live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені знайшли найдавніші сліди чуми у Європі. Кого вона вбила

Археологи зі Швеції, Данії та Франції виявили найстаріший в світі слід ДНК бактерії чуми Yersinia pestis в одному з колективних поховань на території південно-західної Швеції

Як пише Science Alert, поховання було зроблене приблизно 5100 років тому. Зараз це передмістя Фальчепінг.

В зубах однієї з покійних - дівчини приблизно 20 років знайшли фрагменти ДНК бактерії Yersinia pestis, більше відомої як чумна паличка. Трошки пізніше аналогічні сліди захворювання знайшлися в кістках інших померлих.

Науковці порівняли знайдений штамм з сучасним геномом чумної палички і з іншими знахідками минулих часів. З'ясувалося, що знайдений збудник чуми є як мінімум близьким родичем східноєвропейським формам чуми, які раніше вважалися предками для бактерій Yersinia pestis. Разом з тим, в її ДНК присутня безліч нехарактерних для інших різновидів мутацій.

Як констатують вчені, таке поєднання ознак характерно для мікроба, що швидко поширюється на нові для нього території. У випадку з чумою це, ймовірно, означало загальноєвропейську епідемію, яка сталася в ті часи.

Власні ДНК останків показали, що це були "чисті" європейці кам'яного віку, без домішки представників ямної культури, міграція яких на захід з прикаспійських і причорноморських степів незабаром приведе до глибоких змін на континенті та принесе чуму.

Саме у них був знайдений штам чумної палички, який досі вважався найдавнішим (4800 років), і не дивно, що вони могли познайомити з нею Європу. Однак нові дані свідчать, що епідемії були тут ще до появи мігрантів. 

За словами вчених, поселення, що існували на території сучасних Румунії, Молдови, України з населенням у 10-20 тисяч людей були величезні але неймовірно брудні. Орди гризунів, склади запасів та безліч інших факторів могли слугувати ідеальним інкубатором для розвитку епідемії, а та могла поширюватись торговими шляхами.

Дві гілки існуючих сьогодні штамів Y. pestis виділилися 5100 і 5300 років назад. Однак геном штаму зі шведського поховання виявився давнішим і належав до окремої гілки, що відокремилася близько 5700 років тому. Відповідно, загальний предок цих бактерій повинен був існувати і вбивати людей набагато раніше. Точний момент появи чуми залишається загадкою.

новини партнерів

‡агрузка...

15 жовтня, 2019 вівторок

14 жовтня, 2019 понеділок

15 жовтня, 2019 вівторок

14 жовтня, 2019 понеділок

13 жовтня, 2019 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати