Українські канали оштрафують за трансляцію російського "мила" у денний час
Нацрада провела позапланову перевірку телеканалів, які показували російські серіали без позначок та в заборонений час
Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на "Телекритику".
Нацрада склала адмінпротоколи про показ на ICTV, Новому каналі, НТН та "Україні" фільмів і серіалів із порушенням умов прокатних посвідчень і передасть матеріали до суду. Відповідні рішення Нацрада ухвалила на засіданні 15 квітня. Символічні штрафи мають спонукати мовників до діалогу з Держкіно щодо визначення індексів аудиторії.
Телеканали порушили умови прокатних посвідчень: трансляції в ранковому й денному ефірах фільмів і серіалів з обмеженою віковою аудиторією, які дозволяється демонструвати лише у вечірній час, а крім того відсутність або невідповідність позначок класифікації аудиторії під час показу цих фільмів і серіалів.
Позапланова перевірка телеканалу ICTV зафіксувала показ восьми фільмів і серіалів із порушеннями умов прокатних посвідчень:
Позапланова перевірка Нового каналу зафіксувала показ двох серіалів із порушеннями умов прокатних посвідчень:
Позапланова перевірка телеканалу НТН зафіксувала показ семи фільмів і серіалів із порушеннями умов прокатних посвідчень:
Позапланова перевірка телеканалу "Україна" зафіксувала показ шести серіалів і фільмів із порушеннями умов прокатних посвідчень:
Член Нацради Владислав Севрюков розповів, що підставою для перевірок були скарги громадян, особливо на трансляцію серіалів "Бригада" на ICTV й "Слід" на "Україні" в ранковий і денний час.
Представники телеканалів погодилися з тим, що вони порушують умови прокатних посвідчень. І пояснили чому. "Умови придбаних нами прав на контент передбачають прем'єрний показ і повтор протягом 24 годин. З матеріалів перевірки вбачається, що всі порушення були в ранковий або денний час - тобто це був повтор після прем'єрної трансляції. Насправді це проблема, що і як із цим робити. Треба або міняти систему позначок та умови демонстрування фільмів, або якось впливати на правовласників щодо умов повторного показу", - пояснив юрист телеканалу ICTV Костянтин Панасюк.
Водночас він визнав, що не є нормальним транслювати об 11-й ранку серіал "Бригада".
Юрист телеканалу "Україна" Євген Буцан вкотре нагадав членам Нацради про незгоду телеканалів із Державним агентством з питань кіно щодо індексів вікової аудиторії, які Держкіно присвоює фільмам і серіалам: "Проблема не лише у визначенні індексів та в обмеженні показу в часі, а й у формуванні чітких критеріїв для присвоєння цих індексів. Наприклад, на продукт, який у США та Європі йде без обмежень, нам у (прокатних посвідченнях) видають аудиторію "18".
Думку про недосконалість системи прокатних посвідчень Держкіно поділяє і представник каналу НТН, директор із розвитку мережі мовлення медіагрупи "Інтер" Олександр Кравцов: "Ми зараз підбираємо фільми для закупівлі, от тільки індекс їм присвоюють після того, як ми купимо - ось у чому проблема".
Тим часом Нацрада, телеканали й Держкіно вже почали працювати над змінами підходів до присвоєння індексів аудиторії та позначок. Як повідомив голова Нацради Юрій Артеменко, 14 квітня відбулася перша зустріч сторін на цю тему, під час якої домовилися, що голова Держкіно Пилип Іллєнко протягом кількох днів сформулює пропозиції Держкіно, а з боку мовників пропозиції збере та уніфікує виконавчий директор Індустріального телевізійного комітету Ігор Коваль.
"Ситуація з індексами глядацької аудиторії застаріла - так вважаємо й ми, й голова Держкіно. Зараз ведеться робота над критеріями визначення глядацької аудиторії, й після цього ситуація поліпшиться", - висловила впевненість юрист Нового каналу Катерина Мороз.
"Ми про позначки з вами довго не говорили. Тут ідеться про те, що ви якось хочете заповнити ефір і порушуєте закон. Тому або ви свідомо відмовитеся порушувати, або вас штрафи примусять, або ви зміните систему індексів аудиторії", - сказав представникам каналів Юрій Артеменко.
От тільки навряд чи штрафи, які може присудити суд за зверненням Нацради, якось вплинуть на ситуацію. Адже відповідно до статті 164-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення умов розповсюдження й демонстрування фільмів, передбачених прокатним посвідченням, накладається штраф у розмірі від 340 до 595 грн. з конфіскацією фільмокопій та грошей, отриманих від демонстрування, продажу або передачі в прокат, а за повторне порушення протягом року - від 595 до 1190 грн. із конфіскацією. Для телеканалів ці суми не є суттєвими. Між іншим, штрафи накладатимуться навіть не на канали, а на відповідальних осіб, оскільки це адміністративна відповідальність. Наприклад, на каналі "Україна" адмінпротокол складено на операційного директора Вікторію Корогод.
Втім, попри те, що телеканали масово показують у денному ефірі повтори вечірнього продукту, Нацрада склала лише чотири адмінпротоколи. Все впирається в людські та часові ресурси. "Для щоденного моніторингу і щоденних перевірок у нас не вистачить працівників і часу", - пояснює Владислав Севрюков.
- Актуальне
- Важливе