OPINION

Якої політичної допомоги очікує Україна від Китаю? Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
20 березня, 2024 середа
20:23

Погляди Китаю та Києва на припинення війни між Україною та РФ категорично відрізняються: підхід КНР передбачає для цього дотримання умов, які висунула Росія

Зміст

Очільник українського зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба відповідаючи на питання китайських журналістів підкреслив, що Україна вважає, що Китай має великий потенціал для того, аби допомогти закінченню війни, яку Володимир Путін розпочав проти нашої країни. Дмитро Кулеба підкреслив, що Україна розраховує на подальший розвиток взаємин із Китаєм у майбутньому і між двома країнами є довіра.

Китайські медіа повідомляють, що зараз активно обговорюється питання щодо участі китайських представників у Саміті миру, який відбудеться у Швейцарії. Як відомо, до цього часу спеціальний представник Китайської Народної Республіки з питань Євразії тільки одного разу брав участь у зустрічах радників з питань нацбезпеки які проводилися в різних країнах на підтримку українського бачення того, як має закінчитися війна між Росією і Україною. Саме у Швейцарії саміт має відбутися на набагато більш представницькому рівні, тому у Києві докладають зусиль, щоб переконати делегацію КНР взяти участь у цьому дипломатичному заході. Однак раніше міністр закордонних справ Китаю Ван Ї підкреслював, що Китай буде підтримувати проведення будь-яких заходів, що будуть організовані обома сторонами конфлікту. Таким чином головною розбіжністю у підходах до саміту, який має обговорити шляхи до закінчення війни між Росією та Україною, є українське бачення того, що російських представників треба запросити до участі у саміті вже після того, як керівники інших держав світу напрацюють спільний підхід до формули закінчення війни, а китайський підхід полягає в тому, що представники РФ, зокрема мова йде про Міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, мають бути учасниками Саміту миру з першого ж дня його проведення, бо без участі російських представників будь-який діалог приречений на фіаско і перетвориться швидше на декорацію шляхів пошуку миру, ніж на справжні можливості закінчити у осяжному майбутньому російсько-українську війну.

І звичайно ж, зараз дискусія щодо китайської участі, як можна зрозуміти з повідомлень китайських і близьких до Пекіну видань, пов'язана саме із тим, коли потрібно запрошувати Сергія Лаврова чи якогось іншого високопоставленого представника російського керівництва - вже на перший саміт чи на наступні заходи, якщо вони взагалі відбудуться.

Однак варто нагадати, що тут проблема може бути пов'язана не тільки з українською, але і з російською позицією. Російська сторона ігнорує Саміт миру у Швейцарії не тільки тому, що зараз в Києві не бачать підстав для запрошення на таку серйозну зустріч представників Російської Федерації, але й тому, що в Москві не вважають Швейцарію слушним місцем для проведення будь-яких миротворчих зустрічей. Як підкреслили представники Міністерства закордонних справ Російської Федерації, Швейцарія більше не є нейтральною країною, і за її посередництвом не можуть відбуватися перемовини, метою яких може стати закінчення конфлікту ніж Росією і Україною. Так що навіть якщо уявити, що Україна погодилася б з умовами китайської дипломатії, швидше за все Пекіну не вдалося б переконати Москву у необхідності брати участь у заході, який організовується українською стороною, і таким чином залишати Києву ініціативу щодо того, кого можна, а кого не можна запрошувати для участі у саміті, та ще й на території країни, яку в Росії не вважають нейтральною щодо оцінки причин, які призвели до російської агресії.

І звичайно ж в цій ситуації головною залишається відповідь на питання, чи дійсно хтось з китайських представників буде готовий взяти участь у саміті, який відбудеться у Швейцарії, і чи взагалі будуть на цій зустрічі представлені представники провідних країн глобального Півдня, чи він виявиться зустріччю представників країн Заходу і України, за підсумками якої будуть ухвалені логічні, однак далекі від російської зацікавленості тези, щодо закінчення війни. Саме тому для українського керівництва таким важливим є момент хоча б формальної участі китайських дипломатів у Саміті миру у Женеві, і сигнал, який подає міністр закордонних справ України у своєму діалозі з китайськими журналістами має чергового разу засвідчити, що в Києві продовжують сподіватися на китайське посередництво після закінчення своєї подорожі по країнах, які пов'язані із війною Росії проти України.

Після перемовин в Москві і Києві, спеціальний представник Китайської Народної Республіки з питань Євразії Лі Хуей знову підкреслив, що Китай сподівається на мирне вирішення ситуації, яка призвела до війни Росії проти України, і буде сприяти діалогу між сторонами, однак важливим моментом у китайській позиції, як відомо, залишається необхідність обговорення різних варіантів мирних планів. Тобто, фактично, якщо Україна розраховує на участь Китаю у подальших дипломатичних зусиллях, Києву доведеться погодитися із тим, що дискутувати будуть не тільки з питання Формули миру Володимира Зеленського, яка передбачає відновлення територіальної цілісності нашої країни, але й щодо китайських пропозицій, які несуть під собою скасування санкцій проти РФ як однієї з перших умов діалогу і переведення питання санкцій до компетенції Ради безпеки ООН, а також і з російською формулою війни, яка передбачає визнання Україною територіальних претензій Росії і російського статусу Криму та інших окупованих Москвою українських територій, а також нейтралітет і демілітаризацію України, що полегшить РФ ліквідацію державності сусідньої держави у найближчому майбутньому.

Не відомо, як далеко зайде бажання українського керівництва застосувати участь Китаю у миротворчих заходах, і разом із цим мати можливість не поступитися власними тезами, щоб не дати можливість Москві пропонувати такий варіант закінчення війни, який поставить під сумнів збереження української державності у осяжному майбутньому.

Джерело.

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин