Україна може опинитися без світла й тепла, якщо не вирішити кризу в енергетиці, - онлайн-дискусія Київського безпекового форуму

11 квітня, 2020 субота
12:03

Світ сьогодні переживає не лише глобальну кризу, викликану пандемією коронавірусу, але і кризу на енергетичних ринках. Необхідні невідкладні заходи для запобігання її катастрофічному впливу на енергонезалежність України та кожного українця

Про це йшлося під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму, організованої Фондом "Відкрий Україну" Арсенія Яценюка, присвяченій захисту енергетичної незалежності України та ефективності енергетичної політики.

Як заявив модератор онлайн дискусії Київського безпекового форуму, присвяченого енергетиці, - Данило Лубківський, член Наглядової ради фонду "Відкрий Україну", колишній заступник міністра закордонних справ України, ситуація на світовому ринку енергоносіїв "матиме безумовний вплив на Україну, на нашу енергетичну незалежність і добробут кожного українського громадянина".

Прем'єр-міністр України 2014-2016 років, засновник Фонду "Відкрий Україну" Арсеній Яценюк наголосив, що "якщо зараз не приймати рішення, як ми будемо діяти завтра і післязавтра в енергетиці, то завтра і післязавтра ми ввійдемо в енергетичну кризу, де не буде ні світла, ні вугілля, де можуть бути проблеми з нафтопродуктами і де раніше чи пізніше будуть проблеми з газом".

Арсеній Яценюк зазначив, що хоча падіння цін на енергоносії у короткотерміновій перспективі принесе користь споживача, можемо стикнутися із банкрутством видобувних кампаній. «Їм просто не вистачає ресурсу, щоб видобувати. І Україна в цій ситуації може дуже сильно постраждати. Нам дуже важко конкурувати. І наша ціль - енергонезалежність - може стояти під загрозою".

"Ми завжди повинні пам'ятати, що Росія - не просто держава-агресор, а й наш конкурент. Якщо Саудівська Аравія фактично бореться з Росією і виграє на енергетичному ринку, то члени українського парламенту від "Слуги народу" на кшталт Геруса, навпаки, - відкривають енергетичний ринок України для Росії через поправку до закону по електроенергетиці", - підкреслив засновник Фонду "Відкрий Україну".

"Зараз уряд повинен сконцентруватися на тому, що гроші, зекономлені від падіння цін на енергоресурси, не повинні розтринькуватися. Значну частину коштів необхідно відправляти на видобуток і енергоефективність. І тут важливо, як уряд поведе себе щодо ключової української компанії - "Нафтогазу", і до всіх учасників приватного сектора. Тому що ми на межі банкрутства компаній електроенергетики. Теплову енергетику вони майже добили, зараз вони добивають атомну енергетику", - наголосив він.

Арсеній Яценюк підкреслив необхідність невідкладно внести до парламенту кандидатуру на пост міністра енергетики та деполітизувати Національну комісію з регулювання енергетики.

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв підкреслив, що зараз ситуація кардинально відрізняється від 2014 року: "Вона інша в першу чергу завдяки реформам, які країна провела за попередні 6 років. Ми починали в 2014 році з дуже важкого стану. Арсеній Петрович це дуже добре пам'ятає. Йшла війна з "Газпромом", "Нафтогаз" приносив державі близько 8 мільярдів доларів збитків на рік. Не було грошей. Була перспектива залишитися без газу і без тепла взимку".

"Ситуація наразі кардинально інша. "Нафтогаз" за попередній період приніс рекордно високий прибуток. На рахунках компанії наразі знаходиться сума більше ніж 3 мільярдів доларів США. У підземних сховищах рекордно високі за останні 30 років обсяги газу", - повідомив голова компанії.

У той же час він зазначив, що через падіння світових цін на газ кардинально зменшується економічна доцільність видобутку: "Тому дуже важливо, що ті накопичені ресурси, ті гроші, той запас міцності, який вдалося створити за попередні декілька років, щоб зараз ми разом з урядом, з парламентом, з політичним керівництвом України змогли використати з максимальною ефективністю. Тобто, вкладати кошти не в тушіння пожежі, а вкладати цей запас міцності в подальший розвиток, який буде так само приносити економічні блага як державі, так і всім громадянам України".

