OPINION

Новий закон про допомогу Україні від США: деталі

Віталій Портников
18 квітня, 2024 четвер
19:56

Спікер палати представників американського конгресу Майк Джонсон продовжує наполягати на необхідності голосування за законопроєкт, який обіцяє допомогу Україні, Ізраїлю й тихоокеанським союзникам США

Зміст

Спікер наполягає на своєму, попри очевидний опір з боку групи консервативних республіканців, які своєю чергою продовжують погрожувати йому відставкою, якщо розгляд законопроєктів усе ж таки відбудеться. Однак Джонсон сказав, що він готовий ризикнути своєю політичною кар’єрою заради ухвалення цих законів. Його вже й зараз звинувачують у втраченому часі, який створив серйозні проблеми для України й може створити серйозні проблеми для Ізраїлю, який вочевидь готується до більшої війни, ніж та, яку він вів проти терористичної організації ХАМАС. Після атаки Ірану на Ізраїль це стає все більш очевидним.

Яким же буде той законопроєкт, який запропонований спікером як альтернатива вже ухваленому Сенатом США законопроєкту, який обіцяв допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим тихоокеанським союзникам США в єдиному проєкті?

По-перше, як ми вже знаємо, Майк Джонсон пропонує пакет із чотирьох законопроєктів, серед яких законопроєкт про допомогу Україні є окремим законом. Однак цей окремий закон не змінив ту суму, яку для допомоги Україні запропонував виділити президент США Джозеф Байден. Цифра залишається незмінною – це понад 60 мільярдів доларів, які будуть витрачатися на допомогу зброєю, на те, щоб Україна могла розвивати власні воєнні ресурси, на макрофінансову допомогу українському бюджету й інші нагальні проблеми, пов’язані з війною. Певна частина коштів дійсно буде надана як позика, але це всього 7,5 мільярда доларів. І, очевидно, це робиться для того, щоб заява експрезидента Дональда Трампа, який зараз бореться за повернення до Білого дому, про те, що США мають давати своїм союзникам допомогу в кредит, а не робити їм подарунки, виглядала реалізованою спікером палати представників американського конгресу від республіканців.

Разом із цим є досить важливий момент: навіть цей кредит може бути зменшений на 50% або з часом навіть скасований рішенням президента США. У законопроєкті визначається мета, з якою США допомагають Україні в її протистоянні з РФ, - це захищатися та досягнути перемоги над РФ. Хоча сам термін «перемога» не конкретизується, від посадовців Білого дому вимагають надати чітку програму подальшої допомоги Україні, щоб сприяти її боротьбі з Росією.
Важливий, як багато хто підкреслює, радикальний, навіть революційний момент у цьому законопроєкті Майка Джонсона – це пропозиція передати Україні ракети ATACMS великої дальності. Фактично це навіть не пропозиція, а вимога до президента США Джозефа Байдена. Президент може відмовитися від такого рішення, однак у разі відмови він має надати конгресу детальне пояснення того, чому він не хоче надавати Україні цих ракет і як це суперечить інтересам національної безпеки США. І ми розуміємо, що тут теж є певний передвиборчий момент: якщо Байден відмовиться від передачі ракет ATACMS, республіканці завжди зможуть говорити, що вони хотіли радикально допомогти Україні, навіть надати їй ракети великої дальності, а президент США не погодився на такий сміливий крок, ну, і це спричинило те, що події на російсько-українському фронті розвиваються не так, як вони могли б розвиватися, якби адміністрація США виконала цю вимогу конгресу, - отже, обирайте Дональда Трампа, він буде більш рішучим. 

Джозеф Байден прекрасно розуміє цю логіку спікера Конгресу США та його прихильників. Разом із тим парадокс є в тому, що без участі демократів, без їхньої допомоги Майк Джонсон не зможе знайти голоси за цей законопроєкт, як і за інші. Тому, з одного боку, як бачимо, демократи мають бути задоволені тим, що спікер підготував законопроєкти, які відповідають їхнім цілям, а з іншого, в кожному з цих законопроєктів є пастки для чинного президента, який бореться за своє переобрання.

Щодо технічних питань: фактично, ми знаємо, що бюджетний рік у США закінчується восени, 30 вересня, а 7 місяців бюджетного року конгрес зволікав з ухваленням допомоги Україні. Однак це не означає, що ці гроші, які будуть виділені конгресом у разі успішного голосування, Україна має витратити саме за ці місяці, які залишилися до вересня, ні. Ця сума переходитиме й на 2025 рік, ба більше, у законопроєкті є механізми, які передбачають продовження цієї допомоги й у наступному бюджетному році. Тобто таких проблем, які виникли у 2023 році з допомогою Україні, має не виникати.

Хоча ми розуміємо, що президентські вибори у США й довибори до конгресу, які відбудуться разом із президентськими виборами, можуть серйозно змінити всю конструкцію. Чекати якогось виробництва зброї, якогось періоду пролонгації між ухваленням законопроєкту та його імплементацією не потрібно: у міністерстві оборони США на складах уже є зброя, яка може негайно постачатися в Україну й дійсно змінити ситуацію на російсько-українському фронті, якщо це все відбуватиметься оперативно, принаймні значно загальмувати російський наступ на українські позиції й узагалі поставити під сумнів можливість російських військ окупувати нові українські території. Тим більше якщо Україна отримає далекобійні ракети, з цими мріями президенту РФ Путіну та його хворим на шовіністичний вірус співвітчизникам, які сподіваються на відновлення Російської держави в кордонах СРСР 1991 року, доведеться розпрощатися.

Звичайно, можна говорити також і про те, що ситуація з цією американською допомогою буде реальною демонстрацією двопартійної підтримки американських конгресменів України в її боротьбі з російською небезпекою. Так що подивимося, як розвиватиметься ситуація в наступні дні. Голосування може відбутися вже в суботу, зараз з’являються поправки до кожного з законопроєктів. Маємо пам’ятати, що до сенату усі 4 закони повинні прибути проголосованими й тоді їх мають схвалити сенатори після тижня канікул, які передбачаються вже наступного тижня. До кінця квітня, якщо не буде ніяких несподіванок, законопроєкт по допомозі Україні дійсно може бути проголосований і в палаті представників, і в сенаті разом із законопроєктами щодо підтримки Ізраїлю й тихоокеанських союзників США.
І важливий момент – це те, що є ще четвертий законопроєкт, у якому, зокрема, передбачаються заходи з надання Україні коштів від заморожених російських активів. І цей законопроєкт теж може вважатися вагомою частиною подальшої підтримки України Сполученими Штатами.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.02
    Купівля 41.02
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.62
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
11 жовтня
08:57
Оновлено
нічна атака "шахедів"
РФ атакує Україну "шахедами", у Києві спрацювала ППО. Ситуація вранці 11 жовтня
08:53
Військові облігації
АРМА закупить військові облігації на 2 млрд грн за арештовані кошти онлайн-казино
08:41
Китай
Посол України обмінявся з представником МЗС Китаю думками про політичне врегулювання війни з РФ
08:29
Донецька область, стела
За добу на Донеччині через ворожі атаки загинула людина, ще 4 отримали поранення
08:20
Оновлено
війна проти РФ ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 169 боєзіткнень: росіяни найактивніше наступають на Лиманському напрямку
08:06
Росіяни атакували балістикою Одещину: загинули 4 людини, серед них - підліток
08:03
OPINION
блог Сергіяй Гузь
Щоб наші кордони не пройшли по Дніпру...
08:01
Артем Довбик (праворуч), Україна - Бельгія, Євро-2024
Україна - Грузія: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
07:52
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила гелікоптер, 8 танків і 1140 військових
07:50
обстріл, ППО
У РФ заявили про атаку безпілотників та роботу ППО у чотирьох областях
07:33
СБУ оголосила в розшук посадовців "правоохоронних органів" на ТОТ Луганщини
07:24
шахраї, шахрайство
В Австрії російські телефонні шахраї виманюють гроші в українців, прикидаючись поліцейськими
07:15
Анонс
Георгій Судаков, Михайло Мудрик, Артем Довбик, збірна України
Україна - Грузія: де та коли дивитись матч 3-го туру Ліги націй
06:55
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X платитиме premium-користувачам за взаємодію між собою
06:44
Ліонель Мессі (ліворуч), Венесуела - Аргентина
ЧС-2026: Аргентина з Мессі сенсаційно втратила очки з Венесуелою
06:43
Світовий банк
Світовий банк створив новий фонд для підтримки України
06:35
Анонс
Михайло Мудрик і Георгій Судаков, збірна України
Ліга націй: розклад матчів і трансляцій 11 жовтня
06:31
посівна, трактор
USAID виділить $1,75 млрд для підтримки українських фермерів
06:28
Tesla авто
"Ми побудували футуристичний світ": Маск представив безпілотне роботаксі від Tesla
06:18
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі чергують 2 російські ракетоносії, загальний залп - до 8 "калібрів"
06:06
В ISW оцінили вплив ударів по російських складах боєприпасів на ситуацію на фронті
04:44
Донеччина, війна
Росія захопила 3 населені пункти в районі міста Мирноград на Покровському напрямку, - DeepState
03:53
стадіон "Зірка", Кропивницький
УАФ дозволила грати матчі Премʼєр-ліги у Кропивницькому
03:23
Новофедорівка, Крим. Фото: скріншот, Telegram
ЦНС: на ринку праці Криму тотально не вистачає кадрів
01:56
Ерлінг Холанд, збірна Норвегії, Ліга націй
Холанд у 24 роки став найкращим бомбардиром в історії Норвегії
01:10
Оновлено
Зустріч Президента України Володимира Зеленського з Головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні
Зеленський прибув до Італії та представив План перемоги Мелоні
00:54
Віктор Ляшко
Ляшко про перевірки МСЕК: 3,5 тис. справ щодо інвалідності чоловіків було скеровано на перегляд
00:51
Віллі Саньоль
"Зробимо все можливе, щоб перемогти": тренер Грузії зробив заяву перед матчем з Україною у Лізі націй
00:19
Суджа, РФ, Курська область
Росія продавила лівий фланг Курського угрупування Сил оборони України, - DeepState
00:15
Патрік Райдер
Пентагон офіційно підтвердив відкладення "Рамштайну"
00:12
Оновлено
Оллі Воткінс та Кайл Вокер (ліворуч), Нідерланди - Англія, Євро-2024
Франція розгромила Ізраїль, Англія сенсаційно програла Греції. Результати Ліги націй за 10 жовтня
2024, четвер
10 жовтня
23:58
ізраїльські солдати
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту для ураження керівника підрозділу зв'язку та координації "Хезболли", - ЗМІ
23:32
Оновлено
Ураган "Мілтон"
Ураган "Мілтон" обрушився на Флориду: щонайменше 10 загиблих
23:16
Starlink
Не Ілон Маск: у МЗС Польщі заявили, що Starlink в Україні фінансує виключно Варшава
22:55
Олександр Сирський
РФ перекинула на Курський напрямок близько 50 тис. військових, - Сирський
22:24
Оновлено
Вікторія Рощина
Україна отримала документальне підтвердження від РФ про смерть журналістки Вікторії Рощиної, - Лубінець
22:09
Оновлено
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Макрон запевнив у підтримці України в Парижі, а Зеленський заявив, що план для Саміту миру в листопаді "буде на столі"
21:50
Молдова
У Молдові заблокували Telegram-канали, повʼязані з прокремлівським олігархом Шором
21:33
Ексклюзив
на фото Володимир Зеленський (справа) і Марк Рютте (зліва)
Україну по шматках до НАТО ніхто не буде приймати, - дипломат Безсмертний
21:24
росія прапор занепад
РФ обманом вербує жінок з Африки, аби ті збирали дрони в Татарстані, - AP
Більше новин