live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

СБУ попереджала Януковича про загрозу від Росії за рік до окупації Криму


фото: krymr.org
Керівництво СБУ попереджало Віктора Януковича про загрозу російської інтервенції ще у січні 2013 році - за понад рік до початку окупації Росією українського Криму

Про це заявив у Оболонському райсуді Києва під час засідання у справі про держзраду Януковича прокурор Руслан Кравченко, передає "Українська правда".

Прокурор зазначив, що розсекречені документи СБУ спростовують твердження адвокатів Януковича про те, що на посаді голови держави він не знав про російську загрозу.

"Сторона обвинувачення має документи, які спростовують ці твердження. Вони були розсекречені Службою безпеки лише 19 березня 2018 року, надійшли до сторони обвинувачення 20 березня і 17 квітня відкриті стороні захисту. Лист від голови СБУ від 15 січня 2013 року містить резолюцію та підпис Януковича. У ньому йдеться про те, що при президенті РФ створено міжвідомчу групу, яка мала забезпечити економічну, гуманітарну та політичної інтервенції України", – сказав Кравченко.

За словами прокурора, міжвідомчу групу координували голова Адміністрації президента Росії Сергій Іванов, віце-прем'єр-міністр Владислав Сурков і голова Служби зовнішньої розвідки Михайло Фрадков. На понад 50 сторінках описана діяльність фінансово-промислових груп і громадських організацій, підконтрольних спецслужбам РФ, які вже у 2013 році становили загрозу нацбезпеці України. 

Суддя Владислав Дев'ятко уточнив, що лист за підписом на той час голови СБУ Ігоря Калініна містить дані розвідки про загрози агресивної експансії з боку російського капіталу та про стратегію російської влади щодо поновлення контролю над Україною для експансії на євразійському напрямку.

Так, російські компанії вже домінували у сфері газу, енергопостачання, нафтопереробки, оптово-роздрібної реалізації нафтопродуктів, безпровідного зв’язку. Зростала їхня частка у суднобудівній і машинобудівній галузях фінансово-банківській сфері, страховому ринку та ринку цінних паперів, морегосподарському комплексі. Вони прагнули заволодіти землями сільськогосподарського та рекреаційного призначення в Україні.

Передбачалося, що міжвідомча група створить базу для тиску на Україну в питанні вступу до Митного союзу і створення українсько-російських компаній на базі державних монополій України, щоб не допустити прихід західних інвесторів.

У гуманітарній сфері передбачалася активізація робота з росіянами за кордоном, консолідація проросійських неурядових організацій для міждержавного об'єднання України й РФ за координацією Федерального агентства у справах СНД, вивчення слабких сторін України, розширення мережі російських центрів, поширення російської мови й освіти.

Також ішлося про збір підписів на проведення референдуму щодо конфедеративного міждержавного об'єднання України й РФ.

Янукович завізував, щоб Калінін виконав заходи для відвернення загроз, які усе це несе.

За понад рік, 17 лютого 2014 року, тогочасний голова СБУ Олександр Якименко писав голові Адміністрації президента України Андрію Клюєву, що Росія активізує урядові та неурядові зусилля, щоб розпалювати сепаратистські настрої та нав’язати думку про необхідність втручання Росії у внутрішні справи України, а також пропагує ідеї автономії для сходу та півдня, федералізації України та звернення по допомогу до РФ.

"Янукович знав про це, але не відреагував", - сказав Кравченко.

Суд задовольнив клопотання прокурора і приєднав до справи ці документи - лист голови СБУ від 15 січня 2013 року про загрози нацбезпеці України з боку Росії та лист голови СБУ від 17 лютого 2014 року про загрозу територіальній цілісності України з боку Росії.

Адвокат Януковича Віталій Сердюк заявив, що вимагатиме розсекречення аналогічних документів про загрози у 2013-2014 роках з боку США та країн Європи.

новини партнерів

4 липня, 2020 субота

4 липня, 2020 субота

3 липня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати