Україна може опинитися без світла й тепла, якщо не вирішити кризу в енергетиці, - онлайн-дискусія Київського безпекового форуму

11 квітня, 2020 субота
12:03

Світ сьогодні переживає не лише глобальну кризу, викликану пандемією коронавірусу, але і кризу на енергетичних ринках. Необхідні невідкладні заходи для запобігання її катастрофічному впливу на енергонезалежність України та кожного українця

Про це йшлося під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму, організованої Фондом "Відкрий Україну" Арсенія Яценюка, присвяченій захисту енергетичної незалежності України та ефективності енергетичної політики.

Як заявив модератор онлайн дискусії Київського безпекового форуму, присвяченого енергетиці, - Данило Лубківський, член Наглядової ради фонду "Відкрий Україну", колишній заступник міністра закордонних справ України, ситуація на світовому ринку енергоносіїв "матиме безумовний вплив на Україну, на нашу енергетичну незалежність і добробут кожного українського громадянина".

Прем'єр-міністр України 2014-2016 років, засновник Фонду "Відкрий Україну" Арсеній Яценюк наголосив, що "якщо зараз не приймати рішення, як ми будемо діяти завтра і післязавтра в енергетиці, то завтра і післязавтра ми ввійдемо в енергетичну кризу, де не буде ні світла, ні вугілля, де можуть бути проблеми з нафтопродуктами і де раніше чи пізніше будуть проблеми з газом".

Арсеній Яценюк зазначив, що хоча падіння цін на енергоносії у короткотерміновій перспективі принесе користь споживача, можемо стикнутися із банкрутством видобувних кампаній. «Їм просто не вистачає ресурсу, щоб видобувати. І Україна в цій ситуації може дуже сильно постраждати. Нам дуже важко конкурувати. І наша ціль - енергонезалежність - може стояти під загрозою".

"Ми завжди повинні пам'ятати, що Росія - не просто держава-агресор, а й наш конкурент. Якщо Саудівська Аравія фактично бореться з Росією і виграє на енергетичному ринку, то члени українського парламенту від "Слуги народу" на кшталт Геруса, навпаки, - відкривають енергетичний ринок України для Росії через поправку до закону по електроенергетиці", - підкреслив засновник Фонду "Відкрий Україну".

"Зараз уряд повинен сконцентруватися на тому, що гроші, зекономлені від падіння цін на енергоресурси, не повинні розтринькуватися. Значну частину коштів необхідно відправляти на видобуток і енергоефективність. І тут важливо, як уряд поведе себе щодо ключової української компанії - "Нафтогазу", і до всіх учасників приватного сектора. Тому що ми на межі банкрутства компаній електроенергетики. Теплову енергетику вони майже добили, зараз вони добивають атомну енергетику", - наголосив він.

Арсеній Яценюк підкреслив необхідність невідкладно внести до парламенту кандидатуру на пост міністра енергетики та деполітизувати Національну комісію з регулювання енергетики.

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв підкреслив, що зараз ситуація кардинально відрізняється від 2014 року: "Вона інша в першу чергу завдяки реформам, які країна провела за попередні 6 років. Ми починали в 2014 році з дуже важкого стану. Арсеній Петрович це дуже добре пам'ятає. Йшла війна з "Газпромом", "Нафтогаз" приносив державі близько 8 мільярдів доларів збитків на рік. Не було грошей. Була перспектива залишитися без газу і без тепла взимку".

"Ситуація наразі кардинально інша. "Нафтогаз" за попередній період приніс рекордно високий прибуток. На рахунках компанії наразі знаходиться сума більше ніж 3 мільярдів доларів США. У підземних сховищах рекордно високі за останні 30 років обсяги газу", - повідомив голова компанії.

У той же час він зазначив, що через падіння світових цін на газ кардинально зменшується економічна доцільність видобутку: "Тому дуже важливо, що ті накопичені ресурси, ті гроші, той запас міцності, який вдалося створити за попередні декілька років, щоб зараз ми разом з урядом, з парламентом, з політичним керівництвом України змогли використати з максимальною ефективністю. Тобто, вкладати кошти не в тушіння пожежі, а вкладати цей запас міцності в подальший розвиток, який буде так само приносити економічні блага як державі, так і всім громадянам України".

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що ухвалене ОПЕК+ рішення про скорочення рівня видобутку нафти не дозволить досягнути тих рівнів цін, які були раніше. На думку експерта, ціни на нафту будуть перебувати в коридорі 30-35 доларів США за барель. Натомість Омельченко наголосив, що Росія у протистоянні з Саудівською Аравією переграла саму себе: "Росії буде вкрай важко виконати дані умови, тому що згідно декларації Росія має скоротити видобуток на 1,5 мільйона барелів на добу, і це Росії буде, я вважаю, навіть технічно важко зробити, оскільки її родовища не такі гнучкі".

На його думку, через ситуацію на енергетичному ринку України потрібно "задіяти потенціал Міністерства фінансів і Нацбанку для того, щоб покрити критичний дефіцит ліквідності, який очікується в результаті дуже глибокої кризи в енергетиці".

