Членство України в НАТО не гарантує завершення війни
Ні Крим, ні Донбас, ні навіть вся Україна не є кінцевою метою російської експансії
"Якщо Україна стане членом НАТО, це покладе край війні, бо Росія ніколи не наважиться напасти на члена НАТО".
"Україна зараз захищає всю Європу від агресії Росії; якщо Україна впаде, наступними жертвами російської агресії стануть наші західні сусіди або країни Балтії".
Українці в різних дискусіях часто висловлюють обидві ці тези. Біда в тому, що вони суперечать одна одній.
Або сам факт членства в НАТО дає гарантований захист від російської агресії, або ні. Якщо дає, членам НАТО нема чого боятися, хай що станеться з Україною. Якщо ні, членство України в НАТО аж ніяк не гарантує завершення війни.
На мій погляд, правильніше друге. Хоча це і послабляє нашу риторичну позицію в плані того, чому Україна має бути в НАТО.
Але, справді, ні Крим, ні Донбас, ні навіть вся Україна не є кінцевою метою російської експансії. Її кінцева мета — самий процес експансії, у тому числі (але не лише) військовими засобами. І так триватиме, доки Росія не надірветься зсередини. Питання лише в тому, як в умовах сучасного світу добитися цього пошвидше.
Читайте також: Чи може гіпотетичне запрошення до НАТО не бути для України пасткою?
P.S. Висловили, в кількох варіантах, й третю версію: "НАТО з Україною — це одне НАТО, і на нього РФ не нападе, а НАТО без України — це інше НАТО, і воно стане наступною жертвою РФ". Це можливо, але тільки якщо розглядати НАТО не як "блок колективного самозахисту", а як наступальний блок, якому також властивий експансіонізм (саме те, у чому цей блок звинувачує Росія). Проблема в тому, що це передбачає свідоме переосмислення самої сутності НАТО — до чого ніхто з членів НАТО і близько не готовий.
Про автора. Олексій Панич, філософ, член Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу, блогер.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе