OPINION

Новий закон про допомогу Україні від США: деталі

Віталій Портников
18 квітня, 2024 четвер
19:56

Спікер палати представників американського конгресу Майк Джонсон продовжує наполягати на необхідності голосування за законопроєкт, який обіцяє допомогу Україні, Ізраїлю й тихоокеанським союзникам США

Зміст

Спікер наполягає на своєму, попри очевидний опір з боку групи консервативних республіканців, які своєю чергою продовжують погрожувати йому відставкою, якщо розгляд законопроєктів усе ж таки відбудеться. Однак Джонсон сказав, що він готовий ризикнути своєю політичною кар’єрою заради ухвалення цих законів. Його вже й зараз звинувачують у втраченому часі, який створив серйозні проблеми для України й може створити серйозні проблеми для Ізраїлю, який вочевидь готується до більшої війни, ніж та, яку він вів проти терористичної організації ХАМАС. Після атаки Ірану на Ізраїль це стає все більш очевидним.

Яким же буде той законопроєкт, який запропонований спікером як альтернатива вже ухваленому Сенатом США законопроєкту, який обіцяв допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим тихоокеанським союзникам США в єдиному проєкті?

По-перше, як ми вже знаємо, Майк Джонсон пропонує пакет із чотирьох законопроєктів, серед яких законопроєкт про допомогу Україні є окремим законом. Однак цей окремий закон не змінив ту суму, яку для допомоги Україні запропонував виділити президент США Джозеф Байден. Цифра залишається незмінною – це понад 60 мільярдів доларів, які будуть витрачатися на допомогу зброєю, на те, щоб Україна могла розвивати власні воєнні ресурси, на макрофінансову допомогу українському бюджету й інші нагальні проблеми, пов’язані з війною. Певна частина коштів дійсно буде надана як позика, але це всього 7,5 мільярда доларів. І, очевидно, це робиться для того, щоб заява експрезидента Дональда Трампа, який зараз бореться за повернення до Білого дому, про те, що США мають давати своїм союзникам допомогу в кредит, а не робити їм подарунки, виглядала реалізованою спікером палати представників американського конгресу від республіканців.

Разом із цим є досить важливий момент: навіть цей кредит може бути зменшений на 50% або з часом навіть скасований рішенням президента США. У законопроєкті визначається мета, з якою США допомагають Україні в її протистоянні з РФ, - це захищатися та досягнути перемоги над РФ. Хоча сам термін «перемога» не конкретизується, від посадовців Білого дому вимагають надати чітку програму подальшої допомоги Україні, щоб сприяти її боротьбі з Росією.
Важливий, як багато хто підкреслює, радикальний, навіть революційний момент у цьому законопроєкті Майка Джонсона – це пропозиція передати Україні ракети ATACMS великої дальності. Фактично це навіть не пропозиція, а вимога до президента США Джозефа Байдена. Президент може відмовитися від такого рішення, однак у разі відмови він має надати конгресу детальне пояснення того, чому він не хоче надавати Україні цих ракет і як це суперечить інтересам національної безпеки США. І ми розуміємо, що тут теж є певний передвиборчий момент: якщо Байден відмовиться від передачі ракет ATACMS, республіканці завжди зможуть говорити, що вони хотіли радикально допомогти Україні, навіть надати їй ракети великої дальності, а президент США не погодився на такий сміливий крок, ну, і це спричинило те, що події на російсько-українському фронті розвиваються не так, як вони могли б розвиватися, якби адміністрація США виконала цю вимогу конгресу, - отже, обирайте Дональда Трампа, він буде більш рішучим. 

Джозеф Байден прекрасно розуміє цю логіку спікера Конгресу США та його прихильників. Разом із тим парадокс є в тому, що без участі демократів, без їхньої допомоги Майк Джонсон не зможе знайти голоси за цей законопроєкт, як і за інші. Тому, з одного боку, як бачимо, демократи мають бути задоволені тим, що спікер підготував законопроєкти, які відповідають їхнім цілям, а з іншого, в кожному з цих законопроєктів є пастки для чинного президента, який бореться за своє переобрання.

Щодо технічних питань: фактично, ми знаємо, що бюджетний рік у США закінчується восени, 30 вересня, а 7 місяців бюджетного року конгрес зволікав з ухваленням допомоги Україні. Однак це не означає, що ці гроші, які будуть виділені конгресом у разі успішного голосування, Україна має витратити саме за ці місяці, які залишилися до вересня, ні. Ця сума переходитиме й на 2025 рік, ба більше, у законопроєкті є механізми, які передбачають продовження цієї допомоги й у наступному бюджетному році. Тобто таких проблем, які виникли у 2023 році з допомогою Україні, має не виникати.

Хоча ми розуміємо, що президентські вибори у США й довибори до конгресу, які відбудуться разом із президентськими виборами, можуть серйозно змінити всю конструкцію. Чекати якогось виробництва зброї, якогось періоду пролонгації між ухваленням законопроєкту та його імплементацією не потрібно: у міністерстві оборони США на складах уже є зброя, яка може негайно постачатися в Україну й дійсно змінити ситуацію на російсько-українському фронті, якщо це все відбуватиметься оперативно, принаймні значно загальмувати російський наступ на українські позиції й узагалі поставити під сумнів можливість російських військ окупувати нові українські території. Тим більше якщо Україна отримає далекобійні ракети, з цими мріями президенту РФ Путіну та його хворим на шовіністичний вірус співвітчизникам, які сподіваються на відновлення Російської держави в кордонах СРСР 1991 року, доведеться розпрощатися.

Звичайно, можна говорити також і про те, що ситуація з цією американською допомогою буде реальною демонстрацією двопартійної підтримки американських конгресменів України в її боротьбі з російською небезпекою. Так що подивимося, як розвиватиметься ситуація в наступні дні. Голосування може відбутися вже в суботу, зараз з’являються поправки до кожного з законопроєктів. Маємо пам’ятати, що до сенату усі 4 закони повинні прибути проголосованими й тоді їх мають схвалити сенатори після тижня канікул, які передбачаються вже наступного тижня. До кінця квітня, якщо не буде ніяких несподіванок, законопроєкт по допомозі Україні дійсно може бути проголосований і в палаті представників, і в сенаті разом із законопроєктами щодо підтримки Ізраїлю й тихоокеанських союзників США.
І важливий момент – це те, що є ще четвертий законопроєкт, у якому, зокрема, передбачаються заходи з надання Україні коштів від заморожених російських активів. І цей законопроєкт теж може вважатися вагомою частиною подальшої підтримки України Сполученими Штатами.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 47.14
    Продаж 48.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
22 квітня
16:16
УБД
Чи може УБД нині отримати земельну ділянку та скільки?
16:13
колишній нардеп від Партії регіонів Микола Жук
Помер колишній нардеп від Партії регіонів Микола Жук
16:04
чеський хокеїст Домінік Гашек
"Медведєв погрожував убити мене": легенда хокею Гашек зробив заяву щодо експрезидента РФ
16:00
OPINION
Спочатку ми робимо опудало опонента, а відтак — дискутуємо з ним
15:49
Чубаров
Трамп і його оточення опинилися в пастці своїх проросійських заяв, - Чубаров
15:46
Оновлено
Одеса, наслідки атаки 21.04.25
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: в Одесі та Харкові є постраждалі
15:31
Пентагон
Пентагон планує перевіряти працівників на поліграфі, щоб знайти винних у витоку секретної інформації, - Times
15:27
електромобіль
Всього 5 хв зарядки й запасу ходу вистачить на понад 500 км: у Китаї представили нову батарею для електромобілів
15:13
Володимир Прокопів
Заступнику Кличка Прокопіву, якого підозрюють у допомозі військовозобов’язаним з виїздом за кордон, обрали запобіжний захід
14:56
безпілотник, дрон
Росіяни тестують нові дрони "Молнія" біля лінії фронту на Харківщині, - очільник ОВА Синєгубов
14:52
ЄС США
Європа окреслила США свої "червоні лінії" щодо мирної угоди між РФ та Україною, - глава МЗС Франції Барро
14:28
Оновлено
наслідки ворожої атаки по Запоріжжю 22.04.25
РФ вдарила КАБом по багатоповерхівці у Запоріжжі: є загибла, серед постраждалих четверо дітей
14:21
Леонід Глиняний
Як депутат Леонід Глиняний захопив шинний завод "Преміорі" і довів його до банкрутства
14:15
Жан-Ноель Барро
МЗС Франції назвало "великоднє перемир'я" Росії маркетинговою операцією для Трампа
14:03
OPINION
Після Франциска: США спробують протягнути "політичне католицтво"
13:50
Шон Пенн
Американський актор Шон Пенн під час візиту до України зустрівся з бійцями 3-го полку ССО
13:26
Розікрали понад 150 млн грн на будівництві Подільського мосту: чинному та ексдиректору КП Київської міськради оголосили підозри
13:22
сонячні батареї
США запровадили мита на імпорт сонячних панелей з чотирьох країн
13:14
РФ посилила гібридні атаки проти Європи на тлі мирних зусиль щодо припинення війни в Україні, - розвідка Нідерландів
12:40
Ексклюзив
Вадим Денисенко
США роблять останню спробу: Денисенко прокоментував публікацію у Wall Street Journal
12:32
Оновлено
Зеленський
Зеленський приїде з візитом до Рима на похорон Папи Франциска
12:26
Єгипет
Єгипет взяв на себе посередництво в переговорах між Ізраїлем та ХАМАС замість Катару, - ЗМІ
12:11
Шукав місця базування Сил оборони: СБУ затримала коригувальника російських атак по Миколаєву
12:03
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін заявив про готовність до двосторонніх переговорів з Україною, але Великоднє перемир'я росіяни неодноразово порушили. Акценти світових ЗМІ 22 квітня
12:02
OPINION
Не варто критикувати Казаріна
11:50
весна
Наприкінці тижня погода буде мінливою: прогноз від Наталки Діденко
11:40
поховання Папи Франциска
Папу Римського Франциска поховають 26 квітня
11:38
застосунок Дія
У Дії запустили бета-тест нової послуги для автовласників
11:37
Ексклюзив
корисні копалини
Є шанс перезапустити українські надра: Асоціація добувної промисловості про угоду зі США
10:48
шедеври поп-арту Роя Ліхтенштейна
У США вперше на аукціон виставлять шедеври поп-арту Роя Ліхтенштейна
10:33
електроенергія
Споживання електроенергії в Україні зросло: ситуація в енергосистемі 22 квітня
10:25
ГУР уперше показало кадри знищення військових РФ, які пішли на штурм незадовго до Великодня
10:10
Ексклюзив
Карта бойових дій за 12-19 квітня
Сили оборони України мають тактичні успіхи в Білгородській області, - Снєгирьов
10:03
OPINION
Чому демократична Україна, загартована Майданами, не може здолати відсталу автократичну Росію
10:02
кібербезпека
"Війна дала поштовх до змін": "білий хакер" оцінив стан кібербезпеки в держсекторі України
09:54
стрілянина у Києві
У Святошинському районі Києва стріляли в чоловіка: поліція шукає нападників і з'ясовує обставини
09:53
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 квітня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:50
Нова Зеландія
Нова Зеландія продовжить навчання українських військових до кінця 2026 року
09:44
Вибори Україна
Експерт Харюк розповів, як РФ може втрутитися у вибори в Україні в разі електронного голосування
09:22
ППО, ЗСУ
Нічна атака РФ: українська ППО збила 38 з 54 ворожих БПЛА
Більше новин