Огляд

Домовленості, військова допомога та історичні рішення. Чим важливий візит Зеленського до США

Крістіна Слончак
22 вересня, 2023 п'ятниця
21:43

Президент Володимир Зеленський здійснив чотириденний візит до США, в ході якого зустрівся з президентом Джо Байденом, виступив на Генеральній асамблеї ООН, провів низку зустрічей з американськими топ-посадовцями та світовими лідерами. Що це дасть Україні?

Зміст

Еспресо розповість про цю поїздку глави держави: головні виступи та домовленості, результати переговорів.

Що у тексті:

  • Генеральна асамблея ООН: чим відзначилась 78-й сесія
  • Українська формула миру та реформування ООН: головне із засідання Радбезу
  • Суть двосторонніх зустрічей Зеленського та закриті переговори у Капітолії
  • Байден та Зеленський: історичні рішення та допомога Україні 
  • Що входить в 47-й пакет військової допомоги США

Минулого разу лідери України та США зустрічалися ще в липні на саміті НАТО у Вільнюсі. Тоді, зустріч була результативною і Джо Байден запевнив у непохитності своєї підтримки України.

Одразу після прибуття до Америки, президент України відвідав Університетську лікарню Статен-Айленду, де він зустрів українських військових, що проходять лікування та реабілітацію після важких поранень. Володимир Зеленський також нагородив військовослужбовців та співробітників лікарні, які надають медичну допомогу пораненим і відповідають за процес протезування військових.

Генеральна асамблея ООН: чим відзначилась 78-й сесія

На черговій сесії Генасамблеї ООН зібралися представники майже 150 країн. Важливо відзначити, що лідери Великої Британії, Франції та Китаю, які є постійними членами Ради Безпеки ООН, не приїхали. Це яскраво підкреслює нинішню роль та значення головної міжнародної організації у світі.

Виступаючи, президент Америки Джо Байден вкотре наголосив, що міжнародне товариство не може відмовлятися від фундаментальних принципів Статуту ООН, зокрема принципу недоторканності кордонів, і не може допускати продовження агресії Росії проти України.

"Ми повинні протистояти цій неприкритій агресії сьогодні, щоб стримувати інших потенційних агресорів завтра. Ось чому Сполучені Штати разом із нашими союзниками та партнерами по всьому світу продовжуватимуть підтримувати хоробрий народ України, який продовжує захищати свій суверенітет, територіальну цілісність – та свою свободу", - сказав Джо Байден.

Лідер України наживо виступив під час загальних дебатів Генеральної Асамблеї ООН. Президент Зеленський зосередив увагу на наслідках безжалісного вторгнення Росії в Україну та закликав світ об'єднатися у боротьбі проти агресора. Також підкреслив, що сьогодні будь-який конфлікт, або війна може стати останньою та мати критичні наслідки. Адже Росія загрожує світовій продовольчій безпеці, продовжує ядерний шантаж, як з боку погроз застосування ядерної зброї, так і протиправними діями на Запорізькій АЕС.

Тож, цілком логічним стало те, що Володимир Зеленський порушив питання про роззброєння Росії в ядерній сфері:

"Україна віддала свій третій за величиною ядерний арсенал. Тоді світ вирішив, що Росія має стати хранителем цієї сили. Але історія демонструє, що саме Росія найбільше заслуговувала на ядерне роззброєння ще в 1990-х роках. І Росія заслуговує на це зараз – терористи не мають права володіти ядерною зброєю".

Глава держави також порушив питання викрадених українських дітей, які були незаконно депортовані, а зараз піддаються впливу, спрямованому на вироблення негативного ставлення до України. Зазначивши, що це може бути охарактеризовано як черговий акт геноциду.

Не менш важливою стала заява Зеленського про те, що у нього є інформація про намагання укласти якісь "тіньові угоди" за спиною України. Він закликав не довіряти країні-агресору та на прикладі Пригожина продемонстрував, що Росія не дотримується жодних домовленостей.

Зеленський в ООН

Фото: reuters

Українська формула миру та реформування ООН: головне із засідання Радбезу

Президент Зеленський виступив на засіданні Ради Безпеки ООН у середу, 20 вересня. Головними меседжами очільника України були важливість реформування структури організації, для забезпечення дієвих механізмів підтримання миру, створення системи для подолання вето і забезпечення представленості всіх націй.

Своєю чергою, під час засідання Радбезу, Василь Небензя, який є представником Росії в ООН, намагався завадити виступу українського лідера та влаштував справжній скандал. Він чотири рази переривав головуючого на засіданні прем'єр-міністра Албанії, Еді Рами. Російський дипломат був обурений, що Володимир Зеленський отримав право виступити першим.

Суперечка продовжувалася недовго, після чого проголосив промову Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, і за ним - Володимир Зеленський. Порушення Росією базових засад статуту ООН було у фокусі промови українського президента. 

Радбез ООН

Фото: reuters

Суть двосторонніх зустрічей Зеленського та закриті переговори у Капітолії

Крім офіційних виступів, український лідер мав низку двосторонніх зустрічей. Адже Україна всіма дипломатичними шляхами намагається зберегти наявну допомогу від партнерів, а також розширити коло учасників у формулі миру. Зокрема, йдеться щодо оборонної допомоги, питань у сфері агропродукції й вільної торгівлі в Європі, реконструкції України.

Так, Володимир Зеленський провів зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, президентом Румунії Клаусом Йоханнісом, головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом Бразилії Лулою да Сільва. З останнім раніше така зустріч не відбулася через "розбіжність графіків".

"Відверта й конструктивна розмова. Доручили дипломатичним командам працювати над наступними кроками у двосторонніх відносинах і зусиллях із відновлення миру. Представник Бразилії продовжить роботу в зустрічах щодо формули миру", – відзначив Зеленський.

Володимир Зеленський, Бразилія ,ООН

Фото: скрін з відео

Раніше повідомлялось, що під час сесії Генеральної асамблеї ООН мали зустрітись Володимир Зеленський та президент Польщі Анджей Дуда для обговорення питань, пов'язаних з українським зерном. Однак, прессекретар президента України повідомив, що Зеленський та Дуда не проводили зустріч. Своєю чергою, за інформацією "Польського радіо", Анджей Дуда вчергове запевнив, що він з польським урядом будуть захищати польських фермерів у справі українського збіжжя.

Під час свого робочого візиту до Сполучених Штатів Америки президент України мав змістовні переговори зі спікером Палати представників Конгресу США Кевіном Маккарті та Хакімом Джефрісом, лідером Демократичної партії. Під час зустрічі з конгресменами у Вашингтоні президент України закликав їх затвердити виділення додаткових коштів для надання допомоги Україні.

Згодом стало відомо, що Кевін Маккарті, спікер Палати представників, відмовив у виступі Зеленському на спільному засіданні Конгресу. Маккарті мотивував це браком часу "У нас немає часу на спільне засідання" (скликання обох палат, як це було 22 грудня 2022 року під час свого першого закордонного візиту глави України, - Ред.) і додав, що така ж ситуація була і з лідерами інших країн, а не лише України. Важливим є те, що ця відмова сталась в той час, коли члени Конгресу не можуть визначиться і дійти одностайної думки щодо збільшення допомоги Україні на 24 млрд за поданням Байдена.

Своєю чергою, Володимир Зеленський повідомив, що на закритій зустрічі з Палатою представників та Сенатом США було обговорено загальну ситуацію на лінії фронту та головні оборонні потреби.

Байден та Зеленський: історичні рішення та допомога Україні 

Напередодні переговорів президент Америки привітав Зеленського в Білому домі та пообіцяв, що США залишаються відданими підтримці України в її захисті від російської агресії.

Особисту подяку висловили Володимир та Олена Зеленські лідеру Джозефу Байдену за плідний діалог та допомогу в боротьбі з країною агресором.

Після зустрічі очільника Білого Дому та президента України стало відомо про новий оборонний пакет допомоги на 325 мільйонів доларів.

Що входить в 47-й пакет військової допомоги США:

  • Ракети для ППО AIM-9M;
  • Боєприпаси для реактивних артилерійських систем HIMARS;
  • ЗРК малої дальності AN/TWQ-1 Avenger;
  • Великокаліберні кулемети проти безпілотників
  • Артилерійські снаряди 105 мм;
  • Артилерійські снаряди 155 мм та касетні DPICM;
  • Американський протитанковий ракетний комплекс TOW;
  • Переносний ПТРК Javelin та гранатомет AT-4;
  • Набої для стрілецької зброї (більш ніж 3 млн);
  • 59 легких тактичних автівок;
  • Підривні боєприпаси;
  • Запчастини, забезпечення обслуговування та інше польове обладнання.

Зі звернення Джо Байдена також стало відомо, що вже з наступного тижня Україна отримає бойові танки M1 Abrams.

І хоча в цьому пакеті допомоги Україна не отримала далекобійні ракети ATACMS, схоже на те, що це питання часу. Відповідно до даних Financial Times та ABC News із посиланням на американських чиновників, лідер США все ж підходить до ухвалення рішення щодо передачі тактичних балістичних ракет.

Однак, в ЗМІ також просочилась інформація відповідно до якої, очільник США під час переговорів із Зеленським сказав, що Сполучені Штати все ж перепадуть Києву "невелику кількість ракет далекого радіусу дії для допомоги у війні з Росією". Саме таку інформацію отримало видання NBC News одразу від трьох офіційних осіб США та представника конгресу. Наразі нема уточнень, коли й у якій кількості вони будуть передані.

Крім того, як повідомив український президент, під час зустрічі були укладені нові угоди та домовленості, які в майбутньому підсилять обороноздатність України.

