live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Польщі вперше виплатять гроші потерпілому від операції "Вісла"

Близько 400 тис. злотих в якості відшкодування збитків, понесених внаслідок операції "Вісла", отримав громадянин Польщі, 85-річний мешканець Бещад. Це перший такий вирок в історії

Величезну суму компенсації юрист, який вів справу, порівнює із  виграшем у лотерею, тому заради безпеки дані клієнта не оприлюднюють, пише Наш Вибір, газета українців Варшави.

У 1947 році, коли в села приходило військо виселяти українців, на збори давали декілька годин. Дозволяли забрати те, що влізло на підводу. Адвокат Лукаш Куровський розповідає, що зазвичай про національність ніхто не запитував, відтак із сіл, де переважна більшість населення були українцями, примусово виселяли всіх, навіть поляків.

"Багато років по тому, коли клієнт розповідав про справу в суді,  в його очах бриніли сльози", -  говорить адвокат.

За 10 років після проведення операції "Вісла" рішенням повітової ради 1957 року залишені села було експропрійовано.

Читайте також: Як 150 тисяч українців у Польщі вигнали зі своїх домівок. Операція "Вісла"

За словами адвоката, саме на причинно-наслідковому зв’язку між вчиненою шкодою та виною держави зосереджувалась увага під час процесу.

"Ми  наголосили, зокрема за допомогою свідчень очевидців, що це була провина держави (тогочасної комуністичної Польської Народної Республіки - ред.). Насильно змусили залишити домівку, 10 років потому прийшли на ці землі й постановили, що село є безлюдним, і на підставі цього прийняли рішення про експропріацію", - розповідає адвокат.

Коли держава когось спочатку виганяє, "очищує" нерухомість, а згодом кілька років потому, з’являється урядовець і стверджує, що ці території є пустими, а отже їх можна конфіскувати, – зв’язок між діями держави та нанесеною шкодою очевидний.  Саме таке рішення й прийняв суд.

Судовий процес у справі відшкодування тривав аж 15 років. 

Довідка

У 1947 році з південних та центрально-східних територій Польщі прорадянський режим Болеслава Берута, якого називали "польським Сталіним", примусово виселяв населення українського походження. Внаслідок так званої операції "Вісла" з цих територій вивезено понад 140 тис. представників корінного населення.

 

новини партнерів

11 липня, 2020 субота

11 липня, 2020 субота

10 липня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати