OPINION

"Я їду додому, до себе додому", - солодко співає популярний співак, та чи солодко звучать ці слова для тих, хто отримав тимчасовий прихисток у Європі

Ніка Нікалео
3 лютого, 2024 субота
20:01

На рейвах, що зчинився у ЗМІ з приводу запиту на мало не примусове повернення українців зі статусом "тимчасовий прихисток" додому під час військових дій, цікавою буде думка самих винуватців дискусії

Зміст

І перше запитання на запитання: а куди повертатися? І то навіть не інтерес, а вельми болісна реакція у відповідь. Передусім так кажуть ті,  хто приїхав з окупованих територій, у кого в Україні не залишилося нікого і нічого. А якщо хтось і залишився, то це не ті, до кого хочеться назад.

Друге запитання і справедливе обурення виникає в матерів з малими дітьми: повертатися під обстріли?! Кожна жінка вивозила своїх дітей від війни, яка ще не закінчилася і невідомо коли закінчиться. А якщо це до того ж хлопчики підліткового віку, то кожен розуміє безперспективність ситуації. Навпаки, ні для кого не секрет, що матері й зараз намагаються своїх синів, яким невдовзі виповниться 18 років, вивозити за межі країни.

Дорослі люди розуміють, що їхнім дітям не буде так складно, як їм самим. Адже вікова і мовна адаптація проходить значно легше. Амбіціі, тобто дипломи і посади, здобуті вдома їхніми батьками, їм на психіку не тиснутимуть, і діти абсолютно спокійно адаптовуються в нових реаліях.

А жінки готові йти працювати будь-де, лише б діти були в безпеці, в теплі, нагодовані й училися з якимись перспективами. Аргумент "мені та школа не подобається, я хочу назад у свій клас", який любить наводити пані Елла Лібанова, директорка Інституту демографії й соціальних досліджень НАН України, тут не працює, хоча відбувається в реальності.

Українські діти у Європі

Фото: Ніка Нікалео

Третє запитання: що там робити? Про це говорять саме ті, хто уже непогано влаштувався на роботі за фахом і потроху впорядковує своє життя. Середня зарплатня в Бельгії становить 2500-2800 євро, плюс невеличкі виплати на дітей. Я зараз говорю про неповні сім’ї матерів з дітьми. Ці кошти, за вирахуванням податків плюс-мінус 30% у випадку одного працівника й одного чи двох на утриманні, дають змогу доволі комфортно себе почувати. Не розкоші, але базові потреби задоволено й основна з них — безпека. Знову ж таки тут можна посперечатися, що іще буде в Європі, яка також терміново мілітаризується, відновлюючи у деяких країнах допризовну підготовку, строкову службу... Та поки що тут звичайному обивателю можна спостерігати лише втаємничені переміщення зірок на небі у безхмарну погоду. Можливо, це НЛО,  а може, супутники в зграї збираються - звідки ж знати?!

Читайте також: Добре там?!

Але найголовніше, що все більше українців адаптовуються, або й уже соціалізувалися,  вивчили сяк-так мову, вийшли на роботу, як уже згадувалося, діти вчаться… І таких людей зі зрозумілих причин жодна держава не проситиме покинути її територію. Немає такого механізму, не прописано у жодному законодавстві.

Тут Європа однозначно виграла! Вона отримала приплив європейського населення з вищою освітою, молодого і здорового, перспективного. І лише в одній маленькій, зістареній Бельгії отримало прихисток на  червень минулого року  70 254 особи. Дані узято з сайту бельгійського уряду. Це не означає, що всі вже працюють, але йдеться про те, що це вигідно країні, де на одного працівника припадає 4 особи на соцзабезпеченні,  а частка населення 67+, тобто пенсійного віку, становить 20%, і ця тенденція зростає. Пенсійний вік постійно підвищується, і, з футуристичних прогнозів, є такий, де люди працюватимуть менше днів/годин, але довше, практично до 80 років. Обговорювати, чи це і як можливо, тут не будемо.

Європейські інституції

Фото: Ніка Нікалео

Так само зараз наївними виглядають заяви про бажання повернути людей назад. Немає такого механізму під час бойових дій. Звісно, що по закінченні війни усіх, хто не працює,  а насамперед наших пенсіонерів проситимуть повертатися додому. І хто вже як вчинить, чи то терміново піде на будь-яку роботу,  а чи поїде до України, – кожен вирішить індивідуально. Спрогнозувати ці дані складно, але чим довше затягується війна, тим меншою буде кількість охочих. Вона вже знизилася порівняно з першим роком повномасштабного вторгнення.

Але це не означає, що ці люди геть зовсім відреклися від України! Вони регулярно надсилають кошти додому, багато з них не просто підтримують своїх близьких та рідних, оплачують рахунки,  а й донейтять на ЗСУ, активно волонтерять… Словом, не сидять без діла, усіляко підтримуючи Батьківщину у вогні. За різними даними, за минулий рік до України було перераховано від 7 до 9 млрд євро саме з приватних закордонних рахунків. Мабуть, у них не було б такої можливості, якби вони все ще перебували вдома, чи не так?! Бо здебільшого поїхали ті, у кого не було роботи, і все ще приїжджають люди з таким же запитом. 

Будні біженців з України

Фото: Ніка Нікалео

Але треба віддати належне і тим, хто уже повернувся і ще планує повернутися. Серед перших були бізнесмени, які позалишали вдома прибутковий бізнес. Сидіти на соціалці для них не є варіант,  а відкрити одразу щось без дуже доброго рівня мови в Європі неможливо.

Наступні ті, хто скучив за чоловіком і татом, котрий або на фронті,  або ще поки не призваний до військових лав. Повертаються також і цілі родини, яким раніше дозволили перетин кордону через наявність трьох і більше дітей або одного неповносправного. Такі голови сімей з високою кваліфікацією, наприклад доктори наук, лікарі, стоматологи, не змогли закордоном знайти собі відповідне за рівнем робоче місце й не захотіли втрачати свій рівень чи фах. Та усі вони повернулися і ще повернуться у більш-менш безпечні місця в західних та центральних областях України.

Читайте також: Українські біженці в Європі переймають цивілізовані стосунки з державою

Частина людей, звісно, ж повернеться, попри все. І тут не можна не погодитися з пані Еллою Лібановою, що над таким проєктом треба ретельно працювати, розробляючи схему приваблення співвітчизників. А це означає ще "від учора" підтримувати з ними соціальний контакт, переписуватися, зідзвонюватися.

Важливо, щоб це робив колишній,  а можливо, і діючий (якщо робота дозволяє зберегти місце, працюючи онлайн) роботодавець. Оскільки загалом суспільство негативно ставиться до своїх же співгромадян, які виїхали під час війни. І цей антагонізм поглиблюватиметься з часом.

Треба віддати належне, що, попри безпеку, ці люди опинилися у вкрай складній ситуації - "чужі серед чужих і чужі серед своїх". Уявити складно, що вони відчувають у душі та ким себе почувають. Та не про те зараз. Головною проблемою ті, хто втратив житло на окупованих територіях чи просто його втратив внаслідок прильоту, вважають отримання помешкання чи компенсації на відбудову. І це справедливо, як не крути.

Українські біженці у Європі

Фото: Ніка Нікалео

Наступна важлива віха — репатріанти мають отримати можливість працевлаштуватися за гідну оплату праці, а не за мінімалку, з якою лише два-три рази піти до продуктової крамниці. А з неба, щоб падав дощ і сніг,  а не "шахеди" та ракети, тобто безпека важлива понад усе. Вони також захочуть бути певними, що можуть пересуватися по світу вільно,  а не з квитком в один кінець.

На завершення, випускаючи й інші не такі важливі аргументи, приїдуть вже зовсім інші люди: переконані в тому, що знають, як повинно бути та як цього досягнути. Хто за що відповідає і як має реалізувати. А не так, як кум домовиться з головою сільради чи мером міста. Інакше нас чекає наплив іншомовного населення з бідніших країн. Точніше, він нас чекає у будь-якому випадку,  і до цього також треба бути готовим.

Тому всі ці балачки про повернення зараз, рівно як і тема мультигромадянства – переливання з пустого в порожнє. До всіх цих проєктів законів треба готувати попередню базу, робити напрацювання,  і 5-6 ефективних юристів вам це не пропишуть,  та Конституцію не змінять.

І задля підсолодження пігулки варто підкреслити, що урядові інституції Євросоюзу, які практично всі базуються в Бельгії, активно працюють над програмами відбудови та розвитку України. Попутно набирають відповідний висококваліфікований персонал зі знаннями мов, серед яких і українська. Готуються величезні пакети допомоги, але з маленьким нюансом — прикріпленими фінансовими інспекторами до кожного проєкту. Усе це про допомогу, але й про гроші також.

І здається, що не варто аж так дуже розраховувати на арештовані приблизно 300 млрд окупанта, на які ми всі мріємо, що буде відбудована наша квітуча колись країна. Гроші є – механізму передачі немає, так само як і з поверненням біженців додому. Відсотки безумовно віддаватимуть Україні, як компенсацію за збитки. А от тіло, мабуть, надовго  капіталізувалося у місцевих банках. Бо ж прецедент ніхто створювати не схоче, це загрожуватиме стосункам з усіма іншими, сукупно значно більшими капіталовкладниками. Які можуть подумати, що "не так уже й безпечно тримати тут гроші, бо з Росією он як вчинили".

Європа – пані вельми прагматична, хоча і щиро захоплена Збройними Силами України та українською нацією. 

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Ніка Нікалео – українська письменниця і перекладачка, тревел-блогерка, голова Львівського жіночого літературного клубу і благодійного фонду, авторка та укладачка низки бестселерів із серії "Львів. Кава. Любов".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 45.07
    Продаж 45.77
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
8 жовтня
02:13
На території нафтового термінала в Феодосії, який уразили Сили оборони України, була система ППО "Панцир-С1"
02:05
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну "шахедами": ситуація вночі 8 жовтня
01:29
Інтерсіті
Україна та Словаччина планують запустити залізничне сполучення між Києвом і Братиславою
00:50
Фіцо: ракета по Брюсселю дала би прихильникам ударів углиб РФ зрозуміти, до чого вони закликають
2024, понедiлок
7 жовтня
23:55
Україна_Словаччина
Україна отримала боєприпаси, на які словаки зібрали понад 4 млн євро
23:44
гуманітарна допомога
Україна надасть гуманітарну допомогу Чехії для боротьби з наслідками повені
23:30
тюрма
Московський суд засудив 72-річного американця до майже 7 років тюрми за "участь в українській ТрО"
23:04
окупанти Маріуполь
Росіяни зайшли на східну околицю Торецька, бої тривають буквально за кожен під’їзд, - ОТУ "Луганськ"
22:55
Україна Британія
Сполучене Королівство виділило Україні майже $4,5 млрд на оборонне обладнання британського виробництва
22:32
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 120 боєзіткнень: по 25 атак росіяни провели на Куп’янському й Курахівському напрямках
22:22
Центр рекрутингу української армії
Понад 20 тис. українців звернулися до центрів рекрутингу української армії
22:16
Ілюстративне фото
РФ вдарила балістикою по цивільному судну під прапором Палау в Одесі: є загиблий, постраждали 5 іноземців
21:59
Євген Лященко
Очільник Укрзалізниці Євген Лященко подав заяву про відставку
21:40
лукашенко
Лукашенко дозволив військовим збивати БПЛА, які залітають у повітряний простір Білорусі
21:30
Ексклюзив
Росіяни намагаються підійти до Покровська з двох сторін і концентруються у напрямку Запоріжжя, - генерал Романенко
21:30
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Це не війна бідних за можливість багатих відкупитися, - В'ятрович про економічне бронювання
21:20
Оновлено
Слов'янськ
Окупанти вдарили по Слов'янську на Донеччині: є загиблий, серед поранених - двоє дітей
21:10
Володимир Зеленський
Зеленський підвищив заступника начальника Генштабу Драпатого та командира 9-го армійського корпусу Сухопутних військ Луценка
21:04
Ексклюзив
Економіст Пендзин припустив, скільки грошей може принести економічне бронювання
20:49
тюрма
У російському ув'язненні померла заручниця з Мелітополя, - Федоров
20:33
Ексклюзив
ракетна атака на Охматдит
Депутатка Київради Пташник: гроші, за які можна було відбудовувати Охматдит, витратять на консервацію об'єкту до зими
20:24
евакуаційний потяг з Херсона
Ще два населені пункти на Харківщині підлягають обов'язковій евакуації
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Куди цілив ворог "кинджалами" й нові подробиці збиття російського БПЛА "Охотник". Колонка Сергія Згурця
20:09
Володимир Зеленський
"Пропонуємо партнерам визначитися з баченням завершення війни": Зеленський розповів про заплановані зустрічі цього тижня
20:08
Понад 1 млрд грн збитків бюджету: поліція обшукала будівельну компанію, що працює на держоб'єктах
20:00
OPINION
Держава як бабка на лавці
19:57
СБУ відкрила провадження проти режисерки фільму "Росіяни на війні" Трофімової
19:55
Словаччина Україна
Україна й Словаччина планують спільно виробляти інженерну техніку, - Умєров
19:39
Андрій Сибіга
"Лік зруйнованих доль пішов на сотні тисяч": МЗС України до роковин нападу ХАМАСу на Ізраїль
19:29
на фото Верховна Рада України
Раді пропонують виключити нардепів-утікачів Одарченка й Дмитрука з комітетів
19:27
Україна ЄС
У ЄС розглядають спосіб обійти вето Угорщини на допомогу Україні у 6,6 млрд євро, - Bloomberg
19:07
Інтернет-термінал SpaceX Starlink
Купив Starlink за завищеною ціною: у Дніпрі посадовця міськради підозрюють у розтраті 1,8 млн грн
18:38
Вишки Бойка
"Засоби ураження ворога були знищені": у ДПСУ прокоментували бої за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
18:27
Оновлено
Андрес Іньєста
Ексфутболіст "Барселони" Іньєста оголосив про завершення кар'єри
18:22
Ексклюзив
ракета Storm Shadow
У Defense Express припустили, чим Сили оборони могли уразити нафтобазу у Феодосії
18:18
Україна ЄС
Вступ України до ЄС: Єврокомісія розпочала прескринінг законодавства у сфері енергетики
18:08
мобілізація
В Україні понад 130 бригад можуть мобілізувати добровольців, оминаючи ТЦК, - Генштаб
18:07
Президент України Володимир Зеленський та президент Естонії Алар Каріс 11 січня 2024 р.
"Несправедливо, аморально та шкідливо": президент Естонії закликав зняти обмеження на удари вглиб РФ
18:05
Інфографіка
Shahed-136
Збільшення атак російських безпілотників на Україну: нові можливості Росії та способи протидії
18:04
OPINION
Російський ведмідь остаточно продався китайській панді
Більше новин