Скільки найбагатші українці витратили на політику "вбілу": дослідження "Чесно"
7 лютого всеукраїнський рух "Чесно" оприлюднив дослідження, зіставивши фінзвіти партій і виборчі звіти самовисуванців зі списком ТОП-100 найбагатших українців за версією “НВ” та Dragon Capital
Дослідження представники руху "Чесно" оприлюднили на сайті організації.
Найбільше багатіїв фінансує “Опозиційну платформу – За життя”. Усі внески були зроблені минулого року, коли партія “підсилилася” Віктором Медведчуком і депутатами ВРУ восьмого скликання від “Опозиційного блоку”. 46-й за розміром статків громадянин України Медведчук у першому кварталі 2019 року перерахував ОПЗЖ 701 тис. грн і виявився найбільшим донором партії на той момент. У наступному кварталі він віддав партії ще 1,69 млн. Частину коштів ОПЗЖ Медведчуку повернула (найімовірніше, через наявність у нього податкового боргу).
У 47-го з-поміж вітчизняних багатіїв, нардепа та співвласника Inter Media Group Сергія Льовочкіна ОПЗЖ взяла лише 1,5 млн, а ще один його внесок на 1,69 млн віддала назад (напевно, теж через наявність у донора податкового боргу). 1,69 млн партії переказала сестра Льовочкіна – Юлія Льовочкіна.
По 1,6 млн грн ОПЗЖ віддали нардепи: 65-й за розміром статків Нестор Шуфрич і забудовник Вадим Столар, який у рейтингу багатіїв на 73-й позиції.
Вадим Новинський є найбагатшим з-поміж українців, чиє ім’я можна побачити серед офіційних донорів партій та виборчих кампаній. 2018 року третій за розміром статків громадянин України Вадим Новинський (власник “Смарт-Холдингу”) підтримав десятьма тисячами гривень “Опозиційний блок”. А в березні 2019-го віддав 1,6 млн кандидату в президенти Олександрові Вілкулу, який висувався від партії “Опозиційний блок – Партія миру та розвитку”.
З-поміж найзаможніших українців найбільшими офіційними донорами партії “Європейська солідарність” виявилися екс-нардеп, власник фармкомпанії “Дарниця”, котрий є 64-м за рівнем статків, Гліб Загорій з дружиною Катериною. 2019 року подружжя перерахувало партії 2,66 мільйона гривень.
13,31 тис. грн “Солідарності” у 2016 та 2018 роках віддав Ігор Баленко, повний тезко київського депутата і власника мережі супермаркетів “Фуршет”. Загалом 160 грн 2016 року партії переказав міський голова Києва Віталій Кличко (Володимир і Віталій Клички посідають 70-ту сходинку в рейтингу найзаможніших українців).
Лише одну з партій, які не мали фракцій у парламенті, фінансував один із найбагатших українців. Це партія “Відродження”. У Верховній Раді восьмого скликання була однойменна депутатська група. 2016 року нардеп і тринадцятий за розміром статків підприємець Віталій Хомутинник перерахував партії “Відродження” приблизно 3 млн гривень. Ще 1,5 млн він дав “Відродженню” 2018 року. Частина звітів партії недоступна на сайті НАЗК, тому існує ймовірність, що загалом Хомутиннік пожертвував “Відродженню” більше коштів.
Також у "Чесно" дослідити, чиї виборчі кампанії фінансували найбагатші українці.
Так, Петро Порошенко профінансував свою президентську кампанію на рекордні 584,6 млн грн.
Також зазначається, що він профінансував партію "БПП" / "Європейська солідарність" на 1,6 млн грн.
Для порівняння: офіційно найактивніші партії та кандидати (мажоритарники й кандидати в президенти) у 2018-2019 роках отримали на свої рахунки близько 4 мільярдів гривень. Тож Петро Порошенко є найбільшим офіційним донором української політики останніх років.
Всі перелічені кандидати, які спонсорували свою виборчу кампанію, не залучали більше нічиїх грошей. Виняток - Олександр Грановський. Він, окрім власних 101,4 тис. грн, якщо вірити його фінзвіту, зібрав на вибори ще майже два мільйони від приватних осіб.
Ще двоє з-поміж найбагатших українців вклались у кампанії інших кандидатів.
Аграрний магнат, сват Порошенка Юрій Косюк під час парламентських виборів 2019 року віддав київському мажоритарнику Дмитрову Андрієвському 1,67 мільйона. Ця сума становила майже половину його виборчого фонду.
Дочка забудовника Леоніда Юрушева Єлизавета дала 510 тисяч гривень своєму чоловіку – кандидату в нардепи від "Слуги народу" Олександрові Скічку. Весь виборчий фонд Скічка сягав 1,65 мільйона.
Варто згадати й Сергія Таруту, який вибув із ТОП-100 найбагатших українців, однак на його бажання фінансувати політику це не вплинуло. У власну президентську кампанію він вклав майже 33 млн грн, а перед самим голосуванням зняв свою кандидатуру на користь Юлії Тимошенко. У результаті Тарута посів друге місце у списку ВО “Батьківщина” на виборах до парламенту, одразу після Тимошенко. До цього він розбудовував і фінансував партію “Основа”.
- Актуальне
- Важливе