіпрскім офшорам.
Відразу кілька джерел, що працювали в "Укргазвидобуванні" розповіли, що кінцевим бенефіціаром "Карпатигаз" є Дмитро Фірташ. Про це ж повідомлялося у низці журналістських розслідувань, наприклад, українського Forbes.
Менеджмент Group DF неодноразово заперечував зв'язок Фірташа і "Карпатигаз", що втім не заважає газодобувній компанії бути місцем збору колишніх топ-менеджерів інших підприємств Group DF. Наприклад, директором з корпоративних зв'язків "Карпатигаз" працює Сергій Пєтухов, який раніше працював в M&A відділі Group DF Limited.
У звіті компанії стверджується, що весь видобутий газ з минулого року залишається в підземних сховищах - продати його компанії не дає НАК "Нафтогаз".
Відповідно до українського законодавства, весь видобутий газ щомісяця вноситься до спеціального документу - "розрахунковий газовий баланс". Складає його НАК "Нафтогаз". Якщо обсяги газу не включені в баланс, то його не можна ані продати, ані передати, можна тільки закачати в підземні сховища і чекати поки НАК дасть дозвіл на продаж.
У звіті Misen стверджується, що починаючи з серпня 2013 "Нафтогаз" відмовлявся включати видобутий "Карпатигаз" природний газ в газовий баланс. Через це компанія не могла продавати газ і заробляти гроші, що, в свою чергу, призвело до серйозних фінансових проблем. Компанія затримала податкові виплати та розрахунки з контрагентами.
29 листопада минулого року Misen направила лист на ім'я міністра енергетики Едуарда Ставицького, але ніякої реакції не послідувало і в грудні видобутий газ знову не включили в баланс. Після цього компанія і відправила повідомлення.
На початок 2014 року в сховищах знаходилося 298 млн куб. м газу, що належать "Карпатигаз". У суді компанія може зажадати відшкодування упущеної вигоди, яку вона могла б отримати, якби продала свій газ за ринковою ціною. Це близько $ 130 млн. Крім того, "Карпатигаз" може зажадати і компенсації за вимушене зберігання газу в підземному сховищі.
- Актуальне
- Важливе