live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

В ОРДЛО заражена радіонуклідами вода з місця підземного ядерного випробування дісталась до горизонтів питної води


фото: ukrmir
Через затоплення об'єкту кліваж, де у 1979 році провели підземне ядерне випробування, низькорадіоактивну воду фіксують за 5 км від колишньої шахти

Про це повідомила Спеціальна моніторингова місія Міжнародної спільноти з прав людини у Facebook.

В даний час є підтверджені дані про повне затоплення об'єкта "Кліваж" станом на 01.03.2020 р.

"Сумарна концентрація радіонуклідів в водоносних горизонтах прилеглої території, при заборі на відстані 5 км від об'єкту склав 20-34 * 10^3 Бк / кг", - йдеться в повідомленні.

Це означає що низькорадіоактивна вода вже надходить в горизонти питної води.

Об'єкт "Кліваж" - підземний ядерний вибух потужністю 0,3 кілотони в тротиловому еквіваленті, який був здійснений 16 вересня 1979 на території Донецької області Української РСР на східному крилі шахти "Юнком" (місто Юнокомунарівськ, Єнакіївської міськради, ВО "Орджонікідзевугілля") на глибині 903 метрів.

У органзіції зазначили, що з огляду на відсутність прямого доступу до моніторингу ситуації з об'єктом "Кліваж" на окупованій території тільки зараз отримано беззаперечні докази того, що повне затоплення цього об'єкта відбулося в березні цього року. 

"Відповідно до Конвенції ООН 1948 року відповідальність за окуповані території несе окупант і тому питання об'єкта "Кліваж", який знаходиться на непідконтрольній Україні території був доручений робочій групі зі складу фахівців АТ "ВНІМПІпроекттехнологія" (структура "Росатома"), проектного інституту "Шахтопроект" і ФГБУ "Гідроспецгеологія" з Росії. Дані щодо об'єкта "Кліваж" від окупаційної влади зараз недоступні, тому дані про стан радаціонного забруднення надходять тільки через неофіційні канали з окупованих територій і з вимірів, які проводяться незалежними експертами", - додали в організації.

  • Нагадаємо, у 1979 році на території Донецької області Української РСР на східному крилі шахти "Юнком" (місто Юнокомунарівськ Єнакіївської міськради, ВО "Орджонікідзевугілля") на глибині 903 метрів радянська влада здійснила ядерний вибух потужністю 0,3 кт у тротиловому еквіваленті. Той проєкт отримав назву "Об'єкт Кліваж". Після вибуху радянська влада вирішила залишити оточену кубометрами піску радіоактивну капсулу в сухому стані і відкачувати з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню, затоплення місцевості, а також потрапляння забрудненої рідини в ґрунтові води. 14 квітня 2018 року представники незаконних збройних формувань припинили відкачування води на шахті "Юнком". Що відбувається під землею з капсулою, невідомо.

 

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

6 серпня, 2020 четвер

5 серпня, 2020 середа

5 серпня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати