"Путін намагався підірвати віру в американську демократію": головні тези з доповіді американських спецслужб

8 січня, 2017 неділя
10:57
Зміст

Федеральне бюро розслідувань (ФБР), Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) і Агентство національної безпеки (АНБ) представили несекретну частину доповіді "Оцінка дій та намірів Росії в зв'язку з минулими виборами в США". Спецслужби вважають доведеним фактом, що президент Росії Володимир Путін особисто віддав наказ почати кампанію по втручанню в вибори. Пропонуємо вашій увазі головні тези документу

Мотиви Кремля

У доповіді наголошується, що спецслужби прийшли до високого ступеня впевненості, що президент Росії Володимир Путін особисто віддав наказ почати в 2016 році кампанію, націлену на президентські вибори. Основними цілями цієї кампанії в документі називаються "підрив суспільної віри в американський демократичний процес", а також дискредитація кандидата від демократів Хілларі Клінтон і нанесення шкоди її виборності і президентським перспективам. Крім того, в розвідці прийшли до думки, що Москва віддавала явну перевагу Дональда Трампа, в кінцевому підсумку одержавшем перемогу на виборах.

У документі стверджується, що Путін і російський уряд намагалися поліпшити шанси Трампа, негативно виставляючи Клінтон на його тлі.

Американські спецслужби також вважають, що, намагаючись вплинути на підсумок виборів, Кремль переслідував свою довгострокову мету, яка полягає в "підриві очолюваного США ліберально-демократичного ладу". "Путін і інші високопоставлені російські чиновники бачать в ньому загрозу Росії та влади Путіна", - йдеться в доповіді.

У документі йдеться про особисту неприязнь Путіна до Клінтон, пов'язаної з тим, що колишня держсекретар США підтримувала російські протести 2011-2012 років. Крім того, спецслужби підозрюють, що Путін "тримає зуб» на Клінтон, так як "майже напевно" знав про її "зневажливі коментарі" на його адресу.

Американська розвідка побачила і інші мотиви російського втручання. З точки зору спецслужб, Москва бачила в обранні Трампа спосіб створити міжнародну коаліцію по боротьбі з терористичною організацією "Ісламська держава". Крім того, в документі зазначається, що у Путіна в минулому був позитивний досвід щодо співпраці із західними політиками, чиї бізнес-інтереси робили їх більш розташованими до Росії, наприклад, з колишнім канцлером ФРН Герхардом Шредером і екс-прем'єром Італії Сильвіо Берлусконі.

Хто і як намагався вплинути на кампанію в США

Автори доповіді вважають, що, хоча використання Росією витоків під час президентської кампанії є "безпрецедентним", в цілому Москва використовувала традиційну для себе стратегію. Вона, за даними спецслужб, включає в себе проведення операцій, таких як кібератаки, супроводжуваних зусиллями російського уряду, державних ЗМІ, сторонніх посередників і проплачених користувачів соцмереж. Російські кампанії, йдеться в документі, спочатку розроблені таким чином, щоб влада могла заперечувати будь-яку причетність до них завдяки використанню великої кількості "агентів впливу".

Російська влада використовували подібну схему не тільки для втручання у вибори в США, говориться в документі. Зокрема, схожі інструменти застосовувалися при кібератаці на сервери Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), під час якої стався витік документів, в тому числі, пов'язаних з американськими спортсменами.

У доповіді стверджується, що російські спецслужби збирали дані на представників двох найбільших партій, мозкові центри (think tanks) і лобістські угруповання, які, на їхню думку, будуть формувати політику США. У липні 2015 року російська розвідка отримала доступ до мереж національного Комітету Демократичної партії (DNC) і зберігала доступ до них як мінімум до червня 2016 року, вважає американська розвідка.

У березні 2016 року Головне розвідувальне управління (ГРУ) Міноборони Росії організувало кібератаки з метою вплинути на хід кампанії в США. В результаті зловмисники змогли зламати поштові скриньки членів Демпартії США та інших політиків. До травня ГРУ змогло отримати велику кількість даних Демпартії. Російські хакери також збирали дані на пов'язані з республіканцями структури, але не розкривали їх.

Автори документа "з високою долею впевненості" стверджують, що ГРУ використовувала хакера Guccifer 2.0, а також сайти DCLeaks.com і WikiLeaks, щоб зробити публічними вкрадені дані і поширити їх в медіа. Отримані в результаті злому відомості стали з'являтися на сайті DCLeaks.com з червня.

Guccifer 2.0, який стверджував, що є незалежним румунським хакером, неодноразово протягом президентської кампанії робив суперечливі і помилкові заяви про його ймовірну російської приналежності. Звіти показують, що більше однієї людини свідчили, що Guccifer 2.0 контактував з журналістами.

Спецслужби також вважають, що ГРУ передала свої дані WikiLeaks. У доповіді передбачається, що російська влада вибрали для публікації витоків саме WikiLeaks, так як організація створила навколо себе репутацію «надійного джерела». Потрапили на її сайт дані не містять очевидних фальшивок, вказується в документі.

У доповіді звертається увага, що Володимир Путін сам називав важливим фактом публікацію витоків саме на WikiLeaks. Крім того, автори документа нагадали, що спонсорується державою канал RT активно співпрацював із засновником організації Джуліаном Ассанжем. Канал, в тому числі, називав себе "єдиним російським медіа, яке є партнером Wikileaks".

За даними спецслужб, Росія вивчала виборчий процес в США, в тому числі, пов'язані з ним технології, з початку 2014 року. Російська розвідка змогла отримати доступ до певних даних виборчих комісій, в тому числі на рівні цілих штатів. При цьому втручання ніяк не вплинуло на підрахунок голосів.

Для впливу на хід американських виборів, активно використовувалася «державна пропагандистська машина», що включає в себе місцеві ЗМІ, видання, орієнтовані на аудиторію за межами Росії - агентство Sputnik і телеканал RT, а також "мережу псевдодержавності тролів". Державні медіа присвячували Трампу позитивні публікації, в той час як Клінтон - негативні.

Агентству Sputnik і телеканалу RT присвячено окремий додаток до документа під заголовком "Кремлівська ТВ намагається вплинути на політику і роздути невдоволення в США".

На підтримку Трампа відкрито висловлювалися російські політики, журналісти та актори, відзначили в спецслужбах. Наприклад, телеведучий Дмитро Кисельов, який в доповіді називається "головним пропагандистом Путіна", називав Трампа жертвою американського істеблішменту і нечесних процедур, які потрібні, щоб перешкодити обранню республіканця через його бажання працювати з Росією.

Які докази має американська розвідка

Доповідь була підготовлена ​​з урахуванням тих даних, якими американські спецслужби мали на 29 грудня 2016 року. Опублікований звіт - це розсекречена версія доповіді, що має високу секретність. Висновки обох документів ідентичні, проте в опублікованому варіанті відсутня певна супроводжує інформація, в тому числі особливі дані розвідки.

"Багато з ключових висновків в документі спираються на комплекс повідомлень від різних джерел, які поділяють наше розуміння російського поведінки", - йдеться в звіті. Відомості про російські дії, в тому числі конкретні кібератаки, були підтверджені незалежними один від одного джерелами. Деякі судження в доповіді ґрунтуються на аналізі поведінки лояльних російській владі політиків, державних медіа та користувачів соцмереж, які, на думку авторів доповіді, підзвітні Кремлю.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
19 травня
10:20
У Херсоні комунальники відновили комунікації у пошкоджених російськими авіабомбами житлових будинках
10:14
шахед
Росіяни вночі атакували Одещину: через падіння уламків БПЛА є руйнування
10:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Власний український ВПК — це пріоритет номер 1, 2 і 3
09:57
Ексклюзив
Маріуполь
Корупція, беззаконня та тиск на населення: журналіст Осиченко про ситуацію у Маріуполі
09:43
Росіяни не вивозять свою знищену техніку з Криму: у чому причина
09:40
Вулкан Маунт Марапі в Індонезії
В Індонезії сталося виверження вулкана Ібу: із семи прилеглих сіл евакуювали мешканців
09:35
Ексклюзив
Український військовий
На кожного українського воїна йде десять, - російського м’яса: командир екіпажу БПЛА 4-ї БрОП "Рубіж" про нестачу в армії та мобілізацію
08:55
Румунія, прапор Румунії
Румунія розшукує екіпаж затонулого судна у Чорному морі
08:31
Атака шахедів, ЗСУ
Повітряні сили за ніч знищили усі "шахеди", які РФ спрямувала для атаки на Україну
08:22
Денис Берінчик
Боксер Берінчик здолав мексиканця Наваррете і став чемпіоном світу у легкій вазі за версією WBO
08:22
окупанти Маріуполь
На ТОТ Луганщини окупанти позбавили місцевих компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло
08:20
Ексклюзив
Джо Байден
США будуть намагтися переконувати країни Глобального Півдня, щоб вони підтримали мирний план України, - професор Айзенберг
08:07
OPINION
Юрій Бутусов
Деякі бригади купують власним коштом навіть патрони
07:53
Дональд Трамп
Вибори у США: Трамп вимагає у Байдена пройти перевірку на наркотики перед дебатами
07:38
У декількох регіонах РФ пролунали вибухи: у Краснодарському краї палає НПЗ
07:13
Інфографіка
втрати окупантів
Крилата ракета, 48 артсистем і 1210 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
02:38
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик переміг Ф'юрі та став абсолютним чемпіоном світу
02:14
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція бою за титул абсолютного чемпіона світу
2024, субота
18 травня
23:39
Молдова
Військові США прибули на навчання у Молдову
23:11
ЗСУ
Сили оборони проводять заходи щодо стабілізації ситуації та перегрупування на окремих ділянках Харківському напрямку, - Генштаб
21:47
Олександр Усик
Усик - Фʼюрі: букмекери дали фінальний прогноз на супербій
21:43
Ексклюзив
Військові навчання ЗСУ
США побоюються того, що будуть втягнуті у російсько-українську війну, - професор Айзенберг
20:29
Колишній вагнерівець
Ексвагнерівець, який воював в Україні, напав на 12-річну дитину у Волгограді, - ЗМІ
20:06
OPINION
Ігор Гулик
П’ятирічка Зеленського
19:58
Оновлено
обстріл Харків
Окупанти вдарили по житловому сектору у Харкові: постраждали 5 людей
19:47
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
19:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 травня: долар знову дорожчий за 40 грн
19:26
Володимир Зеленський
Росіяни, як і у 2022 році, розраховували на швидке просування, - Зеленський про Харківський напрямок
19:16
Ексклюзив
Еммануель Макрон
Запрошення Росії в Нормандію з боку Макрона є серйозною політичною помилкою, - дипломат Шамшур
19:06
Інтерв’ю
Депортація кримських татар.
Вісімдесят років болю. Історія депортації кримських татар
19:00
Архип Куїнджі
"Україна, а не Малоросія". Чому Архип Куїнджі – саме український художник?
18:44
Оновлено
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
"Динамо" впевнено перемогло "Кривбас". Результати і розклад 29-го туру УПЛ
18:43
окупант, армія рф
На окупованих територіях вчителі не мають броні від мобілізації, - Центр нацспротиву
18:30
на фото прикордонник
"Були усі можливості все зробити безпечно та вчасно": що про мінування та фортифікації розповіли в інженерному батальйоні на півночі Харківщини
18:03
OPINION
Ольга Лень
Китай хоче перемоги в Україні
17:58
Ексклюзив
Карта бойових дій: Харківщина
Ворогу не вдалося просочитися у глибину оборони наших військ: військовослужбовець ЗСУ Тимочко про ситуацію під Вовчанськом
17:53
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Буде корисним в Україні: Франція розробляє методику захоплення ворожих окопів "ультраневидимими" бійцями
17:53
Вовчанськ та його південно-західні околиці (станом на 18.05.2024)
DeepState каже про втрату ще одного села біля Вовчанська, РФ говорить про два
17:22
напад з ножем
На Дніпропетровщині військовозобовʼязаний намагався зарізати сержанта з ТЦК
17:19
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі наклала вето на закон про "іноагентів"
Більше новин