"Це новий рівень нашої єдності! Копродукція в "оборонці" зі Сполученими Штатами – це історична річ. Нова промислова база, нові робочі місця – для обох наших народів. Україна зможе виробляти, зокрема, ППО. Готуємося створити нову оборонну екосистему разом зі Сполученими Штатами, щоб виробляти зброю, щоб разом іще більше посилити свободу й захист життя", - сказав Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)

Фото: Getty Images

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
24 січня
09:53
Служба зовнішньої розвідки України
"Очі та вуха" держави: 24 січня – День зовнішньої розвідки України
09:49
В ЄС згодні із Зеленським щодо потреби в миротворцях США та прагнуть переконати в цьому Трампа, - Bloomberg
09:30
ППО
Сили ППО збили 25 із 58 дронів, якими РФ атакувала Україну, 37 БПЛА локаційно втрачені
09:14
російська армія, мобілізація
За невиконання норм з набору контрактників у Новосибірську співробітників військкомату відправляють у штурмові підрозділи, - Атеш
08:55
Ексклюзив
російські танки, окупанти, оркі
"Поїхали танки. Імовірно, на Покровськ": у Центрі вивчення окупації розповіли про активізацію росіян на Донеччині
08:37
Донецька область, стела
На Донеччині росіяни минулої доби вбили двох мирних жителів і поранили ще п'ятьох
08:30
Огляд
Gravehawk
Могильник для російських ракет і БПЛА: що таке ППО Gravehawk – таємнича система, яку Британія передала Україні
08:25
Оновлено
Удар по Запоріжжю 23.01.25
Кількість постраждалих унаслідок атаки по Запоріжжю зросла до 54, є загиблий: усі подробиці
08:24
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 125 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 63 атаки ворога
08:02
OPINION
Кремль відповідає Трампу, демонструючи спокій
07:58
Оновлено
РФ запустила на територію України БПЛА: на Київщині пошкоджено багатоповерхівку, є загиблі і поранені
07:51
"Чесний контракт": Паліса розповів про підготовку нововведень для залучення до війська людей віком 18-25 років
07:39
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 1500 військових, 39 артсистем і 11 бронемашин
07:30
Огляд
Тиша на Близькому Сході: чи на довго перемир’я між Ізраїлем та ХАМАС. Пояснюємо
07:30
Росіяни просунулись у низці населених пунктів на Донеччині, - DeepState
07:25
військові КНДР
КНДР прискорює підготовку військ для відправлення до РФ, - армія Південної Кореї
06:53
Житло для переселенців
Із 29 січня запрацює субсидія на оренду житла для ВПО: як скористатися послугою
06:33
Оновлено
корабель рф
У Чорному морі чергують два ворожі кораблі, один з яких є ракетоносієм: залп - до 4 "калібрів"
06:04
Ірландія
Парламент Ірландії затвердив прем'єра, Зеленський привітав його на посаді
00:52
Оновлено
БПЛА атакують Росію: обмежено польоти в аеропортах, гучно в Підмосков'ї, на Рязанщині й у Курську
00:22
Георгій Бущан, Динамо, Ліга Європи
Ліга Європи: який вигляд має таблиця після 7-го туру
2025, четвер
23 січня
23:58
штучний інтелект
Трамп скасував частину директив, які "перешкоджали американським інноваціям у сфері ШІ"
23:50
Ексклюзив
Світлана Тихановська
Маємо вимагати виведення російських військ і озброєння не лише з України, а й з Білорусі, – Тихановська
23:23
Дональд Трамп
Трамп підписав указ щодо розсекречення документів про убивства Джона Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга
23:16
дитина_плач
Неповнолітні дівчата в Києві побили 13-річну школярку. Відкрито кримінальне провадження
22:51
Дональд Трамп
Федеральний суддя призупинив дію наказу Трампа про скасування права громадянства за народженням
22:45
Ексклюзив
"Без вільної України не буде вільної Білорусі": Тихановська розповіла про співпрацю з Києвом
22:08
МЗС України
Київ не обговорював питання мобілізаційного віку з новою адміністрацією США, - МЗС
21:46
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Угорщина консультуватиметься зі США, чи підтримувати продовження санкцій ЄС проти Росії, - МЗС
21:39
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Наразі ми не розуміємо, які "джокери" є в Путіна, - генерал-майор запасу ЗСУ Кривонос
21:30
Світлана Тихановська
Більшість військових у Білорусі виступає проти участі у війні, – Тихановська
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові ракети з КНДР на фронт РФ та ризик оперативного оточення ЗСУ на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:22
Пентагон
У Пентагоні підтвердили, що збройна підтримка України не підпадає під обмеження США щодо міжнародних допомог
21:09
Аргентина. Хав'єр Мілей
Президент Аргентини розповів про формування "альянсу народів", серед партнерів якого Маск, Трамп і Орбан
20:48
Володимир Зеленський
Зеленський назвав одним із найважливіших ключів до миру енергоресурси, зокрема, нафту
20:42
Олександр Сирський
Сирський назвав головні висновки операції Сил оборони в Курській області
20:17
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп проситиме Саудівську Аравію й ОПЕК знизити вартість ціну на нафту: каже, що тоді війна РФ проти України припинилася б
20:15
Ексклюзив
Світлана Тихановська
У Білорусі зберігаються продемократичні й антивоєнні настрої, – Тихановська
20:00
OPINION
Важливо позбуватися наївного враження, що "весь світ за нас"
19:51
телевізор телебачення
В Україні розширили список заборонених сайтів з піратськими фільмами
Більше новин