В Чечні продовжують руйнувати будинки родичів учасників атаки на Грозний
Родичі учасників атаки на чеченську столицю Грозний звертаються до правозахисників з проханням допомогти покинути Росію. У п'ятницю, за даними правозахисників, був зруйнований черговий будинок родичів імовірного бойовика. Це сталося одразу ж після того, як Володимир Путін назвав такі дії і заклики до них незаконними
У ніч з 18 на 19 грудня в селі Кошкельди Гудермесського району Чечні невідомі за допомогою бульдозера зруйнували будинок родичів одного з передбачуваних учасників підпілля, розповів РБК старший Зведеної мобільної групи правозахисників в Чеченській Республіці Сергій Бабинець, передає Еспресо.TV.
У суботу правозахисники приїхали в Кошкельди, щоб перевірити інформацію про знесення будинку сім'ї Шамаєва. На місці Бабинець і його колега Дмитро Дмитрієв дійсно виявили руїни зі свіжими слідами від бульдозера. Відповідні фотографії вони опублікували на своїх сторінках в соцмережах.
Мешканці сусідніх будинків підтвердили правозахисникам, що невідомі знесли будинок за допомогою важкої будівельної техніки в ніч на 19 грудня, але про деталі говорити відмовилися.
"Нам тільки сказали, що самі мешканці будинку давно виїхали за кордон", - уточнює Бабинець.
Як розповів голова правління правозахисної організації "Меморіал" Олександр Черкасов, до рпрес-конференції Путіна таких випадків зафіксовано дев'ять. Багато з тих, хто звертається до правозахисників, просять не називати своїх імен з міркувань безпеки, але кілька випадків зафіксовані на фотографіях, підкреслює Черкасов.
Фото: Слон.ру
Він відзначив, що залякування повстанців з боку влади Чечні з метою придушити підпілля може мати зворотній ефект.
"Якщо завдання спецслужб знижувати мобілізаційний потенціал підпілля, то ці методи будуть мати швидше зворотний ефект", - вважає Черкасов. Федеральна влада в боротьбі з чеченським підпіллям зробили акцент на місцевих силовиків саме для того, щоб останні діяли більш вибірково, з урахуванням чеченських реалій, пояснює він. "Сім'ї бойовиків далеко не завжди поділяють погляди молодих прихильників радикального салафітского ісламу, але коли на них чиниться такий тиск, передбачити їх реакцію важко. А витіснені з регіону, вони опиняться в будь-якому іншому регіоні країни, де оперативний контроль, подібний до того, який здійснюють розставлені Кадировим начальники районних відділів поліції, стане неможливий", - констатує Черкасов. На його думку, це скоріше негативно позначиться на ефективності боротьби з тероризмом.
Крім того, за словами Черкасова, в сім'ях, які звернулися до правозахисників, вісім неповнолітніх дітей.
"Які до них можуть бути претензії? І якщо це не підконтрольні Кадирову люди роз'їжджають по території Чечні зі зброєю та будівельною технікою, то хто тоді контролює обстановку в Чечні?" - обурюється правозахисник.
За словами Бабинця з Зведеної мобільної групи, деякі з чеченців, постраждалі в результаті знесення будинків, вже звернулися в різні правозахисні організації з проханнями посприяти їх переселенню за межі Росії.
В ефективність перевірки за фактами незаконного руйнування жител, яку, за словами Путіна, проводять "відповідні правоохоронні органи", правозахисники не вірять. З практики роботи в Грозному навіть рядові чеченські силовики, підозрювані в посадових злочинах, просто ігнорують виклики слідчих з особливо важливих справ СКР, говорить Бабинець. Сам правозахисник разом з колегами продовжує роботу в республіці, незважаючи на підпал невідомими їхнього офісу в центрі Грозного після мітингу на підтримку дій Кадирова по боротьбі з тероризмом. На зборах жителів чеченської столиці перші особи республіки звинувачували групу Бабинця, створену з ініціативи члена РПЛ Ігоря Каляпіна, в підтримці тероризму і роботі в інтересах країн Заходу.
Каляпін пов'язав таку реакцію влади Чечні зі своїм зверненням в Слідчого комітету Росії з проханням провести перевірку закликів Кадирова карати сім'ї повстанців за злочини їхніх родичів.
Нагадаємо, 18 грудня на прес-конференції телеведуча Ксенія Собчак попросила президента Росії Володимира Путіна роз'яснити, що означали слова глави Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, який після недавнього теракту в Грозному заявив, що сім'ї бойовиків будуть видворені з Чечні без права на повернення. У відповідь Путін заявив, що виселення родичів учасників терактів незаконне, однак згадав, що таку практику використовують в Ізраїлі, та про "легалізацію тортур" у США.
"Як правило, родичі людей, які здійснюють теракти, знають про це, це як мінімум, в переважній більшості випадків. Але це не дає права нікому, в тому числі і керівнику Чечні, права на якісь досудові розправи. Тут абсолютно точно з вами згоден. І більше того, відповідні правоохоронні органи зараз проводять з цього приводу попередню перевірку. Хто були ті люди, які спалили будинки, знищили родичів терористів, це потрібно з'ясувати, тому що це були люди в масках. Сама заява Кадирова могло бути й просто емоційним, а цим міг хтось і скористатися. [...] Якщо ми будемо виходити за рамки закону, це приведе нас до хаосу", - сказав Путін.
Нагадаємо також, 4 грудня вночі в центрі Грозного пролунав вибух, підірвали автомобіль ДПС. В місті оголосили режим контртерористичної операції. Бойовики захопили будинок друку, де внаслідок обстрілів з боку силовиків виникла пожежа. Перестрілки між повстанцями та правоохоронцями тривали протягом кількох годин.
Згодом лідер Чеченської республіки Рамзан Кадиров повідомив про ліквідацію семи осіб, які знаходилися в будинку друку, однак інша група повстанців зайняла будівлю однієї зі шкіл Грозного. Однак і її протягом кількох годин "зачистили". Як повідомив Кадиров, під час контртерористичної операції було знешкоджено дев'ятьох повстанців.
В свою чергу, під час операції у Грозному за офіційними даними загинули 10 силовиків, ще 28 отримали поранення. Однак, за даними чеченських ЗМІ, втрати серед кадирівських правоохоронців значно вищі - до 70-8 осіб.
- Актуальне
- Важливе