Російське духовенство всерйоз задумалось над створенням "православного банку"
Представники російського духовенства хочуть створити православну фінансову систему і православний банк
Зокрема, з проханням взяти участь у формуванні такого банку до глав декількох регіонів Росії звернувся глава Синодального відділу по взаємодії Церкви і суспільства Московського патріархату Всеволод Чаплін, передає Еспресо.TV з посиланням на "Известия".
На думку останнього, система банків, яка діє сьогодні, "працює врозріз з християнськими заборонами на займається лихварством" і демонструє "руйнівні, згубні тенденції". У свою чергу православний банк повинен "стати перепоною на шляху хаосу, руйнуванню і анархії".
Головна відмінність православного банку від існуючих полягатиме в тому, що він не буде видавати кредити і приймати вклади. Основна мета банку - посередництво між православними інвесторами. У майбутньому православні банкіри запропонують формувати капітали банків золотом.
Повідомляється, що головними принципами православного банку повинні стати "відсутність позикового відсотка", а винагорода від інвестицій в спільні проекти повинні залежати від прибутковості підприємства. Планується, що банк не буде вкладати гроші в сфери, що не відповідають етичним принципам, як приклади наводяться: гральний бізнес, тютюн, розпусні розваги і наркотики.
Управління банком буде доручено незалежною від акціонерів команді фахівців, яка стане здійснювати свою діяльність на підставі довіреності. Банк в цілому заявлений як низькоризиковий.
Крім банку в рамках православної фінансової системи також планують створення відповідних інвестфондів і власне компаній, в рамках яких передбачається фінансування реального сектору економіки. Також планується розвиток спеціальної інфраструктури: керуючі, консалтингові, юридичні, страхові компанії, а також створення торгового майданчика для об'єднання "православних підприємців" і формування партнерського бізнес-середовища.
За словами одного з авторів концепції "православної фінансової системи", члена комітету з інвестиційної політики Торгово-промислової палати РФ Дмитра Любомудрова, поки передбачається, що капітал банку буде приблизно 400 млн рублів і розділений як мінімум на 11 рівних пакетів, щоб кожен був менше 10% .
"У православній фінансовій системі є схожість з ісламськими банками, але це тільки схожість. І мова йде не про подібності або відмінності. Ми не можемо спиратися на західні системи ні в чому, ні на MasterCard з Visa, ні на SWIFT, ні на щось ще, - говорить Любомудров. - Таких низькоризикових спецбанків, що працюють за спеціальною технологією, має бути багато. Ми будемо намагатися впровадити його і в інших країнах - російський світ не обмежується Росією. Якщо говорити про християнські цінності, то така система може і в Європі працювати".
Тим часом начальник аналітичного управління банку БКФ Максим Осадчий зазначає, що ініціатива створення такого банку здається кон'юнктурною, як відповідь на санкції, які закрили доступ на західний ринок капіталу.
"Цікаво, що серед заборонених об'єктів фінансування згадується виробництво і торгівля тютюном, тоді як РПЦ успішно безмитно імпортувала тютюн і алкоголь в 1990-х, - каже експерт. - Крім того, Московський патріархат є великим акціонером банку "Пересвєт", що заробляє на позиковому відсотку. В раду директорів банку "Пересвєт" свого часу входив і нинішній патріарх Кирил. Також Московський патріархат є співзасновником столичного банку "Банкхаус Ербе" (до 2008 року Міжнародний банк храму Христа Спасителя), який спеціалізується на обслуговуванні VIP-клієнтів".
Невдалою ідея створення православного банку здається і протодиякону Російської православної церкви Андрею Кураєву.
"Сама ідея створення православного банку в умовах наближення банківської кризи дуже погана, тому що досить велика ймовірність того, що банк буде проблемним, як і багато інших в 2015 році. Уявіть собі ошуканих або скривджених інвесторів або клієнтів, які пікетують православний банк. Однієї цієї думки достатньо, щоб поховати цю ідею, - каже Кураєв. - Ця ідея не нова - в СРСР існувала каса взаємодопомоги. На жаль, історія і сучасність не дають впевненості в тому, що всі православні руки намагнічені не так, що гроші прилипають, а зовсім навпаки, відскакують. Тому, дивлячись на наших чиновників, олігархів та інших, що люблять називати себе православними, не можу, дивлячись в їх чесні обличчя, сказати, що будуть збережені гроші, а не перейдуть їхнім дітям. Те, що Московська патріархія зараз є співвласником банків, мені не подобається. Я розумію, коли серйозний і великий холдинг типу "Газпрому" організовує свій банк. Церква хіба бізнес-контора?"
- Актуальне
- Важливе