live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Умови Будапештського меморандуму було порушено ще у 2003: ОПУ про "п'яте питання Зеленського"


фото: rfe
16 жовтня у Офісі президента заявили, що Будапештський меморандум було порушено під час подій навколо острова Тузла у 2003 році та наголосили на необхідності "мандату від народу" для апелювання до країн-підписантів

Про це йдеться в заяві на сайті президента.

"Слід визнати, що Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний у Будапешті 5 грудня 1994 року, став одним з найбільш недооцінених документів, створених у буремних 1990-х роках на руїнах СРСР2, - заявили в ОПУ.

Читайте також: "Жоден політик не зможе заперечити волю народу", - Зеленський про опитування щодо зменшення кількості нардепів

В ОПУ вважають, що підписанти Меморандуму не тільки підтвердили їхні зобов’язання не використовувати проти України ядерну зброю, але також:

  • у пункті 2 Меморандуму підтвердили їхні зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України;
  •  у пункті 3 Меморандуму підтвердили їхні зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва у Європі утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

"Аналізуючи Будапештський меморандум, доходимо висновку, що безпекові гарантії щодо України були порушені ще задовго до 2014 року. Наприклад, варто згадати відоме прикордонне протистояння у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальній цілісності України. Не менш небезпечними можна вважати так звані газові війни, які є проявом свідомого економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам Україну", - йдеться в повідомленні.

Читайте також: "Не менше двох млн українців потребують саме таких препаратів", - ОПУ про легалізацію лікувального канабісу

У Офісі президента заявили, що подальше невиконання умов Будапештського меморандуму може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки.

"Враховуючи також довготривалість порушення однією з держав-підписантів її зобов’язань, підтверджених у Меморандумі, наполягаємо на необхідності спільної роботи інших держав-гарантів для відновлення безпеки та територіальної цілісності України", - зазначили в ОПУ.

"Хочемо підкреслити, що це не є позицією однієї з політичних команд в Україні – команди влади. Це може бути загальнонаціональною позицією, що значно сильніше. Саме тому президент Володимир Зеленський запропонував п’яте питання для загальнонаціонального опитування 25 жовтня 2020 року щодо Будапештського меморандуму", - додали в Офісі. 

Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо

новини партнерів

23 жовтня, 2020 п'ятниця

23 жовтня, 2020 п'ятниця

22 жовтня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати