live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Рада схвалила законопроект про функціонування української мови як державної за основу


фото: rada.gov.ua
Верховна Рада ухвалила за основу законопроект № 5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

За відповідне рішення проголосував 261 депутат, повідомляє Еспресо.TV.

Відповідно до законопроекту, українська мова визначається єдиною державною та прирівнюється до гімну, прапору та гербу. Тож публічне приниження чи зневажання української мови прирівнюється до наруги над державними символами.

Всі громадяни України повинні мати вільні можливості, щоб оволодіти українською мовою. Для здобуття високих посад у владних структурах, медичних, освітніх чи юридичних закладах від претендента вимагається вільно володіти державною мовою.

Докуменом передбачено створення Національної комісії зі стандартів державної мови, яка визначає правопис та стандарти та проводить іспити з державної мови й видає державні сертифікати про рівень володіння державною мовою).

Також, за злісне невиконання закону передбачена відповідальність. Для цього повинні бути створено посаду Уповноваженого із захисту державної мови, який має контролювати виконання закону та розглядати звернення громадян.

Читайте також: Штраф за відмову обслуговувати українською. Що може змінити закон про мову

Зазначимо, що законопроект ухвалили з деякими змінами, які було ухвалено під час засідання Комітету Ради. Ці зміни з трибуни парламенту озвучив голова комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький. 

Він зазначив, що цей законопроект дійсно стосується регулювання української мови, але стосується всіх мов, зокрема мов нацменшин. За його словами, Комітет схвалив кілька змін до проекту закону, враховуючи ухвалення інших законів, зокрема про освіту, а також про телебачення і радіомовлення. 

Тож, було внесено наступні зміни:

  • В тексті законопроекту слова "Центр української мови" та термінологію Центру української мови замінити на слова "Національна комісія зі стандартів державної мови".
  • Статтю 45 щодо Центру української мови вилучити, а її частину "компетенція центру" перенести в статтю 40 як нової частини третьої цієї статті, перший абзац якої викласти у наступній редакції: "до компетанеції Нацкомісії в частині підтримки стандартів української мови, перевірки та вдосконалення рівня володіння належать". 
  • Статтю 47 законопроекту вилучити, а її частини 2 и 3 додати до статті 40 як нову частину четверту у такій редакції: "до компетенції Нацкомісії в частині підтримання та вдосконалення української мови належать"
  • Статтю 51 про Службу мовних інспекторів вилучити та замінити всі згадки про неї відповідно на Уповноваженого із захисту державної мови.
  • Всюди в тексті слова ЗУ “Про нацменшини в Україні" замінити на слова "закон" у відповідних  відмінках.
  • Статтю 20 “Державна мова у телебаченні і радіомовленні” викласти в редакції чинної статті 10 закону “Про телебачення і радіомовлення”.
  • Статтю 17 викласти в редакції чинної статті 7 закону “Про освіту” додавши до нею частини 5 и 11 статті 17, передбачивши у перехідних положеннях, що додана таким чином норма з частини 5 статті 17 набуває чинності в 2025 році. (Вводиться обов’язкове складання ЗНО виключно українською з 2025 року).
  • Вилучити частину другу статті першої;
 

новини партнерів

19 вересня, 2020 субота

18 вересня, 2020 п'ятниця

19 вересня, 2020 субота

18 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати