OPINION

У Грузії два президенти

15 грудня, 2024 неділя
06:00

Колегія виборників у грузинському парламенті передбачувано обрала новим керівником держави футболіста Михеїла Кавалашвілі, який був висунений на цю посаду керівною партією "Грузинська Мрія" і підтриманий фактичним очільником грузинської держави мільярдером Бідзіною Іванішвілі

Зміст

Парадоксальним є той факт, що сам Кавелашвілі є представником не "Грузинської мрії", а партії "Сила народу", яка йшла до парламенту у єдиному блоці з "Мрією", однак незабаром оголосила, що переходить до опозиції. Очевидно, не для того, щоб імітувати плюралізм у грузинському парламенті, який був фактично похований після того, як всі справжні опозиційні партії відмовилися брати участь у роботі нового парламенту на знак протесту проти ймовірної фальсифікації результатів виборів влади. 

Навіщо ж Бідзіні Іванішвілі було висувати на посаду президента Грузії представника формально опозиційної партії? А саме з тією ж метою, з якою він взагалі й вирішив створити партію "Сила народу". Адже Михайло Кавалешвілі та інші його однодумці вийшли зі складу "Грузинської Мрії" на знак протесту проти надмірно прозахідної політики цієї партії. А самі вони якраз притримуються відверто антизахідних реваншистських політичних поглядів. 

І такий президент, та ще й абсолютно лояльний до Іванішвілі, має полегшити йому діалог з Москвою, а також продемонструвати заходи, що в разі, якщо західні політики не погодяться на продовження діалогу із Грузією на умовах Іванішвілі і його соратників, може відбутися значна зміна пріоритетів у грузинській політиці, що, як на мене, є абсолютним блефом з тієї самої причини, що Росія не збирається відмовлятися від окупації частини території Грузії й до такого діалогу з Грузією, який не буде принизливим для будь-якого керівництва цієї держави. 

І це той факт, який, очевидно, у своїй жадобі влади, не усвідомлює Бідзіна Іванішвілі. Також є важливим момент, коли Михаїл Кавальшвілі, очевидно, не буде сприйматися як легітимний президент Грузії величезною кількістю його власних співвітчизників. 

Питання навіть не в тому, що це перший за історією відновленої грузинської незалежності президент, якого не обирав народ, якого обирали за новою процедурою. Питання в тому, що нелегітимним нового президента Грузії вважає президентка Саломе Зурабішвілі, яка напередодні виборів нового очільника грузинської держави підкреслила, що не збирається залишати свою посаду до нових парламентських виборів і до того, як новий чесно обраний грузинський парламент не проведе легітимні вибори нового очільника грузинської держави. 

До речі, зовсім не тільки Саломе Зурабішвілі не визнає нового президента Грузії легітимним очільником держави: всі попередні президенти Грузії й Михеїл Саакашвілі, який продовжує знаходитися в ув'язненні, і Георгій Маргвелашвілі, який був спадкоємцем Саакашвілі на посаді президента грузинської держави, не визнають цих виборів і нового президента Грузії. 

Не визнають його президентом також представники опозиційних сил, які взагалі вважають, що парламент не є легітимним. Таким чином в Грузії будуть створені умови для фактичного двовладдя, а новій владі Грузії, сформованій після парламентських виборів, доведеться вдатися до нових репресій для того, щоб продемонструвати свою здатність керувати всіма процесами у житті держави й суспільства. 

Ну і, звичайно, величезне значення буде мати міжнародне визнання. Адже може скластися ситуація, коли новий президент Грузії, як людина обрана нелегітимним парламентом, виявиться у справжній міжнародній ізоляції. 

Захід буде продовжувати спілкуватися із президенткою Саломе Зурабішвілі, ще й маючи на увазі, що вона та її спадкоємець - це люди з різних політичних світів. У самій Грузії величезна кількість громадян не буде сприймати нового президента як реального очільника держави. А сама Саломе Зурабішвілі, навіть якщо влада буде намагатися її позбутися і, скажімо, закрити її дорогу в Грузії, буде багатьма власними співвітчизниками сприйматися як остання легітимна президентка Грузії, після правління якої відбулася узурпація влади. 

І таким чином Грузія увійде у багаторічну політичну кризу. Представники країн, які, як правило, орієнтуються на Росію, на такі проблеми не звертають ніякої уваги. Скажімо, очільнику Білорусі Олександру Лукашенку, який після виборів 2020 року остаточно перетворив свою країну на російський Бантустан, не дуже важливо, чи визнають його формально західні країни президентом Білорусі чи ні, тому що ніяких серйозних контактів із цивілізованим світом білоруський диктатор не мав і до виборів 2020 року, і тільки намагався налагоджувати ці контакти. Однак, звичайно, не так, щоб провести демократичні вибори й втратити владу на користь білоруського народу, якому Лукашенко з його бандою давно набридли. 

Але у Грузії абсолютно інша ситуація. За великим рахунком ця країна може виявитися в зовнішньополітичному глухому куті. Так, ясно, що з Кавелашвілі  будуть розмовляти керівники сусідніх держав: президент Азербайджану Ільхам Алієв або прем'єр-міністр Вірменії Ніколо Пашинян. Так, очевидно, що з інших політиків до Тбілісі можуть прибути прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан чи навіть президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, який сподівається, що внаслідок цих події Грузія остаточно перейде до турецької сфери політичного впливу, бо не знайде себе ані на Заході, ані на Сході. 

Але реальний розворот в бік Москви, попри очевидні політичні й цивілізаційні симпатії Кавелашвілі, Іванішвілі та інших діячів грузинської мрії неможливий саме тому, що сама Росія не сприймає Грузію як повноцінну незалежну державу і продовжує наполягати на своєму праві фактично окупувати Грузинські автономії та визнавати їхню незалежність. 

І сьогодні російські керівники говорять, що можливий тільки діалог трьох незалежних держав: Грузії, Абхазії й Південної Осетії, що, звичайно, може бути досить серйозною проблемою для керівництва "Грузинської мрії". Так що, навіщо заради збереження абсолютної влади Бідзіні Іванішвілі та його соратникам заганяти себе в глухий кут, це серйозне питання. Однак те, що вихід з грузинської кризи не буде простим ані для чинної влади, ані для опозиції, ані для Заходу, теж стає зрозумілим, як і той факт, що навіть вибори нового президента Грузії не наближають, а скоріше створюють нові проблеми для реального виходу з цієї кризи.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
09:55
Литва прапор
У Литві анонсували передачу Україні 4,5 тис. безпілотників
09:47
Арсен Альчиков
У Криму помер ветеран кримськотатарського національного руху і радянський політв'язень Арсен Альчиков
09:36
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 січня: скільки коштує долар і євро в обмінниках
09:29
НАТО починає масштабні навчання Steadfast Dart 2025 на території трьох країн Європи
09:18
Оновлено
В ОВА Дніпропетровщини відреагували на заяву голови облради про громади, до яких можуть діставати КАБи й артилерія РФ
09:10
На війні РФ проти України загинув грузинський боєць Каха Тілідзе, який воював у лавах ЗСУ
09:07
ппо
Українська ППО за ніч знищила 78 зі 110 ворожих безпілотників
08:48
Оновлено
Зоран Міланович, Хорватія
Президентські вибори у Хорватії: у другому турі переміг чинний очільник держави Міланович
08:47
Оновлено
Херсонська область
Росіяни вдарили по Херсону й Антонівці: постраждали цивільні, пошкоджено електро- і тепломережі
08:42
Росіяни перекидають до Криму системи ППО з інших ділянок фронту, - "Атеш"
08:40
Війна з Росією, безпілотник, ППО
Росіяни заявили про атаку безпілотників на три регіони: під Воронежем лунали гучні вибухи
08:30
Оновлено
атака Запоріжжя 12.01.25
Атака РФ у ніч на 13 січня: в Запоріжжі є постраждалі, на Сумщині загорівся оздоровчий дитячий центр
08:18
коронавірус
У Китаї запевнили, що не виявили жодних нових небезпечних вірусних інфекцій
08:14
Оновлено
За добу на фронті сталося 140 боєзіткнень, майже 60 з них - на Покровському напрямку
08:08
Тайвань фіксує зростання кількості випадків шпигунства на користь Китаю
08:01
OPINION
"Можна уявити вихід української армії з території Курщини, але з Луганщини та Донеччини — ні". Колонка Віталія Портникова
07:53
Фінляндія та Швеція
Захист від диверсій: Швеція надасть військові кораблі й літаки в рамках збільшення присутності НАТО в Балтійському морі
07:40
Огляд
CyberLux K8 UAS
З кінопавільйонів – на поле бою: що таке CyberLux K8 і як українці американські дрони допомагають знищувати росіян
07:39
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
ЦАХАЛ завдав ударів по кількох цілях "Хезболли" в Лівані
07:37
Пожежа на нафтобазі у Енгельсі
Через 5 днів після атаки БПЛА у РФ заявили про ліквідацію відкритого горіння на нафтобазі в Енгельсі
07:22
втрати окупантів
Сили оборони за добу на фронті знищили 1510 російських окупантів
07:16
У Бурятії зійшли з рейок 22 вагони, пошкоджено колію
07:15
Оновлено
армія КНДР
У розвідці Південної Кореї назвали кількість ліквідованих і поранених на війні РФ проти України військових КНДР
07:09
Директор Федерального бюро розслідувань (ФБР) Крістофер Рей
"Одне з найтяжчих рішень": директор ФБР Крістофер Рей достроково оголосив про відставку
06:25
Пожежі, Лос-Анджелес
Пожежі в Каліфорнії забрали життя щонайменше 24 людей, 12 300 будівель пошкоджені або зруйновані
06:20
Ексголова Росмолоді Василь Якеменко під час інтерв'ю
"Ніякої Росії не існує", "Путін не знає, що робить", "я був дегенератом": лідер перших молодіжних рухів РФ Василь Якеменко ошелешив своїм інтерв'ю
05:29
"Альтернатива для Німеччини" відмовилася внести в передвиборчу програму пункт із засудженням вторгнення РФ в Україну
00:48
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заперечив дані Spiegel про нібито блокування Шольцом нового пакета допомоги для України
2025, неділя
12 січня
23:47
Іран
Іран розпочав масштабні навчання з протиповітряної оборони біля ключових ядерних об’єктів
23:16
Володимир Зеленський
Ситуація у 155-й ОМБр: Бутусов заявив, що Зеленський дав розпорядження зупинити формування нових бригад
22:07
Руслан Ганущак
На фронті загинув воєнний фотограф Руслан Ганущак
21:55
Пожежі, Лос-Анджелес
Україна запропонувала США допомогу щодо ліквідації масштабної пожежі в Каліфорнії, - Зеленський
21:11
Александар Вучич
Вучич запропонував Сербію для проведення зустрічі між Путіним і Трампом
20:59
Ексклюзив
Зоран Міланович
"У мене немає доказів, що Міланович є проросійським": експертка-балканістка Гелетій про вибори в Хорватії
20:54
Ексклюзив
Сектор Гази
"Це в жодному випадку не тривалий мир і не якесь там перемир'я року чи перемир'я століття": сходознавець Якубович про мир у Газі
20:50
Карта бойових дій за 4-11 грудня
Армія РФ контролює 70% Торецька на Донеччині, - розвідка Британії
20:36
На фото: Олександр Дугін
Ідеолог рашизму Дугін пояснив, чим йому до вподоби Трамп і чого він від нього очікує
20:29
Куп'янськ
РФ атакувала цивільну інфраструктуру в Куп'янську: загинув місцевий
20:28
Володимир Зеленський
Україна готова передавати до КНДР полонених солдатів, якщо Кім Чен Ин організує повернення українських воїнів з полону РФ
20:11
Огляд
Чотири доби вогню в Енгельсі, БПЛА у Ленінградській області та у Татарстані на НПЗ "ТАНЕКО": де в росіян вибухало та палало цього тижня
Більше новин