live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Роль аудиторів у держзакупівлях

Сьогодні система публічних закупівель переживає переломний момент: в минуле відійшли паперові тендери, а сам процес став максимально відкритим

При цьому, незмінним залишилась необхідність контролю за проведенням закупівель, адже ніхто не застрахований від недоброчесного учасника чи замовника. 

9 листопада 2017 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект 4738-д, що є ще однією маленькою перемогою  системи ProZorro. Що він нам пропонує? Розширення кола повноважень Державної аудиторської служби України (далі ДАСУ) у сфері публічних закупівель, що дозволить їй ефективніше боротись з тендерними схемами в системі.

Хто такі аудитори і які повноваження мають?

Ситуація сьогодні така, що у закупівлях не вистачає, по-перше, чіткого механізму реагування на порушення. По-друге, перевірки здійснюють постфактум, тобто тоді, коли вже важко щось змінити. І, безумовно, необхідна зміна санкцій щодо порушників: не лише рекомендації, але й реальне покарання.

З прийняттям правок до закону “Про публічні закупівлі” чимало “розмов” просто зникне, адже  ДАСУ зможе ефективно перевіряти закупівлі та штрафувати порушників. 

Основна концепція моніторингу закупівель полягає в тому, що представники ДАСУ будуть здійснювати аналіз процедур закупівель та надавати висновки, які мають на меті усунення можливих порушень законодавства, без того, щоб призупиняти саму процедуру закупівель. При цьому, замовники отримають можливість надавати пояснення чи аргументовані заперечення, а також оскаржувати висновки ДАСУ в суді. Органи ДАСУ зможуть проводити перевірку окремих процедур закупівлі, якщо замовники не заперечуватимуть проти цього, або якщо їх заперечення будуть необґрунтованими.

Згідно із законопроектом 4738-д, обмін інформацією між контролюючим органом та замовником під час моніторингу буде здійснюватись в електронній формі. Для цього аудитори отримають власний електронний кабінет у системі ProZorro.

Щоб підвищити рівень ефективності перевірки, в систему буде інтегровано ризик-індикатори, які дозволять автоматично виявляти підозрілі закупівлі.

Прозорість моніторингу та підзвітність аудиторів дозволяє  мінімізувати корупційні ризики, адже все спілкування між представником ДАС та замовником буде відбуватись лише через електронний кабінет, а всі прийняті рішення будуть оприлюднені.

Все просто, чітко і зрозуміло: 

  • Представники ДАСУ протягом 15 робочих днів можуть здійснювати перевірку закупівлі
  • Для усунення виявлених порушень буде надаватись 5 робочих днів
  • В разі не виконання та не надання захисної аргументації - штрафні санкції
  • Замовник  отримує  право оскаржити висновок аудиторів в суді

Навіщо публічним закупівлям моніторинг? 

Про це найкраще скажуть цифри: у 2016 році у кожній другій тендерній угоді ДАСУ виявляла порушення. Загалом, виявлено порушень на 22 мільярди гривень. При цьому, якщо у 2016 році контролери змогли запобігти порушенням на 4,7 млрд гривень, то у 2017 році — лише на 2,7 млрд гривень. На превеликий жаль, виконують рекомендації одиниці, а все це втрата коштів, в першу чергу, державного бюджету. 

Тому розширена сфера повноважень ДАСУ дасть змогу аудиторам ефективніше виконувати свою роботу: реагувати на виявлені в тендерах порушення, розкривати та зупиняти тендерні схеми. Адже краще попереджати порушення, аніж потім боротися з їх наслідками.

Антон Припіченко

керівник майданчику SmartTender.biz

 

новини партнерів

20 жовтня, 2018 субота

20 жовтня, 2018 субота

19 жовтня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати