OPINION

"Я їду додому, до себе додому", - солодко співає популярний співак, та чи солодко звучать ці слова для тих, хто отримав тимчасовий прихисток у Європі

Ніка Нікалео
3 лютого, 2024 субота
20:01

На рейвах, що зчинився у ЗМІ з приводу запиту на мало не примусове повернення українців зі статусом "тимчасовий прихисток" додому під час військових дій, цікавою буде думка самих винуватців дискусії

Зміст

І перше запитання на запитання: а куди повертатися? І то навіть не інтерес, а вельми болісна реакція у відповідь. Передусім так кажуть ті,  хто приїхав з окупованих територій, у кого в Україні не залишилося нікого і нічого. А якщо хтось і залишився, то це не ті, до кого хочеться назад.

Друге запитання і справедливе обурення виникає в матерів з малими дітьми: повертатися під обстріли?! Кожна жінка вивозила своїх дітей від війни, яка ще не закінчилася і невідомо коли закінчиться. А якщо це до того ж хлопчики підліткового віку, то кожен розуміє безперспективність ситуації. Навпаки, ні для кого не секрет, що матері й зараз намагаються своїх синів, яким невдовзі виповниться 18 років, вивозити за межі країни.

Дорослі люди розуміють, що їхнім дітям не буде так складно, як їм самим. Адже вікова і мовна адаптація проходить значно легше. Амбіціі, тобто дипломи і посади, здобуті вдома їхніми батьками, їм на психіку не тиснутимуть, і діти абсолютно спокійно адаптовуються в нових реаліях.

А жінки готові йти працювати будь-де, лише б діти були в безпеці, в теплі, нагодовані й училися з якимись перспективами. Аргумент "мені та школа не подобається, я хочу назад у свій клас", який любить наводити пані Елла Лібанова, директорка Інституту демографії й соціальних досліджень НАН України, тут не працює, хоча відбувається в реальності.

Українські діти у Європі

Фото: Ніка Нікалео

Третє запитання: що там робити? Про це говорять саме ті, хто уже непогано влаштувався на роботі за фахом і потроху впорядковує своє життя. Середня зарплатня в Бельгії становить 2500-2800 євро, плюс невеличкі виплати на дітей. Я зараз говорю про неповні сім’ї матерів з дітьми. Ці кошти, за вирахуванням податків плюс-мінус 30% у випадку одного працівника й одного чи двох на утриманні, дають змогу доволі комфортно себе почувати. Не розкоші, але базові потреби задоволено й основна з них — безпека. Знову ж таки тут можна посперечатися, що іще буде в Європі, яка також терміново мілітаризується, відновлюючи у деяких країнах допризовну підготовку, строкову службу... Та поки що тут звичайному обивателю можна спостерігати лише втаємничені переміщення зірок на небі у безхмарну погоду. Можливо, це НЛО,  а може, супутники в зграї збираються - звідки ж знати?!

Читайте також: Добре там?!

Але найголовніше, що все більше українців адаптовуються, або й уже соціалізувалися,  вивчили сяк-так мову, вийшли на роботу, як уже згадувалося, діти вчаться… І таких людей зі зрозумілих причин жодна держава не проситиме покинути її територію. Немає такого механізму, не прописано у жодному законодавстві.

Тут Європа однозначно виграла! Вона отримала приплив європейського населення з вищою освітою, молодого і здорового, перспективного. І лише в одній маленькій, зістареній Бельгії отримало прихисток на  червень минулого року  70 254 особи. Дані узято з сайту бельгійського уряду. Це не означає, що всі вже працюють, але йдеться про те, що це вигідно країні, де на одного працівника припадає 4 особи на соцзабезпеченні,  а частка населення 67+, тобто пенсійного віку, становить 20%, і ця тенденція зростає. Пенсійний вік постійно підвищується, і, з футуристичних прогнозів, є такий, де люди працюватимуть менше днів/годин, але довше, практично до 80 років. Обговорювати, чи це і як можливо, тут не будемо.

Європейські інституції

Фото: Ніка Нікалео

Так само зараз наївними виглядають заяви про бажання повернути людей назад. Немає такого механізму під час бойових дій. Звісно, що по закінченні війни усіх, хто не працює,  а насамперед наших пенсіонерів проситимуть повертатися додому. І хто вже як вчинить, чи то терміново піде на будь-яку роботу,  а чи поїде до України, – кожен вирішить індивідуально. Спрогнозувати ці дані складно, але чим довше затягується війна, тим меншою буде кількість охочих. Вона вже знизилася порівняно з першим роком повномасштабного вторгнення.

Але це не означає, що ці люди геть зовсім відреклися від України! Вони регулярно надсилають кошти додому, багато з них не просто підтримують своїх близьких та рідних, оплачують рахунки,  а й донейтять на ЗСУ, активно волонтерять… Словом, не сидять без діла, усіляко підтримуючи Батьківщину у вогні. За різними даними, за минулий рік до України було перераховано від 7 до 9 млрд євро саме з приватних закордонних рахунків. Мабуть, у них не було б такої можливості, якби вони все ще перебували вдома, чи не так?! Бо здебільшого поїхали ті, у кого не було роботи, і все ще приїжджають люди з таким же запитом. 

Будні біженців з України

Фото: Ніка Нікалео

Але треба віддати належне і тим, хто уже повернувся і ще планує повернутися. Серед перших були бізнесмени, які позалишали вдома прибутковий бізнес. Сидіти на соціалці для них не є варіант,  а відкрити одразу щось без дуже доброго рівня мови в Європі неможливо.

Наступні ті, хто скучив за чоловіком і татом, котрий або на фронті,  або ще поки не призваний до військових лав. Повертаються також і цілі родини, яким раніше дозволили перетин кордону через наявність трьох і більше дітей або одного неповносправного. Такі голови сімей з високою кваліфікацією, наприклад доктори наук, лікарі, стоматологи, не змогли закордоном знайти собі відповідне за рівнем робоче місце й не захотіли втрачати свій рівень чи фах. Та усі вони повернулися і ще повернуться у більш-менш безпечні місця в західних та центральних областях України.

Читайте також: Українські біженці в Європі переймають цивілізовані стосунки з державою

Частина людей, звісно, ж повернеться, попри все. І тут не можна не погодитися з пані Еллою Лібановою, що над таким проєктом треба ретельно працювати, розробляючи схему приваблення співвітчизників. А це означає ще "від учора" підтримувати з ними соціальний контакт, переписуватися, зідзвонюватися.

Важливо, щоб це робив колишній,  а можливо, і діючий (якщо робота дозволяє зберегти місце, працюючи онлайн) роботодавець. Оскільки загалом суспільство негативно ставиться до своїх же співгромадян, які виїхали під час війни. І цей антагонізм поглиблюватиметься з часом.

Треба віддати належне, що, попри безпеку, ці люди опинилися у вкрай складній ситуації - "чужі серед чужих і чужі серед своїх". Уявити складно, що вони відчувають у душі та ким себе почувають. Та не про те зараз. Головною проблемою ті, хто втратив житло на окупованих територіях чи просто його втратив внаслідок прильоту, вважають отримання помешкання чи компенсації на відбудову. І це справедливо, як не крути.

Українські біженці у Європі

Фото: Ніка Нікалео

Наступна важлива віха — репатріанти мають отримати можливість працевлаштуватися за гідну оплату праці, а не за мінімалку, з якою лише два-три рази піти до продуктової крамниці. А з неба, щоб падав дощ і сніг,  а не "шахеди" та ракети, тобто безпека важлива понад усе. Вони також захочуть бути певними, що можуть пересуватися по світу вільно,  а не з квитком в один кінець.

На завершення, випускаючи й інші не такі важливі аргументи, приїдуть вже зовсім інші люди: переконані в тому, що знають, як повинно бути та як цього досягнути. Хто за що відповідає і як має реалізувати. А не так, як кум домовиться з головою сільради чи мером міста. Інакше нас чекає наплив іншомовного населення з бідніших країн. Точніше, він нас чекає у будь-якому випадку,  і до цього також треба бути готовим.

Тому всі ці балачки про повернення зараз, рівно як і тема мультигромадянства – переливання з пустого в порожнє. До всіх цих проєктів законів треба готувати попередню базу, робити напрацювання,  і 5-6 ефективних юристів вам це не пропишуть,  та Конституцію не змінять.

І задля підсолодження пігулки варто підкреслити, що урядові інституції Євросоюзу, які практично всі базуються в Бельгії, активно працюють над програмами відбудови та розвитку України. Попутно набирають відповідний висококваліфікований персонал зі знаннями мов, серед яких і українська. Готуються величезні пакети допомоги, але з маленьким нюансом — прикріпленими фінансовими інспекторами до кожного проєкту. Усе це про допомогу, але й про гроші також.

І здається, що не варто аж так дуже розраховувати на арештовані приблизно 300 млрд окупанта, на які ми всі мріємо, що буде відбудована наша квітуча колись країна. Гроші є – механізму передачі немає, так само як і з поверненням біженців додому. Відсотки безумовно віддаватимуть Україні, як компенсацію за збитки. А от тіло, мабуть, надовго  капіталізувалося у місцевих банках. Бо ж прецедент ніхто створювати не схоче, це загрожуватиме стосункам з усіма іншими, сукупно значно більшими капіталовкладниками. Які можуть подумати, що "не так уже й безпечно тримати тут гроші, бо з Росією он як вчинили".

Європа – пані вельми прагматична, хоча і щиро захоплена Збройними Силами України та українською нацією. 

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Ніка Нікалео – українська письменниця і перекладачка, тревел-блогерка, голова Львівського жіночого літературного клубу і благодійного фонду, авторка та укладачка низки бестселерів із серії "Львів. Кава. Любов".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+28°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.44
  Купівля 40.44
  Продаж 40.95
 • EUR
  Купівля 43.42
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
19 червня
13:44
Резерв+
Через "Резерв+" військово-облікові документи згенерували вже 500 тис. українців
13:24
Оновлено
Збій трансляції матчу Україна - Румунія на Євро-2024: у MEGOGO назвали причину
13:22
електроенергія
Обмеження протягом усієї доби для всіх регіонів: ситуація в енергосистемі на 19 червня
13:19
Оновлено
Путін і Кім Чен Ин в аеропорту Пхеньяна, Північна Корея, 18 червня 2024 року
Путін у Пхеньяні уклав договір про стратегічне партнерство з КНДР, Кім Чен Ин висловив "безумовну підтримку" Росії у війні з Україною
13:12
Ексклюзив
F-16
Українські летовища досі не оснащені, це не проблеми Заходу: Снєгирьов про передачу F-16
13:04
В Україну повернули 16-річного хлопця, якого вивезли з Лисичанська до Росії
В Україну повернули 16-річного хлопця, якого вивезли з Лисичанська до Росії
12:29
Оновлено
Шимон Головня та Олена Кондратюк
До Києва прибув спікер сейму Польщі Шимон Головня
12:08
Огляд
світ, міжнародний огляд
Північна Корея радо вітає Путіна, а прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів. Акценти світових ЗМІ 19 червня
12:08
Оновлено
На Донеччині окупанти обезголовили українського військовополоненого: правоохоронці встановили особу захисника
12:05
OPINION
Вадим Денисенко
Швейцарська заява Путіна, Північна Корея і "плато" економічних відносин Росії з Пекіном
11:52
Верховна Рада
Рада прийняла за основу законопроєкт про військову поліцію
11:42
Саміт миру
До комюніке Саміту миру приєдналася перша країна, що не брала в ньому участь
11:29
Крим
Окупанти обговорюють F-16 та готуються до висадки українського десанту в Криму, - "Атеш"
11:19
США схвалили продаж Тайваню ракет та дронів на $360 млн
11:19
ЗСУ
На фронті за добу сталося 129 боєзіткнень: окупанти штурмували позиції Сил оборони на 8 напрямках, - Генштаб
11:14
Ексклюзив
ЗСУ
"Це лише один з напрямків, де ворог спробує просуватися": Згурець про стратегію окупантів в зоні Борової на Харківщині
11:03
Оновлено
Айдос Садиков
Дружина Садикова назвала Токаєва замовником нападу на опозиціонера у Києві. Президент Казахстану відреагував
10:57
дощь, гроза, парасоля, негода
Сильний вітер, дощі і грози: прогноз погоди на 20 червня від Наталки Діденко
10:47
Огляд
Карта. Авдіївка_1906
Карта бойових дій за період 12-19 червня: росіяни рвуться на Покровськ, жертвуючи іншими фронтами
10:45
Данія
Обладнання для підтримки F-16: Данія надасть Україні новий пакет військової допомоги
10:44
Україна-Угорщина
Угорщина не включила допомогу Україні у список пріоритетів головування в Раді ЄС
10:41
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Атака безпілотників вночі 19 червня: пошкоджено енергооб'єкт, на Львівщині постраждали дві людини
10:23
Завербували через чат знайомств: СБУ затримала мешканця Харківщини, який розвідував місця базування ЗСУ для ударів РФ
10:20
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 червня: скільки коштують долар і євро
10:13
Єнс Столтенберг
НАТО стурбоване можливою підтримкою ядерної та ракетної програм КНДР Росією, - Столтенберг
10:04
OPINION
Олена Граждан
Президент та його команда не дорослішають
10:02
фейк
"У Франції обговорюють ядерний удар по армії РФ в Україні": ворожа пропаганда поширила новий фейк
10:00
Ексклюзив
війна проти РФ ЗСУ
Ворог підтягує резерви, активізація масштабна, - офіцер Азова про ситуацію на сході, зокрема на Лиманському напрямку
09:47
Гордон Блек
Приїхав до дівчини: РФ засудила солдата США до 3 років і 9 місяців суворого режиму, звинувативши в крадіжці $113
09:23
Ентоні Блінкен
Блінкен: зробимо все можливе, щоб припинити підтримку Росії Іраном і КНДР
09:01
Інженерне озброєння
Понад 20 - українська продукція: до експлуатації в ЗСУ допустили близько 40 засобів інженерного озброєння
08:55
Ексклюзив
Маріупольський драмтеатр
Маріупольці перебувають під тотальним тиском, - Андрющенко про посилення фільтрації на ТОТ
08:18
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що в НАТО перед самітом обговорюють питання вступу України, та припустив "гарну домовленість"
08:14
Беньямін Нетаньягу
Нетаньягу звинуватив США у затягуванні поставок зброї Ізраїлю, у Вашингтоні відреагували
08:07
OPINION
Ростислав Павленко
Кому був передишкою Мінськ
08:03
мусульмани паломники
У Саудівській Аравії під час паломництва через спеку померли понад 500 мусульман
08:00
Анонс
збірна Німеччини, Євро-2024
Євро-2024: розклад усіх матчів 19 червня
07:49
москва, кремль
В ISW пояснили, навіщо РФ оголошує в розшук українських та іноземних посадовців
07:28
обстріл, ППО
Нічна атака РФ: українська ППО знищила 19 дронів
07:23
ракета "Довгий Нептун"
Сили оборони 18 червня уразили нафтобази у Краснодарському краї РФ ракетами "Нептун", - ЗМІ
Більше новин