Львівські музеї освоюють жестову мову
У Львові впроваджують новий вид екскурсійних послуг
У трьох львівських музеях - в "Арсеналі" (відділі Львівського історичного музею), Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького та Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького – впродовж серпня – першої половини вересня пройде "Школа жестової мови". Учнями "школи" будуть музейники, гіди, а також усі охочі. Результатом проєкту стане впровадження у цих культурних осередках нової інклюзивної екскурсійної послуги. Про це інформує "Еспресо.Захід".
Проєкт "Школа жестової мови: почуй культуру реалізовують з ініціативи ГО "Центральне Медіа" за підтримки Українського культурного фонду.
Як розповіла "Еспресо-Захід" заступниця директора з наукової роботи Національного музею у Львові Оксана Біла, мова про створення за допомогою фахівців нового формату екскурсійного матеріалу – екскурсій жестовою мовою, орієнтованих на людей із вадами слуху. Це було не так просто, оскільки вимагало, окрім всього іншого, здатності відчути потреби слабкочуючих, та вміння давати раду, приміром, із донесенням до них символічних назв, інших речей. А тому довелося від багато чого відмовитися на користь живої емоції та живих історій.
"Ми вирішили адаптувати для нечуючих людей нашу експозицію "Українське мистецтво ХХ ст.: український модернізм першої третини ХХ ст." І схоже - в особах наших наукових співробітників – Людмили Співак та Анни Марунчак, лекторів-перекладачів жестової мови Олени Чернишової та Оксани Сивери та головних ініціаторів цієї затії - ГО "Центральне Медіа" - з тим впоралися", - каже Оксана Біла.
Навчальний курс "Школи жестової мови: почуй культуру" складатиметься з 30 онлайн-занять, де на кожен музей відведено по 10 занять. Стартує навчання з експозиції "Арсеналу" – "Зброя народів світу" ( 3-14 серпня), тоді переміститься в атмосферу Національного музею у Львові ( 10-21 серпня) і завершиться у вересні осягненням "Європейського мистецтва ХІХ-ХХІcт." зі збірки Львівської національної галереї мистецтв.
Петро Радковець (фото з архіву Петра Радковця )
"Я теж записався у цю "Школу жестової мови", - розповів "Еспресо-Захід" знаний і харизматичний львівський екскурсовод Петро Радковець. – Справа в тому, що екскурсії містом для людей з особливими потребами водив неодноразово. І щоразу це величезний виклик. Що стосується людей з вадами слуху, то бувало по-різному – не завжди разом із нечуючим був власний перекладач. Це було б просто чудово, якби я міг з такою людиною порозумітися безпроблемно. А крім того, я належу до тих, хто любить вчитися. Мені це справді завжди цікаво. Дехто знизує плечима, мовляв, старого пса навряд чи можна навчити нових трюків. Але я вважаю, що можна. І власним прикладом це постійно доводжу".
- Актуальне
- Важливе