Ринок оцінки знову намагаються монополізувати, - ЗМІ
Ринок податкової оцінки під загрозою переділу. Фонд держмайна створив для перевірки ринку спеціальну комісію, мета якої - розробити механізм, який дозволив би нівелювати можливість заниження оцінки вартості об'єктів
В неї увійшли представники фонду, міністерств юстиції, фінансів, економічного розвитку і торгівлі, Державної фіскальної служби (ГФС), Нацбанку, Держагентства з питань електронного урядування та профільних громадських організацій, пише газета "Капитал".
ГФС пропонує проводити автоматизований моніторинг результатів оцінки, а майно оцінювати за допомогою програмного забезпечення (ПО). Але оцінювачі вважають, що такий крок призведе до монополізації ринку.
Як пише газета в цей рік виявився бурхливим для ринку оцінки. Правила роботи змінювалися кілька разів.
Наприклад, з 1 серпня 2014 на ринку податкової оцінки могли працювати тільки ті фахівці, які пройшли навчання в ФДМУ та отримали відповідний сертифікат. Фонд надавав документи оцінювачам, які уклали ліцензійні угоди з приватним Українським інститутом управління якістю в оціночної діяльності. Роялті відомства за послуги з надання ПО і програми управління якістю становило 80% від отриманої винагороди. Але така система роботи існувала недовго.
Вже в кінці серпня Кабмін скасував ці правила, і займатися податковою оцінкою змогли всі охочі. Фахівцям потрібно було лише подавати дані в ФДМУ, який повинен вносити їх в єдину базу і може контролювати правильність проведення оцінки.
У листопаді фіксальна служба письмово поскаржилася тодішньому віце-прем'єр-міністру Володимиру Гройсману, що оцінювачі і раніше занижують вартість майна, а це призводить до скорочення надходжень до бюджету.
ГФС в листі пропонує проводити автоматизований моніторинг результатів оцінки, а майно оцінювати в єдиній програмі, що дозволить мінімізувати вплив фахівця.
Розробити ПО запропонував заступник голови Державного агентства з питань електронного управління Віктор Івченко, чоловік екс-глави секретаріату президента і колишнього губернатора Київської області Віри Ульянченко.
Оцінювачі ініціативою фіскалів незадоволені.
"Фактично йдеться про спроби створення нового, третього за рахунком, регулятора на ринку", - вважає президент Асоціації фахівців банківської оцінки Сергій Фролов.
За словами голови Українського товариства оцінювачів Олексія Амфітеатрова, визначити ринкову вартість нерухомості за допомогою програми практично неможливо: ціни на квартири можуть істотно відрізнятися навіть в одному мікрорайоні, додає він.
"Житло може перебувати в новобудові або хрущовці", - наводить приклад експерт, будучи впевненим, що такий крок знову призведе до монополізації ринку.
- Актуальне
- Важливе