Експерт з енергетики, президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко наголосила, що через низькі ціни на енергоресурси Росію очікує кілька років економічної кризи. "Зараз буде додатково багато енергії вкладено Росією в те, щоб зняти санкції з себе, в першу чергу які стосуються і накладені через війну з Україною". На думку експерта, Україна повинна зосередити ще більші зусилля до того, щоб Європейський Союз продовжував санкції проти Росії цього року, починати формувати запаси через низькі ціни на нафту, а також запровадити погодження законопроектів в сфері енергетики з Європейською комісією.

Посол Канади в Україні Лариса Ґаладза розповіла про співпрацю України і Канади у секторі енергетики: "Протягом останніх 6 років Канада долучалася і долучається до планування дій в непередбачуваних ситуаціях на ринку та забезпечення стійкості енергетичної системи. Ми також проводимо роботу в галузі кібербезпеки".

Вона назвала п'ять елементів, на яких базується енергетична безпека і ефективність Канади: зменшення викидів вуглекислого газу, наявності сильного і незалежного регулятора, диверсифікація, членство клубах з питань енергетики, готовність до дестабілізаційних шоків.

Генеральний директор ДТЕК Енерго Дмитро Сахарук повідомив, що його компанія вивчила досвід Китаю і на початку пандемії ізолювала свої енергетичні станції для забезпечення надійних поставок електроенергії.

За його словами, криза в енергетичному секторі країни почалася ще до поширення коронавірусу: "І якщо раніше це була криза неплатежів за товар, то зараз це криза неплатежів по заробітній платі. Не тільки "Енергоатом" зараз не може заплатити заробітну плату, а й теплова генерація, "Укргідроенерго". На жаль, це далі по ланцюжку транслюється за платежі за паливо".

"Тому як ми бачимо вихід із ситуації? Перше - це відновлення керованості галуззю. Для цього необхідний керівник, міністр. Друге - ухвалення термінового антикризового пакету, куди входить вирішення питання із збутом українського вугілля, збуту української електроенергії, забезпечення оплати за цю електроенергію. І третє - це збалансованість всіх гравців ринку, це "Гарантованого покупця", це "зелених" виробників з вітру і сонця, і вирішення питань, пов'язаних з платежами за старими боргами, які накопичилися вже за 3 місяці і за минулі роки", - повідомив Дмитро Сахарук.

Засновник і директор компанії з вітрової енергетики Vindkraft Карл Стурен наголосив, що потрібно невідкладно призначити міністра енергетики і підпорядкувати Міненерго всі державні енергетичні компанії. Він також висловив жаль, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ніколи не була повністю незалежним органом, а так чи інакше підпадала під політичний вплив. "Я вважаю, що ситуація, яка склалася в енергетиці, це в більшій мірі менеджмент, ніж фундаментальна проблема", - сказав Карл Стурен.

Київський Безпековий Форум - провідне міжнародне зібрання України для обговорення проблем миру і безпеки. Форум заснований у 2007 році. Ініціатор та засновник КБФ - фонд Арсенія Яценюка "Відкрий Україну".

Дивіться запис дискусії на:

YouTube-каналі  Фонду "Відкрий Україну";

Facebook Kyiv Security Forum;

сайті Kyiv Security Forum.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриває для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
00:56
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі озвучив найшвидший сценарій завершення війни в Україні
00:28
У США переконані, що передача ATACMS Україні пришвидшить рішення Німеччину щодо Taurus
00:04
ЗРК Crotale
Франція просить Грецію допомогти з ППО на час Олімпіади, - ЗМІ
2024, четвер
25 квітня
23:38
Держдеп США
"Немає рішення чи позиції": Держдеп США про допомогу щодо повернення чоловіків в Україну
23:02
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Греція не має наміру відправляти Україні системи ППО, - прем'єр Міцотакіс
22:47
Україна - США, конгрес
США відправлять новий пакет допомоги Україні "якомога швидше", - генерал Браун
22:21
загранпаспорт рф
ЗМІ: У Росії розглядають заборону на видачу паспортів за кордоном. МЗС заперечує
22:00
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 11 людей, які були в електричці
21:57
Ексклюзив
український паспорт
"Незаконне доручення": дипломат Чалий про зупинку видачі документів закордоном військовозобов’язаним
21:41
Володимир Зеленський
Потрібно наповнити пакети допомоги потрібною зброєю: Зеленський про підготовку до "Рамштайну"
21:24
Аналітика
Сергій Згурець
Як за рік змінилися підходи до розвитку систем радіоелектронної боротьби. Колонка Сергія Згурця
21:12
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін
"Васал їде до сюзерена": дипломат Чалий про візит Путіна до Китаю
21:09
Данія
Данія вирішила збільшити військову допомогу для України на €590 млн
21:07
Дар'я Білодід
Дзюдоїстка Білодід стала чемпіонкою Європи
20:42
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 93 боєзіткнення, на Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки РФ
Більше новин