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що ухвалене ОПЕК+ рішення про скорочення рівня видобутку нафти не дозволить досягнути тих рівнів цін, які були раніше. На думку експерта, ціни на нафту будуть перебувати в коридорі 30-35 доларів США за барель. Натомість Омельченко наголосив, що Росія у протистоянні з Саудівською Аравією переграла саму себе: "Росії буде вкрай важко виконати дані умови, тому що згідно декларації Росія має скоротити видобуток на 1,5 мільйона барелів на добу, і це Росії буде, я вважаю, навіть технічно важко зробити, оскільки її родовища не такі гнучкі".

На його думку, через ситуацію на енергетичному ринку України потрібно "задіяти потенціал Міністерства фінансів і Нацбанку для того, щоб покрити критичний дефіцит ліквідності, який очікується в результаті дуже глибокої кризи в енергетиці".

Експерт з енергетики, президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко наголосила, що через низькі ціни на енергоресурси Росію очікує кілька років економічної кризи. "Зараз буде додатково багато енергії вкладено Росією в те, щоб зняти санкції з себе, в першу чергу які стосуються і накладені через війну з Україною". На думку експерта, Україна повинна зосередити ще більші зусилля до того, щоб Європейський Союз продовжував санкції проти Росії цього року, починати формувати запаси через низькі ціни на нафту, а також запровадити погодження законопроектів в сфері енергетики з Європейською комісією.

Посол Канади в Україні Лариса Ґаладза розповіла про співпрацю України і Канади у секторі енергетики: "Протягом останніх 6 років Канада долучалася і долучається до планування дій в непередбачуваних ситуаціях на ринку та забезпечення стійкості енергетичної системи. Ми також проводимо роботу в галузі кібербезпеки".

Вона назвала п'ять елементів, на яких базується енергетична безпека і ефективність Канади: зменшення викидів вуглекислого газу, наявності сильного і незалежного регулятора, диверсифікація, членство клубах з питань енергетики, готовність до дестабілізаційних шоків.

Генеральний директор ДТЕК Енерго Дмитро Сахарук повідомив, що його компанія вивчила досвід Китаю і на початку пандемії ізолювала свої енергетичні станції для забезпечення надійних поставок електроенергії.

За його словами, криза в енергетичному секторі країни почалася ще до поширення коронавірусу: "І якщо раніше це була криза неплатежів за товар, то зараз це криза неплатежів по заробітній платі. Не тільки "Енергоатом" зараз не може заплатити заробітну плату, а й теплова генерація, "Укргідроенерго". На жаль, це далі по ланцюжку транслюється за платежі за паливо".

"Тому як ми бачимо вихід із ситуації? Перше - це відновлення керованості галуззю. Для цього необхідний керівник, міністр. Друге - ухвалення термінового антикризового пакету, куди входить вирішення питання із збутом українського вугілля, збуту української електроенергії, забезпечення оплати за цю електроенергію. І третє - це збалансованість всіх гравців ринку, це "Гарантованого покупця", це "зелених" виробників з вітру і сонця, і вирішення питань, пов'язаних з платежами за старими боргами, які накопичилися вже за 3 місяці і за минулі роки", - повідомив Дмитро Сахарук.

Засновник і директор компанії з вітрової енергетики Vindkraft Карл Стурен наголосив, що потрібно невідкладно призначити міністра енергетики і підпорядкувати Міненерго всі державні енергетичні компанії. Він також висловив жаль, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ніколи не була повністю незалежним органом, а так чи інакше підпадала під політичний вплив. "Я вважаю, що ситуація, яка склалася в енергетиці, це в більшій мірі менеджмент, ніж фундаментальна проблема", - сказав Карл Стурен.

Київський Безпековий Форум - провідне міжнародне зібрання України для обговорення проблем миру і безпеки. Форум заснований у 2007 році. Ініціатор та засновник КБФ - фонд Арсенія Яценюка "Відкрий Україну".

Дивіться запис дискусії на:

YouTube-каналі  Фонду "Відкрий Україну";

Facebook Kyiv Security Forum;

сайті Kyiv Security Forum.

Читайте також:
13 червня, 2021 неділя
Після запуску "Північного потоку - 2" транзит газу через Білорусь "Газпром" скоротить на 80%
Джо Байден
13 червня, 2021 неділя
Байден пояснив, чому відмовився від спільної пресконференції з Путіним у Женеві
Порошенко
14 червня, 2021 понедiлок
Порошенко: маска "державника" із Зеленського спала, щойно зайшла мова про серіали для Росії
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.88
  Купівля 26.88
  Продаж 27.09
 • EUR
  Купівля 32.48
  Продаж 32.87
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
15 червня
07:05
Карім Бензема та Кіліан Мбаппе
Франція - Німеччина: де та коли дивитись матч Євро-2020
00:06
Іспанія - Швеція
Євро-2020: результати всіх матчів понеділка
2021, понедiлок
14 червня
23:57
Іспанія - Швеція
Іспанія і Швеція несподівано зіграли внічию на Євро-2020

Опитування

Чи вірите Ви у те, що зустріч президентів України та Росії відбудеться?
23:02
Реджеп Ердоган
Ердоган Байдену: Туреччина не відмовиться від російських ЗРК С-400
22:49
Зеленський
Зеленський дорікнув НАТО за відсутність термінів отримання ПДЧ Україною
22:24
На Донбасі підірвалися двоє українських військових
22:22
ООН: від початку військового перевороту у М'янмі вбито понад 860 людей
22:05
Роман Безсмертний
Рішення про ПДЧ прийматимуть після 2025 року, - Безсмертний
21:49
Дмитро Гудков
Росіяни не готові до силових форматів протесту, - Гудков
21:31
Британія відтермінувала зняття карантинних обмежень на 4 тижні
21:25
Кінотеатри, масові заходи і групи в замках: Чехія з 1 липня послаблює карантин
21:09
Дмитро Кулеба
"Слабке з політичної і моральної точок зору": Кулеба про відмову Німеччини поставити в Україну озброєння
20:59
Єнс Столтенберг
Росія не має голосу щодо приєднання України до НАТО, - Столтенберг
20:56
Польща - Словаччина
Польща сенсаційно програла Словаччині на Євро-2020
20:27
Анонс
Форум Via Carpatia-2021
Go-A, "Гайдамаки", "Мандри" та театральні прем’єри: у Карпатах напередодні Дня Конституції пройде Форум Via Carpatia-2021
20:16
В Чорне море зайшли два бойові кораблі Британії та Нідерландів
20:13
Зеленський
Україна змушена по-іншому обирати пріоритетні сфери для проведення реформ, - Зеленський про співпрацю з МВФ
19:54
поліція
У Миколаєві 36-річний чоловік скоїв 18 ДТП і втікав від поліцейських
19:52
НАТО
На саміті НАТО згадали майбутнє членство України в Альянсі
19:29
Наталка Діденко
Синоптик Наталка Діденко попередила про грози й дощі у більшості областей
19:12
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
Top Rank офіційно анонсувала бій Ф'юрі - Вайлдер: відомо дату та місце поєдинку
19:05
Леонід Буряк
Поважаю Росію, не зможу плювати в їхню сторону, адже нас багато пов'язувало, - екстренер збірної України
19:03
вакцинація рятувальників
Вакцинацію у МВЦ Києва перенесли з вихідних на 17-18 червня
19:01
В російському Новосибірську прогримів вибух на АЗС: 30 людей госпіталізовано
18:45
Вакцина Novavax показала понад 90% ефективності проти штамів коронавірусу, - дослідження
18:37
В Румунії померла друга людина з автобуса українських заробітчан, що потрапив в ДТП
18:22
На Одещині затримали понад 50 мігрантів-нелегалів із В'єтнаму
На Одещині затримали понад 50 мігрантів-нелегалів із В'єтнаму
18:04
Роман Протасевич
Шрами не від наручників, Лукашенко чи будь-хто інший в СІЗО не бив, скарг немає: білоруський режим знову показав Протасевича
18:02
сепар
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Новотошківського та Водяного
17:52
Шотландія - Чехія
Чехія впевнено перемогла Шотландію на Євро-2020
17:45
Віктор Ляшко
Ляшко запропонував посилити покарання за підробку документів про COVID-вакцинацію
17:39
Роберто Де Дзербі
Я тут заради грошей? Маячня, - італієць Де Дзербі пояснив, чому очолив "Шахтар"
17:37
Укрзалізниця
Центральний офіс Укрзалізниці буде скорочено приблизно на 700 осіб
17:24
Зеленський
Зеленський чекає від Байдена чіткої відповіді щодо ПДЧ в НАТО для України
17:10
Путін
Путін заговорив про наступника: "Зміна президента "не обрушить все відразу"
17:03
гроза
На Київ насувається гроза: оголошено перший рівень небезпеки
16:47
Сергій Гармаш
Їм потрібні заручники, - Гармаш про позицію РФ щодо обміну полоненими
16:37
Китай назвав заяву "Великої Сімки" про протидію йому наклепом та втручанням у внутрішні справи
16:15
коронавірус
Захворюваність на коронавірус почне зростати восени, - Ляшко
16:05
АЗС
Мінекономіки оприлюднило нові розрахунки середньої вартості бензину і дизпалива
Більше новин